List Informator
UVODNIK
Brexit i prava iz socijalne sigurnosti
Povlačenje Velike Britanije iz EU imat će brojne posljedice, ne samo po trgovačke, financijske, sigurnosne i druge odnose između te države i država članica EU, nego i po položaj i prava građana EU koji ostaju živjeti (i raditi) u njoj i britanskih građana koji ostaju u EU. U svrhu uređivanja uvjeta i načina povlačenja te međusobnih obveza tim povodom, EU i Britanija sklopile su poseban Sporazum. Tim Sporazumom dvije strane utvrdile su prijelazno razdoblje i odnose dviju strana za to vrijeme, koje će trajati do 31. prosinca 2020. U ovome članku mr. sc. Mihovil Rismondo osvrnut će se na odredbe Sporazuma kojim su uređene odredbe o pravima građana EU i britanskih građana u području socijalne sigurnosti.
Autor: dr. sc. Mihovil Rismondo
Sadržaj
Stručni članak
Povlačenje Velike Britanije iz EU imat će brojne posljedice, ne samo po trgovačke, financijske, sigurnosne i druge odnose između te države i država članica EU, nego i po položaj i prava građana EU koji ostaju živjeti (i raditi) u njoj i britanskih građana koji ostaju u EU. U svrhu uređivanja uvjeta i načina povlačenja te međusobnih obveza tim povodom, EU i Britanija sklopile su poseban Sporazum[*]. Tim Sporazumom dvije strane utvrdile su prijelazno razdoblje i odnose dviju strana za to vrijeme, koje će trajati do 31. prosinca 2020. U ovome članku mr. sc. Mihovil Rismondo osvrnut će se na odredbe Sporazuma kojim su uređene odredbe o pravima građana EU i britanskih građana u području socijalne sigurnosti.
Stručni članak
Alluvio označava jednu od vrsta priraštaja (accessio) zemljišta kao izvornog načina stjecanja prava vlasništva, koja nastupa u slučaju kada voda rijeke postupno nanosi zemlju, pijesak ili mulj uz obalno zemljište.
Stručni članak
U Informatoru, broj 6522 od 14. svibnja 2018. pisali smo o zaštiti i čuvanju arhivskog i registraturnog gradiva u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, a u broju 6539 od 10. rujna 2018. o najvažnijim novinama u zaštiti gradiva, koje je donio tada novi Zakon o arhivskom gradivu i arhivima. U nastavku autorica piše o izlučivanju gradiva kojemu je protekao rok čuvanja, a koje je nastalo radom općina, gradova i županija ili je u njihovu posjedu.
Stručni članak
Konačni prijedlog Ovršnog zakona iz 2019., koji se u trenutku pisanja ovog članka nalazio u saborskoj proceduri, donosi brojne izmjene u uređenju ovršnog postupka. Jedna od ključnih izmjena tiče se novog uređenja troškova ovršnog postupka. Autor u članku uspoređuje postojeće i predloženo zakonodavno uređenje troškova ovršnog postupka, ističući pritom uočene nedostatke i nepravilnosti potonjeg.
Stručni članak
Mirovinska reforma provedena početkom 2019. donijela je niz novosti koje se odnose na prava iz područja mirovinskog osiguranja. S tim u svezi, autorica donosi sažet prikaz zakonskih odredaba o pravima iz obveznog mirovinskog osiguranja na temelju generacijske solidarnosti.
Stručni članak
Člankom 34. Zakona o porezu na dobit (Nar. nov., br. 177/04, 90/05, 57/06, 146/08, 80/10, 22/12, 148/13, 143/14, 50/16, 115/16, 106/18 i 121/19 - u nastavku teksta: Zakon) propisano je da porezni obveznik plaća predujam poreza na osnovi porezne prijave za prethodno porezno razdoblje.
Stručni članak
Sud EU u premetu Matzak proširio je sadržaj definicije pojma »radno vrijeme«, što će utjecati na organizaciju rada radnika u pojedinim sektorima u državama članicama EU. Tako će se i hrvatski Zakon o radu (Nar. nov., br. 93/14, 127/17 i 98/19), pravilnici o radu, kolektivni ugovori i ugovori o radu morati prilagoditi odluci Suda EU u navedenom predmetu, da bi se određena razdoblja, koja se prema važećim propisima i praksom ne kvalificiraju kao radno vrijeme, počela ubrajati u radno vrijeme.
Stručni članak
Specifičnost žurnih prekršajnih postupaka u kojima se ne primjenjuju odredbe Prekršajnog zakona[*] o glavnoj raspravi, njezinu zakazivanju i vođenju može utjecati na pravičnost samog postupka i dovesti u pitanje načelo kontradiktornosti koje nameće obvezu da prije nego što optuženi možebitno bude osuđen, svi dokazi protiv njega budu izvedeni u njegovoj prisutnosti na javnoj raspravi. Stoga u ovom članku dajemo prikaz ne samo stajališta Ustavnog suda Republike Hrvatske, nego i stajališta Europskog suda za ljudska prava[**] o apstraktnoj i konkretnoj kontroli zakonskih odredaba koje se odnose na žurne prekršajne postupke i njihove reperkusije u praksi.
Stručni članak
Grad Rijeka, najveća hrvatska luka, u svojoj prošlosti bilježi autonomiju u obliku slobodne luke, status koji mu je dodijelio austrijski car Karlo VI. godine 1719., u okviru Habsburške Monarhije za vrijeme kraljice Marije Terezije.
Stručni članak
Čl. 30. st. 2. ZUP-a
SENTENCE
Odluka domaćeg nadzornog tijela u kojoj je utvrđeno da je javna televizija prekršila zakon zato što u televizijskoj emisiji na temu botoksa nije spomenula činjenicu da je u proizvodnji botoksa obvezno testiranje na životinjama, ne predstavlja miješanje u pravo na slobodu izražavanja
SENTENCE
Kada je radnik nakon pravomoćnog utvrđenja nedopuštenosti otkaza ugovora o radu dobrovoljno sklopio novi ugovor o radu za drugo radno mjesto, tada se ne može pozivati na mane volje kao razlog pobojnosti ugovora
SENTENCE
Ako i kada je predmet nagodbe pravo kojim se ne može raspolagati, takva nagodba učinjena je o sadržaju koji je nedopušten i kao takva je ništetna (čl. 269. i čl. 270. ZOO-a)
SENTENCE
Zapisnik o ispitivanju svjedoka u tijelima državne uprave može se upotrijebiti kao dokaz u prekršajnom postupku samo ako je to ispitivanje provedeno u skladu s odredbama (čl. 283.-300.) Zakona o kaznenom postupku
SENTENCE
Komunalni doprinos je javno davanje koje se plaća zbog građenja građevine, a radi podmirenja troškova izgradnje objekta i uređenja komunalne infrastrukture. Ako je investitor već platio dio komunalnog doprinosa prilikom građenja građevine, u postupku legalizacije zainteresiranu osobu može se obvezati samo na plaćanje razlike doprinosa
Vi pitate - mi odgovaramo
Ima li pravo na naknadu štete zbog izgubljenog uzdržavanja maloljetno dijete čiji je roditelj - otac prouzročio i poginuo u prometnoj nesreći, a primao je mirovinu?
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li radnik za vrijeme korištenja neplaćenog dopusta, odnosno mirovanja radnog odnosa, zasnovati novi radni odnos s drugim poslodavcem?
Vi pitate - mi odgovaramo
Mora li tužitelj, u slučaju da živi u inozemstvu u članici Europske unije, već prigodom podnošenja tužbe imenovati opunomoćenika za primanje pismena u Republici Hrvatskoj te hoće li mu sud odbaciti tužbu ako to ne učini?
Vi pitate - mi odgovaramo
Pravilnikom o radu Grada propisano je, između ostalog, da službenici i namještenici, u slučaju smrti člana uže obitelji, imaju pravo na plaćeni dopust u trajanju od pet radnih dana. Pravilnik ne propisuje tko se smatra članom uže obitelji, već upućuje na primjenu odgovarajućih propisa o radu, niti utvrđuje dodatne uvjete za ostvarenje toga prava. S tim u svezi, mora li službenik i namještenik koji želi ostvariti pravo na plaćeni dopust iz navedenih razloga živjeti u zajedničkom domaćinstvu s umrlim članom uže obitelji?
Vi pitate - mi odgovaramo
Gradska ustanova upravlja sportskim objektom u kojem se nalaze sportske dvorane koje se povremeno daju u zakup sportskim klubovima i drugim oblicima organiziranja u sportu i rekreaciji. Do sada se za korištenje dvorana naplaćivao minimalan iznos pa nas zanima treba li se takva ustanova upisati u registar obveznika poreza na dodanu vrijednost i naplaćivati porez na dodanu vrijednost na takav zakup?