List Informator
UVODNIK
Treba li registar zajednice suvlasnika biti javan?
- uz nadolazeći Zakon o upravljanju i održavanju zgrada
Upravljanje zgradama pravno je definirano u prvom redu Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Navedeni Zakon utvrđuje međusobne odnose suvlasnika zgrade odnosno bilo koje druge vrste nekretnina. Ipak, budući da jedan od ključnih problema pozitivne regulative predstavlja i nedostatan i/ili zastarjeli zakonski okvir koji bi regulirao stanovanje
i održavanje stambenih zgrada, Vlada RH planira donijeti Zakon o upravljanju i održavanju stambenih zgrada. Jedna od mnogih novosti je i uvođenje pravne osobnosti zgrada, a time i registra zajednice suvlasnika, čime se otvara i pitanje treba li takav registar biti javan.
Autor: izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul
Sadržaj
Stručni članak
Upravljanje zgradama pravno je definirano u prvom redu Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Navedeni Zakon utvrđuje međusobne odnose suvlasnika zgrade odnosno bilo koje druge vrste nekretnina. Ipak, budući da jedan od ključnih problema pozitivne regulative predstavlja i nedostatan i/ili zastarjeli zakonski okvir koji bi regulirao stanovanjei održavanje stambenih zgrada, Vlada RH planira donijeti Zakon o upravljanju i održavanju stambenih zgrada. Jedna od mnogih novosti je i uvođenje pravne osobnosti zgrada, a time i registra zajednice suvlasnika, čime se otvara i pitanje treba li takav registar biti javan.
Stručni članak
Contra legem facit, qui id facit quod lex prohibet, in fraudem vero, qui salvis verbis legis sententiam eius circumvenit, lat. protivno zakonu radi onaj tko radi ono što zakon zabranjuje, prijevarno doista onaj tko ga obdržavajući riječi zakona zaobilazi, odredba je preuzeta u Justinijanovim Digesta 1, 3, 29 iz Paulove knjige komentara lex Cincia o darovanjima, a koja čini dio rimske pravne tradicije glede definiranja prijevarnog zaobilaženja zakona.
Stručni članak
Novim je Zakonom o državnim službenicima, između ostaloga, zaštita službenika čiji je rad ocijenjen ocjenom „ne zadovoljava“, djelomično preseljena iz upravnopravnog u radnopravno područje. Pritom, zanimljiva je i okolnost da se dobivanje takve negativne ocjene rada može istovremeno pobijati u parničnom postupku pred sudom, ali i u upravnom postupku i sporu. Autor pojašnjava odredbe kojima je uređen postupak ocjenjivanja državnih službenika i navodi moguće posljedice propisanih zakonskih rješenja.
Stručni članak
Dana 10. lipnja 2023. stupio je na snagu Zakon o izvanparničnom postupku. Riječ je o golemoj novosti, ne toliko u smislu hrvatskog procesnog prava, koliko zbog činjenice da je taj Zakon zamijenio neke od bitno starijih zakona, od kojih je svakako glavni Zakon o vanparničnom postupku koji je donesen za vrijeme Kraljevine Jugoslavije. Pomalo je nestvarno da je taj Zakon nadživio tri politička režima i pravno-ekonomska uređenja. Novi bi zakon, barem u praksi, trebao modernizirati izvanparnično postupanje, a u članku autor daje naglasak na posebne postupke onako kako su izloženi u drugom dijelu Zakona.
Stručni članak
U ovom dvobroju lista objavljujemo drugi dio članka o najvažnijim pitanjima iz radnih odnosa u javnobilježničkom uredu. Prvi dio članka objavili smo u prošlom dvobroju Informatora, 6848 - 6849 od 12. i 19. 8. 2024. U nastavku članka autor obrađuje preostale institute otkaza ugovora o radu: otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika i zbog nezadovoljavanja na probnom radu, a posebno analizira sve važne aspekte izvanrednog otkaza. Potom piše o pravilima dostave odluke o otkazu, o postupku povodom podnesenog zahtjeva za zaštitu prava te o sudskom raskidu.
Stručni članak
Nedavno je Ustavni sud Republike Hrvatske po prvi put odlučivao o ustavnosti privremenog rješenja o izvlaštenju. Naime, Europski sud za ljudska prava dosad je razradio i utvrdio stajališta glede zaštite vlasništva prilikom provođenja postupka izvlaštenja, pa je po prvi put Ustavni sud u poziciji navedena stajališta primijeniti na konkretan predmet. Autor podsjeća na stajališta koja je zauzeo Europski sud za ljudska prava i navodi na koje upućuje Ustavni sud argumentirao svoju odluku u konkretnom predmetu.
Stručni članak
Oktroiranim ustavom Kraljevine Jugoslavije od 3. rujna 1931. utvrđene su granice devet banovina u toj Kraljevini, određene u doba Šestosiječanjske diktature (1929.).
Stručni članak
Čl. 161. st. 2. i 3. ZUP-a
SENTENCE
U situaciji kada je sadržaj sporne oporuke napisan strojno, a jedini vlastoručno napisani dio je ime i prezime oporučitelja "S. P." u potpisu, oporuka ne zadovoljava propisanu formu vlastoručne oporuke jer nije vlastoručno napisana.
SENTENCE
Prethodna procjena utjecaja djelatnosti određenog postrojenja, kako na okoliš tako i na zdravlje ljudi, mora činiti sastavni dio postupaka izdavanja i ponovnog razmatranja dozvole za rad takvog postrojenja na temelju Direktive 2010/75.
SENTENCE
Ako je protiv pravomoćne presude iz postupka prema okrivljenicima s duševnim smetnjama dopušten zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude, ustavna tužba bit će dopuštena tek nakon što je taj pravni put iscrpljen.
SENTENCE
Ako upravitelj zgrade tužbenim zahtjevom potražuje isplatu troškova zajedničke pričuve na poseban račun zajedničke pričuve suvlasnika zgrade, on je aktivno legitimiran za podnošenje tužbe i nije mu potrebna posebna suglasnost/ovlaštenje suvlasnika zgrade za pokretanje sudskih postupaka radi naplate dugovanja s osnove zajedničke pričuve.
SENTENCE
U situaciji kada su blizanci treće i četvrto dijete, roditelju treba osigurati pravo na roditeljski dopust u trajanju od 30 mjeseci po svakom djetetu.
SENTENCE
Nakon što započne prekršajni postupak u smislu članka 157. stavka 2. Prekršajnog zakona, otvaranjem glavne rasprave ili u postupku bez glavne rasprave, ispitivanjem okrivljenika ili izvođenjem drugog dokaza, na temelju izričite odredbe članka 102. stavka 2. Prekršajnog zakona, sud se više ne može rješenjem proglasiti mjesno nenadležnim.
Vi pitate - mi odgovaramo
Donesen je novi pravilnik o unutarnjem redu upravnog tijela, i neki će službenici biti stavljeni na raspolaganje. Kako u rješenju o stavljanju na raspolaganje treba odrediti dan početka i trajanje raspolaganja?
Vi pitate - mi odgovaramo
Ima li radnik u bilo kojem slučaju izvanrednog otkaza, kada otkaz daje poslodavac, pravo na otpremninu i pod kojim uvjetima?
Vi pitate - mi odgovaramo
U procesnoj situaciji u kojoj je više stranaka u različitim postupcima imalo istog punomoćnika, pa su nakon spajanja postupaka opozvali punomoć tom istom punomoćniku i svatko imenovao svog punomoćnika u spojenom postupku, a za zastupanje opunomoće različite punomoćnike-odvjetnike, pri čemu je na ročišta pristupao samo jedan punomoćnik, dok su mu ostali punomoćnici dali zamjeničku punomoć (dakle, nastao je samo jedan trošak), a i podnesci kojima su se tužitelji očitovali na tuženikov odgovor na tužbu, sadržajno su u potpunosti isti te su tužbeni zahtjevi uređeni na temelju iste dokumentacije, je li ispravno prilikom odmjeravanja parničnih troškova dosuditi jedan trošak primjenjujući Tbr. 36. Tarife o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika, koja se odnosi na zastupanje više osoba po jednom punomoćniku ili je ispravno svakom tužitelju pojedinačno i samostalno odrediti naknadu parničnog troška?
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li se isprava, koja nije izdana u elektroničkom obliku, a dostavljena je putem elektroničke komunikacije smatrati ovršnom ispravom, odnosno predstavlja li propust prvostupanjskog suda da naloži ovrhovoditelju dostavu ovršne isprave u izvorniku, bitnu povredu odredaba postupka ili je riječ o žalbenom razlogu iz čl. 50. st. 1. toč. 1. OZ-a, na koji drugostupanjski sud pazi po službenoj dužnosti?
Vi pitate - mi odgovaramo
Budući da je članak 86. Zakona o radu, koji regulira pravo na plaćeni dopust radnika, Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o radu (Nar. nov., br. 151/22) ponešto izmijenjen u vezi s pravom na plaćeni dopust radnika za darivanje krvi, u kojim sve točno slučajevima darivanja krvi i koliko puta godišnje radnik ima pravo na plaćeni dopust s te osnove?