Informator broj 6881 od 31. ožujka 2025.

UVODNIK

Draghi, Letta i Bijela knjiga
- Odustaje li EU od svojih temeljnih načela?

U razmaku od nekoliko mjeseci Europska je unija objavila tri strateška dokumenta koji se, svaki na svoj način, bave budućnošću digitalnog sektora u Uniji. Dok su dokumenti dijelom podudarni u svojim zaključcima i preporukama, kritičari tih analiza ističu da bi primjenom njihovih preporuka Europska unija odustala od nekih od svojih temeljnih načela. Autor pojašnjava što sadržava svaki od triju dokumenata i kakve su kritike upućene na njihov sadržaj.
Autor: Domagoj Maričić, dipl. iur.

Sadržaj

Draghi, Letta i Bijela knjiga
Autor: Domagoj Maričić

Stručni članak

U razmaku od nekoliko mjeseci Europska je unija objavila tri strateška dokumenta koji se, svaki na svoj način, bave budućnošću digitalnog sektora u Uniji. Dok su dokumenti dijelom podudarni u svojim zaključcima i preporukama, kritičari tih analiza ističu da bi primjenom njihovih preporuka Europska unija odustala od nekih od svojih temeljnih načela. Autor pojašnjava što sadržava svaki od triju dokumenata i kakve su kritike upućene na njihov sadržaj.

Traditio iuridica: Lex Oppia
Autor: Tomislav Karlović

Stručni članak

Lex Oppia, Opijev zakon, jedan je u nizu sumptuariae leges, zakona koji su bili doneseni u svrhu ograničavanja troškova na luksuzna dobra, a o kojemu, kako o sadržaju, tako i raspravama koje su prethodile ukidanju (abrogaciji), zanimljive informacije donosi Tit Livije u svojoj povijesti grada Rima (Ab Urbe condita, 34,1-4).

Podsjetnik na računovodstvene evidencije na prijelazu iz 2024. u 2025.
Autor: Ana Polić

Stručni članak

Posljednjeg dana 2024. stupio je na snagu Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o proračunskom računovodstvu i Računskom planu, a primjena novih odredaba započela je 1. siječnja 2025. Autorica podsjeća na promjene i upućuje na to kako ih treba primijeniti u praksi.

Novela Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi
Autor: Cecilija Tolo

Stručni članak

U Informatoru broj 6880, od 24. ožujka 2025., objavili smo prvi dio članka o izmjenama i dopunama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi. U nastavku, autorica nas upoznaje s izmjenama i dopunama koje se odnose na sukob interesa, rad na izdvojenom mjestu rada, rad na daljinu, rad s nepunim radnim vremenom, povrede službene dužnosti, ocjenjivanje i neka druga pitanja službeničkog statusa.

Iura novit curia: Predugovor i „glavni“ ugovor
Autor: Zvonimir Slakoper

Stručni članak

Ugovor je pravni posao kojim se barem jedna strana obvezala štogod dati, učiniti, propustiti ili trpjeti, a druga se s tim suglasila.

Digitalno preoblikovanje i digitalni razvoj javne nabave u nekim europskim zemljama
Autor: Anica Drmić Kunić

Stručni članak

U ovom članku autorica daje kratak prikaz preduvjeta za digitalni razvoj javne nabave, odnosno e-uprave te stanja u europskim zemljama prema Izvješću OECD-a o digitalnoj transformaciji javne nabave u Irskoj, kako bi se ukazalo na relevantnost i potrebu digitalnog preoblikovanja i razvoja digitalne javne nabave u Hrvatskoj, te njezinu vezanost s e-upravom radi bržih, jednostavnijih i kvalitetnijih usluga, kao i smanjenje rizika od korupcije koji je uvelike raširen u području javne nabave.

Vremeplov: Japansko-američki sporazum o miru i prijateljstvu: Ugovor iz Kanagawe - 31. ožujka 1854.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Pod prijetnjom uporabe sile, 31. ožujka 1854., Sjedinjene Američke Države i Šogunat Tokugawa (nazivan i Edo šogunat), koji su de facto vladali Japanom preko 200 godina, potpisali su Ugovor iz Kanagawe, odnosno Japansko-američki sporazum o miru i prijateljstvu kojim je okončana 220 godina duga politika izoliranosti Japana od vanjskih utjecaja, a u konkretnom slučaju nepristupačnosti stranih brodova nacionalnim lukama. 

Institucije upravnog prava: Razlikovanje upravnog akta i podzakonskog općenormativnog akta
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Na prvi pogled, razlikovati upravni akt i podzakonski općenormativni akt vrlo je jednostavno.

Posebna pretpostavka za daljnju primjenu mjere istražnog zatvora zbog postojanja opasnosti od bijega
Sud: Visoki kazneni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Budući da je riječ o optuženiku koji nije državljanin Republike Hrvatske, nema na njezinu teritoriju prijavljeno prebivalište i boravište niti je osobnim, obiteljskim ili poslovnim vezama vezan uz područje Republike Hrvatske, pravilno je sud zaključio da postoji opravdana bojazan da bi optuženik boravkom na slobodi mogao pobjeći i postati nedostupan pravosuđu Republike Hrvatske i tako onemogućiti uspješno vođenje ovoga kaznenog postupka.

Stečajni postupak – osporavanje tražbine – teret dokaza
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako je stečajni vjerovnik osporio tražbinu koju je priznao stečajni upravitelj i za koju ne postoji ovršna isprava, teret dokaza je na tom stečajnom vjerovniku osporene tražbine za koju nema ovršnu ispravu, a ne na osporavatelju.

Zakon o mirovinskom osiguranju – obračun mirovine – individualna kapitalizirana štednja
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada je osiguraniku invalidska mirovina ostvarena pod povoljnijim uvjetima i obračunata po posebnom propisu, tada ne postoji zakonska mogućnost da mu u obračun mirovine uđu sredstva iz obveznog mirovinskog fonda na temelju individualne kapitalizirane štednje.

Obvezno pravo – zastara - prekid zastare
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prijavom tražbine u postupku likvidacije, nakon nastupanja zastare tražbine, tužitelj nije mogao prekinuti rok zastarijevanja.

Neposredan i posredan posjed
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Kada je riječ o vlasničkoj tužbi tzv. rei vindikatii iz članka 161. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima koju podiže vlasnik neposjednik protiv posjednika nevlasnika, tražeći da mu posjednik stvar preda, pri čemu vlasnik treba dokazati, sukladno odredbi članka 162. stavak 1. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima da je stvar koju zahtijeva njegovo vlasništvo i da je u posjedu tuženika, tada posjednik ima pravo odbiti predaju stvari njezinu vlasniku ako izvodi svoje pravo na posjed od posrednog posjednika.

A.P. protiv Austrije
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Za odgovornost države za smrt osobe, prema članku 2. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, potrebno je dokazati da su vlasti propustile poduzeti one razumne mjere koje su mogle imati stvarni izgled za promjenu ishoda ili ublažavanje štete.

Izjavljivanje žalbe kada grobljem upravlja vlastiti pogon

Vi pitate - mi odgovaramo

Općina želi osnovati vlastiti pogon kao organizacijsku jedinicu jedinstvenog upravnog odjela, kojem, između ostaloga, želi dodijeliti ovlast upravljanja grobljem. S obzirom na to, kako treba urediti odlučivanje o žalbi protiv rješenja o dodjeli grobnog mjesta koje donese vlastiti pogon?

Plaćanje troškova odvoza otpada

Vi pitate - mi odgovaramo

Stanovnik Općine koji je korisnik zajamčene minimalne naknade, i kojem je odobrena naknada za troškove stanovanja podnio je zahtjev da mu Općina podmiri i trošak usluge odvoza komunalnog otpada. Je li Općina dužna udovoljiti zahtjevu?

Nepoštovanje otkaznog roka

Vi pitate - mi odgovaramo

Odlukom o poslovno uvjetovanom otkazu ugovora o radu poslodavac nije radniku omogućio korištenje otkaznog roka u trajanju od dva tjedna iako je kod poslodavca bio zaposlen neprekidno 10 mjeseci. Je li takva odluka o otkazu ugovora o radu nezakonita?

Dostava bankovnih izvoda računa zajedničke pričuve stambene zgrade suvlasnicima

Vi pitate - mi odgovaramo

Smije li upravitelj stambene zgrade pojedinom suvlasniku dostaviti bankovne izvode računa zajedničke pričuve stambene zgrade za prethodnu kalendarsku godinu ako su na bankovnim izvodima sadržani podaci poput imena i prezimena uplatitelja, njegov IBAN, datum i mjesto uplate, iznos i dr.?

Filteri