Informator broj 6840 od 17. lipnja 2024.

UVODNIK

Zašto su zahtjevi slovenskih ribara protiv Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava nedopušteni?
– analiza odluke Chelleri i dr. protiv Hrvatske

Nakon izricanja novčanih kazni od strane hrvatskih sudova zbog nedopuštenog ribolova u hrvatskim teritorijalnim vodama, više slovenskih državljana zatražilo je zaštitu na Europskom sudu za ljudska prava zbog povrede konvencijskih prava tvrdivši da nisu lovili u
hrvatskom, već u slovenskom moru. U članku se daje presjek odluke tog Suda u slučaju Chelleri i dr. protiv Hrvatske te se iznose razlozi zbog kojih je Sud zahtjeve slovenskih ribara ocijenio nedopuštenim.
Autor: Štefica Stažnik, mag. iur.

Sadržaj

Zašto su zahtjevi slovenskih ribara protiv Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava nedopušteni
Autor: Štefica Stažnik

Stručni članak

Nakon izricanja novčanih kazni od strane hrvatskih sudova zbog nedopuštenog ribolova u hrvatskim teritorijalnim vodama, više slovenskih državljana zatražilo je zaštitu na Europskom sudu za ljudska prava zbog povrede konvencijskih prava tvrdivši da nisu lovili u hrvatskom, već u slovenskom moru. U članku se daje presjek odluke tog Suda u slučaju Chelleri i dr. protiv Hrvatske te se iznose razlozi zbog kojih je Sud zahtjeve slovenskih ribara ocijenio nedopuštenim.

Error in persona (III)
Autor: Tomislav Karlović

Stručni članak

Error in persona (III), lat. zabluda o osobi, ili preciznije zabluda o osobi s kojom se sklapa pravni posao ili ženidba, slijedom razvoja iznesenoga u prijašnjim rubrikama, izravno je ušla i u sadržaj Zakonika kanonskog prava, prvo onoga iz 1917., a zatim i 1983.

Neke dvojbe u primjeni instituta promjene namjene poljoprivrednog zemljišta
Autori: Mateja Held Antonela Romić

Stručni članak

Zakonom o poljoprivrednom zemljištu utvrđeno je da je poljoprivredno zemljište od osobitog interesa za Republiku Hrvatsku pa se u slučaju prenamjene u građevinsko zemljište plaća posebna naknada. Od 1991. do danas regulacija vezana uz naknadu se mijenjala, ali u svim je inačicama zakona koji je regulirao poljoprivredno zemljište bilo istaknuto da je promjena namjene vezana uz prostorno plansku dokumentaciju, a u Zakonu iz 2001. bilo je propisano da se naknada određuje u postotku od vrijednosti poljoprivrednog zemljišta. Autorice ističu da u zakonima koji su uslijedili više nije bilo izričito propisano koja vrsta zemljišta, građevinsko ili poljoprivredno, služi kao polazište za određivanje naknade za promjenu namjene poljoprivrednog zemljišta, što, prema njihovoj ocjeni, rezultira nejasnoćama u praksi.

Oporezivanje stranih iznajmljivača nekretnina – nerezidenata u Republici Hrvatskoj
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

U Informatoru broj 6835, od 13. svibnja 2024., pisali smo o paušalnom oporezivanju rezidenata koji na području Republike Hrvatske imaju prebivalište ili uobičajeno boravište, a koji dohodak od imovine ostvaruju iznajmljivanjem stanova, soba i postelja putnicima i turistima te organiziranjem kampova. U ovom broju pišemo o paušalnom oporezivanju iznajmljivača nerezidenata državljana EU i državljana trećih zemalja koji putnicima i turistima mogu iznajmljivati nekretnine u svojem vlasništvu. Autorica podrobno obrazlaže obveze nerezidenata s aspekta poreza na dodanu vrijednost te poreza na dohodak po osnovi pružanja usluga smještaja u okviru domaćinstva.

Pravo na slobodu izražavanja u praksi Europskog suda za ljudska prava
Autori: Marina Kapikul Tanja Pavelin

Stručni članak

Autorice u članku analiziraju jednu od temeljnih sloboda, slobodu izražavanja i njezinu zaštitu kroz praksu Europskog suda za ljudska prava, s naglaskom na odluke donesene u postupcima protiv Republike Hrvatske. Kroz svoju praksu, Europski sud za ljudska prava stvorio je od Konvencije za zaštitu ljudskih prava dinamičan i snažan instrument koji je u stanju odgovoriti na situacije koje nisu postojale ili su bile nezamislive u vrijeme kad je spomenuta Konvencija pisana.

Uračunavanje razdoblja odgoja djece ostvarenih u drugoj državi članici EU-a pri izračunu invalidske mirovine
Autor: Mihovil Rismondo

Stručni članak

U jednoj od novijih presuda Suda Europske unije (predmet VA, C-283/21 od 22. veljače 2024.), koju autor detaljno analizira u ovom članku, izraženo je (još jedno) stajalište o tumačenju članka 44. stavak 2. Uredbe (EZ) br. 987/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. rujna 2009. o utvrđivanju postupka provedbe Uredbe (EZ) br. 883/2004 o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti. Naime, u navedenoj odluci Sud Europske unije izrazio je stajalište da se pri određivanju invalidske mirovine osiguranika moraju uzeti u obzir i razdoblja odgoja djece koja su navršena u drugoj državi članici EU-a, ako je utvrđeno da postoji dostatna povezanost između navedenih razdoblja odgoja djeteta i razdoblja osiguranja koja je ta osoba ostvarila obavljanjem profesionalne djelatnosti u prvoj državi članici.

Vremeplov: Ženevski Protokol o zabrani uporabe u ratu zagušljivih, otrovnih ili sličnih plinova i bakterioloških metoda ratovanja – 17. lipnja 1925.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Uporaba otrovnih tvari kao kemijskog oružja u ratovnju poznata je od davnina, a svoj je vrhunac doživjela tijekom Prvog svjetskog rata u kojem su kao učinkovito sredstvo ratovanja korišteni otrovni plinovi, suzavac, klor, fozgen i iperit. Iako je Haškom konvencijom iz 1899. bila zabranjena uporaba projektila s jedinim ciljem širenja zagušljivih otrovnih plinova, zaraćene strane u Prvom svjetskom ratu, nisu se na nju obazirale. 

Trajanje mjera opreza
Sud: Visoki kazneni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prema članku 98. stavku 6. ZKP/08. trajanje mjere opreza nije ograničeno rokovima trajanja istražnog zatvora te one, kada su određene zbog postojanja okolnosti iz članka 123. stavka 1. točke 3. ZKP/08., mogu trajati najdulje do izvršnosti presude.

Zabilježba zabrane otuđenja ili opterećenja na temelju pravnog posla
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Da bi se zabilježba zabrane otuđenja ili opterećenja upisala u zemljišnu knjigu, moraju za to biti ispunjene pretpostavke upisa, specifične samo za tu vrstu zabilježbe. Naime, zabrana pravnim poslom mora biti osnovana u korist jedne ili više osoba koje su taksativno navedene u članku 34. stavak 2. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, tj. u korist bračnog druga, djeteta, roditelja, posvojitelja ili posvojenika, dakle osoba povezanih s vlasnikom brakom ili krvnim srodstvom ili posvojenjem. Ako zabrana bude osnovana u korist neke druge osobe, prijedlogu za upis zabilježbe ne može se udovoljiti, nego ga treba odbiti.

Obvezno pravo – izdavanje računa (pravovremenost)
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Činjenica nepravodobnog izdavanja računa sama za sebe ne može značiti da tuženik nije dužan tužitelju platiti naknadu za usluge, ako su one izvršene.

Prekršajno pravo – bitno obilježje prekršaja
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kako bi djelo okrivljenika bilo podvedivo pod zakonski opis prekršaja iz članka 30. stavak 1. točka 2. i stavka 2. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, u činjeničnom opisu djela mora biti sadržano da su okrivljenici obavljali gotovinska plaćanja u uvjetima blokade poslovnog računa koja je upisana u Jedinstveni registar računa.

Zakon o upravnim sporovima – troškovi upravnog spora u objektivnom upravnom sporu
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Članak 79. Zakona o upravnim sporovima kojim su uređeni troškovi upravnog spora ne primjenjuje se u objektivnom upravnom sporu jer se u toj vrsti spora ispituje objektivna zakonitost općeg akta pa nije moguće procijeniti uspjeh jedne strane u odnosu na drugu.

Sieć Obywatelska Watchdog protiv Poljske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Odbijanjem poljskog Ustavnog suda da nevladinoj organizaciji otkrije dnevnike sastanaka predsjednika i potpredsjednika suda, povrijeđeno je njezino pravo na slobodu primanja i širenja informacija, zajamčeno člankom 10. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Utvrđivanje dodatnih uvjeta prilikom prodaje nekretnine u vlasništvu JLP(R)S

Vi pitate - mi odgovaramo

Općina ima obećanje velikog trgovačkog lanca da će na određenoj zemljišnoj parceli, koju taj lanac želi kupiti od Općine, sagraditi veliku trgovinu. Područje u kojem se nalazi navedena parcela u prostornom je planu označeno kao zona stambeno-poslovne gradnje. Može li Općina uvjetovati kupnju tako da u objavljenom natječaju utvrdi da se nekretnina prodaje isključivo za poslovne namjene?

Zaštita dostojanstva radnika od postupanja nadređenih, podređenih i suradnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik u obavljanju poslova doživljava razne neugodnosti, jer mu se određene osobe (kako nadređeni, tako i podređeni), zbog njegovih privatnih stanja u životu, obraćaju uvredljivo i podrugljivo. Tvrdi da mu je time narušeno dostojanstvo u radnom odnosu i pita što može poduzeti s tim u vezi, kako bi takvo neželjeno ponašanje prestalo?

Prestanak službe zbog smrti službenika

Vi pitate - mi odgovaramo

Službenica koja je radila u Jedinstvenom upravnom odjelu Općine preminula je. Trebamo li i u ovom slučaju donijeti rješenje o prestanku službe za preminulu službenicu, i ako trebamo, kome se takvo rješenje dostavlja?

Rad umirovljenika po ugovoru o djelu

Vi pitate - mi odgovaramo

Obustavlja li se mirovina umirovljeniku koji radi po ugovoru o djelu, za koje poslove se može sklopiti ugovor o djelu i koje obveze imaju isplatitelji naknade za obavljeni rad po ugovoru o djelu?

Produljenje zastare kaznenog progona

Vi pitate - mi odgovaramo

Produljuje li presuda o kaznenom nalogu protiv koje je podnesen prigovor, zastaru kaznenog progona u smislu članka 81. stavka 3. Kaznenog zakona?

Filteri