Informator broj 6844-6845 od 15. srpnja 2024. i 22. srpnja 2024.

UVODNIK

Izmjene postupovnih pravila pred Sudom EU-a

Odlukom Vijeća od 19. ožujka 2024. o prihvaćanju stajališta Europskog parlamenta, a uzimajući u obzir mišljenje  Europske komisije od 14. ožujka 2023., usvojena je uredba o izmjeni Statuta Suda Europske unije. Uredbu su 11. travnja 2024. potpisali predsjednica Europskog parlamenta i predsjednik Vijeća. Kao razloge za ovu sustavno vrlo značajnu izmjenu nadležnosti sudskih instancija Suda EU-a, Sud je u svojem prijedlogu istaknuo, među ostalim, kontinuirani rast broja zahtjeva za prethodnu odluku i posljedično produljenje trajanja postupaka, dok bi Opći sud sa svoja 54 suca nakon proteka više godina od velike reforme 2016. spremno mogao preuzeti dio radnog opterećenja takvim predmetima.  Uredba još nije objavljena u Službenom listu Europske unije, ali je u njoj predviđeno da će stupiti na snagu prvog dana mjeseca koji slijedi nakon datuma te objave.
Autor: Danijel Stanković, LL.M.

Sadržaj

Izmjene postupovnih pravila pred Sudom EU-a
Autor: Danijel Stanković

Stručni članak

Odlukom Vijeća od 19. ožujka 2024. o prihvaćanju stajališta Europskog parlamenta, a uzimajući u obzir mišljenje Europske komisije od 14. ožujka 2023., usvojena je uredba o izmjeni Statuta Suda Europske unije. Uredbu su 11. travnja 2024. potpisali predsjednica Europskog parlamenta i predsjednik Vijeća. Kao razloge za ovu sustavno vrlo značajnu izmjenu nadležnosti sudskih instancija Suda EU-a, Sud je u svojem prijedlogu istaknuo, među ostalim, kontinuirani rast broja zahtjeva za prethodnu odluku i posljedično produljenje trajanja postupaka, dok bi Opći sud sa svoja 54 suca nakon proteka više godina od velike reforme 2016. spremno mogao preuzeti dio radnog opterećenja takvim predmetima. Uredba još nije objavljena u Službenom listu Europske unije, ali je u njoj predviđeno da će stupiti na snagu prvog dana mjeseca koji slijedi nakon datuma te objave.

Traditio iuridica: In dubio revocatio legis praeexistentis non praesumitur, sed leges posteriores ad priores trahendae sunt et his, quantum fieri potest, conciliandae
Autor: Tomislav Karlović

Stručni članak

In dubio revocatio legis praeexistentis non praesumitur, sed leges posteriores ad priores trahendae sunt et his, quantum fieri potest, conciliandae, lat. u dvojbi se ne predmnijeva opoziv ranije postojećeg zakona, nego kasniji zakoni treba da se odnose na njih i da se s njima, koliko je to moguće, pomire, tekst je kanona 21 Zakonika kanonskog prava iz 1983. godine, odnosno prema odobrenom prijevodu glasi: „U dvojbi ne pretpostavlja se da je raniji zakon opozvan, nego kasniji zakoni treba da se povežu s ranijima i da se, koliko je moguće, usklade s njima.“

Fakultativne osnove za isključenje iz postupka javne nabave gospodarskih subjekata s poslovnim nastanom izvan RH
Autori: Ante Loboja Kristina Rihtar

Stručni članak

U prošlom broju Informatora objavili smo prvi dio ovoga članka, koji se bavi osnovama za isključenje gospodarskih subjekata iz postupka javne nabave, sukladno člancima 251., 252. i 254. Zakona o javnoj nabavi. U nastavku članka autori prikazuju praksu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave i Visokog upravnog suda RH, kao i relevantna stajališta Suda EU-a o pojedinim pitanjima vezanim uz fakultativne osnove za isključenje.

Prava vlasnika stanova u kojima stanuju zaštićeni najmoprimci prema novom Zakonu
Autor: Lidija Vojković

Stručni članak

U zakonodavstvu i dosadašnjoj sudskoj praksi postojali su brojni prijepori u vezi s pravima, kako vlasnika stanova, tako i pravima zaštićenih najmoprimaca koji stanuju u tim stanovima. To je bila posljedica donošenja Presude Europskog suda za ljudska prava u predmetu Statileo protiv Hrvatske, ali i Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske broj: U-I-3242/2018 i dr. od 14. rujna 2020., kojom su ukinute određene odredbe Zakona o najmu stanova. Da bi se razriješile dvojbe između tih dvaju suprostavljenih prava, donesen je Zakon o načinu izvršenja presuda Europskog suda za ljudska prava u skupini predmeta Statileo protiv Hrvatske broj zahtjeva: 12027/10 i dr. i Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske broj: U-I-3242/2018 i dr. Zakon je stupio na snagu 2. travnja 2024. Tim Zakonom nastoji se uspostaviti pravična ravnoteža između prava vlasnika stanova i prava zaštićenih najmoprimaca koji stanuju u tim stanovima kroz određene programske mjere i rokove, kako bi se u našem pravnom sustavu ukinuo pojam zaštićenog najma i zamijenio pravom vlasništva.

Olakšica za fizičke osobe koje imaju prebivalište i borave na potpomognutim područjima I. skupine i na području Grada Vukovara
Autor: Gordana Lončar

Stručni članak

Fizičke osobe koje imaju prebivalište i borave na područjima JLS-a razvrstanih u I. skupinu po stupnju razvijenosti prema Zakonu o regionalnom razvoju Republike Hrvatske, i na području Grada Vukovara, po osnovi ostvarenog dohotka od nesamostalnog rada ostvaruju pravo na poreznu olakšicu, odnosno umanjenje porezne obveze. Autorica nas vodi kroz propise kojima je porezna olakšica utvrđena i na primjerima pokazuje kakav je utjecaj porezne olakšice na izračun plaće te pojašnjava kako se olakšica ostvaruje.

Pravo na dodatak uz mirovinu prema kriteriju spola
Autor: Mihovil Rismondo

Stručni članak

U predmetu C-113, Sud EU-a presudio je da je nacionalni propis koji pravo na dodatak na mirovinu priznaje samo ženama koje su imale jedno ili više biološke ili posvojene djece, protivan Direktivi Vijeća 79/7/EEZ od 19. prosinca 1978. o postupnoj provedbi načela jednakog postupanja prema muškarcima i ženama u pitanjima socijalne sigurnosti. Autor pojašnjava argumente Suda i dosege navedene Direktive.

Vremeplov: Ženevski sporazumi o Indokini - 20. i 21. srpnja 1954.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Ženevski sporazumi predstavljaju deset dokumenata koji su sklopljeni na Ženevskoj konferenciji (koja se održavala između 26. travnja i 21. srpnja 1954.), a na kojoj se raspravljalo o sudbini područja Indokine, odnosno o pitanjima koja su nastala kao posljedica Prvog indokinskog rata, vođenog između Francuske i sjevernovijetnamskog pokreta otpora, Viet Minha.

Abecedarij upravnog postupka: Potvrde o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Čl. 159. st. 5. i st. 6. ZUP-a

Priznanje kaznenog djela kao razlog za neproduljenje istražnog zatvora
Sud: Visoki kazneni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nije osnovan žalbeni navod da ne postoji potreba za produljenjem istražnog zatvora jer je okrivljenik priznao počinjenje kaznenih djela. Naime, držanje okrivljenika tijekom kaznenog postupka ne može biti cijenjeno u smislu procjene budućeg ponašanja okrivljenika, kao što je to okolnost dosadašnje višestruke osuđivanosti, već eventualno može biti honorirano okrivljeniku prilikom izbora vrste i mjere kazne.

Asociaţia “Foru mul Judec ători lor din România”
Sud: Sud Europske unije

SENTENCE

Nacionalni propis koji dopuštenost tužbe za poništenje imenovanja državnih odvjetnika nadležnih za kazneni progon sudaca uvjetuje postojanjem legitimnog privatnog interesa, pa time u praksi isključuje mogućnost da takvu tužbu mogu podnijeti strukovne udruge sudaca radi obrane načela neovisnosti sudaca, nije protivan pravu Unije.

Obvezno pravo – Zastarni rokovi – Pretplata na dnevne novine
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U odnosu na potraživanje pretplate na dnevne novine kao što je Jutarnji list, Slobodna Dalmacija i Večernji list te ostale novine čija izdanja izlaze svaki dan, ne primjenjuje se zastarni rok iz odredbe čl. 232. st. 1. toč. 4. ZOO-a, a kojom je propisano da zastarijeva za jednu godinu tražbina pretplate na povremene tiskovine, računajući od isteka vremena za koje je tiskovina naručena.

Izmjene prostornog plana
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odredba članka 113. stavka 1. Zakona o prostornom uređenju (Nar. nov., br. 153/13, 65/17, 114/18, 39/19) ne omogućava izmjenu prostornog plana putem ispravka pogreške.

Prekršajno pravo - blanketna norma
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odredba članka 998. stavka 1. točke 1. Pomorskog zakonika (Nar. nov., br. 181/04, 76/07, 146/08, 61/11, 56/13, 26/15 i 17/19) blanketne je naravi, jer je Pravilnikom o rukovanju opasnim tvarima, uvjetima i načinu obavljanja prijevoza u pomorskom prometu, ukrcavanja i iskrcavanja opasnih tvari, rasutog i ostalog tereta u lukama, te načinu sprječavanja širenja isteklih ulja u lukama (Nar. nov., br. 51/05, 127/10, 34/13, 88/13, 79/15, 53/16, 41/17, 23/20 i 128/20) propisana obveza podnošenja pisane Deklaracije o opasnim i onečišćujućim tvarima temeljem koje lučka uprava odobrava uplovljavanje broda u luku, slijedom čega u činjeničnom opisu djela mora biti sadržana i mjerodavna odredba toga provedbenog propisa.

Obvezno pravo – Pravni učinak ugovora koji nije potpisala ovlaštena osoba
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ugovor koji neka osoba sklopi kao opunomoćenik u ime drugoga bez njegova ovlaštenja, obvezuje neovlašteno zastupanog samo ako on ugovor naknadno odobri.

Dodatni rad i godišnji odmor radnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik je zaposlen kod matičnog poslodavca na puno radno vrijeme od 40 sati tjedno, a kod drugog poslodavca radi osam sati tjedno. Radi temeljem ugovora o dodatnom radu jedan dan tjedno u trajanju od osam sati. I kod jednog i kod drugog poslodavca radi dulje od šest mjeseci neprekidno (to mu je inače prvo zaposlenje). S obzirom na to, ostvaruje li radnik kod drugog poslodavca pravo na puni godišnji odmor ili razmjerni, sukladno vremenu provedenom na radu?

Uknjižba prava vlasništva – pravni temelj stjecanja

Vi pitate - mi odgovaramo

Iz sklopljenog ugovora o usklađenju zemljišnoknjižnog stanja sa stvarnim stanjem nije vidljiv pravni temelj (causa) stjecanja prava vlasništva. Ugovor doduše sadržava izjavu zemljišnoknjižnih suvlasnika kojom priznaju pravo suvlasništva ugovarateljici (stjecateljici), a temeljem dosjelosti. Kako će zemljišnoknjižni sud cijeniti takvu ispravu odlučujući o prijedlogu za uknjižbu prava vlasništva u zemljišnu knjigu?

Izmjena rješenja nakon smrti stranke

Vi pitate - mi odgovaramo

Na temelju podataka koje je dostavilo tijelo nadležno za graditeljstvo, Jedinstveni upravni odjel Općine donio je rješenje o naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru. Rješenje je postalo pravomoćno, a stranka je naknadu platila. Naknadno je tijelo nadležno za graditeljstvo obavijestilo Jedinstveni upravni odjel Općine da je prilikom vođenja postupka ozakonjenja zgrade pogrešno utvrđena zapremina objekta, zbog čega je stranci utvrđen veći iznos naknade nego što je on trebao biti. Stranka je u međuvremenu umrla, a nasljednici su od Općine zatražili izmjenu prije donesenog rješenja i povrat iznosa koji je njihov ostavitelj preplatio. Kako treba postupiti u opisanoj situaciji?

Prijenos postavljenog imovinskopravnog zahtjeva na drugu osobu po pravilima imovinskog prava

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se osoba na koju je po pravilima imovinskog prava prešao postavljeni imovinskopravni zahtjev smatrati oštećenikom?

Porez na potrošnju

Vi pitate - mi odgovaramo

Na koja se bezalkoholna pića, kao predmet oporezivanja, plaća porez na potrošnju jer Zakonom nije podrobnije određeno što se smatra bezalkoholnim pićima?

Filteri