Informator broj 6859 od 28. listopada 2024.

UVODNIK

Novo uređenje načina ostvarivanja prava korištenja glazbenih umjetničkih izvedbi na internetu

Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima iz 2021. pokušao je, između ostaloga, pomiriti interese umjetnika izvođača i interese proizvođača fonograma, odnosno zaštititi umjetnike izvođače kao slabiju ugovornu stranu, ugrađujući u hrvatski pravni sustav načela europske Direktive o autorskom srodnim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu. Autorica pojašnjava što je novo Zakon donio u odnosu na svoga prethodnika, i zašto je Ustavni sud Republike Hrvatske ocijenio da odredbe Zakona nisu u suprotnosti s Ustavom RH.
Autorica: Anamarija Jengić Bujan, univ. spec. intel. prop.

Sadržaj

Utvrđivanje stjecanja prava vlasništva u postupku povezivanja zemljišne knjige i knjige položenih ugovora
Autor: Marija Antunović

Stručni članak

U ovom članku autorica analizira mogućnost upisa prava vlasništva posebnog dijela nekretnine koje je stečeno prenamjenom zajedničkih prostorija u zgradi u društvenom vlasništvu u stan ili drugu samostalnu prostoriju, odnosno njihovom nadogradnjom, dogradnjom ili prigradnjom u postupku povezivanja zemljišne knjige i knjige položenih ugovora. Konačan cilj provedbe postupka povezivanja je učiniti zemljišnu knjigu mjerodavnom za pravni promet nekretnina tako da bude potpuna evidencija o pravnom stanju upisanih nekretnina. Imajući na umu konačan cilj ovog postupka, postavlja se prvo pitanje može li se o stjecanju i upisu takvog posebnog dijela u zemljišnu knjigu odlučiti u izvanparničnom postupku, i ako da, na kojem pravnom temelju i na temelju kakvih isprava može zemljišnoknjižni sud u postupku povezivanja odlučiti o stjecanju i upisu takvog posebnog dijela.

Traditio iuridica: Editio rationum
Autor: Tomislav Karlović

Stručni članak

Editio rationum, lat. objava računa, jedan je od tri oblika i obveze javnog objavljivanja podataka glede građanskog procesa, pri čemu se ovaj oblik konkretnije odnosi na utuživu obvezu novčara i bankara da omoguće uvid u svoje račune, odnosno izdaju kopije iz svojih knjiga primitaka i izdataka.

Novo uređenje načina ostvarivanja prava korištenja glazbenih umjetničkih izvedbi na internetu
Autor: Anamarija Jengić Bujan

Stručni članak

Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima iz 2021. pokušao je, između ostaloga, pomiriti interese umjetnika izvođača i interese proizvođača fonograma, odnosno zaštititi umjetnike izvođače kao slabiju ugovornu stranu, ugrađujući u hrvatski pravni sustav načela europske Direktive o autorskom srodnim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu. Autorica pojašnjava što je novo Zakon donio u odnosu na svoga prethodnika, i zašto je Ustavni sud Republike Hrvatske ocijenio da odredbe Zakona nisu u suprotnosti s Ustavom RH.

Najavljene izmjene Zakona o porezu na dohodak
Autor: Gordana Lončar

Stručni članak

Krajem rujna 2024. otvoreno je savjetovanje o Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, koji bi trebao obuhvatiti niz izmjena o kojima su u posljednje vrijeme pisali mediji i koje su predstavnici Vlade javnosti i najavili. Autorica je analizirala predložene izmjene i pojasnila kakve konkretne promjene one donose za porezne obveznike.

Vremeplov: Carigradska konvencija o korištenju Sueskog kanala – 29. listopada 1888.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Sueski kanal izgradila je između 1859. i 1869. i njime upravljala, na temelju koncesije, Univerzalna kompanija Sueskog kanala, tvrtka u vlasništvu francuskih investitora i egipatskog potkralja tzv. Kediva.

Abecedarij upravnog postupka: Provedba Zakona
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Čl. 167. st. 1. i 2.

Ništetnost odredbe ugovora o kreditu
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Neovisno o činjenici što je tužitelj kao korisnik kredita ekonomske struke i kao stručna osoba svjestan značenja sporne odredbe o promjenjivoj kamatnoj stopi, promjenjivost kamatne stope nije bila vezana uz jasne parametre te je kao takva bila nejasna korisniku kredita, zbog čega se isti može pozivati na ništetnost.

Mišljenje stručne suradnice kao dokaz u kaznenom postupku
Sud: Visoki kazneni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Skreće se pozornost žalitelju da navedeno izvješće predstavlja mišljenje stručne suradnice – pedagoga, koje dolazi pred sud u formi prijedloga, dok je isključivo u nadležnosti raspravnog vijeća hoće li takvo mišljenje usvojiti tj. donijeti odluku o primjeni "maloljetničkog prava", odnosno da li će prilikom odluke o krivnji mlađeg punoljetnika primijeniti Zakon o sudovima za mladež ili neće.

Zakon o obveznim odnosima/Opći porezni zakon – knjigovodstveni izlist stanja poreznog duga
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Knjigovodstveni izlist stanja poreznog duga potpisan od ovlaštene osobe poreznog tijela ne smatra se priznanjem zastarjele porezne obveze.

Prekršajno pravo – oslobođenje od optužbe
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako u fazi ispitivanja optužnog prijedloga prvostupanjski sud nađe da činjenično opisano djelo nije prekršaj, ili zato što mu nedostaje neko od bitnih obilježja ili je riječ isključivo o zakonskom opisu djela, temeljem članka 161. stavka 6. Prekršajnog zakona, odmah će donijeti oslobađajuću presudu.

Procesno pravo – preinaka tužbe ili dopuna i ispravak tužbe (razlika)
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Budući da podnesena tužba nije sadržavala zahtjev u odnosu na drugotuženika, koji je bio označen kao stranka, bila je neuredna. Prvostupanjski sud je prije dostave takve tužbe strankama na očitovanje bio dužan postupiti prema odredbi članka 109. stavak 4. Zakona o parničnom postupku.

Kalčićek protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Sastav Ustavnog suda nije bio takav da jamči njegovu objektivnu nepristranost jer je isti sudac bio član vijeća koje je odlučivalo o ustavnoj tužbi i član vijeća Vrhovnog suda koje je odlučivalo o žalbi u kaznenom postupku protiv podnositeljice zahtjeva. Pitanja koja su ispitala oba suda odnosila su se na osnovanost predmeta i stoga su bila neodvojivo povezana.

Odgovarajuće mjere kojima se osigurava tržišno natjecanje u postupku javne nabave

Vi pitate - mi odgovaramo

Imamo nabavu (otvoreni postupak) za izradu određenog programskog rješenja za virtualni muzej i planiramo preko narudžbenice ugovoriti s jednim gospodarskim subjektom izradu projektnog zadatka. Taj gospodarski subjekt zainteresiran je za sudjelovanje u postupku javne nabave u ulozi ponuditelja. Riječ je o postupku nabave male vrijednosti i nismo obvezni za postupak raditi prethodno savjetovanje. Koje odgovarajuće mjere trebamo poduzeti kako bismo osigurali da sudjelovanje toga ponuditelja ne naruši tržišno natjecanje?

Čuvanje arhivskog gradiva

Vi pitate - mi odgovaramo

Koliko je dugo grad dužan čuvati arhivsko gradivo koje stvara tijekom obavljanja poslova iz samoupravnog djelokruga?

Vođenje evidencije o radnicima i zaštita osobnih podataka

Vi pitate - mi odgovaramo

Jesu li poslodavci temeljem novog Pravilnika o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima zaposlenim kod poslodavca (Nar. nov., br. 55/24) dužni prikupljati i čuvati preslike osobnih iskaznica radnika?

Potraživanje razlike do pune plaće nakon udaljenja iz službe

Vi pitate - mi odgovaramo

Službenik je počinio tešku povredu službene dužnosti, radi čega je protiv njega pokrenut postupak pred službeničkim sudom. Uz pokretanje postupka doneseno je rješenje o udaljenju iz službe, za vrijeme kojega je službenik, koji nema obitelj, primao 60 % naknade plaće. Tijekom razdoblja kada je bio udaljen iz službe, službenik je dao otkaz, a postupak pred službeničkim sudom je obustavljen. Može li u opisanom slučaju (bivši) službenik tražiti isplatu razlike između naknade plaće koju je dobivao i plaće svojeg radnog mjesta jer postupak pred službeničkim sudom nije proveden, i on nije oglašen krivim?

Objava dodatnih pogodnosti u natječaju za zapošljavanje pročelnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Općina je više puta objavila javni natječaj za zapošljavanje pročelnika, na koji se nije prijavio niti jedan kandidat. Slijedom toga, u sljedećem natječaju koji će objaviti Općina želi budućem pročelniku ponuditi pogodnost sufinanciranja troškova stanovanja. Je li to dopušteno i što treba učiniti prije objave te pogodnosti u javnom natječaju?

Filteri