Informator broj 6891 od 09. lipnja 2025.

UVODNIK

Plava karta EU-a

U ovom članku autorica prezentira nove uvjete propisane posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o strancima za postupak izdavanja, produljenja i ukidanja dozvola za boravak i rad koja se izdaje visokokvalificiranom radniku državljaninu treće zemlje, odnosno plave karte EU-a. Također, analizira mogućnost promjene poslodavca tijekom važenja plave karte, dopušteno vrijeme nezaposlenosti i mogućnost obavljanja samostalne djelatnosti nositelja plave karte EU-a, kao i uvjete za privremeni boravak članova obitelji nositelja plave karte EU-a.
Autorica: Tajana Zlabnik

Sadržaj

Plava karta EU-a
Autor: Tajana Zlabnik

Stručni članak

U ovom članku autorica prezentira nove uvjete propisane posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o strancima za postupak izdavanja, produljenja i ukidanja dozvola za boravak i rad koja se izdaje visokokvalificiranom radniku državljaninu treće zemlje, odnosno plave karte EU-a. Također, analizira mogućnost promjene poslodavca tijekom važenja plave karte, dopušteno vrijeme nezaposlenosti i mogućnost obavljanja samostalne djelatnosti nositelja plave karte EU-a, kao i uvjete za privremeni boravak članova obitelji nositelja plave karte EU-a.

Traditio iuridica: Etiam mulieres testimonii in iudicio dicendi ius habere
Autor: Tomislav Karlović

Stručni članak

Etiam mulieres testimonii in iudicio dicendi ius habere, lat. žene također imaju pravo svjedočiti u postupcima, dio je mišljenja klasičnog pravnika Paula preneseno u Digesta 22, 5, 18.

Uloga i obveze lokalne samouprave prema novom Zakonu o grobljima
Autor: Anica Drmić Kunić

Stručni članak

Polovinom svibnja 2025. na snagu je stupio novi Zakon o grobljima. Riječ je o važnom elementu uređenja lokalne zajednice, a novi je Zakon uredio i niz pitanja koja do sada nisu bila regulirana pa su i postupanja lokalne samouprave bila neujednačena. Autorica podsjeća na sadržaj Zakona, naglašava što je Zakon donio novo u odnosu na svoga prethodnika te ističe obveze općina i gradova koje iz Zakona proizlaze.

Procjena vrijednosti koncesije: izazovi i okviri procesa
Autor: Krešimir Dragić

Stručni članak

Procjena vrijednosti koncesije važan je element u procesu odlučivanja o opravdanosti davanja koncesije, i ona obuhvaća niz složenih postupanja kojima se ostvaruje pravna sigurnost i utvrđuju financijski učinci koji će biti ostvareni u postupku davanja nove ili produljenja postojeće koncesije. U članku autor daje prikaz okvira i postupanja važnih prilikom procjene vrijednosti koncesije, što može predstavljati koristan alat analitičarima koje angažiraju davatelj koncesije ili koncesionar.

Starost nekretnine kao kriterij za uvećavanje visine poreza na nekretnine
Autor: Marija Marinović

Stručni članak

Tijekom siječnja i veljače donesene su nove odluke o lokalnim porezima te izmjene i dopune prije donesenih odluka o lokalnim porezima, sve s ciljem njihove prilagodbe posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o lokalnim porezima kojim je uveden porez na nekretnine. Taj Zakon ostavio je mogućnost uvećavanja utvrđene visine poreza na nekretnine ovisno o kriterijima koji utječu na vrijednost nekretnine, između ostalih, i ovisno o starosti nekretnine, koja je u nešto drukčijem obliku postojala i prije, pri donošenju odluka o visini poreza na kuće za odmor. Uzimajući navedeno u obzir, u članku autorica ukazuje na stav Visokog upravnog suda Republike Hrvatske u vezi s kriterijem starosti nekretnina koji je zauzet u predmetima poreza na kuće za odmor.

Vremeplov: Suđenje i presuda Ratku Mladiću za ratne zločine u BiH – 8. lipnja 2021
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Dana 22. studenoga 2017. Ratko Mladić, zapovjednik jugoslavenskih snaga tijekom rata u Hrvatskoj te glavni zapovjednik bosansko-srpskih snaga tijekom rata u Bosni i Hercegovini, osuđen je pred Međunarodnim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije na doživotni zatvor zbog ratnih zločina genocida, kršenja ratnih zakona ili običaja ratovanja te zločina protiv čovječnosti počinjenih nad hrvatskim i bošnjačkim stanovništvom Bosne i Hercegovine.

Institucije upravnog prava: Načelo zakonitosti u radu uprave
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Načelo zakonitosti jedno je od temeljenih pravnih načela. Predstavlja obvezu svih da se pridržavaju pravnih pravila. Ono obvezuje sve pojedince, ali i državu.

Istražni zatvor prema maloljetniku
Sud: Visoki kazneni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Imajući na umu da se istražni zatvor prema maloljetniku može odrediti samo kao krajnja mjera, uvjeti za njegovo određivanje ispunjeni su kada se optuženom maloljetniku stavlja na teret počinjenje kaznenog djela protiv čovječnosti i ljudskog dostojanstva – obuke za terorizam, da je iskazao ustrajnost u inkriminiranom postupanju, a stoga i značajan stupanj kriminalne volje, te kada iz rezultata psihijatrijskog pregleda i kombiniranog psihologijsko-psihijatrijskog vještačenja, proizlazi da je maloljetnik visokog primarnog agresivnog potencijala, sklon dominaciji, projektivnosti i antisocijalnom postavljanju.

Sangas
Sud: Sud Europske unije

SENTENCE

Pravosudno tijelo izvršenja ne može odbiti izvršiti europski uhidbeni nalog ako taj nalog nije izdan u svrhe izvršenja kazne zatvora ili mjere oduzimanja slobode. Izvršenje se ne može odbiti ni ako djela koja predstavljaju kazneno djelo koje je počinila tražena osoba nisu u nadležnosti te države članice u skladu s njezinim kaznenim pravom.

Obvezno pravo - ništetnost - potrošački ugovor - ugovor o kreditu
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sama činjenica da je ugovorna odredba potrošačkog ugovora, kojom je ugovorena naknada troškova za obradu kredita, jasno i razumljivo sastavljena jer omogućava potrošaču da u trenutku zaključivanja ugovora precizno ocijeni visinu naknade, a time i ekonomske učinke ugovaranja takve odredbe, odlučna je prilikom ocjene je li riječ o transparentno sastavljenoj ugovornoj odredbi, međutim transparentnost sama po sebi ne znači da je odredba ujedno i poštena. U okviru ocjene poštenosti navedene akcesorne ugovorne odredbe, potrebno je, u skladu s člankom 81. stavak 1. Zakona o zaštiti potrošača iz 2003., a glede odredbi članak 83. i 85. Zakona o zaštiti potrošača iz 2003., ispitati i moguće nepoštovanje načela savjesnosti i poštenja i ujedno postojanje eventualne značajne neravnoteže na štetu potrošača, jer nije riječ o odredbi ugovora koja ne bi podlijegala testu poštenosti u smislu članak 84. Zakona o zaštiti potrošača 2003.

Zakon o općem upravnom postupku – upravna stvar
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odlučivanje o zahtjevu temeljem Odluke o izuzimanju od zabrane raspolaganja nekretninama na teritoriju Republike Hrvatske pravnih osoba sa sjedištem u Republici Sloveniji, Republici Makedoniji i Bosni i Hercegovini (Nar. nov., br. 46/00) predstavlja upravnu stvar.

Procesno pravo – stvarna nadležnost - suparničari
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Više osoba može jednom tužbom biti tuženo, dakle mogu biti suparničari ako su glede predmeta spora u pravnoj zajednici ili ako njihova prava odnosno obveze proistječu iz iste činjenične i pravne osnove.

Pripadnost prihoda od upravnih pristojbi

Vi pitate - mi odgovaramo

Jedinstveni upravni odjel Općine izrađuje obrazac rješenja (upravnog akta) iz svoje nadležnosti. S tim u vezi, molimo da nam pojasnite koji broj računa za uplatu upravne pristojbe treba staviti u uputu o pravnom lijeku, u kojoj je navedeno da o žalbi protiv prvostupanjskog rješenja odlučuje upravno tijelo u županiji?

Poduzetnička plaća za 2025. godinu

Vi pitate - mi odgovaramo

Koliko iznosi poduzetnička plaća za 2025. godinu i pripadajuće obveze vezano uz isplatu poduzetničke plaće te koje su obveze ako se ta plaća ne isplaćuje?

Smjenski rad za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li poslodavac dužan obračunati 10 % veću plaću ako radnik radi u smjeni od 8 do 16 sati, pri čemu se radni sati od 14 do 16 obračunavaju za 10 % veći iznos?

Obustava postupka prisilnog osiguranja po službenoj dužnosti i obveza naknade troškova

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li se razlog obustave postupka prisilnog osiguranja po službenoj dužnosti prema odredbi članka 72. stavak 1. OZ-a (ukidanje ovršne isprave) pripisati krivnji predlagateljice osiguranja te smatra li se da je predlagateljica osiguranja neosnovano pokrenula postupak prisilnog osiguranja i prouzročila troškove postupka protivniku osiguranja ako je do ukidanja ovršne isprave došlo nakon pravomoćnosti rješenja o osiguranju? U konkretnom je slučaju porezno rješenje na temelju kojeg je doneseno rješenje o osiguranju poništeno presudom Visokog upravnog suda Republike Hrvatske.

Polaganje državnog ispita službenika koji je u službu primljen na određeno vrijeme

Vi pitate - mi odgovaramo

Grad u službu na određeno vrijeme prima službenika radi obavljanja poslova čiji se opseg privremeno povećao. Službenik se prima na rok od šest mjeseci, a s obzirom na opseg posla, čini se izglednim da će služba na određeno vrijeme biti produžena i za sljedećih šest mjeseci, koliko dopušta Zakon. Treba li službenik i kada polagati državni ispit?

Filteri