Informator broj 6882 od 07. travnja 2025.

UVODNIK

Što važnoga donosi posljednja Novela Zakona o trgovačkim društvima iz prosinca 2024.?

Posljednje izmjene i dopune Zakona o trgovačkim društvima donesene su s ciljem usklađivanja s Direktivom (EU) 2022/2381 Europskog parlamenta i Vijeća te preporukama Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). Ove izmjene imaju za cilj unaprijediti korporativno upravljanje, osigurati rodnu ravnotežu u upravnim tijelima te povećati transparentnost i odgovornost trgovačkih društava u Republici Hrvatskoj. Kojim se sve izmjenama i dopunama Zakona navedeno nastoji postići, autorica prikazuje u ovom članku.
Autorica: Jasna Golubić

Sadržaj

Što važnoga donosi posljednja Novela Zakona o trgovačkim društvima iz prosinca 2024.?
Autor: Jasna Golubić

Stručni članak

Posljednje izmjene i dopune Zakona o trgovačkim društvima donesene su s ciljem usklađivanja s Direktivom (EU) 2022/2381 Europskog parlamenta i Vijeća te preporukama Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). Ove izmjene imaju za cilj unaprijediti korporativno upravljanje, osigurati rodnu ravnotežu u upravnim tijelima te povećati transparentnost i odgovornost trgovačkih društava u Republici Hrvatskoj. Kojim se sve izmjenama i dopunama Zakona navedeno nastoji postići, autorica prikazuje u ovom članku.

Traditio iuridica: Lex Oppia
Autor: Tomislav Karlović

Stručni članak

Lex Oppia, Opijev zakon, prvi je od sumptuariae leges, zakona koji su bili doneseni u svrhu ograničavanja luksuza i njegova pokazivanja, a o kojemu, povodom njegova ukidanja (abrogacije), više podataka donosi Tit Livije u svojoj povijesti grada Rima (Ab Urbe condita, 34, 4).

Minimalni standardi dostave europskog platnog naloga
Autor: Maja Josipović

Stručni članak

Kako bi ispunio svoju svrhu, europski platni nalog mora biti uredno dostavljen tuženiku, što u prekograničnim slučajevima predstavlja popriličan izazov za sudove. Koje uredbe na razini Europske unije uređuju dostavu u prekograničnim slučajevima i koje su specifičnosti takve dostave, autorica piše u ovom članku, navodeći minimalne standarde dostave kao i specifičnosti fiktivne dostave.

Pravna zaštita u jednostavnoj nabavi: povod za uređenje normativnog stanja
Autor: Ivan Šprajc

Stručni članak

Postupke jednostavne nabave naručitelji sami uređuju brojnim općim aktima, a sve ih povezuje činjenica da u postupku jednostavne nabave nema odgovarajuće pravne zaštite. Autor smatra ne samo da i u tim postupcima mora postojati pravna zaštita, već da se pravna zaštita može valjano urediti samo ako se prethodno na odgovarajući način uredi i sam postupak jednostavne nabave pa predlaže načine na koje se to može osigurati.

Iura novit curia: Kapara
Autor: Zvonimir Slakoper

Stručni članak

U pravnoj praksi uobičajeno je davanje novčanog iznosa imenovanog kao kapara pri sklapanju predugovora kojim se strane obvezuju sklopiti ugovor o kupoprodaji nekretnine, ali i pri sklapanju ugovora.

Mišljenja i tumačenja državnih tijela

Stručni članak

Ugovaranje obavljanja poslova zaštite na radu; Izbor predstavnika radnika u školski odbor.

Pravo na lokalnu samoupravu ograničava državnu vlast
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

Lokalna samouprava nije posebna grana vlasti, niti je podređena državnoj vlasti. Riječ je o načinu ograničavanja državne vlasti. Autor upućuje na propise kojima je određena uloga jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u sustavu vlasti.

Vremeplov: Ustav Svjetske zdravstvene organizacije – 7. travnja 1948.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Dana 7. travnja 1948. na snagu je stupio Ustav Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) (engl. World Health Organization, skraćeno: WHO), specijalizirane agencije Ujedinjenih naroda čiji je cilj postizanje najviše razine zdravlja svih naroda u svijetu, koji je usvojen na Međunarodnoj konferenciji za zdravlje održanoj u New Yorku, u SAD-u, 1946. 

Institucije upravnog prava: Uredbe Vlade sa zakonskom snagom
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Kada govorimo o uredbama Vlade Republike Hrvatske sa zakonskom snagom, tada govorimo o aktima koji nisu zakoni, nego se, po tipologiji upravnog prava, svrstavaju u podzakonske općenormativne akte (vidi Ivančevića i Borkovića).

Suđenje u odsutnosti
Sud: Visoki kazneni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Suđenje u odsutnosti je iznimka u odnosu na pravo optuženika da mu se sudi u njegovoj nazočnosti, te je moguće tek nakon što se iscrpe sva sredstva osiguranja nazočnosti optuženika u kaznenom postupku.

Zastara
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Potraživanje HZMO  s osnova isplaćenih iznosa invalidske mirovine od štetnika je zahtjev za naknadu štete, a tužitelju šteta nastaje sukcesivno isplatom svake pojedine mirovine, pa stoga, sukladno čl. 230. st. 1. ZOO, zastarni rok od tri godine teče od nastanka štete, odnosno isplate pojedinih iznosa mirovine.

Zakon o općem upravnom postupku – uredna dostava pismena
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada je rješenje dostavljeno iz drugog pokušaja, dostava se smatra obavljenom s danom kada je pismeno ubačeno u poštanski sandučić, neovisno o tome je li naslovljena osoba tom prilikom potpisala dostavnicu.

Prekršajno pravo – obnova prekršajnog postupka
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kako odredba članka 214. Prekršajnog zakona ne propisuje da bi dopuštenost obnove prekršajnog postupka ovisila o tome je li u ranijoj fazi postupka korišten redovni pravni lijek protiv odluke o prekršaju, tako nema niti zakonske zapreke da se u korist osuđenika dopusti obnova prekršajnog postupka protiv pravomoćnog prekršajnog naloga.

Obvezno pravo – raskid ugovora s uzastopnim obvezama zbog neispunjenja
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad u ugovoru s uzastopnim obvezama jedna strana ne ispuni jednu obvezu, druga strana može, u razumnom roku, raskinuti ugovor ne samo glede budućih obveza, nego i glede već ispunjenih obveza, ako za njihovo ispunjenje bez izostalih ispunjenja nema interesa.

Obvezno pravo – zakup poslovnog prostora radi privremenog korištenja
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Na slučajeve privremenoga korištenja poslovnoga prostora ili dijela poslovnoga prostora radi održavanja sajmova, priredaba, predavanja, savjetovanja, ili u druge slične svrhe, a čije korištenje ne traje duže od 30 dana, odnosno čije korištenje ne traje duže od šest mjeseci, ne primjenjuje se odredba da je ugovor ništetan ako nije sklopljen u pisanom obliku.

T.G. protiv Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Keren)
Sud: Sud Europske unije

SENTENCE

Nacionalni propis prema kojem korisnici međunarodne zaštite imaju obvezu položiti ispit građanske integracije nije protivan pravu Unije pod određenim uvjetima.

Izmjena rješenja o komunalnom doprinosu

Vi pitate - mi odgovaramo

Na temelju dostavljenog rješenja o izvedenom stanju upravno tijelo Grada donijelo je prije nekoliko godina rješenje o komunalnom doprinosu koje je i izvršeno (stranka je utvrđeni komunalni doprinos platila). No, prije nekoliko dana nadležno županijsko upravno tijelo dostavilo nam je rješenje o izmjeni spomenutog rješenja o izvedenom stanju koje mijenja način obračuna komunalnog doprinosa. Trebamo li u opisanom slučaju mijenjati već izvršeno rješenje o komunalnom doprinosu?

Uvid u predstavku dostavljenu komunalnom redaru

Vi pitate - mi odgovaramo

Na temelju predstavke koju je poslao građanin, komunalni je redar pokrenuo postupak protiv stranke. Stranka u postupku zatražila je uvid u spis, što podnositelja predstavke izlaže riziku da će stranka saznati tko je on. Možemo li izbjeći zakonsku obvezu davanja spisa na razgledavanje stranci kako bismo je spriječili da sazna tko je protiv nje podnio predstavku?

Otkaz ugovora o radu zbog oduzimanja ovlaštenja za rad

Vi pitate - mi odgovaramo

Radniku, koji je zaposlen kao prvi časnik palube, izrečena je zaštitna mjera oduzimanja svjedodžbe o osposobljenosti za službu na brodu u trajanju od 12 mjeseci. Je li oduzimanje svjedodžbe o osposobljenosti za službu na brodu (ovlaštenje za rad) razlog za osobno uvjetovani otkaz ugovora o radu ili izvanredni otkaz ugovora o radu?

Pobuda primatelja za sklapanje ugovora o ustupu tražbine

Vi pitate - mi odgovaramo

Ugovorom o ustupu potraživanja ustupitelj je radi podmirenja duga koji ima prema odvjetnici, ustupio svoje potraživanje iz pravomoćne i ovršne presude u kojem ga je odvjetnica, kao punomoćnica, zastupala. Račun ustupitelja je u vrijeme zaključivanja ugovora o ustupu potraživanja bio u blokadi. Smatra li se da je pobuda primatelja (cesionara) za sklapanje ugovora o ustupu tražbine (ugovora o cesiji) nedopuštena i da je bitno utjecala na njegovu odluku da sklopi ugovor ako je taj ugovor sklopljen u vrijeme kad je ustupitelj (cedent) imao oznaku blokade računa, što je primatelj znao, kao i što je ustupitelj za tu pobudu primatelja znao – pa je li time taj pravni posao bez učinka (u smislu odredbe čl. 273. st. 2. Zakona o obveznim odnosima)?

Filteri