Informator broj 6878 od 10. ožujka 2025.

UVODNIK

Rad na izdvojenom mjestu rada i rad na daljinu

Autorica u ovom članku analizira sve specifičnosti rada na izdvojenom mjestu rada, odnosno rada na daljinu, pozivajući se pritom na mišljenja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i sudsku praksu.
Autorica: mr. sc. Iris Gović Penić

Sadržaj

Rad na izdvojenom mjestu rada i rad na daljinu
Autor: Iris Gović-Penić

Stručni članak

Autorica u ovom članku analizira sve specifičnosti rada na izdvojenom mjestu rada, odnosno rada na daljinu, pozivajući se pritom na mišljenja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i sudsku praksu.

Traditio iuridica: Leges sumptuariae
Autor: Tomislav Karlović

Stručni članak

Leges sumptuariae, lat. zakoni o rastrošnosti, od sumptus, us (m.), rasipni trošak, termin je kojim se u rimskoj pravnoj tradiciji skupno označavaju različiti zakoni uvedeni radi ograničavanja rastrošnosti i luksuza. Počeci ograničavanja prekomjernih troškova javljaju se u Rimu već u Zakoniku 12 ploča, prvoj i jedinoj kodifikaciji donesenoj u Rimu 451. - 450. g. pr. Kr.

Novi pravni režim koncesije na kulturnim dobrima
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara iz 1999. zamijenjen je potkraj 2024. Zakonom istoga imena. Novi je pravni okvir, između ostaloga, drukčije uredio davanje koncesije na kulturnom dobru. Sukladno tome, autor nas vodi kroz odredbe novoga Zakona i pojašnjava razliku između prijašnjeg i novog reguliranja koncesije na kulturnim dobrima.

Kada se smatra da je upravna stvar riješena neposredno?
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

Upravni se postupak može voditi provođenjem ispitnog postupka ili neposrednim rješavanjem. Autor pojašnjava kada se smatra da je upravna stvar riješena neposredno i kakve su pravne posljedice neposrednog rješavanja.

Unovčenja nekretnina na kojima postoji razlučno pravo u stečajnom postupku
Autor: Ante Vuković

Stručni članak

Autor u ovom članku raspravlja o prednostima i nedostacima zakonskih rješenja glede unovčenja nekretnina na kojima postoji razlučno pravo i njihov utjecaj na stečajne postupke, te se pritom poziva na recentnu sudsku praksu.

Novosti u Pravilniku o proračunskom računovodstvu i Računskom planu
Autor: Ana Polić

Stručni članak

Odredbe Pravilnika o proračunskom računovodstvu i Računskom planu, koji je stupio na snagu u 2024., počele su se primjenjivati u proračunskim procesima koji su bili povezani s izradom i donošenjem proračuna i financijskih planova za 2025. i projekcija za 2026. i 2027., dok se odredbe pravilnika u knjigovodstvenim evidencijama primjenjuju od 1. siječnja 2025. Budući da se kroz njegovu primjenu ukazala potreba ispravka odnosno nadopune pojedinih odredaba, u prosincu 2024. objavljene su izmjene i dopune Pravilnika (Nar. nov., br. 154/24), o čemu više u nastavku članka.

Traditio iuridica: Institucije upravnog prava: Razlikovanje drugog propisa i općeg akta
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Za razlikovanje drugog propisa i općeg akta danas se koristi definicija “drugog propisa”, koju je u svojim odlukama postavio Ustavni sud Republike Hrvatske (u nastavku teksta: Ustavni sud). Ako se sagleda široko postavljena definicija koju je postavio Ustavni sud, iz nje možemo izdvojiti sljedeće karakteristike propisa: obveznost, da je donesen od nadležnog tijela državne vlasti ili pravne osobe s javnim ovlastima u obavljanju prenesenih ovlasti, da uređuje odnose na općenit način, te da se odnosi na neodređen krug adresata. Prema tome, ako neki općenormativni akt zadovoljava te kriterije, možemo ga smatrati propisom. Međutim, Ustavni sud nije bio konzistentan u svojoj praksi pa je određenim općenormativnim aktima koji su nedvojbeno zadovoljavali te kriterije odricao status „drugog propisa“.

Vremeplov: Jedanaestogodišnja tiranija engleskog kralja Charlesa I. – 10. ožujka 1629.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Razdoblje osobne vladavine engleskog kralja Charlesa I. (1600. - 1649.) ili Jedanaestogodišnja tiranija1 započela je Proglasom o najavi raspuštanja parlamenta, 2. ožujka 1629., koji je raspušten 10. ožujka 1629. Više razloga stajalo je u pozadini ovog čina, a započelo je kraljevom ženidbom za petnaestogodišnju francusku princezu, katolkinju Henrijetu-Mariju zbog kojeg je odgodio svoje prvo sazivanje parlamenta, dok se brak nije konzumirao, a s kojim brakom se članovi parlamenta nisu slagali jer su se bojali da će se njime umanjiti značaj reformirane Engleske crkve.

Nužnost istražnog zatvora kod kaznenog djela teškog ubojstva
Sud: Visoki kazneni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Istražni zatvor je nužan radi neometanog odvijanja postupka u odnosu na kazneno djelo teškog ubojstva za koje je propisana kazna dugotrajnog zatvora i kod kojeg su okolnosti počinjenja kaznenog djela posebno teške.

Zakon o upravnim sporovima – dostava pisanog otpravka presude
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Rok za dostavu pisanog otpravka presude nije prekluzivne prirode.

Prekršajno pravo – bitna povreda odredaba prekršajnog postupka
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prvostupanjski sud čini bitnu povredu odredaba prekršajnog postupka iz članka 195. stavka 1. točke 9. Prekršajnog zakona ako u ponovljenom postupku, nakon što je prijašnja odluka isključivo po žalbi okrivljenika bila ukinuta, prihvati izmjenu činjeničnog opisa na štetu okrivljenika koju je izvršio tužitelj pa na temelju takvog činjeničnog opisa okrivljenika proglasi krivim.

Stečajno i radno pravo – otkaz ugovora o radu u stečajnom postupku nad poslodavcem
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Otvaranje stečajnoga postupka nad poslodavcem posebno je opravdan razlog za otkaz ugovora o radu.

Pravovremenost žalbe
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Kada je prvostupanjski sud protivno izričitoj odredbi članka 335. stavak 10. Zakona o parničnom postupku umjesto da presudu istakne na internetskoj stranici e-oglasne ploče sudova, na kojoj je morala biti istaknuta osam dana računajući od dana kada je održano ročište na kojemu se presuda objavljuje, dostavio strankama presudu na njihovo traženje putem e-komunikacije, te kada je u presudi strankama dao pogrešnu uputu o pravnom lijeku, odredivši da stranke imaju pravo žalbe u roku od 15 dana od dana primitka ovjerenog prijepisa presude, tada takvo pogrešno postupanje suda i pogrešna uputa ne smije ići na štetu stranke (tužiteljice), koja se držala te upute i sukladno njoj je žalbu protiv presude podnijela unutar zakonskog roka od 15 dana iz članka 348. stavak 1. Zakona o parničnom postupku, računajući od dana dostave prijepisa presude putem e-komunikacije elektroničkim putem u poštanski pretinac njegova punomoćnika.

ASG 2
Sud: Sud Europske unije

SENTENCE

Protivno je pravu Unije tumačenje nacionalnog propisa koje onemogućava skupnu tužbu osobama oštećenim kartelom, pod uvjetom da nacionalno pravo ne predviđa nikakvu drugu mogućnost objedinjavanja individualnih zahtjeva i da se podnošenje individualne tužbe za naknadu štete pokaže nemogućim ili pretjerano teškim, što rezultira time da ih se lišava prava na djelotvornu sudsku zaštitu.

Osnovica za obračun bolovanja na teret HZZO-a

Vi pitate - mi odgovaramo

Što ulazi u osnovicu za obračun naknade bolovanja na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje?

Održavanje izbora za mjesne odbore

Vi pitate - mi odgovaramo

Općina je, sukladno općem aktu, održala izbore za mjesnu samoupravu istovremeno s lokalnim izborima 2021. Prema našem općem aktu, izbori za mjesnu samoupravu održavaju se istodobno s lokalnim izborima, treće nedjelje u svibnju, svake četiri godine, a mandat članova vijeća mjesnih odbora traje četiri godine. Iz niza tehničkih razloga ove bi nam godine odgovaralo da izbore za mjesnu samoupravu održimo nakon održavanja lokalnih izbora. Je li to dopušteno?

Zapošljavanje vježbenika u upravnom tijelu

Vi pitate - mi odgovaramo

Općina je odlučila zaposliti vježbenika, ali kako to nikada prije nismo učinili, tako imamo nekoliko nedoumica. Naime, nismo sigurni može li se vježbenik zaposliti u upravnom tijelu iako su sva radna mjesta popunjena. Ako može, na koji se način određuje njegova plaća?

Dostava računa u zatvorenim kuvertama

Vi pitate - mi odgovaramo

Moraju li se računi koji se dostavljaju fizičkim osobama putem pošte, s aspekta zaštite osobnih podataka, dostavljati u poštanski sandučić u omotnici/kuverti?

Ispunjenje uvjeta za poslovno uvjetovani otkaz

Vi pitate - mi odgovaramo

Radniku je otkazan ugovor o radu sklopljen na određeno vrijeme, odlukom o otkazu ugovora o radu zbog gospodarskih, tehnoloških i organizacijskih razloga jer je prestala potreba za obavljanjem poslova na kojima je radnik radio. Međutim, nije došlo do smanjenja obujma posla za vrijeme rada radnika kod poslodavca odnosno u trenutku donošenja odluke o otkazu ugovora o radu, nego je poslodavac procijenio da je izvjesno da će ubuduće doći do smanjenja opsega poslova. Može li se smatrati da je poslodavac imao opravdan razlog za otkaz?

Filteri