List Informator
UVODNIK
Primjena posebnog postupka oporezivanja PDV-o
zakonom o izmjenama i dopunama zakona o porezu na dodanu vrijednost uvedene su u naš sustav oporezivanja pDV-om znatne novosti, posebice one koje se odnose na male porezne obveznike. kao što smo i najavili u prethodnom broju, u ovom članku autorica detaljno pojašnjava primjenu posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike.
Autorica: mr.sc. Mirjana Mahović Komljenović, dipl. oec.
Sadržaj
Stručni članak
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost uvedene su u naš sustav oporezivanja PDV-om znatne novosti, posebice one koje se odnose na male porezne obveznike. Kao što smo i najavili u prethodnom broju, u ovom članku autorica detaljno pojašnjava primjenu posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike.
Stručni članak
Izreka je aktualna u suvremenom svijetu, a tako i danas u Republici Hrvatskoj, na mnogim razinama, a njezino oživotvorenje odraz je i etičke i pravne kulture jednog naroda.
Stručni članak
Mogućnost podnošenja predstavke tijelima vlasti izraz je građanske slobode i jedan od načina na koji građani utječu na nositelje vlasti. Autor podsjeća kako je u pravnom sustavu uređeno podnošenje predstavke i u kojim se situacijama odgovor na predstavku može osporavati pred sudom.
Stručni članak
Autori u ovom članku obrađuju institut podugovaranja kroz praksu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave, Visokog upravnog suda RH i praksu Suda Europske unije te uvažavajući mišljenja i Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, stavljaju naglasak na njegove specifičnosti.
Stručni članak
U postupku donošenja upravnog akta moguće je da će biti potrebno da neko drugo tijelo, različito od onoga koje donosi upravni akt, donese određeni akt koji će (u bitnome) utjecati na sudbinu upravnog akta koji je u postupku izrade (ili ga se namjerava izraditi, a akcesorni akt je preduvjet za to).
Stručni članak
Stupanjem na snagu Zakona o lobiranju dosadašnjim je pravno uređenim instrumentima participacije javnosti u zakonodavnom postupku pridodano i lobiranje. Riječ je o legitimnom činu političke participacije, izrazu nastojanja za ostvarenjem utjecaja na donošenje odluka institucija vlasti čiji izvori sežu još u antičko doba. Veći dio svoje povijesti lobiranje je bilo u domeni nereguliranih aktivnosti koje su do njihova normiranja sadržajno mogle biti ostvarene samo kroz pravni okvir drugih participativnih instrumenata, poput peticija i savjetovanja s javnošću. U članku autor razmatra lobiranje iz njegove teorijske perspektive te, uz osvrt na razloge i pristupe u pravnom reguliranju, pobliže izlaže propisane uvjete za primjenu lobiranja kao participativnog instrumenta i standarde lobističkih aktivnosti koje predviđa hrvatski normativni okvir.
Stručni članak
Zakon o reprezentativnosti udruga poslodavaca i sindikata te Zakon o radu, Određivanje radnog vremena radnika koji obavlja rad na području više država članica Europske unije, Obračun prekovremenog rada za izvan učioničku nastavu, Uvećanje koeficijenta radnog mjesta pomoćnik ravnatelja instituta za obavljanje poslova voditelja laboratorija, Radnopravni status radnika koji je zamjena za vrijeme korištenja godišnjeg odmora
Stručni članak
Ovaj napis odnosi se samo na dvostrano obvezne naplatne ugovore i situacije u kojima je nakon sklapanja ispunjenje postalo nemoguće bilo zbog događaja za koji ugovorna strana ne odgovara ili zbog događaja za koji ugovorna strana odgovara.
Stručni članak
Pariškim sporazumom, sklopljenim 10. veljače 1763.1 između Velike Britanije, Francuske i Španjolske, a kojem se pridružio i Portugal, okončan je Sedmogodišnji rat (1756. – 1763.). Sedmogodišnji rat bio je sveopći sukob između velikih europskih sila toga doba, Velike Britanije i Francuske, na čije su se strane svrstale druge europske sile, a sve u cilju uspostavljanja globalne prevlasti. Na britanskoj, Pruska, a na francuskoj, Austrija, Španjolska, Saksonija i Rusija vodili su ratove u cijelom svijetu, Europi, Americi, Aziji i na Pacifiku, pa se tako u njega ubrajaju Francuski i indijanski rat (1754. – 1763.), Karnatski ratovi (1744. – 1763.), Britansko-španjolski rat (1762. – 1763.) te Španjolsko-portugalski rat (1762. - 1763.).
SENTENCE
Sudačka dužnost je osobno povjerena određenom sucu. Tek ako bi eventualno kod uredujućeg suca postojale druge okolnosti koje bi mogle dovesti u pitanje njegovu nepristranost, taj se problem individualno u odnosu na svakog takvog suca rješava kroz procesni institut izuzeća, odnosno otklona iz članka 32. Zakona o kaznenom postupku, a ne kroz institut delegacije.
SENTENCE
Znak ne može ispuniti temeljnu funkciju žiga ako prosječni potrošač u njegovoj prisutnosti ne percipira oznaku podrijetla proizvoda ili usluge, nego samo političku poruku.
SENTENCE
Tužitelj može preinačiti tužbeni zahtjev povišenjem tužbenog zahtjeva sukladno izmijenjenim Orijentacijskim kriterijima nakon zaključenja prethodnog postupka iako je prethodni postupak zaključen prije druge sjednice Građanskog odjela Vrhovnog suda Republike Hrvatske održane 5. svibnja 2020. i 15. lipnja 2020., na kojoj je zauzeto predmetno pravno shvaćanje o takvoj izmjeni, primjenjujući odredbu čl. 190. st. 2. Zakona o parničnom postupku, uzevši u obzir izrijekom navedenu primjenjivost tih izmjena i na parnične postupke koji su u tijeku.
SENTENCE
Ocjena jesu li činjenice sadržane u naknadnom zahtjevu nove činjenice, nastale nakon izvršnosti prethodne odluke, pravno je, a ne činjenično pitanje.
SENTENCE
Oštećenik tužitelj, u smislu članka 109.a Prekršajnog zakona, nije u obvezi uručiti okrivljeniku pisanu obavijest o počinjenom prekršaju prije podnošenja optužnog prijedloga nadležnom sudu ili tijelu državne uprave koje vodi prekršajni postupak, osim u slučaju iz članka 134. stavaka 1. - 3. i članka 136. Prekršajnog zakona.
SENTENCE
Ako je kojem od stečajnih vjerovnika prijavljenu tražbinu osporio bilo stečajni upravitelj bilo koji drugi stečajni vjerovnik, stečajni sudac mora rješenjem o osporenim tražbinama uputiti vjerovnika koji je prijavio tražbinu na parnicu radi utvrđenja osnovanim njegove tražbine osporene u stečajnom postupku; jedino ako bi vjerovnik koji je prijavio tražbinu imao ovršnu ispravu, tada sud njega ne upućuje u parnicu, nego osporavatelja radi dokazivanja osnovanosti osporavanja tražbine.
Vi pitate - mi odgovaramo
Je li dopušteno, s aspekta zaštite osobnih podataka, na internetskoj stranici društva objaviti Poziv na razgovor - natječaj s imenima i prezimenima kandidata čije su prijave pravovremene i uredne (sadrže sve podatke i isprave) te ispunjavaju uvjete iz natječaja za određena radna mjesta?
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li u upravnom postupku u kojem nastupa više stranaka svaka od stranaka izjaviti žalbu protiv rješenja kojim je riješena upravna stvar?
Vi pitate - mi odgovaramo
Upravi groblja obratila se stranka, fizička osoba, zahtjevom za dodjelu triju grobnih mjesta, navodeći da nitko njoj blizak nije neposredno umro, ali da ima veliku obitelj pa će im u budućnosti sigurno trebati više grobnih mjesta. Naš opći akt kojim je uređena dodjela grobnih mjesta ne uređuje sličnu situaciju. Molimo da nam odgovorite jesmo li dužni udovoljiti traženju stranke?
Vi pitate - mi odgovaramo
Grad će donijeti opći akt iz područja socijalne skrbi, kojim će urediti postupak dodjele sredstava za ublažavanje posljedica poplave koja se dogodila tijekom listopada 2024. Namjera je građanima koji nemaju dostatne prihode osigurati sredstva za nužne popravke nakon štete učinjene poplavom. Interes Grada i interes zainteresiranih građana je da se sredstva počnu dodjeljivati što prije. S obzirom na to, možemo li skratiti razdoblje vakacije za odluku o dodjeli sredstava?
Vi pitate - mi odgovaramo
Kada radnik napuni 65 godina života odnosno i 15 godina mirovinskog staža, je li poslodavac u obvezi u pisanoj formi otkazati ugovor o radu?