07.02.2025.

Primjena posebnog postupka oporezivanja PDV-om

za male porezne obveznike od 1. siječnja 2025.

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodanu vrijednost uvedene su u naš sustav oporezivanja PDV-om znatne novosti, posebice one koje se odnose na male porezne obveznike. Kao što smo i najavili u prethodnom broju, u ovom članku autorica detaljno pojašnjava primjenu posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike.

1. UVOD

Oslobođenje od plaćanja PDV-a primjenjuje se na isporuke dobara i usluga koje obavljaju mali porezni obveznici.

Prema članku 90. stavak 1. Zakona, porezni obveznik čiji godišnji promet u tuzemstvu nije bio veći od 60.000,00 eura naziva se malim poreznim obveznikom koji primjenjuje oslobođenje od plaćanja PDV-a. To znači da mali porezni obveznik nema pravo iskazivati PDV na izdanim računima i nema pravo na odbitak pretporeza.

Primjena posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike znači oslobođenje od plaćanja PDV-a i u državama članicama u kojima mali porezni obveznik nema sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište.

Propisano dosadašnje oslobođenje od plaćanja PDV-a za male porezne obveznike moglo se primjenjivati samo u državi članici sjedišta, prebivališta ili uobičajenog boravišta poreznog obveznika. Međutim, zbog usklađenja s Direktivom Vijeća (EU) 2020/285, od 1. siječnja 2025., mali porezni obveznici mogu biti oslobođeni od plaćanja PDV-a i u državama članicama u kojima nemaju sjedište.

Navedeno se odnosi na poseban postupak oporezivanja za tuzemne porezne obveznike koji taj postupak primjenjuju u drugim državama članicama te na poseban postupak oporezivanja za porezne obveznike iz drugih država članica koji taj postupak primjenjuju u RH.

Naime, poseban postupak oporezivanja za male porezne obveznike je opcionalan, što znači da države članice koje odluče primjenjivati oslobođenje za male porezne obveznike, moraju to oslobođenje omogućiti pod istim uvjetima kako za domaće porezne obveznike tako i za druge porezne obveznike koji imaju sjedište u EU-u, a na njihovu području obavljaju isporuke.

Međutim, porezni obveznik sa sjedištem u trećoj zemlji ne može primijeniti poseban postupak za male porezne obveznike u EU-u (jer se za potrebe primjene posebnog postupka smatra da nema sjedište u EU-u).

Za potrebe primjene posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike od 1. siječnja 2025., PU je izdala Uputu: Klasa 410-19/24-02/216; Urbroj: 513-07-21-01-24-1, koja se može pronaći na njezinim mrežnim stranicama (u nastavku teksta: Uputa).

Prema danoj Uputi, poseban postupak oporezivanja za male porezne obveznike primjenjuje se za domaće transakcije (tzv. domaća shema) ili za prekogranične transakcije (tzv. prekogranična shema) ili oboje.

Porezni obveznici mogu odlučiti koju će shemu primjenjivati te su moguće sljedeće situacije

l) porezni obveznik odlučio se samo za primjenu domaće sheme (primjenjuje posebni postupak samo u državi članici sjedišta).

2) porezni obveznik odlučio se za primjenu prekogranične sheme:

• primjenjuje redoviti postupak oporezivanja u državi članici sjedišta i posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike prema vlastitom izboru u drugim državama članicama u kojima postoji obveza plaćanja PDV-a (ne nužno u svim državama članicama u kojima obavlja oporezive transakcije)

• primjenjuje posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike u državi članici sjedišta i u drugim državama članicama (prema vlastitom izboru, i to ne nužno u svim državama članicama u kojima obavlja oporezive transakcije).

2. PRIMJENA POSEBNOG POSTUPKA ZA MALE POREZNE OBVEZNIKE SAMO U DRŽAVI ČLANICI SJEDIŠTA - DOMAĆA SHEMA

Primjena posebnog postupka u RH je pravo, a ne i obveza, što znači da o tome porezni obveznik samostalno odlučuje. Za malog poreznog obveznika koji se odlučio za primjenu posebnog postupka samo u RH, porezne obveze s osnove PDV-a ostaju iste kakve su i bile u 2024. i prijašnjih godina.

Naime, ako se porezni obveznik odlučio za primjenu posebnog postupka za male porezne obveznike samo u državi članici sjedišta, tada se oslobođenje od PDV-a primjenjuje samo na transakcije koje je obavio u državi članici sjedišta. To znači da je takav porezni obveznik oslobođen plaćanja PDV-a na isporuke dobara i usluga obavljene u tuzemstvu, nema pravo iskazivati PDV na izdanim računima i nema pravo na odbitak pretporeza. Za isporuke dobara ili usluga koje obavlja drugom poreznog obvezniku, mali porezni obveznik obvezan je izdati račun (ili izdaje pojednostavnjeni račun), s napomenom da su isporuke dobara ili usluga oslobođene plaćanja PDV-a temeljem odredbe članka 90. stavak 1. Zakona o PDV-u.

Međutim, ako mali porezni obveznik obavlja i transakcije s drugim državama članicama EU-a, treba voditi računa o njihovim poreznim propisima te se u određenim slučajevima treba registrirati za potrebe PDV-a.

Mali porezni obveznik iz RH može se odlučiti za primjenu domaće sheme, ako njegov godišnji promet koji se odnosi na obavljene izlazne isporuke u tuzemstvu nije bio veći od 60.000,00 eura.

U propisani prag ne uključuje se promet koji se odnosi na stjecanje dobara unutar EU-a, uvoz dobara te primljene usluge ili dobra koja podliježu mehanizmu prijenosa porezne obveze kao i usluge koje se smatraju obavljenim u drugim državama (članicama EU-a i trećim zemljama).

2.1. Registracija za potrebe PDV-a malog poreznog obveznika i podnošenje prijava

Ako mali porezni obveznik primjenjuje samo domaću shemu i obavlja tuzemne isporuke, nije obvezan registrirati se za potrebe PDV-a, odnosno zatražiti PDV identifikacijski broj. Međutim, ako obavljaju transakcije s drugim državama članicama EU-a, tada prema članku 77. Zakona podliježu obvezi registracije za potrebe PDV-a i trebaju zatražiti izdavanje PDV identifikacijskog broja, i to u sljedećem slučaju:

- ako obavljaju usluge poreznim obveznicima iz drugih država članica

- ako primaju usluge od poreznih obveznika iz drugih država članica

- ako stječu dobra iz drugih država članica (prelaskom praga stjecanja od 10.000,00 eura ili odustankom od njega)

- ako stječu trošarinska dobra iz drugih država članica (neovisno o pragu stjecanja).

Mali porezi obveznik nije obvezan zatražiti izdavanje PDV identifikacijskog broja samo kada prima i obavlja usluge poreznim obveznicima iz trećih zemalja te ako stječe novo prijevozno sredstvo, a ne obavlja nikakve druge transakcije unutar EU-a zbog kojih bi trebao posjedovati PDV identifikacijski broj.

Mali porezni obveznici koji primjenjuju samo domaću shemu nisu obvezni podnositi Obrazac PDV. Međutim, Obrazac PDV podnose samo za ona razdoblja oporezivanja u kojima su stjecali dobra unutar EU-a, primali usluge (od poreznih obveznika iz EU-a ili trećih zemalja) za koje su obvezni platiti PDV, obavljali usluge (obveznicima iz EU-a ili trećih zemalja) za koje je primatelj obvezan platiti PDV, stjecali novo prijevozno sredstvo (ako su već registrirani za potrebe PDV-a) te primali isporuke za koje je mjesto oporezivanja u tuzemstvu, a koje im je obavio strani porezni obveznik koji nije registriran za potrebe PDV-a u tuzemstvu (neovisno o tome ima li mali porezni obveznik PDV identifikacijski broj ili nema).

Osim Obrasca PDV, mali porezni obveznik koji obavlja transakcije s drugim državama članicama EU-a, ima obvezu podnošenja i Zbirne prijave (Obrazac ZP), kao i Prijave za stjecanje dobara i primljene usluge iz drugih država članica Europske unije (Obrazac PDV-S).

Prijava PDV-a, Obrazac ZP i Obrazac PDV-S predaju se elektroničkim putem korištenjem usluge ePorezna, do 20. dana u mjesecu koji slijedi po završetku razdoblja oporezivanja, nadležnoj ispostavi PU.
Iznimno, mali porezni obveznik može prijavu PDV-a podnijeti i u papirnatom obliku ako isključivo prima i obavlja usluge poreznom obvezniku iz trećih zemalja te kada je obvezan platiti PDV prema članku 75. stavak 2. Zakona o PDV-u za isporuke za koje je mjesto oporezivanja u tuzemstvu,

2.2. Prestanak primjene domaće sheme

Ako mali porezni obveznik ostvari godišnji promet u tuzemstvu veći od 60.000,00 eura, upisuje se u registar obveznika PDV-a i obračunava PDV od prvog dana koji slijedi nakon dana prelaska tog iznosa.

Radi upisa u registar obveznika PDV-a, porezni obveznik podnosi nadležnoj ispostavi PU zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a na Obrascu P-PDV i obračunava PDV od dana navedenog u zahtjevu koji ne može biti prije dana podnošenja zahtjeva. Smatra se da je zahtjev usvojen ako PU u roku od 8 dana od dana primitka zahtjeva ne donese rješenje o odbijanju zahtjeva te ga PU upisuje u registar obveznika PDV-a od dana navedenog u zahtjevu.

3. PRIMJENA POSEBNOG POSTUPKA U DRUGIM DRŽAVAMA ČLANICAMA - PREKOGRANIČNA SHEMA

Za primjenu prekogranične sheme može se odlučiti:

a) porezni obveznik koji primjenjuje redoviti postupak oporezivanja u državi članici sjedišta i posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike, prema vlastitom izboru, u drugim državama članicama u kojima postoji obveza plaćanja PDV-a (ne nužno u svim državama članicama u kojima obavlja oporezive transakcije)

b) porezni obveznik koji primjenjuje posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike u državi članici sjedišta i u drugim državama članicama (prema vlastitom izboru, i to ne nužno u svim državama članicama u kojima obavlja oporezive transakcije).

Tuzemni porezni obveznik koji je u RH upisan u registar obveznika PDV-a (prelaskom propisanog praga ili dobrovoljno temeljem vlastitog zahtjeva), a odlučio se za primjenu posebnog postupka za male porezne obveznike u državi ili u državama članicama, na svoje isporuke koje obavi u tuzemstvu, kao i u državama članicama u kojima se nije odlučio (ili ne zadovoljava uvjete) za primjenu oslobođenja po posebnom postupku, primjenjuje redovita PDV pravila ovisno o mjestu oporezivanja i vrsti transakcija koje obavlja. To znači da je obvezan na sve obavljene i u određenim slučajevima primljene oporezive isporuke, obračunati i platiti PDV, podnositi porezne prijave, a za primljene i obavljene usluge unutar EU-a te stjecanje dobara, treba imati PDV identifikacijski broj.

Međutim, isporuke poreznog obveznika za koje se smatra da su obavljene u državi ili državama članicama u kojima se primjenjuje posebni postupak za male porezne obveznike, oslobođene su plaćanja PDV-a bez prava na odbitak pretporeza. Jednaka pravila vrijede i za tuzemnog poreznog obveznika u RH koji primjenjuje posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike. Njegove isporuke koje obavi u tuzemstvu kao i u državama članicama u kojima se odlučio za primjenu posebnog postupka za male porezne obveznike, oslobođene su od plaćanja PDV-a bez prava na odbitak pretporeza.

Da bi porezni obveznik mogao primijeniti prekograničnu shemu, moraju biti ispunjeni sljedeći uvjeti:

- godišnji promet u Uniji ne smije prelaziti 100.000,00 eura u tekućoj ili u prethodnoj kalendarskoj godini

- godišnji promet u državi članici ili državama članicama u kojima želi primjenjivati posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike, ne smije prelaziti nacionalni prag koji je odredila pojedina država članica (u RH 60.000,00 eura), bilo u tekućoj ili u prethodnoj kalendarskoj godini, odnosno u dvije prethodne kalendarske godine, ako je tako izabrala država članica.

Država članica sjedišta obvezna je pratiti jesu li ispunjeni zahtjevi glede godišnjeg prometa u Uniji. Ako prijeđe godišnji promet u Uniji, mali porezni obveznik više ne može primjenjivati posebni postupak oporezivanja u državama članicama različitim od države sjedišta.

3.1. Registracija tuzemnog poreznog obveznika za prekograničnu shemu — dostavljanje prethodne obavijesti

Tuzemni porezni obveznik koji želi primjenjivati oslobođenje od plaćanja PDV-a u drugim državama članicama - prekograničnu shemu, obvezan je o tome elektroničkim putem obavijestiti PU, i to podnošenjem prethodne obavijesti.

Prethodna obavijest, sukladno članku 90.a Zakona, sadržava najmanje sljedeće informacije:

a) ime, djelatnost, pravni oblik i adresu poreznog obveznika

b) državu članicu ili države članice u kojima porezni obveznik namjerava primjenjivati oslobođenje

c) ukupnu vrijednost isporuka dobara i/ili usluga obavljenih u državi članici u kojoj porezni obveznik ima sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište (u RH) i u svim drugim državama članicama tijekom prethodne kalendarske godine (odnosno prethodne dvije kalendarske godine ako država primjenjuje tu mogućnost)

d) ukupnu vrijednost isporuka dobara i/ili usluga obavljenih u državi članici u kojoj porezni obveznik ima sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište (u RH) i u svim drugim državama članicama tijekom tekuće kalendarske godine prije obavijesti.

Temeljem prethodne obavijesti, PU i porezno tijelo država članica u kojima mali porezni obveznik želi primjenjivati posebni postupak, provjeravaju jesu li ispunjeni uvjeti za njegovu primjenu, koji se odnose na iznose prometa (na razini Unije i na nacionalnoj razini).

Ako tuzemni porezni obveznik zadovoljava uvjete, PU mu dodjeljuje individualni identifikacijski broj za oslobođenje s nastavkom „EX”, koji se koristiti za primjenu posebnog postupka u svim državama članicama (OIB s nastavkom EX).

Prema članku 90. stavak 7. Zakona, porezni obveznik unaprijed obavještava PU putem ažuriranja prethodne obavijesti, o svakoj promjeni prethodno dostavljenih informacija, uključujući namjeru da primjenjuje oslobođenje u državi članici ili državama članicama koje nisu navedene u prethodnoj obavijesti te odluku o prestanku primjene odredbe o oslobođenju u državi članici ili državama članicama u kojima taj porezni obveznik nema sjedište.

Postupak registracije malih poreznih obveznika za prekograničnu shemu ne smije trajati dulje od 35 radnih dana od datuma kada je PU primila prethodnu obavijest ili obavijest o njezinu ažuriranju. Iznimno, taj se rok može produljiti ako je potrebno provesti dodatne provjere kako bi se izbjegle situacije zloporabe od poreznih obveznika.

Tuzemni porezni obveznik počinje primjenjivati oslobođenje od PDV-a na svoje isporuke dobara i usluga u državama članicama u kojoj se odlučio za primjenu prekogranične sheme:

a) od datuma kada je poreznog obveznika država članica sjedišta obavijestila o individualnom identifikacijskom broju EX - temeljem prethodne obavijesti ili

b) od datuma kada je zbog ažuriranja država članica sjedišta poreznom obvezniku potvrdila taj broj prema dostavljenom ažuriranju prethodne obavijesti.

3.2. Dostavljanje tromjesečnog izvješća državi članici sjedišta

Prema članku 90.b Zakona, porezni obveznik sa sjedištem u RH koji primjenjuje prekograničnu shemu odnosno poseban postupak za male porezne obveznike u državi članici u kojoj nema sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište, obvezan je za svako kalendarsko tromjesečje PU podnositi tromjesečno izvješće u kojem prijavljuje obavljene isporuke u svim državama članicama te isporuke obavljene u tuzemstvu. Vrijednosti isporuka u izvješću iskazuju se u eurima. Međutim, države članice koje nisu uvele euro, mogu zahtijevati da se vrijednosti u tromjesečnom izvješću prijavljuju u njihovim nacionalnim valutama.

Tromjesečno izvješće sadržava sljedeće podatke:

• individualni identifikacijski broj poreznog obveznika koji mu je izdala PU

• ukupnu vrijednost isporuka obavljenih tijekom kalendarskog tromjesečja u državi članici sjedišta ili „0” ako nije bilo isporuka

• ukupnu vrijednost isporuka obavljenih tijekom kalendarskog tromjesečja u svakoj državi članici u kojoj nema sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište ili „0” ako nije bilo isporuka.

Tromjesečno izvješće dostavlja se PU-u elektroničkim putem u roku od jednog mjeseca od završetka kalendarskog tromjesečja, a PU omogućava praćenje je li porezni obveznik koji primjenjuje oslobođenje od plaćanja PDV-a u državama članicama u kojima nema sjedište, obavio isporuke u vrijednosti većoj od 100.000,00 eura.

Ako prijeđe prag godišnjeg prometa u Uniji, porezni obveznik o tome obavještava državu članicu sjedišta u roku od 15 radnih dana. Istodobno porezni obveznik mora prijaviti vrijednost isporuka koje su izvršene od početka tekućeg kalendarskog tromjesečja do datuma prelaska praga godišnjeg prometa u Uniji.

Prelaskom praga od 100.000,00 eura mali porezni obveznik odmah se isključuje iz prekogranične sheme u svim državama članicama u kojim se odlučio za njezinu primjenu.

Međutim, porezni obveznik može nastaviti primjenjivati posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu (domaću shemu), sve dok s isporukama u tuzemstvu ne prijeđe prag od 60.000,00 eura.

Posebno ističemo da su člankom 131. stavak 1. točka 34. i 35. Zakona propisane prekršajne odredbe za poreznog obveznika koji ne dostavi u propisanom roku informacije o ukupnoj vrijednosti isporuka obavljenih tijekom kalendarskog tromjesečja u državi članici sjedišta te ne obavijesti u roku od 15 dana državu članicu sjedišta o prijeđenom pragu godišnjeg prometa u EU-u. Za učinjeni prekršaj propisane novčane kazne mogu iznositi od 260,00 do 66.360,00 eura za poreznog obveznika te od 130,00 do 6.630,00 eura za odgovoru osobu u pravnoj osobi.

3.3. Izdavanje računa

Porezni obveznici koji primjenjuju posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike, za isporuke dobara i usluga koje obavljaju drugom poreznog obvezniku, obvezni su izdati račun prema pravilima države članice u kojoj se obavlja isporuka. Ako mali porezni obveznici moraju izdati račun, tada su im države članice dužne omogućiti izdavanje i pojednostavnjenog računa. Porezni obveznik može izdati pojednostavnjeni račun kada iznos računa nije veći od 100,00 eura.

Međutim, države članice imaju mogućnost izuzeti od obveze izdavanja računa porezne obveznike koji primjenjuju posebni postupak.

3.4. Prestanak primjene prekogranične sheme

Porezni obveznik može u bilo kojem trenutku, dobrovoljno prestati primjenjivati prekograničnu shemu, o čemu mora obavijestiti PU podnošenjem ažurirane prethodne obavijesti, ali može nastaviti primjenjivati posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu sve do propisanog praga od 60.000,00 eura, ili dok temeljem vlastitog zahtjeva ne zatraži upis u registar obveznika PDV-a.

Osim dobrovoljnog prestanka, porezni obveznici mogu biti isključeni iz primjene prekogranične sheme, kada će država članica sjedišta bez odgode deaktivirati individualni identifikacijski broj u sljedećim slučajevima:

a) ukupna vrijednost isporuka koje je prijavio porezni obveznik prelazi 100.000,00 eura

b) država članica koja odobrava oslobođenje od plaćanja PDV-a obavijestila je da porezni obveznik nema pravo na oslobođenje ili da se oslobođenje prestalo primjenjivati u toj državi članici

c) porezni obveznik dostavio je obavijest o svojoj odluci da prestaje primjenjivati oslobođenje ili

d) porezni obveznik dostavio je obavijest o tome, ili se inače može pretpostaviti da su njegove djelatnosti prestale.

Isključenjem iz prekogranične sheme, porezni obveznik dužan je od tog trenutka primjenjivati redovita pravila koja su vezana uz oporezivanje PDV-om.

Ako tijekom kalendarske godine porezni obveznik ne prijeđe godišnji prag od 100.000,00 eura u Uniji, ali prijeđe nacionalni prag u jednoj ili više država članica u kojima se odlučio za primjenu posebnog postupka, bit će isključen iz primjene posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike u tim državama članicama, ali može nastaviti primjenjivati oslobođenje od PDV-a u drugim državama članicama u kojima nije prešao nacionalni prag koji su propisala porezna tijela tih država članica.

4. POSEBNI POSTUPAK OPOREZIVANJA ZA POREZNE OBVEZNIKE IZ DRUGIH DRŽAVA ČLANICA KOJI TAJ POSTUPAK PRIMJENJUJU U REPUBLICI HRVATSKOJ

Porezni obveznik koji ima sjedište u drugoj državi članici, a odlučio se za primjenu posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike u RH, prijavljuje se putem svoje države članice u kojoj ima sjedište, dostavljanjem prethodne obavijesti.

Na primjenu posebnog postupka oporezivanja za male porezne obveznike u tuzemstvu, porezni obveznik ima pravo:

- ako njegov godišnji promet u Uniji ne prelazi 100.000,00 eura u tekućoj ili u prethodnoj kalendarskoj godini te

- ako njegov godišnji promet u tuzemstvu ne prelazi 60.000,00 eura u tekućoj ili u prethodnoj kalendarskoj godini.

Ako porezni obveznik koji primjenjuje posebni postupak oporezivanja za male porezne obveznike u RH prijeđe jedan ili oba navedena iznosa, upisuje se u registar obveznika PDV-a od prvoga dana koji slijedi nakon dana prelaska tih iznosa.

Prelaskom navedenih iznosa porezni obveznik bez odgode podnosi Zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a radi upisa u registar obveznika PDV-a. Porezni obveznik koji ima sjedište u drugoj državi članici podnosi zahtjev Poreznoj upravi, Područnom uredu Zagreb, Ispostavi za nerezidente.

Rješenje o dodjeli PDV identifikacijskog broja, Ispostava za nerezidente donosi odmah, a najkasnije u roku od osam dana od dana podnošenja zahtjeva.