Informator broj 6804 od 09. listopada 2023.

UVODNIK

Osnovno evaluacijsko izvješće o primjeni Istanbulske konvencije u Republici Hrvatskoj

Konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (tzv. Istanbulska konvencija) Republika Hrvatska ratificirala je 2018., a 2021. pokrenut je i prvi postupak nadzora primjene Konvencije. U kraćem pregledu autorica predstavlja glavne elemente izvješća o primjeni Konvencije u Republici Hrvatskoj.
Autorica: izv. prof. dr. sc. Antonija Petričušić

Sadržaj

Je li korisnik mirovine dužan vratiti nepripadne iznose mirovine zbog pogreške HZMO-a?
Autor: Mihovil Rismondo

Stručni članak

Ustavni sud Republike Hrvatske u jednom je slučaju isplate nepripadajuće mirovine ukinuo revizijsku presudu Vrhovnog suda Republike Hrvatske i de facto potvrdio drugostupanjsku presudu županijskog suda, prema kojoj korisnik mirovine nije dužan vratiti nepripadajuće iznose mirovine, koje je primio za vrijeme dok je imao obrt. Posljedica je to pogreške HZMO-a, koja se, prema stajalištu Ustavnog suda, ne može ispravljati na teret pojedinca, osobito ako nije u pitanju drugi sukobljeni privatni interes. Stoga, autor u članku prikazuje i analizira dosege te ustavnosudske odluke.

Obračun doprinosa i poreza za izaslane radnike iz inozemstva u Republiku Hrvatsku
Autor: Sandra Pezo

Stručni članak

Izaslanim radnikom smatra se osoba osigurana po osnovi radnog odnosa koja je od poslodavca sa sjedištem u drugoj državi upućena u Republiku Hrvatsku radi obavljanja poslova za poslodavca. Da bi se utvrdile obveze poslodavca prilikom izaslanja takvog radnika, mora se utvrditi gdje se plaćaju porezi i doprinosi. U članku autorica donosi detaljne informacije o obračunu obveznih doprinosa i poreza na dohodak vezano uz izaslane radnike iz inozemstva u Republiku Hrvatsku, ali i primjere obračuna te prikaza na Obrascu JOPPD. Podsjećamo i da smo u Informatoru, broj 6788 od 19. lipnja 2023. pisali o obrnutoj situaciji, odnosno o obračunu doprinosa i poreza za radnike izaslane iz Republike Hrvatske u inozemstvo.

Vremeplov: Presuda Vrhovnog suda NR Hrvatske Alojziju Stepincu – 11. listopada 1946.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Vrhovni sud Narodne Republike Hrvatske osudio je 11. listopada 1946. zagrebačkog nadbiskupa i kardinala Alojzija Stepinca na kaznu lišenja slobode s prisilnim radom, u trajanju od 16 godina te gubitak političkih i građanskih prava u trajanju od 5 godina.

Rokovi trajanja istražnog zatvora i rokovi zastare prema pravnoj kvalifikaciji kaznenog djela iz prvostupanjske presude
Autor: Marina Kapikul

Stručni članak

Trenutak donošenja nepravomoćne presude prijelomni je trenutak u svakom kaznenom postupku u kojem se, u slučaju osude za kazneno djelo, povećava stupanj osnovane sumnje da je optuženik počinio kazneno djelo, a koja u tom trenutku proizlazi ne samo iz potvrđene optužnice, već i iz nepravomoćne presude. Stoga autorica u članku ukratko prikazuje svojevrsni paralelni prikaz dvaju instituta kaznenog prava (istražnog zatvora i zastare kaznenog progona), koji su, iako na prvi pogled nimalo povezani, određeni rokovima. Protekom tih rokova nepovratno nastupaju određeni pravni učinci, odnosno puštanje optuženika na slobodu i gašenje prava na pokretanje, odnosno daljnje vođenje kaznenog postupka. U članku autorica, osim tih pitanja, razmatra i kakav utjecaj na zakonom propisane rokove može imati promjena kvalifikacije kaznenog djela u prvostupanjskoj presudi.

Usklađivanje potraživanja i obveza s dužnicima i vjerovnicima
Autor: Ana Polić

Stručni članak

Približava se kraj poslovne godine pa se valja početi pripremati za izradu godišnjeg financijskog izvještaja. Jedna od tih pripremnih radnji jest i usklađivanje potraživanja s dužnicima te obveza s vjerovnicima. U članku autorica donosi kratak uvid u pojedinosti usklađivanja potraživanja i obveza s dužnicima i vjerovnicima u proračunskom računovodstvu.

Kamo nas vodi umjetna inteligencija?
Autor: Suzana Cesarec Nöthig

Stručni članak

Posljednjih mjeseci mediji na globalnoj, ali i na nacionalnoj razini naveliko izvještavaju o prednostima i potencijalnim opasnostima razvoja umjetne inteligencije. Međutim, proučavanje umjetne inteligencije (AI) puno je starije od začetka aktualnih rasprava. Rad na uspostavi AI-ja predmet je rada brojnih znanstvenika i inženjera te drugih stručnjaka već više od 65 godina. Danas su predmet rasprava i odgovora na pitanja koliko potencijalno opasan može biti nagli rast, prodor na tržište te nekontrolirano korištenje AI-ja, kao i negativnih reperkusija, poput, primjerice, „izumiranja“ određenih zanimanja, društvenih manipulacija te gubitka privatnosti.  

Traditio iuridica: Inspiciendum dare
Autor: Tomislav Karlović

Stručni članak

Inspiciendum dare (I.), lat. dati na pregled, provjeru, inspekciju, naziv je nastao u rimskoj pravnoj tradiciji za oblik inominatnog ugovora koji se pojavljuje u rimskim pravnim izvorima i koji se sastojao u davanju stvari na pregled ili procjenu, glede čega se još naziva i datio ad experiendum, inspiciendum.

Osnovno evaluacijsko izvješće o primjeni Istanbulske konvencije u Republici Hrvatskoj
Autor: Antonija Petričušić

Stručni članak

Konvenciju Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (tzv. Istanbulska konvencija) Republika Hrvatska ratificirala je 2018., a 2021. pokrenut je i prvi postupak nadzora primjene Konvencije. U kraćem pregledu autorica predstavlja glavne elemente izvješća o primjeni Konvencije u Republici Hrvatskoj.

Obvezno pravo – ugovorni odnosi – obvezno sklapanje ugovora
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nije osnovan zahtjev radi donošenja presude koja nadomješta ugovor o kupoprodaji nekretnine, jer zakonom nije propisana obvezatnost donošenja presude kojom bi se uredili međusobni odnosi stranaka iz ugovora o kupoprodaji nekretnine.

Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju – zahtjev za isplatu zakonske zatezne kamate
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

O zahtjevu za isplatu zakonske zatezne kamate kao sporednom zahtjevu odlučuje se u upravnom postupku ako je do donošenja rješenja prvostupanjskog javnopravnog tijela podnesen uz glavni zahtjev, koji je predmet upravne stvari.

Kazneni postupak u tijeku kao obligatoran razlog za odbijanje prijedloga za uvjetan otpust
Sud: Visoki kazneni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da je protiv zatvorenika u tijeku drugi kazneni postupak, predstavlja obligatoran razlog za odbijanje prijedloga za uvjetni otpust. Takva odluka suda s obzirom na obligatoran zakonski razlog za odbijanje prijedloga za uvjetni otpust ne odražava uvjerenje da je zatvorenik u tom drugom kaznenom postupku kriv prije no što je njegova krivnja dokazana na zakonom predviđeni način, te stoga okrivljeniku nije povrijeđena pretpostavka nedužnosti zajamčena člankom 6. stavkom 2. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Procesno pravo – teret dokazivanja
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U sudskom postupku u kojem tuženik zahtijeva sniženje utužene naknade, na njemu je teret dokazivanja visine toga zahtjeva.

Prekršajno pravo – pravni kontinuitet prekršaja
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako se nakon počinjenja prekršaja propis izmijeni, primijenit će se onaj propis koji je blaži za počinitelja, a ako ne postoji pravni kontinuitet, nema ni prekršaja.

Cunsorziu di i Salamaghji Corsi - Consortium des Charcutiers Corses i dr. protiv Komisije
Sud: Sud Europske unije

SENTENCE

Komisija nije vezana ocjenom nacionalnih tijela koja smatraju da zahtjev za registraciju naziva ispunjava uvjete utvrđene Uredbom 1151/2012, već raspolaže samostalnom marginom prosudbe te je dužna provjeriti, u skladu s člankom 50. navedene Uredbe, da su ispunjeni uvjeti za registraciju naziva zaštićene oznake izvornosti ili zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla.  

Razlika između iznosa mirovine isplaćene zbog štetnog događaja

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li za odluku o sporu koji pokreće HZMO protiv osiguravatelja štetnika radi povrata iznosa koji je HZMO isplatio svom osiguraniku mjerodavan Zakon o obveznim osiguranjima u prometu koji je bio na snazi u vrijeme nastanka štete Hrvatskom zavodu za osiguranje, odnosno u trenutku kada su izvršene isplate, ili Zakon koji je bio na snazi u vrijeme nastanka samog štetnog događaja (prometne nezgode)? Je li invalidska mirovina koju je u punom iznosu isplatio HZMO svom osiguraniku prema propisima Zakona o mirovinskom osiguranju stvarna šteta u smislu odredbe članka 27. st. 2. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu koju bi osiguravatelj štetnika, u slučaju postojanja odgovornosti osiguratelja štetnika, bio u obvezi naknaditi HZMOu ili se takvom ne može smatrati jer spomenuta odredba stvarnom štetom definira razmjerni iznos mirovine?

Računanje zastare komunalnog doprinosa

Vi pitate - mi odgovaramo

Obveznik komunalnog doprinosa ishodio je građevinsku dozvolu prije nekoliko godina, ali Općina o tome nije imala saznanja jer je nadležno tijelo nije pravovremeno obavijestilo. S obzirom na to da je od ishođenja građevinske dozvole proteklo više od šest godina, stranka tvrdi da se obveza više ne može utvrđivati i prisilno naplatiti, a mi smo stajališta da će zastarni rok početi teći tek nakon proteka godine u kojoj je doneseno rješenje o obvezi, jer je tek tim rješenjem nastala obveza. Je li naše razmišljanje ispravno?

Locco vožnja

Vi pitate - mi odgovaramo

Koja je najviša neoporeziva naknada za korištenje privatnog automobila, kad je riječ o locco vožnji odnosno korištenju privatnog automobila u službene svrhe u mjestu rada? Također, mora li se o isplati izvještavati Poreznu upravu na JOPPD obrascu? Ako mora, koji je rok za slanje JOPPD obrasca?

Isplata plaće nakon propisanog ili ugovorenog roka i prekršaj

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li počinjen prekršaj iz članka 10. stavka 1. postavka a) Zakona o minimalnoj plaći (Nar. nov., br. 118/18 i 120/21) ako se u inspekcijskom nadzoru utvrdi da je poslodavac radniku isplatio plaću nakon 15. dana u tekućem mjesecu?

Tumačenje oporuke

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li sud tumačenjem oporuke dati riječima upotrijebljenim u oporuci značenje koje te riječi nemaju?

Filteri