List Informator
UVODNIK
Trajanje prava na raskid ugovora
U ovom članku autor analizira stajalište Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske koje je povezalo pravo na raskid ugovora jednostranim očitovanjem volje i pravo zahtijevati ispunjenje ugovorne obveze tako da su oba ograničena zastarnim rokom te smatra da se rokovi za raskid ugovora i za zahtijevanje ispunjenja ne mogu poistovjetiti.
Autor: prof. dr. sc. Zvonimir Slakoper
Sadržaj
Stručni članak
U ovom članku autor analizira stajalište Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske koje je povezalo pravo na raskid ugovora jednostranim očitovanjem volje i pravo zahtijevati ispunjenje ugovorne obveze tako da su oba ograničena zastarnim rokom te smatra da se rokovi za raskid ugovora i za zahtijevanje ispunjenja ne mogu poistovjetiti.
Stručni članak
Fraus enim legi fit, ubi quod fieri noluit, fieri autem non vetuit, id fit, lat. prijevaru zakona čini se onda kada se čini ono što zakon nije želio da se čini, no to nije zabranio, prvi dio je sentence rimskog klasičnog pravnika Ulpijana sadržane u Digesta 1, 3, 30, koja predstavlja jedan od ključnih elemenata u razvoju doktrine fraus legis, a korištena je primjerice u presudi, sa značenjem presedana, u slučaju Dadoo Ltd v Krugersdorp Municipal Council 1920 530 AD, koju je donio sud u Bloemfontaineu u Južnoafričkoj Republici 1920.
Stručni članak
U praksi se nerijetko pojavljuju pitanja vezana uz porezni tretman nagrada i potpora, odnosno pomoći koje državna tijela i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave isplaćuju i/ili daju u različitim oblicima i s različitim svrhama fizičkim osobama koje nisu zaposlenici tih tijela. Naime, propisima o porezu na dohodak utvrđena je mogućnost neoporezive isplate/davanja samo određenih primitaka fizičkim osobama uz ispunjenje propisanih uvjeta. Međutim, ako nisu ispunjeni uvjeti za neoporezivu isplatu/davanje ili ako propisima o porezu na dohodak nije utvrđeno izuzeće od oporezivanja, tako isplaćeni/omogućeni primici smatraju se oporezivim primicima fizičkih osoba.
Stručni članak
Sud u parnici raspravlja u granicama zahtjeva koje su stranke istakle u postupku. Tužitelj obično u parnici ističe jedan zahtjev, međutim u postupku može istaknuti i više njih, bilo da traži da sud prihvati sve zahtjeve, bilo da prihvati sljedeći od tih zahtjeva ako nađe da zahtjev prije njega nije osnovan (eventualni tužbeni zahtjev). U ovom članku autorica analizira odluke sudova u parnicama u kojima je istaknut eventualni tužbeni zahtjev, daje prikaz zakonodavnog uređenja, kao i sudskih odluka o troškovima postupka kod toga zahtjeva.
Stručni članak
U Kriterijima za određivanje visine naknade stvarnih materijalnih troškova i troškova dostave informacije, koje je 2014. donijela Povjerenica za informiranje, bilo je propisano, između ostaloga, da se smatra da je tražitelj informacije odustao od svoga zahtjeva ako ne predujmi trošak prikupljanja i dostave informacije koji prelazi 19,91 €. Smatrajući da takva odredba Kriterija ograničava pravo na pristup informacijama, autor je pokrenuo postupak ocjene zakonitosti sporne odredbe, povodom čega je Visoki upravni sud tu odredbu Kriterija i ukinuo. Autor pojašnjava svoju inicijativu, očitovanje Povjerenika za informiranje i argumente Visokog upravnog suda.
Stručni članak
Razdoblje Francuske revolucije obilježilo je, između ostalog, i formiranje Prve Francuske Republike, 21. rujna 1792., republikanskog režima kojim je nakon osam stoljeća ukinuta monarhija u Francuskoj.
Stručni članak
Čl. 162. st. 3. - 5. ZUP-a
SENTENCE
Sud može odrediti jednu ili više mjera opreza iz članka 98. stavka 2. ZKP/08 uz kumulativno ispunjenje dvije pretpostavke, a to su postojanje okolnosti iz članka 123. ZKP/08 zbog kojih je moguće odrediti istražni zatvor ili je istražni zatvor već određen i ako se ista svrha može ostvariti mjerom opreza. To znači da mjera opreza u svojoj suštini predstavlja zamjenu za istražni zatvor, a koja se primjenjuje onda kada se tom, u odnosu na istražni zatvor, blažom mjerom može postići ista svrha.
SENTENCE
Sukladno općem načelu prava Unije o zabrani zloporaba, država članica može odbiti zahtjev za prihvat na svoje državno područje u svrhu studiranja čak i ako nije prenijela članak 20. stavak 2. točku (f) Direktive 2016/801, ako je državljanin treće zemlje podnio taj zahtjev bez stvarne namjere studiranja na području te države članice.
SENTENCE
Obustava od primjene općeg akta ne znači da je taj akt prestao važiti, već da se ne primjenjuje dok sud ne ocijeni njegovu zakonitost.
Vi pitate - mi odgovaramo
Općina ne obavlja djelatnosti zbog kojih bi prešla zakonom određeni prag od 40.000 eura za isporučena dobra ili usluge i tim postala obveznik PDV-a. Međutim, temeljem sporazuma koje je općina sklopila sukladno odredbama članka 11. stavka 4. Uredbe o uređenju zakupa na turističkom zemljištu na kojem su izgrađeni hoteli i turistička naselja, a koji su u vlasništvu općine, općina je izdala dva računa za zakup turističkog zemljišta na kojem su izgrađeni hoteli i turistička naselja te tako prešla prag od 40.000,00 eura i po sili zakona postala obveznik PDV-a. Ako se usluga obavlja stalno (kontinuirano) kroz više razdoblja oporezivanja, u kojem trenutku nastaje obveza obračuna PDV-a, odnosno je li vezana uz trenutak izdavanja računa?
Vi pitate - mi odgovaramo
U trgovačkom društvu imamo radnicu koja koristi roditeljski dopust s polovicom punog radnog vremena, i drugu radnicu koja radi pola punog radnog vremena radi skrbi i njege djeteta s teškoćama u razvoju. Imaju li te radnice pravo na dnevni odmor u trajanju od 30 minuta?
Vi pitate - mi odgovaramo
Sukladno uputi predstavničkog tijela, Općina će osmisliti i provoditi demografske mjere kojima želi spriječiti iseljavanje mladih izvan područja Općine, odnosno privući mlade da se nasele u Općini. S tim u vezi, molimo da nam pojasnite koji su propisi pravni temelj za donošenje takvih mjera.
Vi pitate - mi odgovaramo
Ima li kazneno djelo bludne radnje iz članka 193. stavak 2. u vezi s člankom 192. stavak 3. i članka 191. stavak 2. Kaznenog zakona (Nar. nov., br. 110/97, 27/98, 50/00, 129/00, 51/01, 111/03, 190/03 - odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 105/04, 84/05, 71/06, 110/07, 152/08 i 57/11) pravni kontinuitet u članku 155. stavak 2. Kaznenog zakona (Nar. nov., br. 125/11, 144/12, 56/15, 61/15)?