Informator broj 6846-6847 od 29. srpnja 2024. i 05. kolovoza 2024.

UVODNIK

Kraj evidencije sudske prakse?
- u povodu presude Suda Europske unije u predmetima C-554/21, C-622/21 i C-727/21

Postupajući u povodu zahtjeva za prethodnu odluku Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske, Sud Europske unije donio je presudu u nekoliko spojenih predmeta, u kojoj je zaključio da način na koji hrvatski pravosudni sustav ujednačava sudsku praksu nije u skladu s pravom Unije, jer povređuje načelo samostalnosti sudaca. Autor pojašnjava dosege presude Suda EU i upućuje na moguće promjene u sustavu ujednačavanja sudske prakse.
Autor: Željko Pajalić

Sadržaj

Kraj evidencije sudske prakse?
Autor: Željko Pajalić

Stručni članak

Postupajući u povodu zahtjeva za prethodnu odluku Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske, Sud Europske unije donio je presudu u nekoliko spojenih predmeta, u kojoj je zaključio da način na koji hrvatski pravosudni sustav ujednačava sudsku praksu nije u skladu s pravom Unije, jer povređuje načelo samostalnosti sudaca. Autor pojašnjava dosege presude Suda EU i upućuje na moguće promjene u sustavu ujednačavanja sudske prakse.

Traditio iuridica: In dubio pro operario
Autor: Tomislav Karlović

Stručni članak

In dubio pro operario, lat. u dvojbi u korist radnika, izreka je izrasla iz rimske pravne tradicije i općeg načela razvijenog u rimskom pravu da prilikom tumačenja ugovornih odredaba prednost treba dati onome shvaćanju koje pogoduje slabijoj strani.

O nazivu i znaku udruge
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

Udruge se jedna od druge razlikuju prema nazivu, što naziv čini temeljnim identifikacijskim elementom udruge, koja osim toga može imati i znak kojim nastupa u pravnom prometu. Zakon o udrugama sadržava odredbe o tome što mogu sadržavati naziv i znak udruge, ali i o elementima koji mogu činiti dio naziva ili znaka pod određenim uvjetima. Slijedom toga, autor nas na pregledan i jasan način vodi kroz propise kojima su uređena pitanja utvrđivanja naziva i znaka udruge, uz zaključak da bi te odredbe trebalo uskladiti s pravilima o nazivu i znaku koja važe za trgovačka društva i ustanove.

Mišljenja i tumačenja državnih tijela

Stručni članak

PRISTUPNI PUT U SUVLASNIŠTVU INVESTITORA – MOGUĆNOST PRIKLJUČENJA, POSTOJEĆA GRAĐEVINA (KAMP) PREMA POSEBNOM ZAKONU, POSTUPAK IMENOVANJA PREDSTAVNIKA RADNIKA U UPRAVNO VIJEĆE, PROMJENA SASTOJKA UGOVORA O RADU NA ODREĐENO VRIJEME I (NE)PRIMJENA ODREDBI O UGOVORU O RADU NA ODREĐENO VRIJEME

Konsenzualni modeli pravde u kaznenom postupku u kojima se primjenjuje načelo svrhovitosti ili oportuniteta
Autor: Marina Kapikul

Stručni članak

U hrvatskom kazneno-procesnom pravu postoji nekoliko konsenzualnih oblika: uvjetna odgoda (i odustanak) od kaznenog progona, krunski svjedok, uvjetna odgoda (i odustanak) od kaznenog progona prema maloljetniku, imunitet svjedoka, presuda na temelju sporazuma stranaka, prethodni dogovor o priznanju krivnje pred sudom te kazneni nalog. Ti oblici mogu se podijeliti u dvije osnovne skupine, ovisno o tome zasnivaju li se na načelu zakonitosti ili legaliteta kaznenog progona ili načelu svrhovitosti ili oportuniteta u postupanju državnog odvjetnika. O specifičnostima pojedinih konsenzualnih modela pravde u kaznenom postupku u kojima se primjenjuje načelo svrhovitosti ili oportuniteta, više u nastavku članka.

Evidentiranje i isplate dividendi s računovodstvenog gledišta
Autori: Baldo Hreljac Stjepan Kolačević

Stručni članak

Dividenda je dio dobiti koji se dijeli vlasnicima dioničkog društva na ime povrata ulaganja u dionice društva te se može izdavati u novcu, dionicama i drugoj materijalnoj i nematerijalnoj imovini. U članku autori obrađuju računovodstvene aspekte evidencije i isplate dividende, ali i preduvjete koji trebaju biti ispunjeni za njezino ostvarivanje.

Vremeplov: Zakon o ukidanju ropstva u Britanskim kolonijama iz 1833. – 1. kolovoza 1834.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Zakon o ukidanju ropstva u Britanskim kolonijama, u cilju promicanja industrije u odnosu na oslobođene robove i naknada štete osobama koje su koristile takve usluge iz 1833., predstavlja zakon kojim je parlament Ujedinjenog Kraljevstva omogućio postupno ukidanje ropstva u svim dijelovima Britanskog Carstva. Njime se proširila nadležnost Zakona o trgovini robljem te je kupovina i vlasništvo nad robljem postalo nezakonito u svim dijelovima Carstva, osim na „Teritorijima u posjedu Istočnoindijske kompanije“, Cejlona (današnje Sri Lanke) i Svete Helene. 

Opravdanost oduzimanja slobode pojedincu
Sud: Visoki kazneni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sloboda pojedinca je ustavno zaštićena kategorija, a sud procjenjuje od slučaja do slučaja opravdanost oduzimanja slobode kada je ono utemeljeno na zakonu, posebice kod počinjenja teških kaznenih djela, odnosno procjenjuje da je oduzimanje slobode pojedinca razmjerno postizanju opravdanog cilja, pri čemu zahtjevi javnog interesa i očuvanja sigurnosti pretežu nad pravom okrivljenika na slobodu.

Obvezno pravo – Stjecanje bez osnove – Odluka o prihvaćanju izvanrednog pravnog lijeka
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U slučaju tužbe radi povrata više plaćenih kamata i parničnog troška koji su plaćeni po pravomoćnoj presudi koju je preinačio Vrhovni sud Republike Hrvatske, suparničari ne odgovaraju solidarno za stjecanje bez osnove jer je riječ o djeljivoj obvezi. Kada se vraća ono što je stečeno bez osnove temeljem odluke o prihvaćanju izvanrednog pravnog lijeka, tada je stjecatelj dužan vratiti primljeno na osnovi koja je otpala s kamatama od trenutka kada je postao nepošten, a to je trenutak kada mu je dostavljena odluka o prihvaćanju izvanrednog pravnog lijeka.  

Troškovi upravnog spora
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Troškovi spora jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave kao tužitelja ili zainteresirane osobe, nastali uslijed zastupanja odvjetnika kao opunomoćenika, smatraju se opravdanim troškovima.

Prekršajno pravo – činjenični opis prekršaja
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kako bi djelo okrivljenika bilo podvedivo pod zakonski opis prekršaja iz članka 192. stavka 1. točke 2. i stavka 5. Općeg poreznog zakona, činjenični opis djela mora sadržavati konkretiziranu isporuku dobara odnosno usluga koje kritične zgode nisu iskazane preko naplatnog uređaja ili na drugi odgovarajući način ili nisu iskazane potpuno, točno, pravodobno ili uredno, a ako je pritom utvrđen i višak gotovine u blagajni, činjeničnim opisom mora biti obuhvaćena analiza stanja blagajne (iznos gotovine zatečene u blagajni, iznos pologa, te stanje evidentiranog prometa preko naplatnog uređaja), dok za primjenu stavka 5. članka 192. Općeg poreznog zakona mora biti navedeno još i da je riječ o ponovljenom prekršaju, s navođenjem broja i datuma odluke kojom je okrivljenik i do sada pravomoćno kažnjen za prekršaj iz članka 192. stavka 1. Općeg poreznog zakona, s naznakom datuma pravomoćnosti te odluke.

Obvezno pravo – plaćanje potrošnje plina (nekorištenje plina)
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Krajnji kupac opskrbe plinom nije dužan plaćati cijenu plina, u smislu odredbe članka 15. Općih uvjeta opskrbe plinom (bilo da ima zasebni plinomjer jer je izdvojen iz sustava grijanja preko zajedničke kotlovnice, bilo da se primjenjuje model opskrbe, obračuna i naplate preko zajedničke kotlovnice), ako mu plin doista nije isporučen.

Pisanski protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Došlo je do povrede prava na slobodu izražavanja odvjetnika koji je novčano kažnjen zbog vrijeđanja suda jer je u žalbi, bez namjere vrijeđanja suda, iznio primjedbe o tumačenju zakona, koje, iako u određenoj mjeri nepristojne i zajedljivog tona, nisu izašle izvan okvira prihvatljive kritike.

Izbor radničkog vijeća nakon isteka mandata

Vi pitate - mi odgovaramo

Radničkom vijeću je istekao mandat, ali izbori za novo radničko vijeće nisu raspisani u roku koji je utvrđen propisima. Ako se radničko vijeće bira nakon proteka roka za raspisivanje redovitih izbora, mogu li se raspisati izvanredni izbori za radničko vijeće?

Odlučivanje o produljenju istražnog zatvora

Vi pitate - mi odgovaramo

Prvostupanjski sud produljio je istražni zatvor okrivljeniku zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo ubojstva u pokušaju te zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela – prema čl. 123. st. 1. toč. 3. ZKP-a, usprkos tome što iz obrane okrivljenika i dokaza proizlazi da nije riječ o kaznenom djelu ubojstva u pokušaju, već o kaznenom djelu teške tjelesne ozljede, a što je okrivljenik istaknuo u žalbi na rješenje o određivanju istražnog zatvora. Je li drugostupanjski sud dužan prilikom odlučivanja o žalbi o produljenju istražnog zatvora razmotriti te navode okrivljenika?

Pravo na regres nakon prestanka radnog odnosa

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li radnik koji je u proljeće ove godine kod poslodavca koristio razmjeran godišnji odmor (zbog prestanka radnog odnosa), a radni odnos je u trenutku isplate regresa prestao? Naime, naš pravilnik o radu sadržava odredbu prema kojoj »radnici imaju pravo na regres za korištenje godišnjeg odmora«, koja je preopćenita da bismo mogli dobiti odgovor na postavljeno pitanje.

Doprinosi za obvezna osiguranja člana uprave stranca

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li stranac kao član uprave trgovačkog društva obveznik plaćanja doprinosa za obvezna osiguranja u Republici Hrvatskoj i na koju osnovicu?

Osnivanje osobne služnosti prava stanovanja

Vi pitate - mi odgovaramo

Suvlasnik nekretnine osnovao je osobnu služnost prava stanovanja u korist treće osobe, bez suglasnosti drugog suvlasnika. Ima li ta treća osoba valjanu pravnu osnovu za korištenje predmetne nekretnine?

Filteri