List Informator
UVODNIK
Utjecaj epidemije koronavirusa na organizaciju rada poslodavca
U ovom članku obrađujemo utjecaj pojave novog oblika zarazne bolesti (koronavirus COVID-19) na organizaciju rada poslodavaca, koji su ovih dana suočeni s potrebom drukčijeg radnog rasporeda. S radnopravnog aspekta analiziramo mogućnosti koje poslodavac pritom može poduzeti, počevši od upućivanja na rad na izdvojenom mjestu rada (tzv. rad od kuće), prilagodbe rasporeda radnog vremena putem nejednakog rasporeda odnosno preraspodjele, izmjena ugovora o radu, ali u određenim slučajevima, nažalost, opravdana je i mogućnost otkaza. Također, navodimo najbitnije preventivne mjere zaštite na radnom mjestu, kao i prava koja osiguranik obveznog zdravstvenog osiguranja ima u slučaju privremene nesposobnosti za rad zbog pojave koronavirusa.
Autor: Hrvoje Orešić, mag. iur.
Sadržaj
Stručni članak
U ovom članku[*] obrađujemo utjecaj pojave novog oblika zarazne bolesti (koronavirus COVID-19) na organizaciju rada poslodavaca, koji su ovih dana suočeni s potrebom drukčijeg radnog rasporeda. S radnopravnog aspekta analiziramo mogućnosti koje poslodavac pritom može poduzeti, počevši od upućivanja na rad na izdvojenom mjestu rada (tzv. rad od kuće), prilagodbe rasporeda radnog vremena putem nejednakog rasporeda odnosno preraspodjele, izmjena ugovora o radu, ali u određenim slučajevima, nažalost, opravdana je i mogućnost otkaza. Također, navodimo najbitnije preventivne mjere zaštite na radnom mjestu, kao i prava koja osiguranik obveznog zdravstvenog osiguranja ima u slučaju privremene nesposobnosti za rad zbog pojave koronavirusa.
Stručni članak
U ovom članku autorica daje prikaz nedavne Odluke Ustavnog suda broj: U-III-1084/2015, kojom je taj sud usvojio ustavnu tužbu podnositelja, H. H. te ukinuo presude Županijskog suda u Zagrebu i Općinskog kaznenog suda u Zagrebu i predmet vratio prvostupanjskom sudu na ponovni postupak, utvrdivši da je u kaznenom postupku koji je prethodio ustavnosudskom postupku, došlo do povrede ustavnog jamstva na slobodu mišljenja i iznošenja misli, propisanog člankom 38. st. 1. i 2. Ustava[*], a u svezi s načelom ograničenja slobode ili prava razmjerno prirodi potrebe u svakom pojedinom slučaju, propisanim člankom 16. st. 2. Ustava. U toj je Odluci Ustavni sud iznio stajalište da su granice prihvatljive kritike znatno šire kada je riječ o političkim osobama te da političari moraju imati veći stupanj tolerancije i otvorenosti za primanje kritike za svoje riječi i djela.
Stručni članak
U primjeni Zakona o komunalnom gospodarstvu (Nar. nov., br. 86/18) od početka važenja postoje dvojbe i sporna pitanja, a kao primjeren put u pronalaženju rješenja u praksi služe mišljenja nadležnog ministarstva. Stoga su mišljenja, koja u sklopu odgovora na upite fizičkih i pravnih osoba iznosi Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, osobito važna za njegovu pravilnu primjenu. Napominjemo da smo od donošenja Zakona o komunalnom gospodarstvu (Nar. nov., br. 86/18) već objavili mišljenja tog Ministarstva, u posebnom Prilogu lista Informator, br. 6595-6596 od 7. listopada 2019. i 14. listopada 2019. i u Informatoru, br. 6617 od 6. ožujka 2020.
Stručni članak
Zakonom o neovisnosti Indije iz 1947. Velika Britanija podijelila je „Britansku Indiju“ na dva neovisna dominiona: Indiju i Pakistan.
Stručni članak
Čl. 31. ZUP-a
Stručni članak
U članku razmatramo u hrvatskome pravu nedavno uveden institut oglednog postupka, u sklopu parničnog postupka, radi preventivnog, preliminarnog odgovora na otvorena pitanja koja se u većem broju javljaju u sudskoj praksi, ili se očekuje njihovo učestalo javljanje, a zauzimanje pravnog shvaćanja o tim pitanjima važno je za jedinstvenu primjenu prava. Novi institut ocjenjuje se nedvojbeno pozitivno, ali se, u kontekstu reakcija na prvu odluku iz takvog postupka, onu u svezi s konverzijom potrošačkih kredita s prestacijom vezanom uz švicarski franak te u svezi s traženjem ‘pravnog lijeka’ protiv odluke (rješenja) iz takvog postupka - razmatra moguća dostupnost unutarnje, ustavnosudske, kontrole te moguća podsudnost Europskome sudu za ljudska prava.
Stručni članak
Služnosti su regulirane člancima 174.-245. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 129/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 143/12, 152/14, 81/15 i 94/17 - u nastavku teksta: ZV).
Stručni članak
U nadležnosti Europske unije je utvrđivanje pravila o državnim potporama na unutarnjem tržištu, a države članice primjenjuju pravila o potporama koja nisu same donijele i za čije (obvezujuće) tumačenje nisu nadležne. To može predstavljati izazov u primjeni pravila o potporama za nadležna tijela država članica, ali i za poduzetnike, osobito u odnosu na potpore izuzete od obveze prijave Europskoj komisiji, jer za njih ona ne donosi odluku o odobrenju. Međutim, državama članicama i poduzetnicima određene smjernice, pojašnjenja odnosno postupci mogu olakšati razumijevanje i provedbu pravila o potporama. U članku autorica iznosi neke od spomenutih izazova i mogućnosti kako ih nadvladati.
Stručni članak
Protiv odluke (rješenja) Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) može se pokrenuti upravni spor pred Visokim upravnim sudom Republike Hrvatske. Autor podsjeća na noviju praksu Visokog upravnog suda koji svojim presudama razrješava dvojbe vezane uz pokretanje i vođenje upravnog spora protiv rješenja DKOM-a, i niz drugih pitanja, kao što su pravodobnost i dopuštenost tužbe, obustava upravnog spora zbog povlačenja tužbe i sl.
Stručni članak
Sađena biljka, sukladno načelu superficies solo cedit - a što je napose razvidno i iz citirana Paulova shvaćanja - pripada kao priraštaj vlasniku zemljišta.
SENTENCE
Odluka o odbacivanju izvanredne revizije zbog toga što nisu ispunjeni formalni uvjeti za njezino podnošenje, nije bila pretjerano formalistička, niti je uključivala osobito striktnu primjenu procesnih pravila koja bi neopravdano ograničila pristup sudu
SENTENCE
Nalog da se uklone komentari koji su istovjetni ili istovrsni onima koji su prethodno proglašeni nezakonitima nije suprotan pravu Europske unije
SENTENCE
Kada je prijedlog za rješavanje sukoba nadležnosti podnesen od suda kojemu je spis predmeta bio ustupljen samo dopisom, bez da bi se prvi sud rješenjem oglasio nenadležnim, Vrhovni sud Republike Hrvatske dopisom će takav spis vratiti sudu koji je podnio prijedlog za rješavanje sukoba nadležnosti
SENTENCE
Zahtjev za miješanje u parnicu koja teče između drugih osoba osnovan je samo ako osoba koja to traži, ima za to pravni interes
SENTENCE
Vlasništvo druge useljive nekretnine zapreka je za ostvarenje zaštićene najamnine, ali nije zapreka za daljnje korištenje stana na kojem je prije postojalo stanarsko pravo u svojstvu najmoprimca sa slobodno ugovorenom najamninom
SENTENCE
Dijete čiju je mačku puškom usmrtila druga osoba, od te osobe ima pravo na naknadu imovinske štete prema vrijednosti koju je ta mačka imala za njega (afektivna vrijednost), a ne naknadu neimovinske štete
Vi pitate - mi odgovaramo
Je li predviđena, i kakva, sankcija za osobu kojoj je, zbog sumnje na moguće oboljenje od zarazne bolesti, određena samoizolacija u vlastitom stanu, a koja se ne pridržava naloženih mjera (napušta stan, poziva goste ili sl.)?
Vi pitate - mi odgovaramo
Plaća li se predujam članarine turističkim zajednicama po osnovi obračuna za prošlu godinu ili ga treba utvrditi po novim stopama, sukladno novom Zakonu o članarinama u turističkim zajednicama, s primjenom od 1. siječnja 2020.?
Vi pitate - mi odgovaramo
Stranka je podnijela zahtjev za izdavanje građevinske dozvole za obiteljsku kuću. Prije okončanja postupka stranka se nadležnom tijelu obratila podneskom i istaknula da je prodala zemljišnu parcelu za koju je zahtjev podnesen i predložila da se njezin zahtjev izmijeni tako da se promijeni stranka, odnosno da se kao nova stranka u postupku utvrdi osoba koja je od nje kupila zemljišnu parcelu. Je li takva promjena na temelju odredaba ZUP-a dopuštena?
Vi pitate - mi odgovaramo
Protiv rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave uložen je prigovor i sud će nastaviti postupak kao u povodu prigovora protiv platnog naloga. Može li predlagatelj ovrhe odnosno tužitelj predložiti donošenje prethodne mjere kojom bi se zabranilo banci da po nalogu ovršenika odnosno tuženika isplati s njegova računa njemu ili nekom trećem iznos sporne tražbine bez da učini vjerojatnom opasnost da bi se bez tog osiguranja onemogućilo ostvarenje tražbine?
Vi pitate - mi odgovaramo
Pravomoćnom presudom utvrđeno je da je otkaz bio nezakonit te je naloženo poslodavcu da ranika vrati na rad. S obzirom na to da u tom parničnom postupku tužbom radnik nije potraživao isplatu zaostalih plaća, je li izgubio pravo potraživati isplatu jer se postupak vodio skoro više od deset godina? Napominjem da je pokrenut ovršni postupak radi vraćanja na rad. Prekida li se ovršnim postupkom tijek možebitne zastare?