Informator broj 6517 od 09. travnja 2018.

UVODNIK

Zaštita savjesnosti i pozornosti – načelo obveznog prava

Autor u članku razmatra pitanje savjesnosti odnosno nesavjesnosti i pozornosti odnosno nepozornosti, držeći da te pojmove valja razlikovati. U tom smislu i posljedice nesavjesnosti i nepozornosti nisu uvijek identične. Naime, u pojedinim odredbama Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08, 125/11 i 78/15) propisane su samo pravne posljedice za nesavjesnost, dok se nepozornost u tim odredbama ne spominje pa i ne dovodi do štetnih posljedica.
Autor: prof. dr. sc. Zvonimir Slakoper

Sadržaj

Odgovornost Republike Hrvatske za ograničenje prava vlasništva nametnuto Zakonom o najmu stanova
Autor: Krešimir Koketi

Stručni članak

U ovom članku analiziramo odgovornost Republike Hrvatske za prekomjerno ograničenje prava vlasništva, koje je nametnuto vlasnicima stanova u kojima se nalaze zaštićeni najmoprimci, sukladno Zakonu o najmu stanova, nakon donošenja odluke Europskog suda za ljudska prava u predmetu Statileo protiv Republike Hrvatske i drugih, sudsku praksu domaćih sudova, sporna pitanja i činjenice koje je potrebno utvrđivati te posljedice i opasnosti koje iz toga proizlaze.

Vremeplov: Spor između Ujedinjenog Kraljevstva i NR Albanije povodom događaja u Krfskom tjesnacu – presuda Međunarodnog suda – 9. travnja 1949.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Događaji u Krfskom tjesnacu 1946. i spor koji je proizašao iz njih, značajno su obilježili razvitak međunarodnog prava mora, ali i rad Međunarodnog suda, kojem je to bio prvi spor nakon osnivanja 1945.

Suodlučivanje pomoraca u Europskim radničkim vijećima
Autor: Marinko Đ. Učur

Stručni članak

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o Europskim radničkim vijećima (Nar. nov., br. 127/17) u pravni sustav Republike Hrvatske implementirane su direktive EU koje se odnose na načelo i pravo participacije (suodlučivanja) radnika - pomoraca kod poslodavaca koji pomorski trgovački promet realiziraju na transnacionalnoj razini, a imaju sjedište u Republici Hrvatskoj, a koje uz opće propise o radu koji se primjenjuju na pomorce i na njihovo sudjelovanje u osnivanju i radu Europskih radničkih vijeća i različitih oblika informiranja i savjetovanja s poslodavcima, čine pravni temelj kojim se osiguravaju određena prava radnicima - pomorcima.

Informatorovi pravni alati: Rješenje o obvezi držanja kućnog ljubimca sukladno kućnom redu zgrade

Stručni članak

Tijekom listopada 2017. Hrvatski sabor donio je Zakon o zaštiti životinja. Zakon je objavljen u Narodnim novinama 18. listopada 2017., a stupio je na snagu 26. listopada 2017. 

ŠTO DVA UGLAVE TREĆEGA NE VEŽE
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji navedena izreka sadržava temeljno načelo obveznog prava, da ugovorni odnos djeluje relativno, tj. isključivo između dužnika i vjerovnika (inter partes) te stoga nema učinka prema trećim osobama.

Obveze jedinica lokalne samouprave u svezi sa Zakonom o zaštiti životinja

Stručni članak

Obvezama komunalnih redara nema kraja, čemu je dokaz i novi Zakon o zaštiti životinja[1]. On ne samo da donosi čitav niz novih poslova komunalnim redarima, nego donosi i niz obveza, a time i novih troškova jedinicama lokalne samouprave, o čemu autorica piše u ovom članku.

Zaštita savjesnosti i pozornosti – načelo obveznog prava
Autor: Zvonimir Slakoper

Stručni članak

Autor u članku razmatra pitanje savjesnosti odnosno nesavjesnosti i pozornosti odnosno nepozornosti, držeći da te pojmove valja razlikovati. U tom smislu i posljedice nesavjesnosti i nepozornosti nisu uvijek identične. Naime, u pojedinim odredbama Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08, 125/11 i 78/15) propisane su samo pravne posljedice za nesavjesnost, dok se nepozornost u tim odredbama ne spominje pa i ne dovodi do štetnih posljedica.

Pravna analiza Uberovog poslovnog modela
Autor: Mišo Mudrić

Stručni članak

U Informatoru, br. 6478 od 10. srpnja 2017., objavljen je prvi tekst na temu poslovanja kompanije Uber u Republici Hrvatskoj, u kojem je dana iscrpna analiza tog poslovnog modela u Republici Hrvatskoj. U drugom dijelu članka posvećenom Uberu autor izlaže europska i druga svjetska komparativna pravna rješenja za ovaj način poslovanja, čime ukazuje na čitav niz inovativnih i važnih rješenja kojima se uređuje ne samo pitanje nove usluge na tržištu prijevoza putnika, već i pitanje zaštite podataka odnosno korisnika prijevoza općenito, u svjetlu prodora digitalnog poslovanja u sektor prijevoza.

Porezni tretman isplata članovima uprave (direktorima) - 2. dio

Stručni članak

O poreznom tretmanu isplata direktorima koji su u radnom odnosu u društvu, pisali smo u Informatoru, broj 6515-6516 od 26. ožujka i 2. travnja 2018. Kao što smo i najavili, u ovom broju analiziramo porezni tretman isplata direktorima koji nisu u radnom odnosu u društvu.

Pravično suđenje, pravo vlasništva – troškovi parničnog postupka
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odluka o naknadi troškova parničnog postupka državnom odvjetništvu, kada se ono pojavljuje kao zastupnik stranke u slučaju možebitnog arbitrarnog tumačenja i primjene mjerodavnog prava, može biti predmet ustavne tužbe

Parnični postupak – svrhovita delegacija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Činjenica da je tužiteljica sutkinja nadležnog prvostupanjskog suda, a poglavito uzimajući u obzir činjenicu da se radi o sudu s relativno manjim brojem sudaca, predstavlja važan razlog da se za postupanje u ovom predmetu odredi drugi stvarno nadležan sud

Zahtjev za izvanredno preispitivanje presude
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude ne može se podnijeti zbog pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja

Upis nastanka razloga za prestanak društva
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nakon što se u sudski registar upišu razlozi za prestanak društva, mogu se provoditi drugi upisi – kao što je promjena osoba ovlaštenih za zastupanje

Naknada troškova privremenog zastupnika
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada je privremenog zastupnika stranci u postupku imenovao općinski sud, za naknadu troškova zastupniku nije nadležan centar za socijalnu skrb, već općinski sud

Vještačenje u upravnom sporu radi utvrđivanja smanjenja ili gubitka radne sposobnosti

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li pri utvrđivanju i ostvarivanju prava iz mirovinskog osiguranja (gubitak radne sposobnosti) isključivo mjerodavan vještak prvog i drugog stupnja Zavoda za vještačenje, ili je moguće zatražiti da upravni sud donese meritornu odluku na temelju vještačenja koje će se provesti u upravnom sporu?

Postupak pri neprijavljivanju nastanka promjena koje utječu na nastanak ili visinu komunalne naknade

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se vodi cjelokupan postupak naplate kazni pri neprijavljivanju nastanka promjena koje utječu na nastanak ili visinu komunalne naknade? Pretpostavljam da je u tom slučaju nužno reagiranje komunalnog redara koji izlazi na teren i zapisnikom utvrđuje da je došlo do promjene kod pojedinog obveznika, te nakon toga zbog njezina neprijavljivanja podnosi prijedlog za pokretanje prekršajnog postupka ili možda upravno tijelo jedinice lokalne samouprave izdaje rješenje u kojem, na temelju izvješća i priloženog zapisnika od strane komunalnog redara, donosi rješenje kojim određuje kaznu?

Prednosni red prigodom ovrhe na računima i ovrhe na plaći

Vi pitate - mi odgovaramo

Zaprimio sam rješenje o ovrsi javnog bilježnika radi naplate novčane tražbine ovrhom na plaći radnika. S obzirom na to da Fina već provodi ovrhu na novčanim sredstvima po svim računima na temelju rješenja o ovrsi drugog ovrhovoditelja te da radnik ima otvoren zaštićeni račun, jesam li kao poslodavac radnika/ovršenika dužan postupati prema navedenom rješenju ili ga treba staviti u red prvenstva prema već postojećem redoslijedu, koji je odredila Fina?

Sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma

Vi pitate - mi odgovaramo

Koji se podzakonski propisi iz područja sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma trenutačno primjenjuju vezano uz procjenu rizika, dostavljanje podataka Uredu za sprječavanje pranja novca, ali i drugo?

Povlačenje tužbe – troškovi postupka

Vi pitate - mi odgovaramo

Tuženik je za vrijeme parničnog postupka udovoljio tužbenom zahtjevu tužitelja, a tužitelj je nakon toga povukao tužbu. Tko snosi parnične troškove?

Filteri