Informator broj 6154 od 27. veljače 2013.

UVODNIK

Postupak predstečajne nagodbe vodi se pred vijećima FINE

Neuredno izvršavanje međusobnih ugovornih obveza proizvodnih i uslužnih tvrtki, obveza prema državi, kao i onih fizičkih osoba zaduženih u bankama po osnovi korištenih kredita, ozbiljno je ugrozilo opću likvidnost. To dalje nepovoljno utječe na opseg gospodarskih aktivnosti, pa i otpuštanje sve većeg broja zaposlenih, kojima se onda, putem Zavoda za zapošljavanje, isplaćuju naknade iz već deficitarnog proračuna. O stanju i mogućnostima da se financijska disciplina poboljša i osnaži likvidnost, za naše čitatelje govori gospođa ANĐELKA BUNETA, predsjednica Uprave FINE.
Autor: nagodmr. sc. Aneđelka Buneta, predsjednica Uprave FINE

Sadržaj

Predstečajna nagodba
Autor: Sandra Cindrić

Stručni članak

Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (Nar. nov., br. 108/12 i 144/12) posve je nov Zakon u našem pravnom sustavu kojim je odvojen dio stečajnog postupka koji se odnosio na stečajni sanacijski plan iz sudskog stečajnog postupka u upravni postupak. S obzirom na to i na kratko razdoblje primjene Zakona u praksi, pojavile su se mnogobrojne dvojbe i pitanja. U članku dajemo odgovore na ta pitanja koja nisu izrijekom navedena, ali se iz odgovora može razaznati njihov sadržaj. Članak ćemo objaviti u dva dijela.

Godišnji odmor u svjetlu Zakona o radu
Autor: Iris Gović

Stručni članak

Pravo na godišnji odmor jedno je od temeljnih i najvažnijih prava radnika koja proizlaze iz radnog odnosa, a regulirano je Zakonom o radu (Nar. nov., br. 149/09, 61/11 i 82/12). No, za potpuno razumijevanje i tumaćenje tog instituta radnog prava, kao i prilikom traženja odgovora na pitanja u vezi s godišnjim odmorom, nezaobilazno treba imati na umu i odredbe Konvencije Međunarodne organizacije rada, br. 132 o plaćenom godišnjem odmoru, koja je postala dio pravnog poretka Republike Hrvatske. Također, prilikom razmatranja prava na godišnji odmor korisno je poznavati i Direktivu 2003/88/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o radnom vremenu koja, između ostaloga, djelomično regulira i godišnji odmor. Na temelju svih tih propisa, autorica u ovom opsežnom članku podrobno analizira sve odredbe o godišnjem odmoru, pri čemu naglašava mnoga sporna pitanja iz prakse na koja nudi svoja razmišljanja, a sve to potkrepljuje brojnim primjerima iz sudske prakse.

Hoće li fiskalizacija dati očekivane rezultate
Autor: Berislav Matković

Stručni članak

Primjena Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom (Nar. nov., br.133/12 - u nastavku teksta: ZOF), počela je od 1. siječnja 2013. ZOF-om je predviđeno da se fiskalizacija po pojedinim obveznicima provodi u fazama i u propisanim rokovima.1 Donošenjem ZOF-a nije se očekivala samo korist od povećanja proračunskih prihoda, nego se time omogućava i normalna konkurencija na tržištu. Onaj tko ne izdaje račune čini nelojalnu konkurenciju onima koji poreze uredno plaćaju. Hoće li te mjere dati rezultate pokazat će vrijeme. Treba napomenuti da su i dosadašnji propisi obvezivali sve one koji imaju gotovinsko poslovanje izdavanje računa. I dosad je neizdavanje računa bio prekršaj. Upravo stoga, prednost ZOF-a je u tome da kad se jednom račun izda on se automatski evidentira u Poreznoj upravi pa se ne može falsificirati ili prepisivati ili ponovno ispisivati, čime se dobrim dijelom i toj praksi stalo na kraj.

Oporezivanje mirovina rezidenata ostvarenih u inozemstvu
Autor: Nikola Mijatović

Stručni članak

Nakon 1. ožujka 2012. mirovine koje su rezidenti ostvarili u inozemstvu podliježu plaćanju poreza na dohodak u Republici Hrvatskoj. Riječ je o osobama koje su svoj radni vijek provele u inozemstvu, a nakon odlaska u mirovinu, odlučile su svoju treću životnu dob provesti u Republici Hrvatskoj (u nastavku teksta: RH). Promjenom poreznog režima nakon 1. ožujka 2012. navedene osobe dovedene su u znatno nepovoljniju situaciju jer moraju plaćati znatno veći porez nego li su ga prije plaćale ili bi ga plaćale u državi u kojoj su provele radni vijek i koja im isplaćuje mirovinu. Koliko je oporezivanje mirovina rezidenata ostvarenih u inozemstvu u skladu s Ustavom RH, je li pravedno ili promašeno, piše prof. dr. Nikola Mijatović s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Ozljeda na radu
Autori: Dunja Jurić Knežević Žanet Vidović

Stručni članak

U pravnom sustavu Republike Hrvatske stradavanje radnika koje je neposredna posljedica događaja prostorno i vremenski povezanog s obavljanjem redovitog rada, i to u obliku ozljede i bolesti koje narušavaju radnikov tjelesni i duševni integritet, utječe na ostvarivanje i opseg zaštite u području radnog, zdravstvenog i mirovinskog prava. U ovom članku autorice upućuju na temeljna prava radnika koji je pretrpio takvo stradavanje s posebnim prikazom postupka radi utvrđivanja ozljede na radu, uz osvrt na upravnosudsku praksu u tom području.

Imenovanje uprave od strane suda – sukob interesa
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako društvo zbog sukoba članova društva nne može imenovati upravu, okolnost da je osoba koja je predložena za privremenog upravitelja društva zaposlena kod jednog od članova toga društva, predstavlja opravdanu sumnju u postojanje sukoba interesa

Zastara obveze plaćanja naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Tražbina naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma predstavlja tražbinu povremenih davanja koja se ne isplaćuje u obrocima te se na takvu tražbinu primjenjuje zastarni rok od tri godine (čl. 226. st. 1. Zakona o obveznim odnosima)

Poništavanje ili ukidanje (ne)zakonitog rješenja
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Pravo podnošenja prijedloga za poništavanje ili ukidanje rješenja iz članka 131. stavak 3. ZUP-a ne razumijeva i subjektivno pravo stranke na osporavanje odluke nadležnog tijela o nepokretanju postupka po službenoj dužnosti iz članka 156. ZUP-a

Upravni akt – promjena naziva naselja
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

Odluka o zahtjevu za promjenu naziva naselja ne donosi se u upravnom postupku, a niti se takvom odlukom odlučuje upravnim aktom kojim se rješava o nekoj upravnoj stvari

Tjelesno oštećenje i invalidnost

Vi pitate - mi odgovaramo

Budući da radnici kod kojih postoji invalidnost ostvaruju neka posebna radnička prava, odnosno budući da imaju jaču zaštitu u postupku otkazivanja ugovora o radu (čl. 150. Zakona o radu), zanima nas smatraju li se osobe s utvrđenim tjelesnim oštećenjem osobama s invalidnošću?

Osobni odbici u godišnjoj poreznoj prijavi

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li porezni obveznik, uzdržavani član uže obitelji, pravo na povrat poreza koji je platio na primitke manje od peterostrukog iznosa osnovnog osobnog odbitka na godišnjoj razini?

Lokalni izbori – mandatno povjerenstvo

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li obveza izabrati mandatno povjerenstvo?

Poseban režim trgovanja – ubrzani ulazak u režim redovite trgovine

Vi pitate - mi odgovaramo

Pod kojim uvjetima dionica može ostvariti ubrzani prelazak iz posebnog režima trgovanja u režim redovite trgovine?

Filteri