Informator broj 5042-5043 od 03. srpnja 2002. i 10. srpnja 2002.

UVODNIK

Zaštita domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 13. lipnja 2002. donijela Uredbu o mjerama zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza.Uredba je objavljena u Nar. nov., br. 73 od 20. lipnja 2002. i stupila je na snagu 28. lipnja 2002. Zakonom o trgovini (Nar. nov., br. 11/96, 75/99, 76/99, 62/01 i 109/01) postavljene su samo temeljne odrednice za primjenu i uvođenje zaštitnih mjera domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza. Uredbom o mjerama zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza se temeljem odredbe članka 38. i 39c. Zakona o trgovini utvrđuju uvjeti i potanje razrađuju postupci za uvođenje zaštitnih mjera od prekomjernog uvoza robe na carinsko područje Republike Hrvatske.Bitno je naglasiti da se ta Uredba ne primjenjuje na svaki uvoz već samo na uvoz u toliko povećanim količinama, bilo u apsolutnom ili relativnom iznosu, u odnosu na domaću proizvodnju i to pod takvim uvjetima koji nanose ili prijete nanošenjem ozbiljne štete domaćoj proizvodnji. Uredbom se, u biti, osigurava cjelovita primjena onog dijela Zakona o trgovini koji se odnosi na zaštitne mjere domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza. Ta su se pitanja morala iscrpnije urediti na način sukladan relevantnim normama i standardima Svjetske trgovinske organizacije (WTO-a), posebice članaka VI. i XIX. GATT-a 1994. te Ugovora o zaštitnim mjerama. O tome piše Zdenka Pogarčić, dipl. iur. iz Ureda za zakonodavstvo Vlade Republike Hrvatske.
Autor: Zdenka Pogarčić, dipl. iur.

Sadržaj

Zaštita domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza
Autor: Zdenka Pogarčić

Stručni članak

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 13. lipnja 2002. donijela Uredbu 0 mjerama zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza. Uredba je objavljena u Nar. nov., br. 73 od 20. lipnja 2002. i stupila je na snagu 28. lipnja 2002. Zakonom o trgovini (Nar. nov., br. 11/96, 75/99, 76/99, 62/01 i 109/01) postavljene su samo temeljne odrednice za primjenu i uvođenje zaštitnih mjera domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza. Uredbom o mjerama zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza se temeljem odredbe članka 38. i 39c. Zakona o trgovini utvrđuju uvjeti i potanje razrađuju postupci za uvođenje zaštitnih mjera od prekomjernog uvoza robe na carinsko područje Republike Hrvatske.Bitno je naglasiti da se ta Uredba ne primjenjuje na svaki uvoz već samo na uvoz u toliko povećanim količinama, bilo u apsolutnom ili relativnom iznosu, u odnosu na domaću proizvodnju i to pod takvim uvjetima koji nanose ili prijete nanošenjem ozbiljne štete domaćoj proizvodnji. Uredbom se, u biti, osigurava cjelovita primjena onog dijela Zakona o trgovini koji se odnosi na zaštitne mjere domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza. Ta su se pitanja morala iscrpnije urediti na način sukladan relevantnim normama i standardima Svjetske trgovinske organizacije (WTO-a), posebice članaka VI. i XIX. GATT-a 1994. te Ugovora o zaštitnim mjerama. O tome piše Zdenka Pogarčić, dipl. iur. iz Ureda za zakonodavstvo Vlade Republike Hrvatske

Raskid ugovora i pravne posljedice raskida
Autor: Mladen Pavlović

Stručni članak

Dvostrano obvezni ugovori su ugovori na temelju kojih se jedna strana obvezuje drugoj na određene činidbe, a druga se strana obavezuje na određene protučinidbe. U svezi s tim i takvim činidbama predviđaju se određena prava i obveze sa ciljem da se takva prava i obveze doista ugovorom i ostvare. Međutim, razne okolnosti koje nastaju nakon zaključenja ugovora, a posebice one čiji je rok ispunjenja dulji ili su činidbe sukcesivne, utječu da se obveze u cijelosti ili djelomično ne ispune ili, pak, da se dođe u zakašnjenje s njihovom realizacijom. Takve su situacije u praksi česte kao i nepoznavanje pravnih učinaka koji tada nastupaju. Nisu u pitanju samo terminološke teškoće oko naziva, odustanka od ugovora, otkaza ili njegovog raskida voljom stranaka ili na osnovi zakonskih mogućnosti, nego i pitanje postojanja zakonskih pretpostavki za odabir odgovarajuće mogućnosti raskida ugovora. S tim u svezi, nastojali smo u duhu zakonskih rješenja i nekih primjera iz sudske prakse ukazati na mogućnosti raskida ugovora i njihove pravne učinke primarno u duhu Zakona o obveznim odnosima.

Polugodišnji financijski izvještaji neprofitnih organizacija
Autor: Igor Milinović

Stručni članak

Neprofitne organizacije obvezne su za razdoblje siječanj - lipanj sastaviti i predati Državnom uredu za reviziju jedan od temeljnih financijskih izvještaja - račun prihoda i rashoda. Rok za predaju tog izvještaja je 30. srpnja 2002. g. Osim toga, neprofitne su organizacije obvezne predati i statistički izvještaj za razdoblje siječanj - lipanj Financijskoj agenciji do 20. srpnja 2002. g. Opširnije o tome pisali smo u našem listu broj 5040-5041. U nastavku pojašnjavamo temeljne postavke računovodstvenog sustava neprofitnih organizacija, kao i način sastavljanja računa prihode  i rshoda za razdoblje siječanj - lipanj 2002. g.

Pravo na godišnji odmor

Stručni članak

Pravo na plaćeni godišnji odmor jedno je od osnovnih prava radnika iz radnog odnosa zajamčeno Ustavnom Republike Hrvatske. U članku obrađujemo institut godišnjeg odmora prema odredbama Zakona o radu. (Nar. nov. br. 38/95, 54/95, 17/01 i 82/01).

Privremena obustava izvršenja pojedinačnih akata ili radnji koje se poduzimaju na osnovi osporenog zakona ili drugog propisa
Autor: Jadranko Crnić

Stručni članak

U postupku ocjene suglasnosti zakona s Ustavom ili drugih propisa s Ustavom i zakonom, pojavljuju se i prijedlozi da Ustavni sud privremeno obustavi, do konačne odluke suda, od primjene (izvršenja) osporene odredbe propisa koji je predmet odlučivanja ili, pak, privremeno (općom odredbom) izrekne zabranu izvršenja svih pojedinačnih akata donesenih na osnovi osporenog propisa.

Ocjena ustavnosti i zakonitosti - pojam drugog propisa
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Naredba kojom se daju upute područnim službama u svezi s isplatom dospjelih a neisplaćenih mirovina, nije propis koji podliježe ustavnosudskoj ocjeni.

Parnični postupak - nastavak prekinutog postupka
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad stečajni upravitelj preuzme postupak, sud je dužan donijeti pisano rješenje o nastavljanju postupka i tek nakon toga se može oglasiti nenadležnim.

Zakon o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine - naknada za imovinu
Sud: Upravni sud

SENTENCE

Zemljište koje je oduzeto na temelju odluke Kotarske komisije za agrarnu reformu i kolonizaciju, donesene u smislu odredaba Zakona o ukidanju agrarnih odnosa feudalnog karaktera na području Dalmacije i Hrvatskog primorja (od 20. studenoga 1946. g.) i postalo vlasništvo obrađivača i članova njihovih obitelji, ne može biti predmet naknade.

Stečajni postupak - pravne radnje kojima se vjerovnici izravno oštećuju
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravni posao dužnika kojim se stečajni vjerovnici izravne oštećuju, može se pobijati ako je poduzet tijekom posljednja tri mjeseca prije podnošenja prijedloga za otvaranje stečajnog postupka, ako je u vrijeme njegova poduzimanja dužnik bio insolventan, te ako je druga ugovorna strana znala za tu insolventnost.

Sklapanje ugovora o osiguranju - polica i list pokrića
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad su osiguraniku uručeni Opći uvjeti koji uključuju osiguranje od eksplozije, a nije mu uručena posebna klauzula koja isključuje to osiguranje, osiguratelj je u obvezi isplatiti ugovornu naknadu za štetu nastalu od eksplozije.

Zatezne kamate na zakašnjela plaćanja kupca iz inozemstva

Vi pitate - mi odgovaramo

slučaju kad strana osoba domaćoj osobi za izvezenu i isporučenu robu ne plati na vrijeme novčanu tražbinu, izraženu u stranoj valuti, kako se obračunava zatezna kamata?

Oporezivanje primitaka od povrata temeljnih uloga

Vi pitate - mi odgovaramo

Naše d.o.o. provodi smanjenje temeljnog kapitala vraćanjem temeljnih uloga članovima društva. Smatraju li se povrati temeljnih uloga članovima društva dohotkom od kapitala?

Uprava društva s ograničenom odgovornošću

Vi pitate - mi odgovaramo

U društvu s ograničenom odgovornošću umro je osnivač i jedini član uprave. S obzirom na to da su neki poslovi u tijeku, a odgađanje njihove realizacije moglo bi prouzročiti znatnu štetu kako postupiti u toj situaciji?

Godišnji odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Jednom našem radniku, koji se nalazi na bolovanju, utvrđena je opća nesposobnost za rad. Ima li on pravo na godišnji odmor za 2002. godinu iako se do formalnopravnog prestanka radnog odnosa neće vraćati na posao?

Filteri