Informator broj 6461 od 13. ožujka 2017.

UVODNIK

Konstitucionalizacija periodnog modela prekida trudnoće u Republici Hrvatskoj
– u povodu Rješenja Ustavnog suda Republike Hrvatske, broj: U-I-60/1991 i dr. od 21. veljače 2017. –

Ustavni sud Republike Hrvatske nije prihvatio prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece (Nar. nov., br. 18/78, 31/86, 47/89 i 88/09). Osporeni Zakon nije nesuglasan s člancima 2., 3., 14., 16., 21., 22., 35. i 38. Ustava, kao ni s Ustavom Republike Hrvatske u cjelini. Stoga autorica prof. dr. sc. BILJANA KONSTADINOV, redovita profesorica u trajnom zvanju na Katedri za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu piše o sadržaju Rješenja broj: U-I-60/1991 i dr od 21. veljače 2017.
Autorica iznosi komparativan pregled rješenja pravnog pitanja drugih zemalja o pravu na pobačaj te iznosi i određene prijedloge koje bismo mogli, prilikom izrade zakonskih rješenja, primijeniti i unijeti u naš zakonodavni okvir.
Autorica: prof. dr. sc. Biljana Kostadinov, redovita profesorica u trajnom zvanju, Katedra za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Sadržaj

Konstitucionalizacija periodnog modela prekida trudnoće u Republici Hrvatskoj
Autor: Biljana Kostadinov

Stručni članak

Ustavni sud Republike Hrvatske nije prihvatio prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece (Nar. nov., br. 18/78, 31/86, 47/89 i 88/09). Osporeni Zakon nije nesuglasan s člancima 2., 3., 14., 16., 21., 22., 35. i 38. Ustava, kao ni s Ustavom u cjelini. Usvajanje zakonske zabrane prekida trudnoće (Malta, Andora) ili zakonskog modela prekida trudnoće prema indikacijama koji zabranjuje pobačaj, osim u slučaju indikacija utvrđenih od strane treće osobe (Irska) ili zakonskog modela pobačajno obeshrabrujućeg savjetovanja »otvorenog rezultata« kao uvjeta za legalitet prekida trudnoće, u kojem se ženi dopušta donijeti konačnu odluku nakon što je prošla obvezatno savjetovanje koje služi zaštiti nerođenog djeteta (SR Njemačka) ili raspisivanje referenduma građanske inicijative za zamjenu periodnog modela navedenim modelima nakon donošenja, prema mišljenju autorice prof. dr. sc. BILJANE KONSTADINOV, redovite profesorice na Katedri ustavnog prava Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Rješenja broj: U-I-60/1991 i dr., bilo bi nesuglasno s Ustavom. Autorica iznosi komparativan pregled rješenja pravnog pitanja drugih zemalja o pravu na pobačaj te iznosi i određene prijedloge koje bismo mogli, prilikom izrade zakonskih rješenja, primijeniti i unijeti u naš zakonodavni okvir.

Još o zaštiti javnih zelenih površina
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

Nakon što je u Informatoru, broj 6453 od 16. siječnja 2017., objavljen autoričin članak o zaštiti javnih zelenih površina, u kojem se zalaže za cjelovito rješavanje pitanja zaštite zelenih površina putem odgovarajućeg zakonskog propisa, u ovom broju lista Informator nastavlja pisati o navedenoj temi ukazujući na pojedina važna pravna pitanja za koja smatra da ih je potrebno urediti u hrvatskom pravnom sustavu, dajući pri tome i prikaz pojedinih odredaba usporednog prava koje mogu poslužiti u propisivanju ove materije.

O primjeni načela učinkovitosti i ekonomičnosti u upravnom postupku
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

U ovom članku autor piše o načelu učinkovitosti i ekonomičnosti u upravnom postupku te iznosi svoje mišljenje i prijedloge o sadržaju članka 99. Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 47/09), Zakona o državnim službenicima, Kolektivnom ugovoru, a u povodu Upute Ministarstva uprave, KLASA: 112-01/17-01/74, URBROJ: 515-04-01-01/6-17-1 o obveznom donošenju rješenja. Autor otvara raspravu o cilju i svrsi primjene odredaba članka 99. Zakona o općem upravnom postupku.

Pravo na status roditelja njegovatelja i njegovatelja
Autor: Damir Jelušić

Stručni članak

Sada bračni i izvanbračni drugovi, djeca i drugi bliski srodnici koji žive u obiteljskoj zajednici s osobom najteže vrste i stupnja invaliditeta, mogu, ako ispunjavaju sve potrebne zakonske uvjete i pretpostavke, steći pravo na status njegovatelja, sa svim pravima koja iz toga prava izviru. O stajalištu sudske prakse i mjerodavnog ministarstva o tom pitanju pišemo dalje u tekstu.

Odgovornost Republike Hrvatske za štetu koju pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske u službi i u svezi s obavljanjem službe počine trećim osobama
Autor: Stjepan Sabljarić

Stručni članak

U članku iscrpno obrađujemo institut odgovornosti Republike Hrvatske za štetu koju pripadnik Oružanih snaga u službi i u svezi s obavljanjem službe počini trećim osobama. Uzevši u obzir činjenicu da su pripadnici Oružanih snaga ne samo radnici u smislu članka 4. st. 1. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14), već da se u mnogim slučajevima na njih primjenjuju i propisi o državnim službenicima i namještenicima, kao i s obzirom na činjenicu da u opis radnih zadaća određenih pripadnika Oružanih snaga ulazi i obavljanje javnih ovlasti koje su im povjerene u poslovima državne uprave, prikazujemo koji su propisi mjerodavni u pojedinim sporovima protiv Republike Hrvatske radi naknade štete koju pripadnici Oružanih snaga u službi i u svezi s obavljanjem službe počine trećim osobama. Nadalje, nastojimo objasniti pravne pretpostavke pojedinih oblika te odgovornosti za štetu, pri čemu ćemo posebnu pozornost posvetiti pojmu štetnika, specifičnim skupinama oštećenika, kao i pravnoj naravi navedene odgovornosti za štetu, sve uz iscrpan prikaz postojeće sudske prakse.

Primjena načela onečišćivač plaća u području gospodarenja otpadom u praksi Suda Europske unije
Autori: Andrea Gubić Lana Ofak

Stručni članak

O načelima gospodarenja otpadom, autorice u ovom članku analiziraju praksu Suda Europske unije u primjeni načela onečišćivač plaća i na taj način pridonijeti razumijevanju toga načela u području gospodarenja otpadom sa stajališta prava Europske unije.

Prijedlog novina u Zakonu o legalizaciji
Autor: Josip Bienenfeld

Stručni članak

U članku dajemo pregled prijedloga novina u Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (Nar. nov., br. 86/12 i 143/13), koji se odnose na drukčiju preraspodjelu sredstava od naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru, otvaranje novog roka za podnošenje zahtjeva za legalizaciju, evidentiranje ozakonjene zgrade, odnosno njezina dijela u katastru te otklanjanje mogućih dvojbi u primjeni Zakona.

Dostava podataka o bankovnim računima prema Općem poreznom zakonu (2.)
Autor: Marica Houška

Stručni članak

Porezne utaje i porezne prijevare postupno, tijekom vremena, osobito u drugoj polovici XX. stoljeća, prešle su granice pojedinih država i postale ozbiljan međunarodni problem. Iz tog razloga pokrenute su inicijative u borbi protiv poreznih utaja i prijevara na multilateralnoj razini. Prvu konkretniju inicijativu pokrenule su Sjedinjene Američke Države, potom države članice organizacije OECD-a, da bi Europska unija u relativno kratkom roku stvorila pravni okvir za automatsku razmjenu informacija o podatcima korisnika računa otvorenih u bankama domicilnih zemalja. Te inicijative spuštene su na razinu pojedinih država članica EU, među inim i Republike Hrvatske. Kako to izgleda konkretno, autorica je tu razmjenu podataka o otvorenim bankovnim računima obradila prema odredbama Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 115/16 - u nastavku teksta: OPZ). U prvom dijelu ovog članka bilo je više riječi o međunarodnom kontekstu dostave podataka, potom kakva je ta razmjena podataka bila u ne tako davnoj prošlosti, zatim tko je obveznik dostave podataka, računima o kojima se izvješćuje, čuvanju bankovne i porezne tajne, usporedbi domaće odredbe o dostavi računa i Direktive Europske unije - subjekti, podatcima o računu, vrsti računa prema Direktivi Europske unije. U ovom, drugom dijelu članka autorica opširnije piše o datumima dostave podataka, korištenju prikupljenih podataka kao i ravnopravnosti u tretmanu dostave podataka.

Traditio iuridica: EX NIHILO NIHIL FIT
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Izrazom capitis deminutio maxima u rimskom se pravu označavao slučaju u kojem je pojedinac iz određenih razloga gubio status slobodnog čovjeka (status libertatis) te postajao rob (servus), tj. prestajao biti pravni subjekt (persona) i postajao pravni objekt (res). 

Pravično suđenje – pravo na pristup sudu
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravo na pristup sudu nije apsolutno te je podvrgnuto ograničenjima, jer prema samoj svojoj prirodi zahtijeva reguliranje države, koja u tom pitanju ima izvjesnu slobodu procjene

Istražni zatvor – neubrojivost
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Istražni zatvor može se odrediti protiv okrivljenika i ako postoji vjerojatnost da bi okrivljenik koji je u vrijeme počinjenja protupravnog djela bio neubrojiv, mogao zbog težih duševnih smetnji počiniti teže kazneno djelo

Parnični postupak – dopuštenost tužbe
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad se tužitelj prije podnošenja tužbe protiv Republike Hrvatske nije obratio nadležnom državnom odvjetništvu sa zahtjevom za mirno rješenje spora, nego je to učinio tijekom postupka, sud će tužbu odbaciti jer je prethodno obraćanje nadležnom državnom odvjetništvu procesna pretpostavka za dopuštenost tužbe protiv Republike Hrvatske

Upravni postupak – oglašivanje akta ništavim
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nezakonitost upravnog akta zbog pogrešne primjene materijalnog prava nije razlog za oglašivanje akta ništavim

Tražbina javnog bilježnika – solidarne obveze
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Kada u sklapanju pravnog posla pred javnim bilježnikom sudjeluju dvije ili više osoba ili više njih zajedno od njega zahtijevaju poduzimanje neke službene radnje, tada naplatu pripadajuće nagrade za poduzete radnje i nastalih troškova javni bilježnik može zahtijevati u cijelosti od bilo kojeg od njih, jer za navedenu obvezu oni odgovaraju solidarno

Naknada troškova premještanja osobnog vozila – znak pristupačnosti
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Tuženica kojoj je utvrđeno postojanje tjelesnog oštećenja od 100 %, dužna je nadoknaditi troškove premještanja svoga osobnog vozila ako je ono bilo parkirano na mjestu rezerviranom za osobe s invaliditetom bez istaknutog znaka pristupačnosti

Ugovor o osiguranju

Vi pitate - mi odgovaramo

Sklopili smo ugovor o osiguranju. Premiju smo bili dužni, prema tom ugovoru, platiti nakon sklapanja ugovora 1. veljače 2015. Premiju nismo do danas platili. Može li osiguravajuće društvo nakon toliko vremena prisilno naplatiti premiju koju nismo platili?

Minimalna plaća za nepuno radno vrijeme

Vi pitate - mi odgovaramo

Neki naši radnici rade puno radno vrijeme i za rad primaju »minimalac«. Sada smo zaposlili neke radnike na nepuno radno vrijeme? Moramo li i njima isplatiti isti iznos plaće?

Rok za dostavu podataka o nekretninama i poreznim obveznicima plaćanja poreza na nekretnine

Vi pitate - mi odgovaramo

Do kojeg roka obveznici plaćanja poreza na nekretnine mogu jedinici lokalne samouprave dostaviti podatke o nekretnini vezano uz uspostavljanje Evidencije o nekretninama i poreznim obveznicima plaćanja poreza na nekretnine?

Ovrha – prijenos tražbine ili obveza

Vi pitate - mi odgovaramo

Osoba koja nam je dužna, umrla je, a raspolažemo presudom prema kojoj nam je dužna platiti određeni iznos novca. Možemo li pokrenuti ovršni postupak protiv nasljednika na temelju pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju?

Upravni postupak – izuzeće čelnika drugostupanjskog tijela

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko odlučuje o zahtjevu za izuzeće čelnika drugostupanjskoga disciplinskog tijela, koje djeluje u okviru sastava ministarstva?

Rok za promjenu odluke o plaćanju poreza na korištenje javnih površina

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojem roku tijekom godine predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave može mijenjati svoju odluku vezano uz plaćanje poreza na korištenje javnih površina?

Filteri