Informator broj 6347 od 05. siječnja 2015.

UVODNIK

Izvršenje odluka upravnih sudova nakon druge Novele Zakona o upravnim sporovima

Hrvatski sabor je na sjednici od 12. prosinca 2014. donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o upravnim sporovima koji je objavljen u Nar. nov., br. 152 od 22. prosinca. Ta druga Novela Zakona o upravnim sporovima stupila je na snagu 30. prosinca 2014. Autor, dr. sc. ALEN RAJKO, sudac i predsjednik Upravnog suda u Rijeci, u članku piše o bitnim odrednicama te druge Novele Zakona o upravnim sporovima koje se odnose na izvršenje odluka upravnih sudova, odnosno o odredbama Zakona o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10, 143/12 i 152/14), koje se odnose na članke 80.-82. Zakona o upravnim sporovima. Te izmjene u Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o upravnim sporovima sadržane su u članku 27.-29 i 32. Napominjemo da smo o sadržaju Konačnog prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama ZUS-a pisali u Informatoru, broj 6340 od 10. prosinca 2014.
Autor: dr. sc. Alen Rajko, sudac i predsjednik Upravnog suda u Rijeci

Sadržaj

Godišnji popis imovine i obveza kod neprofitnih organizacija
Autor: Ivana Uroić

Stručni članak

Sve neprofitne organizacije koje primjenjuju Uredbu o računovodstvu neprofitnih organizacija (Nar. nov., br. 10/08–44/14 - u nastavku teksta: Uredba), obvezatne su na kraju poslovne kalendarske godine obaviti popis sve svoje imovine i obveza, sa stanjem na dan 31. prosinca. Uredbom je propisana obveza provođenja popisa na početku poslovanja i na kraju svake poslovne godine, sa stanjem na dan bilance. Iznimno, neprofitne organizacije koje obavljaju knjižničarsku ili bibliotečnu djelatnost, popis knjiga i bibliotečne građe mogu obaviti u roku koji nije dulji od tri godine. Takve neprofitne organizacije obvezatne su obaviti popis svoje ostale imovine i obveza na kraju svake poslovne godine.

Pomoći jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave
Autor: Nevenka Brkić

Stručni članak

Zakon o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2015. godinu propisuje uvjete i način za dodjelu pomoći iz državnog proračuna jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Autorica u ovom članku daje iscrpan prikaz pomoći jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave propisane tim Zakonom, dajući pritom i poseban osvrt na odredbe novog Zakona o regionalnom razvoju koje se odnose na pomoći jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Traditio iuridica: IUSTUM PRETIUM (II.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Nakon Aristotela i peripatetičke škole, ni stoički filozofi nisu propustili tematizirati pitanje pravedne cijene. Na stoička shvaćanja o tom pitanju naići ćemo u Ciceronovu djelu De officiis (»O dužnostima«).

O nagradi za rad stečajnih upravitelja
Autor: Jelena Čuveljak

Stručni članak

Pravila o nagradi za rad stečajnih upravitelja, iako su bila često u fokusu javnosti, nisu doživjela promjene više od deset godina. Ta pravila izazvala su i brojne kritike u stručnoj javnosti, pa autorica u ovom članku skreće pozornost na predmetni problem u nadi da će se predmetno pitanje kvalitetnije riješiti s obzirom na to da se donosi novi stečajni zakon.

Zakon o prostornom uređenju
Autor: Josip Bienenfeld

Stručni članak

Krajem 2013. godine doneseni su Zakon o gradnji, Zakon o prostornom uređenju i Zakon o građevinskoj inspekciji (koji su objavljeni u Nar. nov., br. 153/13), a stupili su na snagu 1. siječnja 2014. (osim pojedinih odredaba Zakona o gradnji koje stupaju na snagu 1. siječnja 2015. odnosno 1. siječnja 2016.) S obzirom na to da je područje prostornog uređenja za mnoge važno područje, nadležno Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja je u povodu brojnih upita izdalo veliki broj mišljenja koja se odnose na provedbu Zakona o prostornom uređenju. Stoga smo u prošlom broju Informatora objavili prvu skupinu mišljenja nadležnog Ministarstva, koja se odnose na prostorno uređenje, a u ovom broju lista objavljujemo nastavak mišljenja. Nadamo se da će ona pomoći svima koji u praksi primjenjuju navedeni propis.

Izvršenje odluka upravnih sudova nakon druge Novele Zakona o upravnim sporovima
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

Hrvatski sabor je na sjednici od 12. prosinca 2014. donio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o upravnim sporovima koji je objavljen u Nar. nov., br. 152 od 22. prosinca. Ta druga Novela Zakona o upravnim sporovima stupila je na snagu 30. prosinca 2014. Autor, stoga, u ovom članku piše o bitnim odrednicama te druge Novele Zakona o upravnim sporovima koje se odnose na izvršenje odluka upravnih sudova, odnosno odredbe Zakona o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10 i 143/12), koje se odnose na članke 80.-89. Zakona o upravnim sporovima. Te izmjene u Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o upravnim sporovima sadržane su u članku 27.-32. te druge Novele. Članak autora dr. sc. ALENA RAJKA, suca i predsjednika Upravnog suda u Rijeci objavit ćemo u dva nastavka. Napominjemo da smo o sadržaju Konačnog prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama ZUS-a pisali u Informatoru, broj 6340 od 10. prosinca 2014.

Paušalno oporezivanje u 2015. i godišnje izvješće za 2014.
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Fizičke osobe koje se bave samostalnom djelatnošću obrta te poljoprivrede i šumarstva, mogu izabrati plaćanje paušalnog poreza na dohodak i prireza ako ukupni godišnji primici u poreznom razdoblju nisu veći od 149.500,00 kn. Za paušalno oporezivanje dohotka porezni obveznici vode samo knjigu prometa na Obrascu KPR. Međutim, konačna porezna obveza utvrđuje se prema ostvarenom prometu, koji se iskazuje na Obrascu PO-SD, a koji su porezni obveznici za 2014. dužni podnijeti nadležnoj ispostavi Porezne uprave najkasnije do 15. siječnja 2015. Međutim, ako se na temelju podataka iz dostavljenog Obrasca PO-SD utvrdi da su se izmijenili uvjeti za utvrđivanje paušalnog dohotka, Porezna uprava ukinut će prije doneseno rješenje i donijeti novo rješenje s razlikom za uplatu ili povratom paušalnog poreza na dohodak. Prema članku 2. Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti (Nar. nov., br. 160/13), koji je u primjeni od 1. siječnja 2014., u slučaju početka ili prestanka obavljanja samostalnih djelatnosti tijekom poreznog razdoblja, ukupan godišnji primitak utvrđuje se množenjem prosječnog primitka s 12 mjeseci. U prvom dijelu članka autorica uvodno piše što je paušalno oporezivanje i tko može ostvariti pravo na taj oblik oporezivanja, zatim piše o djelatnostima koje mogu plaćati paušalni porez, rokovima za prijavu paušalnog oporezivanja u 2015. te tko su obveznici paušalnog oporezivanja, kao i o utvrđivanju godišnjeg paušalnog poreza. U drugom dijelu članka koji ćemo ojbaviti u sljedećem broju lista, bit će više riječi o propisanim smanjenjima paušalnog poreza, rokovima plaćanja poreza, prestanku uvjeta paušalnog oporezivanja, poslovnim knjigama i evidencijama, s prikazom konkretnih primjera.

Obvezno pravo - kupoprodaja stana stanaru
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Rok za podnošenje zahtjeva za sklapanje ugovora o kupoprodaji stana, propisan Zakonom o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo, nije prekluzivni rok

Obvezno pravo - obvezatni oblik ugovora - valjanost ugovora
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za valjanost ugovora za koji zakon propisuje sklapanje u obliku privatne isprave koju potvrdi javni bilježnik (solemnizira) nije potrebna prisutnost svih sudionika ugovora prilikom potvrde ugovora kod javnog bilježnika

Porez na promet nekretnina - procjena tržišne vrijednosti
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U trenutku stjecanja nekretnine neuseljivost umanjuje njezinu tržišnu vrijednost, što porezno tijelo treba uzeti u obzir prilikom procjene tržišne vrijednosti nekretnine

Građenje - dozvola za upotrebu - legalno izgrađeni objekti
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Objekti izgrađeni prije izdavanja dozvole za upotrebu smatraju se zakonito izgrađenim objektima

Stvarno pravo - uknjižba
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

Kad se uknjižba prava vlasništva predlaže na manjem suvlasničkom dijelu od onoga na kojemu je protivnik upisa uknjižen u zemljišnoj knjizi, okolnost što su zajednički nazivnici suvlasničkih omjera u zemljišnoj knjizi i tabularnoj ispravi različito označeni nije razlog za odbijanje zemljišnoknjižnog prijedloga

Kazneno pravo - kaznena djela protiv sigurnosti predmeta
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Uključivanje pokazivača smjera na automobilu samo je najava neke buduće radnje koju želi poduzeti vozač tog automobila i uključeni pokazivači smjera ne oslobađaju vozača obveze da neposredno prije poduzimanja namjeravane radnje provjeri može li tu radnju može poduzeti bez opasnosti po ostale sudionike u prometu

Komunalno gospodarstvo
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za hotele, apartmanska naselja i kampove koji ne obavljaju djelatnost više od šetst mjeseci u kalendarskoj godini u slučaju umanjenja koeficijenta namjene primjenjuje se i izračun iz stavka 4. članak 27. Zakona o komunalnom gospodarstvu

Komunalno gospodarstvo - komunalna naknada

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li stranka zahtijevati obnovu upravnog postupka utvrđivanja visine komunalne naknade iz 2006., jer je naknadno saznala da je za utvrđivanje obveze potrebno da poslovni prostor bude opremljen pristupnim putem, a poslovni prostor u njezinu vlasništvu nije njime opremljen?

Pečat i žig s grbom Republike Hrvatske – povjeravanje na uporabu

Vi pitate - mi odgovaramo

Na koji način korisnik pečata i žiga s grbom Republike Hrvatske određuje kome će povjeriti na uporabu pečat i žig s grbom Republike Hrvatske?

Plaćanje predujma dividende protivno zakonu

Vi pitate - mi odgovaramo

Dioničaru je isplaćen predujam dividende. Naknadno je utvrđeno da je isplata izvršena protivno odredbama Zakona o trgovačkim društvima jer privremeni račun dobiti i gubitka za proteklu poslovnu godinu ne pokazuje dobit. Može li se tražiti od dioničara povrat dividende?

Javna nabava

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li naručitelj u postupku javne nabave odluku o odabiru staviti izvan snage?

Godišnje izvješće malih poduzetnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Jesu li mali poduzetnici u obvezi izraditi godišnje izvješće?

Utvrđivanje građevne čestice za ozakonjenu zgradu

Vi pitate - mi odgovaramo

Na koji način utvrditi građevnu česticu za ozakonjenu zgradu ako smatramo da to nije moguće učiniti u skladu s prostornim planom?

Primjena ZUP-a – ovlasti prvostupanjskog tijela u povodu žalbe

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li prvostupanjsko tijelo u upravnom postupku u povodu žalbe zamijeniti svoje rješenje ako ocijeni da je žalba osnovana?

Filteri