Informator broj 5940 od 09. veljače 2011.

UVODNIK

Hrvatska gospodarska komora- neposredna pomoć gospodarstvenicima

U svom dugogodišnjem djelovanju, od 1852. godine, Hrvatska gospodarska komora davala je značajne poticaje i neposrednu pomoć gospodarstvu. To se očituje, između ostalog, i u zastupanju, usklađivanju i zaštiti zajedničkih interesa njezinih članica pred državnim tijelima, unapređivanju gospodarskog sustava i uspostavljanja odgovarajuće ekonomske politike. Također, HGK daje i neposredne odgovore na upite o mogućnostima uspostavljanja poslovnih odnosa na svjetskom tržištu, a u Centru za razvoj ljudskih potencijala potiče stalno i sustavno stručno usavršavanje poduzetnika. Jednako tako aktualno je i nastojanje da trgovačka društva svoje sporove umjesto na sudu riješe u Centru za mirenje HGK-a. O tim i drugim aktivnostima HGK-a za naše čitatelje govori gospođa VESNA TRNOKOP–TANTA, potpredsjednica HGK-a za gospodarstvo, Europske integracije i pitanja EU.
Autor: Vesna Tranokop-Tanta, potpredsjednica HGK-a za
gospodarstvo, Europske integracije i pitanja EU

Sadržaj

Pravilnik o radnom vremenu, odmorima i dopustima radnika na pomorskim ribarskim plovilima
Autor: Marinko Đ. Učur

Stručni članak

Jedno od složenih pitanja radnog odnosa svakako su radno vrijeme i odmori radnika. S obzirom na specifičnost djelatnosti ribara na pomorskim ribarskim plovilima, a radi zaštite zdravlja i sigurnosti tih radnika, Zakon o radu (Nar. nov., br. 149/09) je u odnosu na njih utvrdio ograničenje primjene odredaba o radnom vremenu odmorima. Ta su pitanja, u skladu s člankom 3. Zakona o radu, uređena Pravilnikom o radnom vremenu, odmorima i dopustima radnika na pomorskim ribarskim plovilima, koji je objavljen u Nar. nov., br. 82 od 1. srpnja 2010., a na snazi je od 9. srpnja 2010.. U tom smislu autor u članku daje pregled odredaba navedenog Pravilnika.

Obveze ugostitelja u obavljanju ugostiteljske djelatnosti
Autor: Jasenka Štiglec

Stručni članak

U ovom broju nastavljamo s obradom teme o obvezama ugostitelja u obavljanju ugostiteljske djelatnosti prema odredbama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti (Nar. nov., br. 138/06, 152/08, 43/09 i 88/10). Autorica u ovom članku dovršava temu pišući o daljnjim obvezama ugostitelja, o inspekcijskom nadzoru, kaznenim i zaštitnim mjerama.

Usklađivanje zemljišnoknjižnog i stvarnog stanja nekretnine
Autor: Bruno Ružička

Stručni članak

Društveno vlasništvo iz hrvatskog pravnog sustava počelo je iščezavati još prije dvadesetak godina, donošenjem Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90), no ono je i danas zemljišnoknjižna stvarnost. Tako je i u jednom konkretnom slučaju, koji je poslužio kao predložak za ovaj članak. Naime, u konkretnom slučaju zemljišnoknjižna čestica upisana je u zemljišnoj knjizi kao zemljišnoknjižno tijelo AI (jedan) i uknjižena kao društveno vlasništvo. Na zemljištu su izgrađene četiri obiteljske stambene zgrade te je svaka od njih upisana u tom ulošku kao zasebno zemljišnoknjižno tijelo, a različite fizičke osobe upisane su kao vlasnici na tim zemljišnoknjižnim tijelima s uknjiženim pravom korištenja zemljišta, dok na tom zemljištu postoje zgrade. Pri usklađivanju zemljišnoknjižnog i stvarnog stanja na toj nekretnini, pojavio se problem s nizom pitanja, na koja autor nastoji ponuditi obrazložena i konkretna rješenja.

Konačni obračun PDV-a za 2010. godinu
Autor: Ljubica Javor

Stručni članak

Obveza sastavljanja konačnog obračuna poreza na dodanu vrijednost (u nastavku teksta: PDV), propisana je u članku 18. Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 47/95 – 94/09 - u nastavku teksta: Zakon o PDV-u) i u člancima 121. – 127. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 149/09 - u nastavku teksta: Pravilnik o PDV-u). Tijekom godine u obračunskim razdobljima, porezni obveznik utvrđuje i plaća PDV na ukupno ostvarene stvarne isporuke. To znači da plaćanje PDV-a u obračunskim razdobljima nije predujam, nego stvarna obveza, pri ćemu bi u idealnim slučajevima konačna, odnosno godišnja obveza PDV-a bila jednaka zbroju obveza iskazanih u mjesečnim ili tromjesečnim poreznim prijavama, te konačno, odnosno godišnje obračunavanje ne bi bilo niti potrebno. Međutim, u poslovanju poduzetnika postoje različiti razlozi zbog kojih dolazi do propuštanja nekih radnji, pogrešaka, netočne primjene propisa i slično, koje se otkrivaju nakon isteka kalendarske i obračunske godine, kad se provodi popis imovine i druge radnje u svrhu sastavljanja računovodstvenih izvještaja. Pritom se uočavaju i određeni propusti u svezi s obračunavanjem PDV-a, koji se ispravljaju podnošenjem konačnog obračuna za kalendarsku godinu.

Zahtjev za naknadu štete u slučaju sudskog raskida ugovora o radu
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Zahtjev za naknadu štete u slučaju sudskog raskida radnog odnosa radnik može postaviti samo u istoj parnici, jer je taj zahtjev akcesoran u odnosu na zahtjev za sudski raskid radnog odnosa.

Bjanko zadužnica
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Bjanko zadužnica u kojoj nije upisan iznos tražbine koja se naplaćuje, nema svojstvo ovršne isprave

Zastara - tražbine naknade štete
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Saznanje za osobu koja je štetu počinila podrazumijeva saznanje za osobu koja je odgovorna za štetu

Parnični postupak - odbačaj tužbe zbog pravomoćno presuđene stvari
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Premda sud po službenoj dužnosti tijekom cijelog postupka pazi je li stvar pravomoćno presuđena, tužbu zbog toga što je parnica po¬krenuta o zahtjevu o kojem je već pravomoćno odlučeno sud može odbaciti najranije na pripremnom ročištu ili, ako pripremno ročište nije održano, na prvom ročištu za glavnu raspravu, a ne prije održavanja jednog od tih ročišta

Pravo na godišnji odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik je sklopio ugovor o radu na određeno vrijeme (prvi puta zasniva radno odnos) za razdoblje od 1. srpnja 2010. do 30. lipnja 2011. Kako mu utvrditi godišnji odmor?

Promjena krova na kući – poslovodstvo bez naloga

Vi pitate - mi odgovaramo

Jedan suvlasnik kuće promijenio je krov svojim sredstvima jer je prokišnjavao, bez potrebne suglasnosti ostalih. U kojem roku može suvlasnik od ostalih suvlasnika zahtijevati naknadu ulaganja u nekretninu?

Pojam službena osoba – zaštitari

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li zaštitarski radnik koji je angažiran da čuva »osobe i imovinu« u poslovnici FINE, svojstvo službene osobe?

Paušalno oporezivanje i godišnja porezna prijava

Vi pitate - mi odgovaramo

Fizička osoba iznajmljuje sobe i postelje i plaća porez na dohodak paušalno. Mora li za taj dohodak podnijeti godišnju poreznu prijavu?

Filteri