Informator broj 6406 od 22. veljače 2016.

UVODNIK

Kako odgovoriti na prijeteću krizu ustavnog sudstva?
Prijedlog ustavno utemeljenog rješenja

U Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u organizaciji Znanstvenog vijeća za mir i ljudska prava, održan je 10. veljače 2016. skup pod nazivom »Jamac legalnosti Ustavni sud Republike Hrvatske«. Uvodna izlaganja održali su akademik Davorin Rudolf, predsjednik Znanstvenog vijeća za mir i ljudska prava HAZU i prof. dr. sc. Branko
Smerdel, a skup je moderirao akademik Vlatko Silobrčić. Brojne uvažene dužnosnike zakonodavne, izvršne i sudske vlasti pozdravio je akademik Zvonko Kusić, predsjednik HAZU. Za opstojnost Ustavnog suda zalagao se u svojoj uvodnoj riječi predsjednik Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner kao i drugi sudionici u raspravi. U diskusiji su sudjelovali prof. dr. sc. Jasna Omejec, Vladimir Šeks, prof. dr. sc. Sanja Barić, prof. dr. sc. Biljana Kostadinov, Ivan Zvonimir Čičak, prof. dr. sc. Robert Podolnjak, Josip Leko, dr. sc. Mato Arlović i drugi uvaženi sudionici.
Autor: prof. dr. sc. Branko Smerdel, profesor Ustavnog prava na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

Sadržaj

Kako odgovoriti na prijeteću krizu ustavnog sudstva?
Autor: Branko Smerdel

Stručni članak

U Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u organizaciji Znanstvenog vijeća za mir i ljudska prava, održan je 10. veljače 2016. skup pod nazivom "Jamac legalnosti Ustavni sud Republike Hrvatske". Uvodna izlaganja održali su akademik Davorin Rudolf, predsjednik Znanstvenog vijeća za mir i ljudksa prava HAZU i prof. dr. sc. Branko Smerdel, a skup je moderirao akademik Vlatko Silobrčić. Brojne uvažene dužnosnike zakonodavne, izvršne i sudske vlasti pozdravio je akademik Zvonko Kusić, predsjednik HAZU. Za opstojnost Ustavnog suda zalagao se u svojoj uvodnoj riječi predsjednik Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner kao i drugi sudionici u raspravi. U diskusiji su sudjelovali prof. dr. sc. Jasna Omejec, Vladimir Šeks, prof. dr. sc. Sanja Barić, prof. dr. sc. Biljana Kostadinov, Ivan Zvonimir Čičak, prof. dr. sc. Robert Podolnjak, Josip Leko, dr. sc. Mato Arlović i drugi uvaženi sudionici.

SI NON FUERINT PARTES SOCIETATI ADIECTAE, AEQUAS EAS ESSE CONSTAT
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji izreka koja sadržava pravilo obveznog prava prema kojem kod ugovora o ortaštvu (societas), ako drukčije nije ugovoreno, ulozi svakog ortaka trebaju biti jednaki odnosno jednake vrijednosti.

Izviđaji - specifična pravna radnja suda
Autor: Željko Borić

Stručni članak

O žalbama protiv presude prvostupanjskog suda odlučuje drugostupanjski sud. Postupanje višeg suda po žalbi posebno je propisano. O tome kojim ovlastima raspolaže viši sud, napose u odnosu na prvostupanjski sud, kakva je suradnja između njih dopuštena u žalbenom stadiju, koje su dvojbe pri tome prisutne, pišemo u ovom članku. Poseban naglasak dajemo u odnosu na specifične procesnopravne radnje suda u obliku tzv. izviđaja.

Pravni lijekovi u zemljišnoknjižnom postupku nakon izmjene Zakona o zemljišnim knjigama iz 2013.
Autor: Zinka Bulka

Stručni članak

Pravo na pravni lijek protiv odluka sudova ili drugih tijela ubraja se u temeljna ustavna prava. Tako i u zemljišnoknjižnom postupku strankama pripada pravo na pravni lijek protiv rješenja, i to neovisno o tome je li odluku donio ovlašteni zemljišnoknjižni referent, sudski savjetnik ili sudac. Zbog remonstrativnosti i devolutivnosti pravnog lijeka te nesuspenzivnosti izjavljene žalbe, pravni lijekovi u zemljišnoknjižnom postupku posebni su i specifični.

Novine u sankcioniranju nepoštenih trgovaca
Autor: Alida Saračević Moslavac

Stručni članak

Sankcioniranje nepoštenih trgovaca nije poželjan način rješavanja problema zaštite interesa potrošača, građana, ali je, nažalost, nužno. Zakonodavac je prepoznao važnost propisivanja odgovarajućih kazni i davanja ovlasti tržišnom inspektoru da sankcionira nepoštene trgovce. Očigledna namjera kazni je odvraćanje trgovaca od nesavjesnog postupanja i nepoštenog odnosa prema potrošačima. O svemu tome autorica piše u nastavku teksta.

Neuobičajeno niska cijena ponude u postupcima javne nabave
Autor: Ante Loboja

Stručni članak

U članku autor piše o uvijek aktualnoj temi iz područja javne nabave - neuobičajeno niskoj cijeni ponude u postupcima javne nabave, dajući pri tome primjere iz prakse Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave i naručitelja u postupcima javne nabave.

Ugovori o osiguranju (troškova) pravne zaštite
Autor: Loris Belanić

Stručni članak

Ugovorom o osiguranju pravne zaštite osiguratelj preuzima obvezu pokrića pravnih troškova koji pogađaju osiguranika kada se nađe u situaciji da mu je potrebna pravna pomoć. Ne postoji opće pokriće osiguranja troškova pravne zaštite koje bi se odnosilo na sve pravne situacije u kojima bi osiguraniku bilo potrebno snositi troškove pravne zaštite. Osiguranje pravne zaštite pokriva troškove pravne zaštite samo u pojedinim, posebno ugovorenim pravnim odnosima, područjima ili pravnim situacijama u kojima se osiguranik može naći kada mu je potrebna pravna zaštita, odnosno pravna pomoć. Razlog tome je što bi u tzv. općem osiguranju pravne zaštite bilo teško procijeniti osigurani rizik, a premija osiguranja bila bi vrlo visoka te je većina osiguranika ne bi mogla podnijeti. Stoga su se u osigurateljskoj praksi razvili pojedini tipovi ili vrste ugovora o osiguranju pravne zaštite kojima se osiguravaju troškovi pravne zaštite prema pojedinim vrstama djelatnosti, pravnim područjima i sl., a što ujedno predstavlja i predmet ovog članka. Članak objavljujemo u tri dijela.

Pobijanje predstečajne nagodbe
Autor: Bruno Damjanac

Stručni članak

U ovom ćemo radu nastaviti obrađivati problematiku pobijanja predstečajne nagodbe. S obzirom na to da predstečajna nagodba u bìti jest sudska nagodba, u članku ćemo najprije prikazati kontrolne ovlasti suda prilikom sklapanja sudske nagodbe, potom ćemo analizirati pravne posljedice i pobijanje sudske nagodbe te konačno specifičnosti pri pobijanju predstečajne nagodbe sklopljene prema odredbama Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (Nar. nov., br. 108/12, 144/12, 81/13 i 112/13), koje se primjenjuju na postupke započete za vrijeme njegova važenja. Naime, od 1. rujna 2015., kada je stupio na snagu Stečajni zakon, Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi prestao je vrijediti u dijelu u kojem se odnosi na predstečajni postupak.

Porez na dohodak po godišnjoj poreznoj prijavi, s osvrtom na poseban postupak
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

U Informatoru, broj 6405 od 15. veljače 2016., objavili smo članak vezan uz problematiku izmjene i dopune zakonskih i podzakonskih propisa glede oporezivanja dohotka, s naglaskom na poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak za prethodnu, 2015. godinu. U nastavku članka bit će više riječi o godišnjoj poreznoj prijavi.

Sporazum o rastu osnovice za obračun plaće državnim i javnim službenicima
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

S obzirom na to da prema dodatnom izračunu Državnog zavoda za statistiku rast realnog međugodišnjeg tromjesečnog BDP-a za posljednja dva tromjesečja 2015. godine u pet decimala iznosi 1,99948 % te da sporazumima nije definirano na koliko se decimala računa prosjek rasta, nejasno je jesu li ispunjeni uvjeti za rast osnovice od 6 %. Radi usuglašavanja toga pitanja, a i dodatnih troškova za državni proračun, mogu se očekivati daljnji pregovori između sindikata državnih i javnih službi i Vlade RH. U nastavku ovoga članka dajemo kronološki pregled zaključenih osnovnih sporazuma i kasnije redefiniranih sporazuma zaključenih između sindikata državnih i javnih službenika i Vlade RH te prikaz službenih pokazatelja rasta BDP-a od 4. prosinca 2015.

Parnični postupak – revizija protiv presude
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada je u različitim odlukama donesenim u istom sporu drugostupanjski sud o određenom pravnom pitanju zauzeo različita pravna shvaćanja, ne može se smatrati da je to pitanje važno za osiguranje jedinstvene primjene prava i ravnopravnosti svih u njegovoj primjeni, jer nije riječ o pitanju o kojem bi postojala različita praksa drugostupanjskih sudova

Kazneno pravo – kaznena djela protiv imovine
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U radnjama osuđenika stječu se svi bitni subjektivni i objektivni elementi kaznenog djela prikrivanja kada je sud, na temelju dokaza izvedenih u postupku, utvrdio da se prikriva stvar koja je pribavljena kaznenim djelom, bez obzira na to što nije otkriven okrivljenik koji je stvar otuđio

Tužba za pobijanje odluke glavne skupštine – tužbeni zahtjev
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Neovisno o tome temelji li tužitelj tužbu na razlozima ništetnosti iz članka 355. ZTD-a ili na razlozima pobojnosti iz članka 360. ZTD-a, tužbeni zahtjev može glasiti samo na utvrđenje određene odluke glavne skupštine ništetnom

Vrste posjeda – savjestan i nesavjestan posjed
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

U zemljišnoj knjizi upisani suvlasnik i posjednik cijele nekretnine, koji je tijekom stjecanja i obavljanja toga posjeda bio upoznat s pravnim temeljem te načinom stjecanja suvlasništva ostalih upisanih suvlasnika i neposjednika, zna da mu ne pripada pravo na posjed cijele nekretnine pa se ne može smatrati savjesnim posjednikom

Obvezno pravo – nevaljanost ugovora – ništetni ugovori
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

Nije ništetan ugovor kojim je zakonski zastupnik trgovačkog društva izdao mjenice nakon što je podnio ostavku na mjesto direktora društva, a prije nego što je ostavka počela djelovati

Prouzročenje štete – imovinska šteta
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Kad je protupravna radnja tuženika bila usmjerena prema stvari u suvlasništvu tužitelja (životinji - mački), tada tužitelj ima pravo samo na naknadu imovinske štete prema vrijednosti koju je ta stvar imala za njega (afektivna vrijednost), ali ne i pravo na pravičnu novčanu naknadu neimovinske štete zbog povrede prava osobnosti na duševno zdravlje

Izdavanje računa izvan radnog vremena

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovina smo na malo i za prodane proizvode izdajemo potrošačima račune. Smijemo li za prodane proizvode potrošačima izdavati račune izvan uredovnog radnog vremena naše prodavaonice?

Lokalna samouprava – prestanak službe po sili zakona

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li službeniku koji tijekom ove godine navršava 65 godina života, prestati služba po sili zakona ako službenik istovremeno ima navršenih 15 godina mirovinskog staža?

Nedostatak prodane stvari

Vi pitate - mi odgovaramo

U slučaju da prodana stvar ima nedostatak, mora li kupac samo tužbom zahtijevati sniženje cijene ili postoji i drugi način?

Osobni identifikacijski broj ovršenika strane osobe

Vi pitate - mi odgovaramo

U ovršnom postupku ovršenik je strana osoba i ne možemo doći do njezina osobnog identifikacijskog broja. Može li se donijeti rješenje o ovrsi bez osobnog identifikacijskog broja strane osobe?

Lokalna i područna (regionalna) samouprava – prijam u službu na određeno vrijeme

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se na službenike primljene u službu na određeno vrijeme zbog povećanog opsega poslova (poslovi legalizacije, odnosno ozakonjenja nezakonito izgrađenih građevina) na vrijeme od šest mjeseci, kojima je nakon toga služba produljena još šest mjeseci, primijeniti odredba članka 29. stavak 5. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi ili se mora ponovno raspisati oglas za prijam u službu na određeno vrijeme te mogu li se u postupku provedbe oglasa za prijam u službu primiti isti službenici za obavljanje istih poslova (legalizacija) na vrijeme od šest mjeseci te im se prema potrebi produljiti služba još šest mjeseci? Mogu li se na navedene službenike primijeniti odredbe članka 12. Zakona o radu?

Filteri