Informator broj 6422 od 13. lipnja 2016.

UVODNIK

Arbitrarnost u tumačenju i primjeni mjerodavnog prava
– u povodu Odluke, broj U-III-4459/2012 od 21. travnja 2016. i Odluke, broj U-III-2398/2013 od 30. ožujka 2016. –

Autorica u ovom članku piše o značenju zaštite od arbitrarnosti u tumačenju primjene mjerodavnog prava, i to kroz ustavnosudske Odluke, broj U-III-4459/2012 od 21. travnja 2016. i U-III-2398/2013 od 30. ožujka 2016., na zajamčenje i ostvarenje prava na pravično suđenje. Ustavni sud Republike Hrvatske u svojim odlukama osobito ukazuje na prijeko potrebnu zaštitu od arbitrarnosti u odlučivanju sudova i drugih državnih tijela te je zadaća nadležnih tijela da tumače i primjenjuju prava polazeći od svrhe koju je zakonodavac htio postići.
Autorica istodobno ukazuje i na određene odluke Europskog suda za ljudska prava koje ukazuju na važnost teleološkog tumačenja propisa.
Autorica: dr. sc. Sandra Marković, odvjetnica

Sadržaj

Arbitrarnost u tumačenju i primjeni mjerodavnog prava
Autor: Sandra Marković

Stručni članak

Autorica u ovom članku piše o značenju zaštite od arbitrarnosti u tumačenju primjene mjerodavnog prava, i to kroz ustavnosudske Odluke, broj U-III74459/2012 od 21. travnja i U-III-2398/2013 od 30. ožujka 2016., na zajamčenje i ostvarenje prava na pravično suđenje. Ustavni sud Republike Hrvatske u svojim odlukama osobito ukazuje na prijeko potrebnu zaštitu od arbitrarnosti u odlučivanju sudova i drugih državnih tijela te je zadaća nadležnih tijela da tumače i primjenjuju prava polazeći od svrhe koju je zakonodavac htio postići. Autorica istodobno ukazuje i na određene odluke Europskog suda za ljudska prava koje ukazuju na važnost teleološkog tumačenja propisa.

Prilog raspravi o potrebi reforme trgovačkog pravosuđenja
Autori: Dejan Bodul Ante Vuković

Stručni članak

Potrebno je podsjetiti se na to koje osobine medijacije (mirenja, posredovanja, koncilijacije) pravna teorija (Dika, Uzelac i Šimac) smatra poželjnima: povjerljivo, neformalno, dobrovoljno, brzo i jeftinije. Ipak, o slaboj zastupljenosti medijacije u teoriji najčešće se spominje niz razloga (exempli causa: loša zakonska rješenja; prioritet u rješavanju nekih drugih pitanja; nerazumijevanje biti medijacije u javnosti; nedostatak suradnje ključnih institucija i odgovornih osoba; nedostatak edukativnih aktivnosti et seq). Kako su se u praksi zapadnih zemalja najpogodnijim sporovima za mirenje pokazali trgovački sporovi, autori će analizirati institut i mogućnosti provođenja medijacije u stečajnom postupku.

O djelatnosti održavanja parkirališta i naplate korištenja parkirnog mjesta na nekretninama u privatnom vlasništvu
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

U članku autorica piše o djelatnosti održavanja parkirališta i naplate korištenja parkirnog mjesta na nekretninama u privatnom vlasništvu, ukazujući pri tome na podnormiranost u navedenom području i dajući prijedloge za zakonsko uređivanje navedene materije.

Traditio iuridica: FOEDERATI
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskom političkom i javnopravnom kontekstu, foederati su bili narodi kojima je Rimsko Carstvo dopustilo naseliti se u zemljama pod njegovom vlašću. Na temelju sklopljenog saveza (foedus), obveza federata bila je voditi istu politiku kao i Rim, a posebice dati određeni broj vojnika ako Carstvo napadne neprijatelj, dok se rimska protuobveza sastojala u novčanoj naknadi.

Problematika definicije neporeznih nameta
Autor: Dominik Musulin

Stručni članak

U okviru ciljeva izraženih u strateškim dokumentima Republike Hrvatske, na čije smo se ispunjenje obvezali u okviru Europskog semestra, ističe se smanjenje neporeznih nameta. Pretpostavke za smanjenje ili ukidanje određenog neporeznog nameta su sljedeće: ispunjenje pozitivne i negativne sastavnice definicije neporeznih nameta, uvrštavanje u Registar neporeznih nameta te, konačno, kao pravni temelj - odgovarajuća odluka nadležnog tijela. U članku, korištenjem pravne argumentacije, želimo ukazati na problematiku složene definicije neporeznih nameta koja u određenim okvirima omogućuje subjektivno arbitriranje pri odluci može li se određeno davanje smatrati neporeznim nametom.

Prava pirotehničara i s njima izjednačenih osoba s osnove invalidnosti i smrti
Autor: Bruno Moslavac

Stručni članak

U članku dajemo kratak prikaz prava s osnove invalidnosti pirotehničara i s njima izjednačenih osoba sukladno Zakonu o protuminskom djelovanju (Nar. nov., br. 110/15), kao i prava osoba koje ostvaruju kao članovi obitelji smrtno stradalih pirotehničara i s njima izjednačenih osoba.

Diskriminacija na radnom mjestu u novijoj sudskoj praksi
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Iako je diskriminacija čest pojam u svakodnevnom razgovoru, njezino postojanje i dobivanje sudske zaštite često je tegoban i dugotrajan postupak. U radu ćemo prikazati dva predmeta iz novije prakse Ustavnog suda Republike Hrvatske, u kojima su osobe pokušale dokazati diskriminaciju na radnom mjestu, ali u tome nisu uspjele.

Elektroničko poslovanje
Autor: Miroslav Gregurek

Stručni članak

U današnje vrijeme strelovitog, pa mogli bismo reći eksponencijalnog rasta informatičkih i telekomunikacijskih tehnologija (u nastavku teksta: IT-tehnologije), sve više je riječi, čak i ozbiljnih studija o digitalnoj ekonomiji i njezinu uplivu na ukupno gospodarstvo pojedinih zemalja uže, a šire kontinentalnih asocijacija i naposljetku cijeloga svijeta. Kako je razvijenost i raširenost IT-tehnologija razmjenu roba i usluga praktički spustila »na ulicu«, tj. u ruke pojedinaca koji posjeduju »pametne telefone«, sve više govorimo ili se govori kroz stručne rasprave o elektroničkom poslovanju odnosno e-businessu. Elektroničko poslovanje zapravo predstavlja razmjenu poruka u elektroničkom obliku u standardiziranom formatu glede obavljanja raznih poslova u poduzećima, bankama, upravi, među građanima i u svim drugim poslovnim transakcijama. Kako to izgleda, koji su oblici, kakve posljedice i kakva nas budućnost očekuje, autor šire prikazuje i obrazlaže u nastavku članka.

PIS informacijski sustav – put prema e-upravi
Autori: Goran Brkić Goran Loje

Stručni članak

E-uprava usmjerena je na povećanje učinkovitosti, brzine, otvorenosti, a time i na sve veću kvalitetu u izvršavanju poslova javne uprave. Povezano s tim, u ovom tekstu dan je sažet prikaz funkcioniranja PIS programa, koji je i osmišljen da ubrza rad i poveća kvalitetu rada probacijske službe, kao jednog od segmenata javno/državnih tijela, s naglaskom na bolje i učinkovitije obavljanje svakodnevnih probacijskih poslova, uz poboljšano upravljanje i nadziranje rada samih probacijskih službenika. Time se i probacijska služba na svoj način uključila u proces Digitalne Agende i nastojanjima što bržeg izlaska iz društvene krize kroz uporabu informacijsko-komunikacijske tehnologije.

Raskid ugovora o javnoj nabavi
Autor: Stanka Pejaković

Stručni članak

Novo europsko pravo uvodi nove obveze za zakonodavce država članica Europske unije, koji bi, između ostaloga, trebali osigurati da naručitelji u tim državama imaju mogućnost, pod uvjetima određenim nacionalnim pravom, raskinuti ugovor o javnoj nabavi tijekom njegova trajanja. Nova reforma zakonodavstva o javnoj nabavi u Republici Hrvatskoj, poduzeta radi usklađivanja zakonodavstva s relevantnim europskim aktima, u tijeku je, i jedno od pitanja obuhvaćenih reformom jest i pitanje mogućeg raskida ugovora o javnoj nabavi. To pitanje predmet je analize ovog članka. Autorica, stoga, u članku analizira to pitanje odnosno prijevremeni prestanak ugovora o javnoj nabavi njegovim raskidom, s referencama na novu europsku regulativu.

Bitni elementi službeničkog odnosa
Autor: Anica Drmić Kunić

Stručni članak

U ovom članku autorica piše o službeničkom sustavu u Republici Hrvatskoj, kao dijelu općeg sustava radnih odnosa, koji karakterizira niz osobina koje su posljedica posebnog položaja državnih službenika koji u državnoj upravi u ime države obavljaju javne poslove, te iznosi određene elemente koji karakteriziraju taj odnos. Članak ćemo objaviti u dva dijela.

Zabrana dvostrukog suđenja u istoj stvari
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nikome se ne može ponovno suditi, niti ga se može kazniti u kaznenom postupku iste države za kazneno djelo za koje je već pravomoćno oslobođen ili osuđen u skladu sa zakonom i kaznenim postupkom te države

Prestanak prava vlasništva – propast stvari
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada je motorno vozilo u požaru uništeno i prestalo postojati kao funkcionalna cjelina, došlo je do prestanka prava vlasništva na vozilu kao stvari, pa postoji pravo vlasništva vlasnika samo na ostatcima vozila

Zaštita okoliša – procjena utjecaja na okoliš
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako je planom šireg reda određena obveza izrade detaljnog plana koji nije izrađen, nije moguće izdati lokacijsku dozvolu ni rješenje o procjeni utjecaja na okoliš

Komunalna naknada – oslobođenje od plaćanja – javno davanje
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Centar za restrukturiranje i prodaju oslobođen je obveze plaćanja komunalne naknade kao javnog davanja

Zastara – povremene tražbine
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Godišnja naknada za korištenje grobnog mjesta, koju plaća korisnik prema odredbama Zakona o grobljima, nije tražbina za javne usluge u smislu odredaba Zakona o zaštiti potrošača, koja zastarijeva za jednu godinu, već je riječ o povremenoj tražbini, koja zastarijeva za tri godine

Mjesna nadležnost – općemjesna nadležnost pravnih osoba
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Zahtjev za isplatu ugovorene naknade iz ugovora o dopunskom osiguranju vozača i putnika od posljedica prometne nezgode spor je o ispunjenju ugovorne obveze, pa se mjesna nadležnost za suđenje o navedenom zahtjevu ocjenjuje primjenom pravila o općoj mjesnoj nadležnosti

Lokalna i područna (regionalna) samouprava - kupnja dionica ili udjela u trgovačkom društvu

Vi pitate - mi odgovaramo

Koje tijelo jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave odlučuje o kupnji dionica odnosno udjela u trgovačkom društvu?

Opoziv odluke o imenovanju - član uprave dioničkog društva

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li izglasano nepovjerenje na glavnoj skupštini važan razlog za opoziv odluke o imenovanju člana uprave? Može li se opozvati imenovanje člana uprave unatoč tome što društvo ostvaruje dobre poslovne rezultate?

Komunalna naknada - djelokrug - povrat više plaćenih sredstava duga

Vi pitate - mi odgovaramo

Koje tijelo uprave donosi rješenje o povratu više plaćenog iznosa duga komunalne naknade koji je nezakonito naplaćen od obveznika, zbog pogreške u računovodstvenim evidencijama općine?

Nabava javnih radova

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li naručitelj koji je raskinuo ugovor o izvođenju radova za nabavu radova koji su preostali nakon raskida ugovora, provesti postupak javne nabave?

Komunalno gospodarstvo - povrat komunalnog doprinosa

Vi pitate - mi odgovaramo

Stranka je postavila zahtjev za povrat komunalnog doprinosa plaćenog 2006. godine. Jesmo li dužni vratiti sredstva i je li nastupila zastara?

Zaštita prava u slučaju uskrate opskrbe vodom iz zajedničkog vodovoda

Vi pitate - mi odgovaramo

Vlasnici kuća su u selu prije 40-ak godina izgradili svojim sredstvima i radom vodovod na zemljištu u vlasništvu JLS-a, iz kojega su se opskrbljivala vodom za piće kućanstva u naselju, te je nedavno jedan od stanovnika izgradio kuću na samom vodovodu, te ugradio ventil na vodovodu i uskratio dovod vode drugim stanovnicima naselja. Vodovod je sagrađen na bivšem društvenom vlasništvu, koje je sada upisano kao vlasništvo JLS-a. Kako zakinuti sumještani mogu zaštititi svoje pravo na pristup vodovodu odnosno što učiniti protiv ovog sumještanina koji drugima uskraćuje vodu? Policija kaže da je to privatna stvar i da nije dužna postupiti.

Opseg obavljanja djelatnosti glede oporezivanja PDV-om

Vi pitate - mi odgovaramo

Što se smatra opsegom obavljanja djelatnosti jedinica lokalne samouprave iz Dodatka I. Zakona o porezu na dodanu vrijednost, jedinice lokalne samouprave, koji nije zanemariv glede oporezivanja porezom na dodanu vrijednost?

Filteri