Informator broj 6514 od 19. ožujka 2018.

UVODNIK

Dopuštenost otkaza trudnoj radnici u svjetlu odluke Suda Europske unije u predmetu C-103/16

Nedavno je Sud Europske unije analizirao primjenu Direktive Vijeća 92/85/EEZ od 19. listopada 1992. o uvođenju mjera za poticanje poboljšanja sigurnosti i zdravlja na radu trudnih radnica te radnica koje su nedavno rodile ili koje doje, te je u predmetu C-103/16 od 22. veljače 2018. taj Sud donio odluku o određenim načinima tumačenja pojedinih odredaba te Direktive. Da bi se u potpunosti shvatila važnost te odluke Suda EU na naše zakonodavstvo i sudsku praksu, u članku, osim analize toga predmeta, donosimo i analizu odluke u predmetu C-103/16 u odnosu na hrvatske pozitivne propise radnog prava.
Autorica: mr. sc. Iris Gović Penić, sutkinja Županijskog suda u Zagrebu

Sadržaj

NI U PRAVU SVOME NE TJERAJ MAK NA KONAC
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U kontekstu rimske pravne tradicije, navedena izreka - izvorno sadržana u Ciceronovu djelu De officiis (1,33) - sadržava jezgrovito formulirano shvaćanje da striktna, kruta i doslovna primjena pravnih pravila (summum ius) može u određenim situacijama imati za posljedicu izravnu negaciju prava čijoj su zaštiti bila izvorno namijenjena.

Dopuštenost otkaza trudnoj radnici u svjetlu odluke Suda Europske unije u predmetu C-103/16
Autor: Iris Gović-Penić

Stručni članak

Nedavno je Sud Europske unije analizirao primjenu Direktive Vijeća 92/85/EEZ od 19. listopada 1992. o uvođenju mjera za poticanje poboljšanja sigurnosti i zdravlja na radu trudnih radnica te radnica koje su nedavno rodile ili koje doje, te je u predmetu C-103/16 od 22. veljače 2018. taj Sud donio odluku o određenim načinima tumačenja pojedinih odredaba te Direktive. Da bi se u potpunosti shvatila važnost te odluke Suda EU na naše zakonodavstvo i sudsku praksu, u članku, osim analize toga predmeta, donosimo i analizu odluke u predmetu C/103/16 u odnosu na hrvatske pozitivne propise radnog prava.

Još neke novine novog Temeljnog kolektivnog ugovora za javne službe
Autor: Tajana Zlabnik

Stručni članak

U Informatoru, broj 6509 od 12. veljače 2018., autorica je obrađivala dio Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama (Nar. nov., br. 128/17), koji se odnosio na naknadu troškova prijevoza, a u nastavku ovog teksta dotiče se ostalih novina, s primjerima slučajeva iz prakse, koje je bitno istaknuti da bi se dobila cjelovita slika pravnog područja koje se navedenim Kolektivnim ugovorom uređuje.

Uloga revizora u sustavu sprječavanja pranja novca
Autori: Antonio Prtenjača Sonja Cindori

Stručni članak

U ovom članku prikazat ćemo sustav sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma, s naglaskom na ulogu revizora u tom procesu. S obzirom na to da na odluku o izvršenju neke transakcije može utjecati činjenica da će izvještaji biti revidirani od strane neovisnog revizora, revizori se smatraju jednim od važnih faktora zaštite poslovnih subjekata, ali i platforma za otkrivanje sumnjivih transakcija. Iako su revizori klasificirani, kao subjekti srednje niske razine rizika vezano uz pranje novca i financiranje terorizma, njihova uloga, kao aktivnih sudionika sustava prevencije ove problematike, ne smije biti zanemarena. U nastavku teksta donosimo više pojedinosti o ulozi revizora u sustavu sprječavanja pranja novca.

Novela Stečajnog zakona iz 2017.
Autor: Dejan Bodul

Stručni članak

Uvažavajući nomotehničko pravilo da česte izmjene propisa rezultiraju neadekvatnostima, nedostatcima i slabostima propisa, traganje za optimalnim rješenjima u zaštiti prava vjerovnika, ali i dužnika u slučaju ozbiljnih financijskih teškoća postupak je in statu nascendi, ali je i trajni cilj svih legislativa. Stoga je pitanje svrhovitosti i potrebe implementacije izmjena i dopuna Stečajnog zakona, u kontekstu osuvremenjivanja de lege lata rješenja, iznimno aktualno. Cilj rada je analizirati rješenja novele Stečajnog zakona iz 2017. Postavljene zadaće uvjetovale su izbor metoda pa je korišten normativnopravni metodološki pristup.

Obveze jedinica lokalne samouprave prema novom Zakonu o poljoprivrednom zemljištu
Autor: Dragica Kemeter

Stručni članak

Novi Zakon o poljoprivrednom zemljištu (Nar. nov., br. 20/18), koji je predsjednik Vlade RH uputio predsjedniku Hrvatskog sabora 4. siječnja 2018., a koji je Hrvatski sabor donio na svojoj 7. sjednici 16. veljače 2018., te je stupio na snagu 9. ožujka 2018., donio je određene novine u sustavu upravljanja i gospodarenja poljoprivrednim zemljištem, stoga autorica u ovom članku informativno i analitički ističe novine iz toga Zakona, a posebno naglašava obveze jedinica lokalne samouprave prema novom Zakonu.

Europska budućnost hrvatskog građanskog pravosuđa

Stručni članak

U Zagrebu je, 8. ožujka 2018., održan okrugli stol na temu Europska budućnost hrvatskog građanskog pravosuđa. Kako je u uvodnom govoru istaknuo predsjednik HAZU, akademik Zvonko Kusić, Hrvatska je u procesu ulaska u Europsku uniju usvojila njezinu pravnu stečevinu, u čijem nastanku, međutim, nije sudjelovala te se postavlja pitanje koliko je ona zaživjela u domaćem pravosuđu.

Informatorovi pravni alati: Ogledni primjer Odluke o agrotehničkim mjerama i mjerama za uređivanje i održavanje poljoprivrednih rudina

Stručni članak

Na temelju čl. 12. Zakona o poljoprivrednom zemljištu, Općinsko odnosno gradsko vijeće odnosno Gradska skupština Grada Zagreba propisuju mjere za uređivanje i održavanje poljoprivrednih rudina.

Vremeplov: Pacta conventa iz 1102.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Pitanje autentičnosti sporazuma pojavilo se u doba određivanja državnopravnog položaja Hrvatske unutar zemalja krune sv. Stjepana, a potaknuo ga je 1844. mađarski povjesničar Istvan Horvat tvrdnjama da je Ugarska silom pokorila Hrvatsku i da je stoga Pacta krivotvorina.

Lovrić protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Nacionalni zakon treba osigurati da osoba koja se suočava s isključenjem ili koja je isključena iz udruge, ima na raspolaganju učinkovito pravno sredstvo kojim može inzistirati na poštovanju pravila udruge o isključenju iz članstva

Škorjanec protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Propust domaćih tijela da prepoznaju rasne motive nasilja prema osobi koja je napadnuta zbog svoje povezanosti s pripadnikom romske nacionalne manjine, i to nasilje kazne kao zločin iz mržnje, predstavlja povredu pozitivne obveze provođenja učinkovite istrage

Pravo na pristup informacijama – vitalni interesi države u domeni međunarodnih odnosa
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Uskrata informacija koje su od javnog interesa bit će ustavnopravno prihvatljiva ako su za to nadležna tijela dala dostatne i relevantne razloge

Posebni postupci – izdavanje europskog platnog naloga – izvanredni pravni lijek
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Protiv prvostupanjskog rješenja kojim je odbijen zahtjev za izdavanje europskog platnog naloga, revizija nije dopuštena

Naknadna dioba imovine društva nakon brisanja iz sudskog registra
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada je nad društvom istim rješenjem otvoren i zaključen stečajni postupak, tada se primjenjuje Stečajni zakon te se može provesti postupak radi naknadne diobe imovine društva, i društvo može zastupati samo stečajni upravitelj

Prethodno pitanje
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sud ne može kao prethodno pitanje riješiti ono pitanje o kojem je sud ili drugo nadležno tijelo već donijelo pravomoćnu odluku

Uobičajeno boravište
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Mjesna određenost poreznog obveznika prema uobičajenom boravištu primjenjuje se samo kao iznimka i u onim slučajevima kada se prebivalište poreznog obveznika ne može odrediti primjenom drugih kriterija

Upravni spor – presumirano povlačenje tužbe

Vi pitate - mi odgovaramo

Odnosi li se odredba čl. 41. st. 2. Zakona o upravnim sporovima samo na zakonske ili i na sudske rokove?

Nasljeđivanje poslovnih udjela

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko utvrđuje poreznu osnovicu za oporezivanje naslijeđenih poslovnih udjela, jer je u ostavinskom postupku navedeno da se nasljeđuju poslovni udjeli u nominalnom iznosu uneseni u novcu?

Preuzimanje duga

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li preuzimatelj duga dužan platiti i kamate na dug koje su dospjele?

Pročelnik bez položenog državnog stručnog ispita i odlučivanje u službeničkim odnosima

Vi pitate - mi odgovaramo

U situaciji kad pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela nema položen državni stručni ispit, tko rješava i donosi rješenja u službeničkim odnosima, a tko u takvoj situaciji rješava po žalbama (tko je drugostupanjsko tijelo)? Naime, u našoj jedinici lokalne samouprave imamo pročelnika koji nema položen državni stručni ispit, a bliži se vrijeme kad moramo biti ocijenjeni za prošlu godinu, jer postoji mogućnost (zbog različitog pravnog pristupa) da ostanemo neocijenjeni.

Videonadzor radnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li odluka poslodavca da postavi video nadzor radnika dopuštena i što radnici mogu učiniti po pitanju navedenog?

Filteri