Informator broj 5322 od 09. ožujka 2005.

UVODNIK

Pučki pravobranitelj neovisan je i samostalan

Uvažavajući načela pravednosti i morala, ustavne i zakonske odredbe te međunarodne pravne akte o ljudskim pravima i slobodama, pučki pravobranitelj djeluje neovisno i samostalno. Na tim osnovama razmatra ugroženost prava i sloboda građana u odnosima s tijelima državne uprave i institucijama s javnim ovlastima, na koje oni ukazuju pojedinačno. U slučajevima povrede prava, s elementima kaznenog djela, prekršaja ili povrede radne discipline, pučki pravobranitelj može predložiti pokretanje kaznenog, prekršajnog ili disciplinskog postupka. Hrvatskom saboru podnosi godišnji izvještaj o svome radu.  Kako te obveze i prava ostvaruje u svojemu djelovanju, za čitatelje našega lista govori gospodin JURICA MALČIĆ, pučki pravobranitelj.
Autor: Jurica Malčić, dipl. iur.

Sadržaj

Pučki pravobranitelj neovisan je i samostalan
Autor: Božidar Majić

Stručni članak

Uvažavajući načela pravednosti i morala, ustavne i zakonske odredbe te međunarodne pravne akte o ljudskim pravima i slobodama, pučki pravobranitelj djeluje neovisno i samostalno. Na tim osnovama razmatra ugroženost prava i sloboda građana u odnosima s tijelima državne uprave i institucijama s javnim ovlastima, na koje oni ukazuju pojedinačno.  U slučajevima povrede prava, s elementima kaznenog djela, prekršaja ili povrede radne discipline, pučki pravobranitelj može predložiti pokretanje kaznenog, prekršajnog ili disciplinskog postupka. Hrvatskom saboru podnosi godišnji izvještaj o svome radu.  Kako te obveze i prava ostvaruje u svojemu djelovanju, za čitatelje našega lista govori gospodin JURICA MALČIĆ, pučki pravobranitelj.

O načinu procjenjivanja »razumnosti« trajanja upravnosudskog postupka
Autor: Ivan Šprajc

Stručni članak

Pravo na pravično suđenje, kao svoj sastavni dio, sadržava element »razumnog« trajanja sudskog postupka. Stoga autor mr. sc. Ivan ŠPRAJC u ovom članku analizira tri odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske u kojima je odlučivano o »razumnosti« trajanja postupka pred Upravnim sudom Republike Hrvatske. Na temelju usporedbe s odgovarajućom praksom Europskog suda za ljudska prava te, prema mišljenju samog autora, u ovom članku se ukazuje na nedostajanje moguće normativne metode koju, u ovom pravnom području, primjenjuje Ustavni sud Republike Hrvatske.  Stoga je predmet ovog teksta analiza recentne ustavnosudske prakse vezane uz kontrolu trajanja upravnosudskog postupka.

Ustrojstveni model strukturiranja informacija u funkciji planiranja trgovačkog društva
Autori: Boris Brezničar Tamara Brezničar-Talan

Stručni članak

Godišnji poslovni plan društva rezultat je procesa planiranja, s definiranim ciljevima i zadacima u svim segmentima poslovne politike. Različitost poslovnih segmenata (funkcija) izražena je u njihovom djelokrugu rada (planskim zadacima i planskim aktivnostima), za čije su ostvarenje potrebne i odgovarajuće informacije. Te informacije moraju biti tako strukturirane da se mogu koristiti u izradi planova za svaki segment. Strukturiranje informacija predstavlja povezivanje pojedinačnih informacija u jednu cjelinu te odražava njihovu međusobnu ovisnost (primjerice: broj zaposlenih djelatnika i njihova kvalifikacijska struktura jedan je dio plana ljudskih potencijala). Strukturiranje informacije bitno je kako kod izrade poslovnog plana, tako i kod praćenja ostvarenja plana od strane menadžmenta na svim ustrojstvenim razinama. Ustrojstveni model strukturiranja informacija u procesu planiranja koji se obrazlaže u ovom stručnom radu, našao je svoju široku primjenu u velikom industrijskom sustavu proizvodne djelatnosti.

Državni ured za reviziju - projekt jačanja vanjskog nadzora nad izvršenjem proračuna
Autor: Lidija Pernar

Stručni članak

Državni ured za reviziju vrhovna je revizijska institucija Republike Hrvatske, osnovana Zakonom o državnoj reviziji 1993. U skladu sa Zakonom, Ured je odgovoran za reviziju državnih izdataka, financijskih izvještaja i financijskih transakcija jedinica državnog sektora, lokalne uprave i samouprave, pravnih osoba koje se u cijelosti ili djelomice financiraju iz proračuna, zatim javnih poduzeća, društava i drugih pravnih osoba u kojima Republika Hrvatska ili jedinice lokalne samouprave i uprave imaju većinsko vlasništvo nad dionicama, odnosno udjelima.  Unatoč činjenici da je Ured prepoznat kao visoko profesionalna institucija, još uvijek postoje brojna pitanja koja zahtijevaju dodatna poboljšanja, da bi bio omogućen sveukupni nadzor sustava u potpunosti usklađen s međunarodnim standardima i najboljom europskom praksom.  Državni ured za reviziju, u suradnji s državnom revizijom Ujedinjenog Kraljevstva je 17. veljače 2005., ceremonijom svečanog otvorenja, zvanično započeo realizaciju prvog tvvinning projekta u Hrvatskoj, vezanog uz vanjsku reviziju. O tome, u nastavku teksta, iscrpnije piše Lidija Pernar, pomoćnica Glavne državne revizorice za međunarodne odnose.

Pravni, računovodstveni i porezni status zamjene doabar u jamstvenom roku
Autor: Zdravko Vukšić

Stručni članak

Svaki proizvođač snosi odgovornost za svoje proizvode. Zbog toga je za svaki proizvod propisan određeni jamstveni (garancijski) rok. U tijeku jamstvenog roka, proizvođač ili prodavač jamči kupcu ispravnost proizvoda. Kako proizvođači često ne prodaju svoje proizvode izravno kupcima nego to čine preko trgovaca, tako i jamstva za prodane proizvode daju ili proizvođači izravno kupcima ili to čine trgovci. Ugovorom između proizvođača i trgovca utvrđuje se tko snosi troškove zamjene dobara u jamstvenom roku. Opširna zakonska regulativa kojom je definirana problematika zamjene dobara u jamstvenom roku, nameće potrebu opreznog postupanja prilikom korištenja tog instituta da se ne bi došlo do kršenja pozitivnih zakonskih propisa. U nastavku teksta, autor članka problematiku statusa dobara u jamstvenom roku opširnije razmatra s pravnog, poreznog i računovodstvenog aspekta uz prikaz kroz praktične primjere.  

Pravilnik o poštanskom sustavu javnog operatera
Autor: Nikola Bazianec

Stručni članak

Daje se prikaz odredaba Pravilnika o poštanskom sustavu javnog operatora. U prikazu se prati sistematika Pravilnika pa se posebno razmatraju odredbe koje reguliraju poštanski sustav javnog operatora, mjerila, uvjete i postupak za otvaranje, zatvaranje i preseljenje poštanskih ureda. Nadalje se razmatraju mjerila za određivanje područja na kojima je javni operator obvezan osigurati prijam i uručenje poštanskih pošiljaka te odredbe o radnom vremenu poštanskih ureda s korisnicima poštanskih usluga.

Osiguranje prijenosom vlasništva i prijenosom prava
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ugovorna odredba o ovršnoj predaji u posjed stvari na kojoj je vjerovnik na temelju osiguranja prijenosom prava vlasništva (fiducijarno vlasništvo) stekao pravo vlasništva, u skladu je s njegovim vlasničkim ovlastima.

Izgubljena zarada poljoprivrednika
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za ocjenu smanjenja radne sposobnosti za obavljanje poslova na poljoprivrednom gospodarstvu odlučno je ocijeniti stvarnu radnu sposobnost oštećenog za obavljanje konkretnih poslova prije ozljeđivanja, a ne je ocjenjivati prema radnoj sposobnosti prosječnog čovjeka određene životne dobi.

Ugovor o zakupu poslovnog prostora - prava i obveze ugovornih strana
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nije ništava odredba ugovora o zakupu poslovnog prostora kojom se zakupac obvezao plaćati, uz zakupninu, iznos poreza koji inače tereti zakupodavca.

Izvanparnični postupak - revizija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odredba čl. 400. st. 3. Zakona o parničnom postupku ne primjenjuje se u onim izvanparničnim postupcima u kojima nije uopće dopuštena revizija kao pravni lijek.

Sukob nadležnosti - negativni
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako je sud izazvao sukob nadležnosti poslije prvog ročišta za glavnu raspravu, koju je održao nakon što mu je predmet ustupljen, njegov prijedlog za rješavanje sukoba nadležnosti odbacit će se.

Stečajni postupak - prijedlog za sazivanje skupštine vjerovnika
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Skupština vjerovnika bit će sazvana na prijedlog, između ostalih slučajeva jednog ili više stečajnih vjerovnika koji ne pripadaju u niže isplatne redove, pod uvjetom da zbroj njihovih tražbina, prema procjeni stečajnog suca, prelazi 2/5 iznosa svih stečajnih vjerovnika koji ne pripadaju u niže isplatne redove.

Vinkulacija dionica

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se statutom dioničkog društva propisati vinkulacija dionica koje se vode kao elektronički zapisi na računima u kompjutorskom sustavu Središnje depozitarne agencije?

Pravo na zaštićenu najamninu

Vi pitate - mi odgovaramo

N. N. u sudskom postupku zahtijeva utvrđenje položaja tzv. zaštićenog najmoprimca (pravo na zaštićenu najamninu). Vlasnik stana osporava pravo na zaštićenu najamninu zato što N. N. nigdje nije naveden kao član obiteljskog domaćinstva, iako je živio s majkom (nositeljicom stanarskog prava) u predmetnom stanu dulje od dvije godine. Zahtjev za sklapanje ugovora o najmu majka tužitelja (nositeljica stanarskog prava) nije podnijela za života, pa ni nakon stupanja na snagu Zakona o najmu stanova. Ostvaruje li N. N. pravo iz čl. 38. tog Zakona, j. da prava u slučaju smrti najmoprimca prelaze na osobu navedenu u ugovoru? Vlasnik stana traži iseljenje N. N.-a iz stana. Treba li čekati pravomoćnost sudske odluke o utvrđivanju prava na zaštićeni najam, pa podnijeti tužbu za iseljenje ili se može protutužbenim zahtjevom zahtijevati iseljenje ako sud usvoji (ili ne usvoji) zahtjev za utvrđenje zaštićenog najma?

Ostavinski postupak

Vi pitate - mi odgovaramo

Prema odredbi članka 190. Zakona o nasljeđivanju, u ostavinskom postupku nisu dopušteni izvanredni pravni lijekovi osim zahtjeva za zaštitu zakonitosti. Postoji li taj izvanredni pravni lijek i nadalje, nakon što su posljednjim izmjenama Zakona o parničnom postupku brisane odredbe o zahtjevu za zaštitu zakonitosti?

PDV kod isporuke dobara drugom poduzetniku radi oplemenjivanja i daljnje dorade

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li isporuka privremeno uvezenih dobara koje jedan domaći poduzetnik isporučuje drugom domaćem poduzetniku radi daljnje dorade i oplemenjivanja, a potom izvoza, oslobođena plaćanja poreza na dodanu vrijednost?

Filteri