Informator broj 6592 od 16. rujna 2019.

UVODNIK

Izmjene i dopune Pravilnika o porezu na dohodak

Nove izmjene i dopune Pravilnika o porezu na dohodak donose nam daljnje porezno rasterećenje. Proširena je odredba koja je propisivala mogućnost neoporezive isplate troškova smještaja i prehrane na sve radnike uz propisane uvjete. Propisane su i nove vrste neoporezivih primitaka uz zadržavanje postojećih. Valja istaknuti i da je povećan iznos neoporezive dnevnice za službena putovanja, a omogućena je i neoporeziva isplata radnicima za troškove redovite skrbi djece. Navedene mjere, o kojima piše Gordana Lončar, univ. spec. oec., trebale bi pozitivno utjecati na gospodarstvo, poticanje zapošljavanja, mobilnost radne snage te smanjenje iseljavanja.
Autorica: Gordana Lončar, univ. spec. oec.

Sadržaj

Izmjene i dopune Pravilnika o porezu na dohodak
Autor: Gordana Lončar

Stručni članak

Nove izmjene i dopune Pravilnika o porezu na dohodak donose nam daljnje porezno rasterećenje. Proširena je odredba koja je propisivala mogućnost neoporezive isplate troškova smještaja i prehrane na sve radnike uz propisane uvjete. Propisane su i nove vrste neoporezivih primitaka uz zadržavanje postojećih. Valja istaknuti i da je povećan iznos neoporezive dnevnice za službena putovanja, a omogućena je i neoporeziva isplata radnicima za troškove redovite skrbi djece. Navedene mjere, o kojima piše Gordana Lončar, univ. spec. oec.,trebale bi pozitivno utjecati na gospodarstvo, poticanje zapošljavanja, mobilnost radne snage te smanjenje iseljavanja.

EXPEDIT REI PUBLICAE, NE QUIS RE SUA MALE UTATUR
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, pravilo koje sadržava shvaćanje da je s aspekta države - odnosno određene ljudske zajednice - zabranjeno rabiti svoje stvari ili izvršavati svoje pravo samo da bi se drugome naštetilo (abusus cum animo nocendi). 

Vremeplov: Malezijski sporazum – 16. rujna 1963.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Malezijski sporazum ili Sporazum između Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, Malajske Federacije, Sjevernog Bornea, Sarawaka i Singapura, koji se odnosi na Maleziju*, potpisan 9. srpnja 1963. u Londonu, stupio je na snagu 16. rujna 1963. 

Zastara prava na naplatu dospjelog poreznog duga od poreznog jamca
Autori: Ilija Braovac Marjan Filković

Stručni članak

U slučaju da porezni dužnik nije platio porezni dug, Porezna uprava može ga naplatiti od poreznog jamca. S obzirom na navedeno, autori u članku problematiziraju zastaru naplate poreznog duga od poreznog jamca, ponajprije u slučaju zloporabe prava u porezno-dužničkom odnosu, pri čemu se da zaključiti da porezni jamac ne bi smio biti u lošijem položaju od glavnog dužnika. Više pojedinosti donosimo u nastavku.

Povjerenik za etiku i povjerljivi savjetnik u državnom tijelu
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

Na temelju Etičkog kodeksa državnih službenika, čelnik svakog državnog tijela imenuje povjerenika za etiku iz reda državnih službenika, a na temelju Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike, imenuje i povjerljivog savjetnika koji prima i rješava pritužbe vezane uz zaštitu dostojanstva službenika i namještenika. Iako je ishodište imenovanja povjerenika za etiku i povjerljivog savjetnika različito, u praksi je česta situacija da nije lako povući jasnu granicu između ovlasti koje su im dodijeljene. Slijedom toga, autorica pojašnjava djelokrug rada povjerenika za etiku i povjerljivog savjetnika, i naglašava razlike u njihovu djelovanju. 

Procjena vrijednosti koncesije za gospodarsko korištenje pomorskog dobra
Autor: Ante Vuković

Stručni članak

U članku autor analizira procjenu vrijednosti koncesije za gospodarsko korištenje pomorskog dobra prema Direktivi o koncesijama, Zakonu o koncesijama i Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama.

Neke napomene o radu umirovljenika u inozemstvu i isplati mirovine
Autor: Mihovil Rismondo

Stručni članak

Povod ovom članku je Odluka Ustavnog suda RH, broj U-III-9/2019 od 17. lipnja 2019.[*], kojom je odbijena ustavna tužba protiv presude Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, broj: Usž-2782/18-2 od 5. rujna 2018. U ovome slučaju, upravni spor vodio se radi utvrđivanja obveze povrata iznosa starosne mirovine primljene u razdoblju od 1. listopada 2001. do 31. siječnja 2004., za koje je vrijeme korisnik mirovine imao status aktivnog osiguranika u Republici Srbiji. S obzirom na interes i mogućnosti rada korisnika mirovine, kako u Republici Hrvatskoj, tako i u inozemstvu, ovdje ćemo se osvrnuti na uvjete i mogućnosti isplate mirovine za vrijeme rada u inozemstvu, ne ulazeći u sadržaj toga spora o utvrđivanju obveze isplaćenih svota mirovine za vrijeme trajanja svojstva osiguranika u inozemstvu. Naime, u postupcima te prirode prvo se utvrđuje je li pravno utemeljeno primanje mirovine za vrijeme rada (trajanja svojstva osiguranika), a nakon pravomoćnosti odluke koliko iznosi preplata mirovine.

O problemima ujednačavanja sudske prakse prema Noveli Zakona o parničnom postupku iz 2019.
Autor: Dejan Bodul

Stručni članak

Ideal sudskog postupka visoki je stupanj predvidljivosti, a to nije ništa drugo nego ujednačena sudska praksa. Naime, građani i poslovni subjekti koji idu na sud zbog identičnih činjeničnih okolnosti moraju dobiti istu presudu, a sudovi jedne države moraju rješavati identična pravna pitanja na isti način, bez obzira na to gdje se nalazili. Ipak, iako je općeprihvaćena činjenica da je ujednačena sudska praksa poželjna, spuštajući se na empirijsku razinu vidimo da je osiguranje konzistentne primjene zakona u praksi iznimno zahtjevan posao. Stoga je cilj članka izložiti dosadašnja kao i nova rješenja građanskog procesnog prava. Nastojanja su usmjerena na analizu prikazanih rješenja i odabrane prakse Europskog suda za ljudska prava.

Abecedarij upravnog postupka: Stvarna nadležnost
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Čl. 15. ZUP-a

Informatorovi pravni alati: Prijava u postupku amortizacije stare hipotekarne tražbine
Autor: Novi informator

Stručni članak

U Informatoru, broj 6590 od 2. rujna 2019., u ovoj rubrici pisali smo o postupku amortizacije i brisanja stare hipotekarne tražbine na temelju novog Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 63/19 - u nastavku teksta: ZZK) i tom smo prilikom objavili ogledni primjer prijedloga za amortizaciju i brisanje stare hipotekarne tražbine. U ovom broju nastavljamo s obradom te teme.

Upravni spor – pravo na obrazloženu sudsku odluku
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ocjena prava na obrazloženu sudsku odluku uključuje ocjenu je li primjena mjerodavnog prava u konkretnom slučaju dovela do povrede ustavnih prava

Radno pravo – povrat naknade plaće nakon nezakonitog prekida rada zbog uznemiravanja
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U sporu u kojem poslodavac traži povrat naknade plaće koju je radniku isplaćivao dok nije radio zbog navodnog uznemiravanja na radu i u svezi s radom (za vrijeme prekida rada), sud je vezan pravomoćnom presudom kojom je odlučeno o zahtjevu radnika za zaštitu od uznemiravanja

Radno pravo – naknada štete zbog uznemiravanja i mobinga
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

I kada je privremeni premještaj radnika na drugo radno mjesto bio nezakonit, to samo po sebi ne predstavlja valjanu osnovu za pravo na naknadu štete zbog uznemiravanja odnosno mobinga

Zakon o parničnom postupku – trošak postupka
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odredbom članka 158. st. 1. ZPP-a propisano je da je tužitelj koji povuče tužbu dužan protivnoj stranci nadoknaditi parnične troškove. Ali, ako je tužba povučena odmah nakon što je tuženik udovoljio zahtjevu tužitelja, troškove postupka dužan je nadoknaditi tuženik

Republika Austrija protiv Savezne Republike Njemačke
Sud: Sud Europske unije

SENTENCE

Vinjete za osobna vozila, koje je propisala Njemačka tako da je uvela infrastrukturnu pristojbu koja ne ovisi o stvarnom korištenju autocesta i istodobno u korist vlasnika vozila registriranih u Njemačkoj predvidjela oslobođenje od poreza na motorna vozila u iznosu najmanje jednakom plaćenoj pristojbi, nisu u skladu s pravom EU

Nodet protiv Francuske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Različiti postupci u kojima je podnositelj zahtjeva osuđen ne mogu se smatrati dijelom jedinstvenog odgovora na različite aspekte društveno neprihvatljivog ponašanja, pa ne postoji njihova uska povezanost u naravi, ali ni uska povezanost u vremenu, pa je u konkretnom slučaju došlo do dvostruke osude za isto djelo

Troškovi parničnog postupka – djelomičan uspjeh u sporu

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se izračunava trošak u slučaju djelomičnog uspjeha tužitelja u parničnom postupku?

Javni bilježnik i podnošenje prijedloga za upis zemljišnoknjižnom sudu

Vi pitate - mi odgovaramo

Koje su nove dužnosti javnih bilježnika u svezi s podnošenjem prijedloga za upis zemljišnoknjižnom sudu?

Mjesečne neoporezive isplate radnicima

Vi pitate - mi odgovaramo

S obzirom na mogućnosti neoporezivih isplata radnicima koje su predviđene propisima o porezu na dohodak, Uprava trgovačkog društva želi, osim redovite plaće, svojim zaposlenicima svaki mjesec isplatiti i određeni iznos neoporezivo. Budući da se te isplate planiraju za sve zaposlenike u jednakim iznosima svaki mjesec, molimo tumačenje po kojoj je osnovi to moguće i koji je najviši iznos za isplatu?

Dužna pozornost i odgovornost člana uprave

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li potrebno da za odgovornost člana uprave za štetu pričinjenu društvu postoji pravomoćna presuda donesena u drugom postupku, kojom se utvrđuje krivnja člana uprave?

Poništavanje ili ukidanje upravnog akta prije isteka roka za žalbu

Vi pitate - mi odgovaramo

Grad je donio rješenje o komunalnom doprinosu, koje je dostavljeno stranci. Međutim, tijekom trajanja žalbenog roka službena je osoba utvrdila da postoje razlozi za drukčije rješavanje upravne stvari. Može li rješenje i prije isteka roka za žalbu biti poništeno ili ukinuto na temelju članka 129. Zakona o općem upravnom postupku?

Filteri