Informator broj 6488 od 18. rujna 2017.

UVODNIK

Odgovornost i kultura zastupnika Hrvatskog sabora

Hrvatski sabor, nakon ljetne stanke, započeo je s radom 15. rujna 2017., a jedan dio zastupnika i zastupnica dočekala je Odluka o umanjenju zastupničkog paušala zbog neopravdanog izostanka (u nastavku teksta: Odluka)1, koju je donio Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove Hrvatskog sabora (u nastavku teksta: Odbor za izbor), 31. kolovoza 2017.
Autorica: Slavica Banić dipl. iur.

Sadržaj

Odgovornost i kultura zastupnika Hrvatskog sabora
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Vremeplov: Ujedinjenje Italije - pad Rima 20. rujna 1870.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Osvajanjem Rima, 20. rujna 1870., ostvarena je ideja talijanskog pokreta Risorgimento (hrv. »preporod«) za nacionalno ujedinjenje Italije. Tim činom ujedno je okončana tisućljetna vladavina Papinske države nad velikim dijelom Apeninskog poluotoka, čiji je jedini suvereni ostatak današnja Država Vatikanskog Grada.

Pravo poslodavca na povrat otpremnine - procesne i materijalne pretpostavke
Autor: Maja Komljenović

Stručni članak

Dvojbe i stajališta o kojima piše autorica u ovom članku, iako su vrlo zanimljivi, nesumnjivo će naići na polemična stajališta. S jedne strane, poslodavci mogu biti zadovoljni što se u sudskoj praksi polako prihvaća stajalište da plaćanja koja je poslodavac izvršio radniku nisu »nedodirljiva«, nego da u određenim slučajevima radnik nema pravno uporište da ih zadržava. S druge strane, otpremnina se često shvaća kao socijalno motivirano davanje (usmjereno na pomoć radniku da lakše »premosti« ekonomski teško razdoblje nakon otkaza), zbog čega se čini pomalo osjetljivim potraživati od radnika povrat takvog primitka. Međutim, takvo stajalište sudske prakse o pravu na povrat otpremnine otvara novu dimenziju - možemo pretpostaviti da će radnici i poslodavci svoja međusobna novčana potraživanja ipak nešto češće početi regulirati mirnim putem.

Ponuda za preuzimanje dioničkog društva i kako se provodi
Autor: Zoran Korda

Stručni članak

Ponuda za preuzimanje je javno objavljena ponuda, obvezna ili dobrovoljna, upućena svim dioničarima ciljnog društva za stjecanje svih dionica s pravom glasa, uz uvjete i na način određen zakonskim propisom. Kako se to povodi, autor opširnije piše u nastavku.

Europski nalog za blokadu računa
Autor: Jelena Čuveljak

Stručni članak

Novela Ovršnog zakona uvela je i pravila kojima je omogućena primjena u Republici Hrvatskoj Uredbe (EU) br. 655/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o uspostavi postupka za europski nalog za blokadu računa. Ta Uredba ima za cilj pojednostavnjenje prekogranične naplate duga u građanskim i trgovačkim stvarima, u svim državama članicama EU, osim Danske i Ujedinjenog Kraljevstva. U biti, riječ je o privremenim mjerama koje izdaje sud jedne države članice, a može se neposredno provoditi na računima kod banaka u svim državama članicama. Stoga autorica u ovom članku analizira uvjete za izdavanje i način provedbe naloga za blokadu računa.

Zajamčena minimalna naknada – osvrt na pojedine odredbe Zakona o socijalnoj skrbi, uz neka praktična razmišljanja
Autor: Branka Cvitanović

Stručni članak

U članku autorica piše o institutu zajamčene minimalne naknade, koji je u sustav socijalne skrbi uveden Zakonom o socijalnoj skrbi (Nar. nov., br. 157/13, 152/14, 99/15, 52/16 i 16/17), te pri tome daje određene osvrte na pojedina pitanja vezana uz taj institut.

TRADITIO IURIDICA, OIZ (II.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Osobito značajan segment OIZ-a jest posljednji razdjel šestog dijela OIZ-a, pod naslovom Neke zakonjačke (pravničke) izreke i postavke koje, i ako ne mogu zakona ni preinačiti ni zamijeniti, mogu mu, ipak, objasniti smisao.

Novosti u ovršnom postupku
Autor: Biljana Barjaktar

Stručni članak

Predavači savjetovanja su bili Damir Kontrec, dipl. iur., sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske, i Sandra Cindrić, dipl. iur., viša specijalistica za pravnu podršku Financijske agencije. Kako u ovrsi, osim sudova sudjeluje i Financijska agencija, sudionici savjetovanja, osim o praksi i stajalištima sudova u ovršnom postupku, iz prve su ruke čuli i o načinu postupanja Financijske agencije kad ona provodi ovrhu.

Otkaz ugovora o radu – savjetovanje sa sindikalnim povjerenikom
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U slučaju kad kod poslodavca nije utemeljeno radničko vijeće, a kod kojeg djeluje više sindikata koji se nisu sporazumjeli o sindikalnom povjereniku ili povjerenicima, poslodavac je u slučaju otkaza ugovora o radu dužan savjetovati se barem s jednim sindikalnim povjerenikom tih sindikata

Sukob zakona – nadležnost u sporovima s međunarodnim elementom
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za spor s međunarodnim elementom između vjerovnika i trećeg koji je pristupio dugu, nadležan je hrvatski sud ako tuženik ima sjedište u Republici Hrvatskoj. Na nadležnost hrvatskog suda u takvom sporu nema utjecaja činjenica što je u ugovoru sklopljenom između vjerovnika i dužnika, za sporove ugovornih strana iz toga ugovora, ugovorena nadležnost stranog suda. Naime, ugovorom o pristupanju dugu tuženik nije pristupio ugovoru sklopljenom između vjerovnika i dužnika, već se samo obvezao vjerovniku iz ovog ugovora da će mu ispuniti dužnikovu obvezu

Proglašenje rješenja ništavim
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prema članku 267. Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 53/91 i 193/96), ništavim se može proglasiti rješenje, a ne i potvrda izdana na temelju članka 171. Zakona o općem upravnom postupku kojom se daje izvod iz službene evidencije i potvrđuju činjenice iz službene evidencije

Zemljišnoknjižni postupak – troškovi postupka
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

U zemljišnoknjižnom postupku glede troškova postupka ne primjenjuju se odredbe Zakona o parničnom postupku, nego svaka stranka snosi svoje troškove

Ograničenje ovrhe

Vi pitate - mi odgovaramo

Člankom 21. Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 73/17) izmijenjen je stavak 2. čl. 173. Ovršnog zakona tako da se povećava iznos izuzet od ovrhe. Primjenjuje li se ta odredba i na ovršne postupke koji su u tijeku ili samo na one koji će započeti nakon stupanja na snagu izmjena i dopuna Ovršnog zakona?

Oporezivanje stjecanja nekretnina porezom na promet nekretnina bivših bračnih dugova

Vi pitate - mi odgovaramo

Prilikom razvrgnuća bračne zajednice došlo je do diobe zajedničke nekretnine stečene u bračnoj zajednici i potom njezine prodaje. Jesu li bivši bračni drugovi, prilikom kupnje druge nekretnine zbog rješavanja stambenog pitanja, oslobođeni plaćanja poreza na promet nekretnina?

Zaštita ovršenika fizičke osobe

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li suglasnost iz članka 75. st. 5. Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 112/12, 25/13, 93/14, 55/16 i 73/17) biti sastavni dio ugovora o kreditu/pravnom poslu (ugovorna odredba) koji se ovjerava kod javnog bilježnika, ili ta suglasnost mora biti na posebnom dokumentu koji će se ovjeravati kod javnog bilježnika?

Nadležnost za imenovanje članova upravnih vijeća pravnih osoba kojima je osnivač jedinica lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave

Vi pitate - mi odgovaramo

Članovima upravnog vijeća ustanove - pučkog otvorenog učilišta, predstavnicima osnivača, a kojem je osnivač Grad, istekao je mandat. Koje je tijelo jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave nadležno za imenovanje tih članova?

Godišnji odmor polaznika stručnog osposobljavanja za rad

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li polaznik stručnog osposobljavanja za rad pravo na godišnji odmor u tijeku toga osposobljavanja, koje traje godinu dana, i kako se ono računa? Naime, od 1. studenoga 2017. do 31. listopada 2018. trebali bismo angažirati polaznike stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa. Dakle, polaznici bi radili u 2017. godini 2 mjeseca, a u sljedećoj godini 10 mjeseci. Treba li donijeti dva rješenja o korištenju godišnjeg odmora, svaki za pojedinu godinu, ili se može to učiniti donošenjem jednog rješenja?

Filteri