Informator broj 6605 od 16. prosinca 2019.

UVODNIK

Napuštanje ograničenja za izvođenje dokaza saslušanjem stranaka

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku donio je, osim promjene u uređenju revizije te uvođenja tzv. oglednog postupka, i niz manjih novina, među kojima je i napuštanje ograničenja za izvođenje dokaza saslušanjem stranaka. U članku Matija Stokić, dipl. iur., ukazuje ponajprije na praktične razloge zbog kojih je to dobro, naglašavajući procesnotaktički potencijal izvođenja dokaza saslušanjem stranaka na samom početku dokaznog postupka.
Autor: Matija Stokić, dipl. iur.* Sudac Općinskog suda u Bjelovaru, Stalne službe u Pakracu.

Sadržaj

MAGNA DIFFICULTAS IMPOSSIBILITATI AEQUIPARETUR
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U hrvatskom pravu, sukladno članku 270. Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08, 125/11, 78/15 i 29/18), kada je činidba nemoguća, pravni posao je ništetan.

Zakon o mehanizmima rješavanja poreznih sporova u Europskoj uniji
Autori: Dalibor Legac Željko Martinović

Stručni članak

Novim Zakonom o mehanizmima rješavanja poreznih sporova u Europskoj uniji uspostavljena su pravila rješavanja poreznih sporova između Republike Hrvatske i drugih država članica Europske unije, koji proizlaze iz ugovora o izbjegavanju međunarodnog dvostrukog oporezivanja. U članku autori pišu o važnosti donesenog propisa, ali i o bitnim novinama koje utječu na prava i obveze poreznih obveznika u slučaju navedenoga poreznog spora.

Nezakoniti dokazi u sudskoj praksi prekršajnih sudova
Autor: Stanislav Walaszek

Stručni članak

Od 1. siječnja 2019. u prekršajnim postupcima, u povodu žalbe na presudu, drugostupanjski sud dužan je po službenoj dužnosti paziti temelji li se pobijana odluka na nezakonitim dokazima. Stoga u ovom članku razmatramo pitanje definicije nezakonitih dokaza, praksu Visokog prekršajnog suda, kao i praksu Vrhovnog suda Republike Hrvatske, s obzirom na smislenu primjenu odredaba Zakona o kaznenom postupku.

Kriteriji za odabir gospodarskog subjekta u postupku javne nabave
Autor: Ante Loboja

Stručni članak

Uvjeti sposobnosti gospodarskog subjekta koje naručitelj određuje u postupku javne nabave mogu se odnositi na: 1. sposobnost za obavljanje profesionalne djelatnosti, 2. ekonomsku i financijsku sposobnost i 3. tehničku i stručnu sposobnost. Autor u članku obrađuje relevantnu praksu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (u nastavku teksta: Državna komisija) vezanu uz odredbe Zakona o javnoj nabavi (Nar. nov., br. 120/16 - u nastavku teksta: ZJN 2016), a koja se odnosi na ekonomsku i financijsku sposobnost gospodarskog subjekta (natjecatelja ili ponuditelja), kao kriterij odabira gospodarskog subjekta (uvjete sposobnosti), u postupku javne nabave.

Prijenos prava korištenja rodiljnih i roditeljskih potpora
Autor: Jasenka Pap

Stručni članak

Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama (Nar. nov., br. 85/08, 110/08, 34/11, 54/13, 152/14 i 59/17) utvrđeni su korisnici prava na rodiljne i roditeljske potpore i vrste prava. Korisnici rodiljnih i roditeljskih potpora prava ostvaruju ovisno o svom radnopravnom statusu kao: zaposlene i samozaposlene osobe, nezaposlene osobe i osobe izvan sustava rada, pod uvjetom da na osnovi toga radnopravnog statusa imaju utvrđen status osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju pri Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (u nastavku teksta: HZZO), i to za cijelo vrijeme korištenja prava. Mogućnost i načini prekida u korištenju prava na rodiljne i roditeljske potpore (vremenske i novčane), pravo na nastavak korištenja kao i prijenos prava korištenja ovisi o radnopravnom statusu korisnika i vrsti prava koje se prekida odnosno prenosi.

Pitanje zabrane reformatio in peius u upravnosudskoj praksi
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Načelo zabrane reformatio in peius jedno je od temeljnih načela pravno uređenih postupaka. Ono je izričito propisano u upravnom, parničnom, kaznenom i prekršajnom postupku. Međutim, Zakon o upravnim sporovima navedeno načelo ne sadržava. Autor na primjeru jednog upravnog spora, o kojem je kasnije odlučivao i Ustavni sud, pojašnjava kako odsutnost jasne zabrane reformatio in peius u upravnom sporu može dovesti do povrede prava stranke, i ističe da navedeno načelo treba prihvatiti kao jedno od temeljnih načela pravnog poretka, bez obzira na to je li ono izričito utvrđeno zakonom.

Informatorovi pravni alati: Raspolaganje poslovnim udjelom
Autor: Novi informator

Stručni članak

Prema članku 412. Zakona o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 111/93, 34/99, 121/99, 52/00, 118/03, 107/07, 146/08, 137/09, 125/11, 111/12, 68/13, 110/15 i 40/19 - u nastavku teksta: ZTD), poslovni udjeli mogu se prenositi i nasljeđivati.

Napuštanje ograničenja za izvođenje dokaza saslušanjem stranaka
Autor: Matija Stokić

Stručni članak

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku donio je, osim promjene u uređenju revizije te uvođenja tzv. oglednog postupka, i niz manjih novina, među kojima je i napuštanje ograničenja za izvođenje dokaza saslušanjem stranaka. U članku Matija Stokić, dipl. iur., ukazuje ponajprije na praktične razloge zbog kojih je to dobro, naglašavajući procesnotaktički potencijal izvođenja dokaza saslušanjem stranaka na samom početku dokaznog postupka.

Abecedarij upravnog postupka: Službena osoba
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Čl. 23. ZUP-a

Vremeplov: Ustav Knjaževine Crne Gore – 19. prosinca 1905.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Odlukom Crnogorskog senata iz 1852., Crna Gora postala je nasljedna kneževina, s knezom na čelu, a za vladara proglašen je Danilo Petrović Njegoš. 

Istražni zatvor – određivanje odnosno produljenje istražnog zatvora
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Utvrđenje da je okrivljeni zakonito lišen slobode po jednoj istražnozatvorskoj osnovi, dovoljna je za ocjenu da je njegovo lišenje slobode sukladno zahtjevima iz članka 22. Ustava, bez obzira na možebitne propuste vezane uz ostale istražnozatvorske osnove

Obvezno pravo – naknada štete – zastara – proglašenje nestale osobe umrlom
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U slučaju proglašenja nestalog umrlim, potraživanje naknade štete zbog smrti te osobe počinje teći od pravomoćnosti rješenja kojim je on proglašen umrlim, a ne od dana smrti utvrđene tim rješenjem

Obvezno pravo – zastara kamata
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Tražbine povremenih davanja koja dospijevaju godišnje ili u kraćim razdobljima, pa bilo da je riječ o sporednim povremenim tražbinama, kao što je tražbina kamata, bilo da je riječ o takvim povremenim tražbinama u kojima se iscrpljuje samo pravo, kao što je tražbina uzdržavanja, zastarijevaju za tri godine od dospjelosti svakog pojedinog davanja

Pravni interes za nastavak vođenja upravnog spora
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Aktivna legitimacija u sporu pretpostavlja postojanje isključivo pravnog, a ne nekog drugog interesa za vođenje spora. Pravni interes mora biti utemeljen na odgovarajućem propisu iz kojeg mora nedvojbeno proizlaziti da se rješavanje upravnog spora (upravne stvari) neposredno odražava na pravnu situaciju određene osobe

Strand Lobben i drugi protiv Norveške
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Postupak koji je prethodio odluci o lišenju prava na roditeljsku skrb i davanju pristanka za posvojenje imao je brojne nedostatke – osim što se odluka temeljila na manjkavim dokazima, zastarjelim nalazima i mišljenjima vještaka i što nije bila odgovarajuće obrazložena s obzirom na ozbiljnost mjera, norveški sudovi pri odlučivanju nisu uzeli u obzir interese svih uključenih

Spajanje poslovnih udjela

Vi pitate - mi odgovaramo

Mogu li se spojiti poslovni udjeli koje drži jedna osoba, i ako mogu, tko donosi odluku o tome?

Obveza dostave procjembenih elaborata procjeniteljskim povjerenstvima radi ocjene usklađenosti sa Zakonom

Vi pitate - mi odgovaramo

Jesu li jedinice lokalne samouprave dužne dostavljati nadležnim procjeniteljskim povjerenstvima procjembene elaborate, izrađene radi raspolaganja nekretninama u njihovu vlasništvu ili je to samo mogućnost, ali ne i obveza, u smislu članka 12. Zakona o procjeni vrijednosti nekretnina?

Utvrđivanje radnog vremena službenika i namještenika u jedinicama samouprave

Vi pitate - mi odgovaramo

Niti jednim aktom tijela Općine nije utvrđeno radno vrijeme svih službenika i namještenika, već je Pravilnikom o unutarnjem redu samo utvrđeno radno vrijeme upravnog tijela, odnosno vrijeme primanja stranaka. Mora li radno vrijeme službenika i namještenika biti utvrđeno i treba li o tome odlučiti Općinsko vijeće ili načelnik?

Parnični postupak – legitimno očekivanje i zaštita mirnog uživanja vlasništva

Vi pitate - mi odgovaramo

U parničnom postupku uspio sam s tužbenim zahtjevom radi isplate, jer je drugostupanjski sud preinačio prvostupanjsku presudu i dosudio mi tužbeni zahtjev u cijelosti, nakon čega mi je isplaćen novčani iznos koji sam potraživao. Međutim, tuženik je podnio redovnu reviziju i odlukom Vrhovnog suda ukinuta je pravomoćna presuda, zbog čega ću morati vratiti novac isplaćen na temelju pravomoćne presude. Je li postupanje VSRH-a protivno pravnoj sigurnosti i stajalištu ESLJP-a u predmetu Solomun protiv Republike Hrvatske?

Službena zimska odjeća radnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Pribavili smo službenu zimsku odjeću s logom poslodavca, koju na radnom mjestu moraju nositi svi radnici, jer smo internim aktom propisali obvezu nošenja službene radne odjeće u svrhu lakšeg prepoznavanja naših radnika unutar trgovine. Koji je porezni tretman takve transakcije? Napominjemo da je riječ o poslodavcu koji je obveznik poreza na dobit odnosno trgovačkom društvu

Filteri