Informator broj 6594 od 30. rujna 2019.

UVODNIK

Ugovor o javnoj nabavi kao upravni ugovor

Članak ukazuje na problem nesustavnog određenja ugovora o javnoj nabavi u hrvatskom pravnom poretku. Doc. dr. sc. MARKO TURUDIĆ ističe da ugovor o javnoj nabavi ima prevladavajuće javnopravni karakter, iako ga je zakonodavac normativno odredio kao ugovor građanskog prava. Da bi se dokazala navedena teza, autor ugovor o javnoj nabavi analizira u odnosu na odredbe o upravnom ugovoru iz Zakona o općem upravnom postupku, istovremeno imajući na umu i relevantne odredbe Zakona o javnoj nabavi, kojima se uređuju bitne karakteristike ugovora o javnoj nabavi.
Autor: doc. dr. sc. Marko Turudić* Katedra za Upravno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Sadržaj

Traditio iuridica: LITUS EST, QUOUSQUE MAXIMUS FLUCTUS A MARI PERVENIT
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Hrvatski Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama (Nar. nov., br. 158/03, 100/04, 141/06, 38/09, 123/11 i 56/16), u svom članku 4. st. 1. sadržava sljedeću definiciju morske obale kao pomorskog dobra: »Morska obala se proteže od crte srednjih viših visokih voda mora i obuhvaća pojas kopna koji je ograničen crtom do koje dopiru najveći valovi za vrijeme nevremena ...«. 

Informatorovi pravni alati: Stupnjevita tužba
Autor: Novi informator

Stručni članak

Stupnjevita tužba institut je parničnog postupka propisan člankom 186.b Zakona o parničnom postupku (Nar. nov., br. 53/91, 91/92, 112/99, 88/01, 117/03, 88/05, 2/07 - Oluka USRH, 84/08, 96/08 - Oluka USRH, 123/08 - ispr., 57/11, 148/11 - proč. tekst, 25/13 i 89/14 - Odluka USRH, 70/19 - u nastavku teksta: ZPP).

Tko odlučuje o izuzeću predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa
Autor: Andrej Abramović

Stručni članak

U članku autor izražava svoje neslaganje s postupanjem Ustavnog suda Republike Hrvatske, a vezano uz pitanje nadležnosti za odlučivanje o zahtjevu za izuzeće predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.

Revizijski odbor i odnos s vanjskim revizorom
Autor: Silvija Pretnar Abičić

Stručni članak

Revizijski odbor moraju ustrojiti svi subjekti od javnog interesa, osim otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom i alternativnih investicijskih fondova. Revizijski odbor ima niz odgovornosti i zadaća, a jedna od njih je i suradnja s vanjskim revizorom. S obzirom na navedeno, autorica donosi pojedinosti o obveznicima osnivanja revizijskog odbora, njegovu ustroju, organizaciji i zadaćama, obvezama vanjskog revizora prema tom odboru odnosno njihovu odnosu te druge specifičnosti.

Novela pritužbenog postupka protiv policijskih službenika
Autor: Damir Juras

Stručni članak

Policija građanima pruža zaštitu njihovih temeljenih prava i sloboda i zaštitu drugih Ustavom zaštićenih vrijednosti, međutim i njihovo postupanje treba biti podložno kontroli te trebaju biti uspostavljeni mehanizmi koji će omogućiti građanima podnošenje pritužbi zbog primjene policijskih ovlasti i moguće povrede prava ili sloboda pojedinaca. Novelom Zakona o policiji[1]uveden je trostupanjski postupak kontrole policijskog postupanja po pritužbama, o čemu više pišemo u nastavku ovog članka.

Žalba u poreznom postupku
Autor: Berislav Matković

Stručni članak

Žalbu, kao redoviti pravni lijek u poreznom postupku, može podnijeti svaka osoba o čijim se pravima ili obvezama odlučivalo u prvostupanjskom poreznom postupku i svaka osoba koja za to ima pravni interes. S obzirom na važnost, ali i učestalost korištenja toga instituta, autor u članku podrobno analizira obvezni sadržaj žalbe, postupanja poreznog tijela prilikom odlučivanja o žalbi i druge specifičnosti.

Utjecaj Direktive (EU) 2019/1152 na položaj radnika u nestandardnom radnom odnosu u Republici Hrvatskoj
Autor: Marina Kasunić-Peris

Stručni članak

U ovome članku analiziramo utjecaj Direktive 2019/1152 na položaj radnika u nestandardnim (atipičnim) oblicima rada u Republici Hrvatskoj. Također, prikazat ćemo nestandardne oblike zapošljavanja te analizirati utjecaj Direktive 2019/1152 na zakonodavni okvir kojim se uređuje pravni položaj radnika zaposlenih u nestandardnim oblicima rada te njezin utjecaj na uvjete rada te kategorije radnika u Republici Hrvatskoj.

Vremeplov: Münchenski sporazum – 30. rujna 1938.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Nakon što je u ožujku 1938. Austriju pripojio Njemačkoj, Hitler se obrušio na Čehoslovačku, konkretno na pogranično područje Sudeti, u kojem je živjelo oko tri milijuna Nijemaca. Već u svibnju 1938. Hitler je počeo kovati plan za okupaciju Čehoslovačke, koja se, pak, oslanjala na vojnu pomoć svoje saveznice, Francuske. Francuzi i Britanci nisu bili spremni braniti Čehoslovačku i po svaku cijenu htjeli su izbjeći vojnu konfrontaciju s Njemačkom.

Primjena presuda ESLJP-a, koje se izravno ne odnose na Republiku Hrvatsku, u upravnosudskoj praksi
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Recentna Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, br. U-III-2864/16 od 29. svibnja 2019., bila je povod za pisanje ovoga članka, u kojem autor razmatra pitanje povrede načela ne bis in idem, u kontekstu primjene presuda Europskog suda za ljudska prava koje se izravno ne odnose na Republiku Hrvatsku. Stajalište je Ustavnog suda da u postupcima pokrenutim ustavnim tužbama taj Sud ima zadaću osigurati da se nadležna tijela državne i javne vlasti pridržavaju svojih obveza osiguravanja ljudskih prava i temeljnih sloboda zajamčenih Ustavom Republike Hrvatske.

Abecedarij upravnog postupka: Mjesna nadležnost
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Čl. 16. st. 2. toč. 1., 2. i 3. ZUP-a

Ugovor o javnoj nabavi kao upravni ugovor
Autor: Marko Turudić

Stručni članak

Članak ukazuje na problem nesustavnog određenja ugovora o javnoj nabavi u hrvatskom pravnom poretku. Doc. dr. sc. MARKO TURUDIĆ ističe da ugovor o javnoj nabavi ima prevladavajuće javnopravni karakter, iako ga je zakonodavac normativno odredio kao ugovor građanskog prava. Da bi se dokazala navedena teza, autor ugovor o javnoj nabavi analizira u odnosu na odredbe o upravnom ugovoru iz Zakona o općem upravnom postupku, istovremeno imajući na umu i relevantne odredbe Zakona o javnoj nabavi, kojima se uređuju bitne karakteristike ugovora o javnoj nabavi.

Pravo na pravično suđenje – priznanje istospolne zajednice i podjela zajedničke stečevine
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Tumačenje da za nastanak pravnih posljedica zajednica života osoba istog spola mora postojati kontinuirano trajanje od tri godine, koje se ne može nadomjestiti brojanjem pojedinih kraćih razdoblja, ne predstavlja proizvoljno tumačenje mjerodavnog prava

Naknada štete – odgovornost osiguratelja
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U slučaju kada su vozila osigurana kod različitih osiguratelja, ili kada jedno od vozila nije osigurano pa odgovara Hrvatski ured za osiguranje, osiguratelji odnosno Hrvatski ured za osiguranje odgovaraju do visine limita osiguranja predviđenog po jednom štetnom događaju te ne dolazi u obzir naknada štete prema zbroju osiguranih iznosa za oba motorna vozila

Obvezno pravo – rokovi za pobijanje dužnikovih pravnih radnji
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Tužba za pobijanje dužnikovih pravnih radnji može se podnijeti u roku jedne godine za raspolaganja iz odredbe članka 67. st. 1. Zakona o obveznim odnosima, a za ostale slučajeve u roku tri godine od dana kada je poduzeta pravna radnja koja se pobija, odnosno od dana kada je trebalo poduzeti propuštenu radnju

Raspored na radno mjesto
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nakon donošenja Pravilnika o unutarnjem redu, poslodavac će službenike rasporediti na radna mjesta za koja ispunjavaju tražene uvjete, vodeći računa o poslovima koje su do tada obavljali

Radno pravo – zasnivanje radnog odnosa državnih službenika
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

Ne može se smatrati da osoba koja u državnoj službi ima sklopljen ugovor o djelu ima sklopljen ugovor o radu, pa čak i kada je riječ o poslovima za koje se sklapa ugovor o radu jer nitko ne može postati državni službenik bez provođenja postupka prijma u državnu službu prema pravilima redovitog ili izvanrednog postupka

A. i B. protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Država je uspostavila regulatorni pravni okvir za zaštitu djetetovih prava, a nadležna tijela su promtno reagirala i provela učinkovitu istragu o navodnom seksualnom zlostavljanju djeteta tijekom susreta i druženja s ocem i time je država udovoljila svojim pozitivnim obvezama propisanim Konvencijom

OIB kao opća pretpostavka valjanosti isprave za upis u zemljišnu knjigu

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li nužno navesti OIB u ispravi kojom se stječu odnosno prenose knjižna prava? Je li to pretpostavka valjanosti isprave da bi se na temelju nje mogao dopustiti upis u zemljišnu knjigu?

Parnični postupak – presuda zbog ogluhe

Vi pitate - mi odgovaramo

U parničnom postupku tuženik nije odgovorio na tužbu u roku koji mu je dodijelio sud. Hoće li sud donijeti presudu zbog ogluhe iako uz tužbu pogreškom nisu priloženi svi materijalni dokazi kojima tužitelj raspolaže?

Mirovanje obveze plaćanja doprinosa

Vi pitate - mi odgovaramo

Moraju li se plaćati doprinosi za člana uprave, za vrijeme njegove privremene nesposobnosti za rad zbog ozljede na radu?

Naplata novčane kazne zbog kampiranja izvan prostora određenog za kampiranje

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li komunalni redar prekršitelju na licu mjesta naplatiti novčanu kaznu utvrđenu člankom 52. st. 1. Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, ili je riječ o kazni koja je pogreškom utvrđena u iznosu koji prelazi iznos novčane kazne koju komunalni redar može naplatiti na licu mjesta, sukladno članku 245. st. 1. Prekršajnog zakona?

Ostavinski postupak – žalba

Vi pitate - mi odgovaramo

Mogu li se u žalbi na prvostupanjsku odluku donesenu u ostavinskom postupku iznositi nove činjenice te predlagati, prema potrebi, i novi dokazi?

Filteri