Informator broj 6564 od 04. ožujka 2019.

UVODNIK

O ništetnosti ugovora o kreditu s međunarodnim obilježjima

Zakon o ništetnosti ugovora o kreditu s međunarodnim obilježjima sklopljenih u Republici Hrvatskoj s neovlaštenim vjerovnikom propisivao je da su ništetni ugovori o kreditu i drugi pravni poslovi koji su nastali kao posljedica ili se temelje na ugovoru o kreditu sklopljeni između dužnika i neovlaštenih vjerovnika, i to čak u slučaju kada su sklopljeni prije stupanja na snagu tog Zakona, od trenutka njihova sklapanja, s posljedicama da je svaka ugovorna strana dužna vratiti drugoj sve ono što je primila na temelju ništetnog ugovora, a ako to nije moguće ili ako se priroda onoga što je ispunjeno protivi vraćanju, treba se dati odgovarajuća naknada u novcu, prema cijenama u vrijeme donošenja sudske odluke. Takvo određenje ništetnosti izazivalo je prijepore u pravnoj znanosti i među praktičarima, a Europski sud u predmetu C-630/17, povodom zahtjeva za prethodnu odluku koji je uputio Općinski sud u Rijeci - Stalna služba u Rabu, u postupku Anica Milivojević protiv Raiffeisenbank St. Stefan-Jagerberg-Wolfsberg eGen, 14. veljače 2019., donio je presudu, koju ovdje ukratko analiziramo.
Autor: dr. sc. Jelena Čuveljak* Sutkinja, Visoki trgovački sud Republike Hrvatske.

Sadržaj

Diskriminirana diskriminacija u praksi Vrhovnog i Ustavnog suda RH
Autor: Miljenko A. Giunio

Stručni članak

Ukazujemo na problem tumačenja odredbe Zakona o suzbijanju diskriminacije, kao posebnog zakona u smislu parničnih odredaba o reviziji, koja u posebnim diskriminacijskim postupcima izričito - uvijek dopušta reviziju. Sve to u kontekstu odredaba Zakona o parničnom postupku o reviziji, takozvanoj redovnoj i takozvanoj izvanrednoj. Vrhovni sud takve revizije odbacuje jer nisu podnesene kao izvanredne, a Ustavni sud tužbe odbija ili odbacuje. U središtu je razmatranja sadržaj pojma »uvijek« iako je baš to izostavljeno kako u revizijskim, tako i u odlukama Ustavnoga suda. Zaključujući, autor konstatira nedosljednost, s obzirom na izraženo sakrosanktno ustavnosudsko pravilo - nadležna tijela, ako se pojave dvojbe u svezi s tumačenjem neke zakonske odredbe, odnosno međusobnih odnosa odredaba dvaju (ili više) zakona koje uređuju istu materiju, dužna su te odredbe tumačiti u korist ovlaštenika prava te mu doista i omogućiti njihovo ostvarivanje. To tim prije što izraz »uvijek« oduvijek znači isto.

Elementi neizravne diskriminacije u odredbi Zakona o radu o otpremnini u slučaju ozljede na radu ili profesionalne bolesti
Autor: Dominik Musulin

Stručni članak

Može se reći da je zakonodavac Republike Hrvatske prepoznao važnost, odnosno obvezu koja proizlazi iz pravne stečevine u obliku implementacije i razrade načela zabrane diskriminacije kroz pravni poredak. Stoga su odredbe koje zabranjuju diskriminaciju prožete kroz više različitih pravnih izvora, od kojih posebno ističemo Zakon o suzbijanju diskriminacije, kao opći diskriminacijski zakon. Međutim, ostaje na pravnoj znanosti i praksi procijeniti je li zakonodavac u zakonskoj odredbi Zakona o radu o otpremnini u slučaju ozljede na radu ili profesionalne bolesti propisao i elemente neizravne diskriminacije, odnosno omogućio tumačenje navedene odredbe kao diskriminatorne, a s obzirom na invaliditet radnika, kao diskriminatornu osnovu. 

PRILOG: Zlouporaba prava na pristup sudu u kontekstu instituta zabrane prava
Autori: Siniša Petrović Petar Miladin Antun Bilić

Stručni članak

Informatorovi pravni alati: Tužba radi smetanja posjeda
Autor: Novi informator

Stručni članak

Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 90/10, 143/12 i 152/14) definiran je posjed kao faktična vlast glede neke stvari. 

Izmjene i dopune Pravilnika o automatskoj razmjeni informacija u području poreza
Autor: Jelena Korica

Stručni članak

Izmjene i dopune Pravilnika o automatskoj razmjeni informacija u području poreza objavljene su u Narodnim novinama, broj 1/19. Novina je da su dodatno dorađeni međunarodni standardi u skladu s preporukama OECD Globalnog foruma, u dijelu automatske razmjene informacija o financijskim računima te se preuzimaju određeni dijelovi OECD komentara vezano uz zajednički standard izvješćivanja (CRS), radi unaprjeđenja pravnog okvira u skladu s preporukama. Također, određene izmjene donose svojevrsno administrativno rasterećenje vezano uz dostavu obavijesti Poreznoj upravi o podnošenju izvješća po državama (CbCR). U članku autorica donosi više pojedinosti o navedenoj temi.

Kvotno zapošljavanje osoba s invaliditetom i plaćanje naknade u slučaju neispunjenja kvote za 2019.
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Zaštita osoba s invaliditetom, njihova prava na profesionalnu rehabilitaciju, zapošljavanje i rad na otvorenom tržištu rada i pod posebnim uvjetima uređena je Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (Nar. nov., br. 157/13, 152/14 i 39/18). Tema ovoga članka je obveza poslodavaca koji zapošljavaju najmanje 20 radnika, da na primjerenom radnom mjestu, prema vlastitom odabiru i u primjernim radnim uvjetima, zapošljavaju određeni broj osoba s invaliditetom, ovisno o ukupnom broju zaposlenih radnika i djelatnosti koju obavljaju. Poslodavci koji tu obvezu ne ispune, plaćaju novčanu naknadu, koja za 2019. godinu iznosi 1.125,00 kuna.

Vremeplov: Oktroirani Ožujski ustav Austrijskog Carstva – 4. ožujka 1849.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Dolaskom cara Franje Josipa I. na vlast te slomom otpora u Austriji, započela je borba protiv Mađara. Uspjesi koje su Austrijanci postigli u slamanju revolucije, ohrabrili su cara da raspusti Parlament i 4. ožujka 1849. godine proglasi oktroirani - Ožujski ustav.

Važnost obrazlaganja rješenja u upravnom postupku, s posebnim osvrtom na podatke s oznakom tajnosti
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Do sada je sudska kontrola zakonitosti sigurnosnih provjera bila ograničena zbog onemogućavanja stranci u postupku da se upozna sa sadržajem dokaza koji sadržavaju podatke klasificirane određenim stupnjem tajnosti, na kojima se temeljila odluka donesena u upravnom postupku. Nakon intervencije Ustavnog suda Republike Hrvatske ostvarili su se uvjeti za promjenu prakse u takvoj vrsti upravnih postupaka pa je Upravni sud u Rijeci, u presudi Usl-1046/17-8 od 23. travnja 2018., postavio »pravila igre« u obrazlaganju rješenja koja sadržavaju podatke klasificirane određenim stupnjem tajnosti.

Traditio iuridica: FAS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Prema mišljenju Marijana Horvata, »u početku je rimsko pravo bilo usko povezano s vjerom. Vjerski propisi (fas) još se ne razlikovahu od pravnih propisa (ius), pravni običaji pokazivahu veliku analogiju s vjerskim obredima, a vjerski glavari bili su istodobno i čuvari odnosno tumači pravnih pravila« (cit. Horvat, Rimska pravna poviest, Zagreb, 1943., str. 70). 

O ništetnosti ugovora o kreditu s međunarodnim obilježjima
Autor: Jelena Čuveljak

Stručni članak

Zakon o ništetnosti ugovora o kreditu s međunarodnim obilježjima sklopljenih u Republici Hrvatskoj s neovlaštenim vjerovnikom[*]propisivao je da su ništetni ugovori o kreditu i drugi pravni poslovi koji su nastali kao posljedica ili se temelje na ugovoru o kreditu sklopljeni između dužnika i neovlaštenih vjerovnika, i to čak u slučaju kada su sklopljeni prije stupanja na snagu tog Zakona, od trenutka njihova sklapanja, s posljedicama da je svaka ugovorna strana dužna vratiti drugoj sve ono što je primila na temelju ništetnog ugovora, a ako to nije moguće ili ako se priroda onoga što je ispunjeno protivi vraćanju, treba se dati odgovarajuća naknada u novcu, prema cijenama u vrijeme donošenja sudske odluke. Takvo određenje ništetnosti izazivalo je prijepore u pravnoj znanosti i među praktičarima, a Europski sud u predmetu C-630/17, povodom zahtjeva za prethodnu odluku koji je uputio Općinski sud u Rijeci - Stalna služba u Rabu, u postupku Anica Milivojević protiv Raiffeisenbank St. Stefan-Jagerberg-Wolfsberg eGen, 14. veljače 2019., donio je presudu, koju ovdje ukratko analiziramo.[*]Nar. nov., br. 72/17.

Pravo vlasništva – privremeno oduzimanje osobnog vozila
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Svako oduzimanje vozila predstavlja određenu štetu za vlasnika i ona ne smije biti veća nego što je nužno

Razvrgnuće suvlasničke zajednice geometrijskom diobom
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U postupku razvrgnuća suvlasničke zajednice nekretnina geometrijskom diobom sud nije dužan (nije ovlašten) naložiti vještaku mjerniku izradu prijavnog lista radi mogućnosti provedbe rješenja o razvrgnuću, a pogotovo ne po službenoj dužnosti

Dokazivanje pripadnosti hrvatskom narodu
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pripadnost hrvatskom narodu dokazuje se deklariranjem u pravnom prometu i navođenjem pripadnosti u pojedinim javnim ispravama, zaštitom prava i promicanjem interesa hrvatskog naroda i aktivnim sudjelovanjem u hrvatskim kulturnim, znanstvenim i sportskim udrugama u inozemstvu, prije podnošenja zahtjeva za primitak u hrvatsko državljanstvo

Pravo glasa razlučnog vjerovnika na skupštini vjerovnika
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Razlučni vjerovnik postaje stečajni vjerovnik i dobiva pravo glasa na skupštini vjerovnika tek kada se odrekne svog prava na odvojeno namirenje ili ustvrdi da se u određenom dijelu svoje tražbine neće uspjeti namiriti, i to u iznosu za koji se odrekao prava na odvojeno namirenje

Narodni list d.d protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Nakladniku tjednika Narodni list povrijeđeno je pravo na slobodu izražavanja time što su domaći sudovi naložili isplatu visokog iznosa naknade štete sudcu zbog povrede prava osobnosti, slijedom članka koji je objavljen u tom tjedniku

Raspored postojećeg službenika na novo radno mjesto kao vježbenika

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li moguć sporazumni raspored službenika koji je tijekom službe u lokalnoj samoupravi stekao akademski naziv magistra struke - na posao radnog mjesta za koje je propisan taj stupanj obrazovanja, a koji ima manje od pet godina staža u upravnim tijelima JLP(R)S-a, dakako uz obvezu obavljanja vježbeničke prakse?

Istupanje iz II. mirovinskog stupa

Vi pitate - mi odgovaramo

Odluči li se osiguranik koji je osiguran u I. i II. mirovinskom stupu za primanje mirovine samo iz I. mirovinskog stupa te istupi iz II. mirovinskog stupa, ima li u tom slučaju pravo na ikakvu isplatu ili novčanu naknadu (barem jednokratnu) iz II. mirovinskog stupa?

Poništenje pravnog posla u kaznenom postupku

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li u kaznenom postupku zbog kaznenog djela prijevare oštećenik postaviti imovinskopravni zahtjev za poništenje pravnog posla (ugovora) sklopljenog prijevarom zbog mana volje, ako je protekao rok od tri godine od sklapanja ugovora, prema članku 335. st. 2. ZOO-a. Što ako ga sud uputi u parnicu, hoće li mu parnični sud odbiti tužbu kao nepravodobnu po prigovoru tuženika?

Doprinosi na inozemne mirovine

Vi pitate - mi odgovaramo

Koje doprinose i po kojoj stopi plaća korisnik mirovine koju ostvaruje od stranog nositelja mirovinskog osiguranja?

Filteri