Informator broj 6540 od 17. rujna 2018.

UVODNIK

Beznačajni prekršaj u sudskoj praksi

Institut »beznačajnog djela« potječe još iz doba rimskog prava, u kojem je pravno označen kao »de minimis non curat preateor«. U pravnom smislu predstavlja posebnu negativnu pretpostavku kažnjivosti, što znači da je nepostojanje te pretpostavke uvjet postojanja djela. O institutu »beznačajnosti djela« riječ je u slučaju kada su ispunjeni svi konstitutivni elementi kažnjive radnje, dakle radnja, biće, protupravnost i krivnja, ali nema dovoljnog intenziteta protupravnosti, pa stoga niti potrebe da počinitelj bude kažnjen.
Autor: Stanislav Walaszek

Sadržaj

Traditio iuridica: QUI IURE SUO UTITUR NEMINEM LAEDIT
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava pravilo da svatko može neograničeno izvršavati svoja subjektivna prava, sve dok time ne povrjeđuje pravne propise ili subjektivna prava drugih ljudi.

Putni nalog i obračun troškova službenog putovanja
Autor: Antonio Prtenjača

Stručni članak

Za potrebe obavljanja posla iz svoje djelatnosti, poslodavci često upućuju svoje radnike na službena putovanja iz mjesta svog sjedišta ili iz mjesta prebivališta odnosno uobičajenog boravišta radnika u neko drugo mjesto. Poznato je da svako službeno putovanje mora biti popraćeno putnim nalogom, kao obveznom dokumentacijom u poreznom smislu. Putnim nalogom dokazuje se nastanak troškova na službenom putovanju sa svrhom njihova obračuna i prava radnika na neoporezivu naknadu. U članku ćemo pobliže, na praktičnom primjeru, pojasniti detalje vezane uz problematiku izrade i obračuna putnih naloga, isključivo iz poreznog aspekta.

Beznačajni prekšaj u sudskoj praksi
Autor: Stanislav Walaszek

Stručni članak

Institut »beznačajnog djela« potječe još iz doba rimskog prava, u kojem je pravno označen kao »de minimis non curat preateor«. U pravnom smislu predstavlja posebnu negativnu pretpostavku kažnjivosti, što znači da je nepostojanje te pretpostavke uvjet postojanja djela. O institutu »beznačajnosti djela« riječ je u slučaju kada su ispunjeni svi konstitutivni elementi kažnjive radnje, dakle radnja, biće, protupravnost i krivnja, ali nema dovoljnog intenziteta protupravnosti, pa stoga niti potrebe da počinitelj bude kažnjen[*].

Rad prometnih redara u jedinicama lokalne samouprave
Autor: Dragica Kemeter

Stručni članak

Jedinice lokalne samouprave zadužene su za uređenje prometa na svom području. Ti su poslovi uglavnom u nadležnosti prometnih redara. U većini jedinica lokalne samouprave komunalni redari poslani su na doškolovanje da bi uz sve ostale, zakonima i općim aktima jedinice lokalne samouprave propisane poslove, obavljali i poslove prometnog redarstva.

Informatorovi pravni alati: Evidencija o otpremi dobara izvan područja RH

Stručni članak

Porezni obveznik mora voditi evidenciju dobara koja je otpremio ili prevezao ili koja su za njegov račun bila otpremljena ili prevezena izvan područja RH.

Stečaj brodogradilišta
Autori: Dejan Bodul Jakob Nakić

Stručni članak

Usprkos samostalnosti pravnih disciplina stečajnog i pomorskog prava, u složenim uvjetima posttranzicijskog gospodarstva, riječ je o uzajamno međuovisnim sustavima. U našoj pravnoj realnosti ta se međuovisnost očituje i u dubini krize koja zahvaća sustav stečajnog i pomorskog prava. Naime, iako je nesporno da se Stečajni zakon te Pomorski zakonik, oba s pratećim i lex specialis propisima (Zakonom o uređenju prava i obveza brodogradilišta u postupku restrukturiranja, Zakonom o koncesijama, Zakonom o pomorskom dobru i morskim lukama, Zakonom o zemljišnim knjigama, Zakonom o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu neprocijenjenom u postupku pretvorbe i privatizacije, Zakonom o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske, et seq.), odlikuju modernim rješenjima, nesmije se, međutim, zaboraviti da sustav, u zakonskom smislu, ni izdaleka nije dovršen. Javna rasprava koja se vodi o nekim aspektima pravnog reguliranja pomorskog dobra i insolvencijskih postupaka, ali i nedorečenosti koje su nastale u primjeni postojećih propisa, jasno pokazuju područja i pitanja koja bi žurno trebalo regulirati i/ili reformirati. Cilj je članka analizirati problematiku stečaja brodogradilišta i ponuditi odgovore povodom dvojbi koje se mogu pojaviti pri sadašnjim i nadolazećim poslovnim krizama hrvatskih brodogradilišta. Članak ćemo objaviti u dva dijela.

Novi Zakon o prijevozu u cestovnom prometu i novi sustav uređenja autotaksi djelatnosti
Autor: Mihael Mišo Mudrić

Stručni članak

U članku autor daje usporedbu starog uređenja zakonodavnog okvira djelatnosti autotaksi prijevoza (i povezanih djelatnosti) s novim uređenjem zakonodavnog okvira, raščlanjuje pojedine segmente stare i nove definicije djelatnosti autotaksi prijevoza, analizira pojedine segmente osposobljenosti vozača autotaksi prijevoza te iznosi bitne novine u svezi s drugim, srodnim oblicima prijevoza.

Vremeplov: Nirnberški zakoni – 15. rujna 1935.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Zakon o državljanstvu i Zakon o zaštiti njemačke krvi i njemačke časti Reichstag je jednoglasno donio posljednjeg dana skupa, 15. rujna 1935. kada se sastao u Nirnbergu, nakon Hitlerova telegrafskog poziva na zasjedanje.

Pravično suđenje (pravo na sud) – prijenos prava na novčanu pomoć
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odluka o priznavanju prijenosa prava na pomoć za opremu novorođenog djeteta, predstavlja akt koji u materijalnom i sadržajnom smislu ima karakter pojedinačnog upravnog akta, jer se njime rješava o određenom pravu podnositelja te se neposredno odražava na ostvarivanje tog prava

Radno pravo – izvanredni otkaz ugovora o radu – opravdani razlozi za otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da se radnik poslužio novcem iz blagajne (bez obzira na izvanrednu situaciju nastalu u svezi s liječenjem bolesnog djeteta), opravdava izvanredno otkazivanje ugovora o radu te izaziva nepovjerenje poslodavca u radnika, koje, uz uvažavanja svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa čini nemogućim

Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za utvrđivanje apsolutnog roka zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze mjerodavan je trenutak kada je porezno tijelo saznalo za poreznu obvezu

Stvarna nadležnost u slučaju stečaja ovršenika
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Općinski sud stvarno je nadležan za postupanje ako je u vrijeme otvaranja stečaja nad ovršenikom već proveo ovršnu radnju zabilježbe ovrhe u zemljišnim knjigama

Trbojević protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Zahtjev podnositeljice, u kojem je tvrdila da je upravni postupak za određivanje njezine invalidske mirovine bio protivan članku 6. Konvencije, Europski sud ocijenio je očigledno neosnovanim

Raspodjela osobnog odbitka

Vi pitate - mi odgovaramo

Mogu li supružnici raspodijeliti osobni odbitak za uzdržavanu djecu i na koji način?

Pretvorba društvenog vlasništva na građevinskom zemljištu

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se provodi pretvorba društvenog vlasništva na zemljišnoknjižnoj čestici na kojoj postoji pravo korištenja upisano u ime fizičke osobe, na kojoj je zemljišnoknjižnoj čestici izgrađena zgrada koja nije upisana u zemljišnim knjigama?

Privremen premještaj radnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li poslodavac, kad za to postoji objektivna potreba, privremeno premjestiti radnika na drugo radno mjesto koje odgovara njegovim stručnim i radnim sposobnostima, bez da otkaže postojeći ugovor o radu i istodobno predloži radniku sklapanje novog ugovora o radu?

Javne tržnice na malo

Vi pitate - mi odgovaramo

U Gradu tržnica na malo nije izgrađena na zemljištu u vlasništvu Grada, već na zemljištu u vlasništvu komunalnog trgovačkog društva koje upravlja tržnicom, a kojeg je osnivač Grad. Je li u opisanom slučaju usluga javne tržnice na malo u Gradu uslužna komunalna djelatnost, jer tržnica, kako smo naveli, nije izgrađena na zemljištu u vlasništvu Grada, odnosno što treba učiniti u tom slučaju?

Održavanje javne rasvjete

Vi pitate - mi odgovaramo

U smislu novog Zakona o komunalnom gospodarstvu (Nar. nov., br. 68/18), može li predstavničko tijelo odlukom odrediti da će se održavanje javne rasvjete povjeravati putem ugovora?

Filteri