List Informator
UVODNIK
Sadržaj
Stručni članak
Sporedni zahtjevi mogu se istaknuti zajedno s glavnim tužbenim zahtjevom, no tužitelj bi mogao i naknadno istaknuti takve zahtjeve u posebnoj tužbi.
Stručni članak
Jedan od niza mirovnih ugovora potpisanih tijekom Pariške mirovne konferencije (1919.-1920.) bio je i Saint-Germainski ugovor od 10. rujna 1919., između Republike Austrije, s jedne strane, i zemalja pobjednica u Prvom svjetskom ratu, s druge strane.
Stručni članak
Nakon pokrenutih postupaka za ispitivanje ustavnosti spornih odredaba ZOMO-a te pravnog shvaćanja Visokog upravnog suda donesenog nakon nekoliko odluka upravnih sudova, izmijenjene su odredbe Zakona o mirovinskom osiguranju koje se odnose na naknadno revidiranje pravomoćno utvrđenih prava na temelju invalidnosti i tjelesnog oštećenja, što detaljnije analiziramo u članku.
Stručni članak
Pravo na objavu odnosno publikaciju ispravka uređeno je tako da pravo na tužbu za naknadu neimovinske štete ima samo ona osoba koja je prethodno od nakladnika zatražila objavljivanje ispravka informacije odnosno isprike u slučajevima kada ispravak nije moguće publicirati. Navedenu procesnu pretpostavku sagledavamo kroz prizmu jedne ustavnosudske odluke, u kojoj je Ustavni sud naveo stajalište da ako je tražitelj ispravka (oštećenik) počinio neki manji feux pas, ili ako je zahtjev za objavu ispravka na neki način imperfektan, deficitaran ili insuficijentan, navedeni propust ne treba tretirati pretjerano formalistički, jer je pravo na ispravak ne samo ustavno i konvencijsko, nego i temeljno ljudsko pravo, koje nije ograničeno nijednim ljudskim pravom.
Stručni članak
U Informatoru, broj 6522, od 14. svibnja 2018., pisali smo o zaštiti i čuvanju arhivskog i registraturnog gradiva u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave. Budući da je nakon toga donesen novi Zakon o arhivskom gradivu i arhivima, autorica u članku ukazuje na novine koje donosi novi Zakon, ne samo za lokalne jedinice nego i za ostala tijela javne vlasti.Najvažniju novinu predstavlja obveza pretvorbe gradiva u digitalni oblik. U članku, također, ukazujemo na rokove usklađivanja općih akata javnih arhiva i tijela javne vlasti.
Stručni članak
Uvažavajući činjenicu kako je problematika osobne prezaduženosti dinamično područje u kojem se kontinuirano traže nova rješenja, koja će pratiti trend promjena u ekonomiji, pitanje svrhovitosti i potrebe implementacije novih propisa u kontekstu osuvremenjivanja de lege lata rješenja, iznimno je aktualno. Cilj članka je analizirati novi Zakon o otpisu dugova fizičkim osobama, kao dio paketa mjera Vlade Republike Hrvatske za pomoć blokiranim i prezaduženim građanima.
Stručni članak
Izlučna tužba regulirana je u Glavi šestoj Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 112/12, 25/13, 93/14, 55/16 i 73/17), kojom se uređuje prigovor treće osobe u ovršnom postupku (čl. 59.-61.).
Stručni članak
Složenost suvremenog poslovanja poduzećima često onemogućuje raspolagati svim resursima. Stoga sve više jača važnost tzv. „ekonomije integracija“. Suvremeno poslovanje intenzivno se umrežava te se stvaraju mreže koje uključuju različite interesno-utjecajne grupe, što omogućuje koordinaciju kapaciteta i kompetencija. Uspostava ekonomije integracija, odnosno suradnja s različitim interesno-utjecajnim grupama posebice se odražava na odvijanje funkcija nabave i proizvodnje. Tako se poduzeća povezuju s mrežama dobavljača, a one se pak integriraju s mrežama kupaca. U poduzeću se poslovanje temelji na radu umreženih opunomoćenih pojedinaca koji djeluju u okviru međufunkcijskih timova. Njihovo je djelovanje autonomno i temelji se na neprestanom učenju i upravljanju znanjem. Pritom se stalno traže načini kako identificirati strateški potrebno znanje, učinkovito ga steći uz što niže troškove, učinkovito ga razmjenjivati, pohranjivati te implementirati u procesu stvaranja vrijednosti. U članku autorica analizira koncept interesno-utjecajnih grupa te daje smjernice kako ga primijeniti korištenjem metode uravnotežene matrice postignuća.
Stručni članak
U članku autor analizira recentnu odluku Ustavnog suda, odnosno Rješenje broj: U-I-662/2011 i dr. od 10. srpnja 2018., kojim je taj sud odbio prijedloge devet predlagatelja, koji su tražili ukidanje rtv pristojbe. Osporeni su bili članci 33. stavak 2., 34., 35. i 36. stavak 1. Zakona o Hrvatskoj radioteleviziji (Nar. nov., br. 137/10, 76/12, 78/16, 46/17 i 73/17).
SENTENCE
Pravo na pristup sudu nije apsolutno pravo. Ono je podvrgnuto ograničenjima (osobito kad je riječ o pretpostavkama koje se tiču dopuštenosti ulaganja pravnih sredstava), jer prema samoj svojoj prirodi zahtijeva regulaciju države, koja u tom pitanju ima izvjesnu slobodu procjene. Međutim, ta ograničenja ne smiju umanjiti pristup sudu na takav način ili do takve mjere da time bude narušena sama bit »prava na sud«
SENTENCE
Ako je ugovorom o prijenosu poslovnog udjela došlo do oštećenja imovine društva i članova društva, to predstavlja temelj za odgovornost za naknadu štete odgovorne osobe, a ne razlog ništetnosti toga ugovora
SENTENCE
Manje pogreške, koje se ogledaju u propustu naznake sata kada je prva dostava pokušana, ne utječu na zakonitost izvršenja dostave
SENTENCE
Da bi neka osoba bila nesposobna za rasuđivanje, i stoga nesposobna za sklapanje pravnih poslova, nije nužno potrebno postojanje odluke o lišenju poslovne sposobnosti, već se može dokazivati i na druge način
SENTENCE
Zapisnik o prepoznavanju glasa optuženika, ako prije prepoznavanja glasa optuženik nije upozoren, u smislu odredbe članka 225. ZKP/97, nezakonit je dokaz
SENTENCE
U Republici Hrvatskoj postoji odgovarajući pravni okvir za zaštitu od trgovanja ljudima, prisiljavanja na prostituciju i iskorištavanja u svrhu prostitucije, ali odgovor domaćih tijela na kaznenu prijavu podnositeljice nije bio u skladu s procesnim obvezama iz članka 4. Konvencije
SENTENCE
U okolnostima sprječavanja prijevara na području PDV-a, odbitak pretporeza po računu za predujam kada isporuka nije obavljena, treba ispraviti jer isporuka na kraju nije provedena, bez obzira na to što je izdavatelj računa i dalje odgovoran za plaćanje poreza na dodanu vrijednost i nije nadoknadio uplatu predujma kupcu
SENTENCE
Pravo na odbitak pretporeza može biti osporeno ako se na temelju objektivnih dokaza utvrdi da se porezni obveznik poziva na to pravo u svrhu prijevare, ili kada je znao ili morao znati da je sudjelovao u transakciji koja čini dio utaje PDV-a
Vi pitate - mi odgovaramo
Fizička osoba u vlasništvu ima stan u Dubrovniku u kojem je stanovala, a koji joj je jedini stan u vlasništvu. Kupila ga je prije tri godine, odnosno u siječnju 2015., a prodaje ga sada, u rujnu 2018. godine. Kakav je porezni tretman namjeravane transakcije, odnosno mora li prodavatelj platiti porez na dohodak od prodaje nekretnine te mora li kupac nekretnine platiti porez na promet nekretnina prilikom stjecanja? Napominjemo da nema posebnosti koje bi za kupca rezultirale oslobođenjem od plaćanja poreza na promet nekretnina.
Vi pitate - mi odgovaramo
Je li dopušteno da prvostupanjsko tijelo u upravnom postupku prilikom dostave žalbe drugostupanjskom tijelu, dostavi i svoje očitovanje o žalbenim navodima?
Vi pitate - mi odgovaramo
Dužnik nam je dužan više novčanih obveza. Prilikom plaćanja nije odredio koju obvezu time namiruje. Jesmo li mi, kao vjerovnik, ovlašteni odrediti koju je dužnik od više obveza namirio? Napominjemo da o redu uračunavanja ne postoji sporazum između nas (vjerovnika) i dužnika.
Vi pitate - mi odgovaramo
Kada porezni obveznik prestaje ispunjavati uvjete za sudjelovanje u sustavu poreza po tonaži broda?
Vi pitate - mi odgovaramo
Do kada se mogu iznositi nove činjenice i novi dokazi u parničnom postupku i je li sud dužan upozoriti stranke na dužnost iznošenja činjenica i dokaza u parničnom postupku?
Vi pitate - mi odgovaramo
Je li sud ovlašten preispitivati ocjenu poslodavca da radnik nije zadovoljio na probnom radu, a koja predstavlja opravdan razlog za otkazivanje ugovora o radu?