Informator broj 6523 od 21. svibnja 2018.

UVODNIK

Oduzimanje imovinske koristi – VII. novela Zakona o kaznenom postupku

VII. novelom Zakona o kaznenom postupku pravno reguliranje postupka oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom, odnosno protupravnom radnjom objedinjeno je u jednom propisu, čime je izbjegnuta neujednačena primjena te problemi u praksi. U članku autori podrobno obrađuju odredbe koje se odnose na postupak oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom, uz usporedan prikaz važnijih odredaba Direktive 2014/42/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 3. travnja 2014. o zamrzavanju i oduzimanju predmeta i imovinske koristi ostvarene kaznenim djelima u Europskoj uniji, iznose specifičnosti privremenih mjera osiguranja, objektivni postupak oduzimanja imovinske koristi te važniju sudsku praksu na tom području.
Autori: Ivan Turudić, Tanja Pavelin, Ivana Bujas

Sadržaj

Obveznici primjene Zakona o javnoj nabavi i druga pitanja o kojima ovisi primjena Zakona
Autor: Zoran Vuić

Stručni članak

U članku autor obrađuje pitanja obveze primjene Zakona o javnoj nabavi (Nar. nov., br. 120/16) koja su vezana uz određivanje predmeta nabave i procijenjene vrijednosti nabave, vrijednosne pragove uz njegovu primjenu te utvrđivanje statusa obveznika njegove primjene (javnih i sektorskih naručitelja). 

Porezni i drugi aspekti sezonskog zapošljavanja
Autor: Antonio Prtenjača

Stručni članak

Pripreme za nadolazeću glavnu turističku sezonu 2018. u punom su jeku pri čemu je njihov sastavni dio i pronalazak sezonskih radnika, obzirom na to da su »sezonci« okosnica poslovanja u toj djelatnosti. Vrlo je čest slučaj da poslodavci, svojim sezonskim radnicima, uz plaću nude smještaj i hranu. U članku prikazujemo porezni tretman troškova smještaja i hrane sezonskih radnika, ali i druge zanimljive pojedinosti iz sezonskog poslovanja.

DOK NEPRAVO DRUGOME ŠTETE NE ČINIŠ, KORISTI SE ČIM GOD MOŽEŠ I KOLIKO GOD MOŽEŠ
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U navedenoj izreci, unesenoj u čl. 998. njegove znamenite kodifikacije (OIZ), Bogišić je ozakonio jednu tekstualnu inačicu temeljnog rimskog pravnog načela neminem laedere (»nikoga ne povrijediti«), odnosno alterum non laedere (»drugoga ne povrijediti«). 

Utjecaj demografije na menadžment privatnog i javnog sektora
Autor: Nataša Rupčić

Stručni članak

Još je Henry Mintzberg utvrdio da je odlučivanje jedno od najvažnijih područja djelovanja menadžmenta. Pri odlučivanju menadžer koristi znanje, iskustvo i intuiciju da bi prepoznao prilike, ali i prevladao probleme. Menadžer se treba ponašati poduzetnički, ali i djelovati kao alokator resursa, odnosno ekonomizirati između brojnih potreba i ograničenih proračunskih mogućnosti. Da bi obavio tu ulogu, menadžer treba razvijati i vještinu pregovaranja s internim i eksternim dionicima. Također, svako uvođenje promjena potencijalno izaziva sukobe, pa menadžer treba djelovati i kao osoba koja upravlja sukobima. Iz navedenoga je jasno da je za postizanje ekonomskog i društvenog rasta ključno izabirati osobe koje su dorasle menadžerskim poslovima. Stoga u ovom članku razmatramo demografske odlike menadžera te njihov utjecaj na odlučivanje i poduzetničko ponašanje.

Oduzimanje imovinske koristi – VII. novela Zakona o kaznenom postupku
Autori: Ivan Turudić Ivana Bujas Tanja Pavelin

Stručni članak

VII. novelom Zakona o kaznenom postupku objedinjeno je pravno reguliranje postupka oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom, odnosno protupravnom radnjom u jednom propisu, čime je izbjegnuta neujednačena primjena te problemi u praksi. U članku autori podrobno obrađuju odredbe koje se odnose na postupak oduzimanja imovinske koristi ostvarene kaznenim djelom, uz usporedan prikaz važnijih odredaba Direktive 2014/42/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 3. travnja 2014. o zamrzavanju i oduzimanju predmeta i imovinske koristi ostvarene kaznenim djelima u Europskoj uniji, specifičnosti privremenih mjera osiguranja, objektivni postupak oduzimanja imovinske koristi te iznose važniju sudsku praksu na tom području. 

Informatorovi pravni alati: Utvrđivanje naknade za neiskorišteni godišnji odmor

Stručni članak

Naknada za neiskorišteni godišnji odmor propisana je čl. 82. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14 i 127/17).

Korištenje godišnjeg odmora iz prethodne godine
Autor: Biljana Barjaktar

Stručni članak

Vrijeme je korištenja »starog« godišnjeg odmora, odnosno godišnjeg odmora iz 2017. godine. U članku ćemo objasniti tko i do kada ima pravo koristiti godišnji odmor iz prošle godine i pod kojim uvjetima, uz prikaz nekih učestalih primjera iz prakse. Stoga je svrha ovoga članka upoznati radnike i poslodavce s njihovim pravima i obvezama kada je u pitanju korištenje »starog« godišnjeg odmora, odnosno onoga iz 2017. godine. 

Pravo na novčanu pomoć za opremu novorođenog djeteta kao osobno pravo – zaštita u upravnom sporu
Autor: Robert Peček

Stručni članak

U članku autor prikazuje stajališta Ustavnog suda Republike Hrvatske u svezi s lokalnim odlukama o pomoći za opremu novorođenog djeteta, donesenih u okviru pronatalitetne socijalne politike jedinice lokalne samouprave, a u svezi s prijeporom oko karaktera takvih odluka o novčanoj pomoći, imaju li takve odluke svojstvo upravnog akta ili ne.

Osvrt na Zakon o ništetnosti ugovora o kreditu s međunarodnim obilježjima sklopljenih u Republici Hrvatskoj s neovlaštenim vjerovnikom
Autor: Jerka Perica

Stručni članak

Zakon o ništetnosti ugovora o kreditu s međunarodnim obilježjima sklopljenih u Republici Hrvatskoj s neovlaštenim vjerovnikom stupio je na snagu 29. srpnja 2017. (Nar. nov., br. 72/17). U nastavku razmatramo područje primjene navedenog Zakona te pitanje mjesta zaključenja ugovora o kreditu s međunarodnim obilježjima, a to se pitanje u sudskoj praksi glede primjene Zakona pokazalo osobito sporno i dovelo je do neujednačene sudske prakse. Na kraju ukazujemo na potrebu svrhovite interpretacije ugovornog odnosa radi izbjegavanja apsurdnih i nepravičnih situacija koje idu u prilog nesavjesnim dužnicima.

Vremeplov: Dušanov zakonik – 21. svibnja 1349.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Dušanov zakonik, u ranijim prijepisima nazivan Zakon blagovjernago cara Stefana, smatra se najvažnijim zakonom srednjovjekovne Srbije.

Pravna važnost sredstava prikupljenih u humanitarnim akcijama
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sredstva prikupljena za humanitarnu pomoć određenoj osobi mogu se koristiti isključivo u svrhu radi koje su prikupljena, ne mogu se nasljeđivati te će se neutrošena sredstva zadržati na računu i uplatiti na račun prve sljedeće humanitarne akcije koja je odobrena s istom oznakom vrste

Pravomoćnost i ovršnost predstečajne nagodbe
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Predstečajna nagodba je ovršna isprava prema samom zakonu za sve vjerovnike čije su tražbine u njoj utvrđene, te se dospijeće tražbine iz predstečajne nagodbe dokazuje sukladno odredbi čl. 27. Ovršnog zakona.

Rokovi za ispravak prijave o početku osiguranja kod HZMO-a
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje odbije e-prijavu o početku osiguranja, a obveznik otkloni nedostatke i Zavodu dostavi novu prijavu u zakonom propisanom roku, tada će se kao datum primanja prijave u Zavodu računati datum primanja odbijene e-prijave.

Dopustivost predbilježbe na nekretnini
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

Ne postoje zapreke da se i na temelju nepravomoćne sudske presude izvrši predbilježba prava vlasništva predlagatelja na predmetnoj nekretnini

Trivkanović protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Nadležna tijela nisu povrijedila postupovni aspekt zaštite prava na život iz čl. 2. Konvencije, jer je provedena učinkovita istraga nestanka odnosno izgledne nasilne smrti sinova podnositeljice, te da je proveden kazneni postupak u kojem je jedna osoba pravomoćno osuđena za ratni zločin protiv civilnog stanovništva po zapovjednoj odgovornosti, a u taj zločin uključen je i nestanak sinova podnositeljice. Istraga je pokazala da nije došlo do povrede minimalnog standarda koji se zahtijeva čl. 2. Konvencije

Pravo na potporu za samozapošljavanje

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li nezaposlena osoba (pojedinac) ostvariti državnu potporu za samozapošljavanje u 2018., u kojem iznosu i pod kojim uvjetima te koje su obveze osobe u slučaju ostvarivanja potpore?

Lokalna samouprava – raspisivanje natječaja u razdoblju primopredaje vlasti

Vi pitate - mi odgovaramo

Smije li općinski načelnik u razdoblju primopredaje vlasti raspisati natječaj za imenovanje pročelnika upravnog tijela?

Odricanje od zastare

Vi pitate - mi odgovaramo

Pisanom izjavom o kompenzaciji priznali smo i zastarjelu obvezu. Naime, kad je dospjela vjerovnikova obveza prema nama kao dužniku, naša obveza prema vjerovnika već je bila zastarjela, ali smo je izjavom o kompenzaciji priznali. Je li na taj način došlo do prekida zastare?

Zahtjev za izdavanje tabularne isprave – zastara

Vi pitate - mi odgovaramo

Ugovorom je određeno da će kupac nekretnine dopustiti prodavatelju nekretnine da uknjiži pravo zaloga na toj nekretnini. Međutim, tim ugovorom nije dana i tabularna isprava za upis založnog prava. U kojem roku zastarijeva zahtjev za izdavanje tabularne isprave?

Bračna stečevina – poslovni udjeli u trgovačkom društvu

Vi pitate - mi odgovaramo

Predstavlja li imovina bračnih drugova ostvarena prodajom trgovačkog društva - društva s ograničenom odgovornošću, odnosno poslovnih udjela u tom trgovačkom društvu, bračnu stečevinu?

LEI oznaka

Vi pitate - mi odgovaramo

Što je LEI oznaka, što omogućava te kako se ishodi?

Dokazna sredstva u upravnom sporu

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li upravni sud ovlašten uporabiti neko od dokaznih sredstava koja nisu predviđena Zakonom o parničnom postupku?

Filteri