Informator broj 6518 od 16. travnja 2018.

UVODNIK

Tarife odvjetnika u kontekstu prava Europske unije

U članku autorica prikazuje hrvatski sustav nagrada i naknade troškova za rad odvjetnika u kontekstu presuda Suda Europske unije u kojima se analizira primjenjivost pravila tržišnog natjecanja na tarife odvjetnika, odnosno pravnih zastupnika, ovisno o tome imaju li tarife karakter državnog akta ili ne.
Autorica: Mirna Romić, radi kao sudska savjetnica (référendaire) na Sudu Europske unije.

Sadržaj

Vremeplov: Pariška pomorska deklaracija – 16. travnja 1856.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Deklaracijom je, osnažen sporazum potpisan 1854. između Francuske i Velike Britanije za potrebe Krimskog rata, kojim su tada dogovorile da neće plijeniti neprijateljsku robu na neutralnim brodovima, niti neutralnu robu na neprijateljskim brodovima niti će izdavati gusarska ili kraljevska pisma. 

Komunalni redari i Zakon o održivom gospodarenju otpadom
Autor: Dragica Kemeter

Stručni članak

Pravnu stečevinu Europske unije u zakonsku regulativu gospodarenja otpadom unijeli smo donošenjem Zakona o održivom gospodarenju otpadom. Daljnja usklađenja, ponajprije sa Zakonom o održivom gospodarenju otpadom, dana su osnovnim planskim dokumentom o gospodarenju otpadom na nacionalnoj razini, Planom gospodarenja otpadom Republike Hrvatske za razdoblje 2017.-2022. godine. Ovlasti komunalnih redara znatno su proširene donošenjem Zakona o održivom gospodarenju otpadom glede nadzora, provođenja postupaka, sankcioniranja prekršitelja. Zakon uvodi čitav niz obveza komunalnih redara u provođenju postupaka zbrinjavanja odloženog otpada, vođenje registra nelegalnih odlagališta, izvještavanja Ministarstva zaštite okoliša i energetike, o čemu autorica podrobnije piše u članku, u kojem ujedno donosimo i Ogledni primjer rješenja kojim se nalaže uklanjanje odbačenog otpada.

Certifikacijski žigovi u europskom i hrvatskom žigovnom pravu
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

U članku autor razmatra odredbe Direktive (EU) 2015/2436 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2015. o usklađivanju zakonodavstva država članica o žigovima, Uredbu (EU) 2017/1001 od 14. lipnja 2017. o žigu Europske unije te hrvatske propise koji se odnose na certifikacijske žigove u hrvatskom pravu.Zaključuje da će biti nužno nove odredbe europskog prava intelektualnog vlasništva implementirati u hrvatsko nacionalno zakonodavstvo.

Nove Smjernice za upravljanje rizicima u javnom sektoru
Autori: Nevenka Brkić Davor Kozina

Stručni članak

Ministarstvo financija donijelo je nove Smjernice za upravljanje rizicima u poslovanju institucija javnog sektora[1]. Tim su Smjernicama kao obveznici upravljanja rizicima, osim institucija javnog sektora, uvedena trgovačka društva i druge pravne osobe, obveznici davanja Izjave o fiskalnoj odgovornosti. O razlozima donošenja i ključnim novostima u svezi s primjenom novih Smjernica, autori pišu u ovom članku.

Informatorovi pravni alati: Evidencija o korištenju osobnih automobila (locco vožnja)

Stručni članak

Pri korištenju osobnog automobila u službene svrhe važno je voditi računa i o dokumentaciji koja je vezana uz to, stoga naglašavamo da je važno imati popunjenu evidenciju o korištenju osobnih automobila (tvz. locco vožnja). 

Žalite se, molim vas!
Autor: Jelena Čuveljak

Stručni članak

U tijeku je nova mini pravosudna reforma, u okviru koje se opet mijenjaju pravila o načinu ocjenjivanja sudaca te o slučajevima kada se treba pokrenuti stegovni postupak protiv sudca. No, način na koji je predloženo da se utvrđuje kvaliteta rada sudca prvog stupnja, lako bi mogla dovesti do situacije u kojoj sudci mole stranke da izjavljuju žalbe, stoga autorica u ovom članku ukratko ukazuje na probleme koji bi mogli nastati u praksi.

Traditio iuridica: ČIJA ZEMLJA TOGA I DVORI, ČIJA NJIVA TOGA I USJEV (I.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, ta izreka sadržava načelo prema kojem pripadak (pertinencija, accessorium), kao pokretna stvar koju je njezin vlasnik namijenio da kao sporedna stvar trajno služi svrsi neke glavne stvari (npr. gudalo kao pripadak violine), slijedi pravnu sudbinu te glavne stvari.

Postupak sastavljanja zemljišnoknjižnih uložaka nakon Novele Zakona o zemljišnim knjigama iz 2017.
Autor: Ana-Marija Končić

Stručni članak

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 108/17) izmijenjen je postupak osnivanja i obnove zemljišne knjige, u namjeri da se taj postupak jasno propiše, uzimajući u obzir najbolju praksu, koja je inače - kako u postupku sastavljanja uložaka, tako i u ispravnom postupku koji slijedi nakon otvaranja nove zemljišne knjige - bila u najmanju ruku šarolika. U ovom članku posebno ćemo pisati o postupku sastavljanja uložaka, jer su dosadašnje odredbe u tom dijelu gotovo posve izmijenjene i dopunjene, dok su odredbe o ispravnom postupku koji slijedi nakon otvaranja nove zemljišne knjige doživjele manje, ali ipak znatne promjene, koje se prije svega odnose na skraćenje postupka. 

Tarife odvjetnika u kontekstu prava Europske unije
Autor: Mirna Romić

Stručni članak

U članku autorica prikazuje hrvatski sustav nagrada i naknade troškova za rad odvjetnika u kontekstu presuda Suda Europske unije u kojima se analizira primjenjivost pravila tržišnog natjecanja na tarife odvjetnika, odnosno pravnih zastupnika, ovisno o tome imaju li tarife karakter državnog akta ili ne.

Prava osuđenika – djelotvorno pravno sredstvo
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nepostupanje nadležnog tijela u povodu podnesenog pravnog sredstva, raspoloživog u pravnom poretku, može dovesti do uskrate prava na djelotvorno pravno sredstvo

Nadležnost u sporovima s međunarodnim obilježjima
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, na pitanje nadležnosti u sporovima s međunarodnim obilježjem ne primjenjuje se Zakon o rješavanju sukoba zakona s propisima drugih zemalja u određenim odnosima, već Uredba Vijeća (EZ) o nadležnosti, priznavanju i izvršenju sudskih odluka u građanskim i trgovačkim stvarima (Bruxelles I)

Pravo na sudsku zaštitu člana udruge
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Član udruge kojem je članstvo u udruzi prestalo odlukom udruge koja je protivna statutu udruge, ima pravo na sudsku zaštitu povrijeđenog prava člana udruge predviđenog statutom udruge

Dostava rješenja
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Dostava rješenja u upravnom postupku treba se obaviti opunomoćeniku stranke, a ne stranci osobno

Ovršni postupak – ovršna isprava
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Ovršna isprava je i prijava poreza na dodanu vrijednost

Karajanov protiv Makedonije
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

U postupku lustracije, koji je sam po sebi usmjeren na ostvarenje legitimnih ciljeva zaštite nacionalne i javne sigurnosti, ekonomskog boljitka države i prava i sloboda drugih, osobi o kojoj se postupak vodi moraju biti osigurana sva jamstva poštenog suđenja, a objava odluke koja nije konačna narušava pravo te osobe na poštovanje privatnog i obiteljskog života

Jurica protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Iako se pravo na zdravlje kao takvo ne nalazi među pravima zajamčenim Konvencijom ili njezinim Protokolima, države potpisnice Konvencije imaju pozitivnu obvezu donijeti propise koji obvezuju i javne i privatne bolnice da uspostave odgovarajuće mjere za zaštitu tjelesnog integriteta svojih pacijenata te omogućiti žrtvama nesavjesnog liječenja pristup postupcima u kojima bi mogli, prema potrebi, ostvariti pravo na naknadu štete

Naplata iznajmljivanja stanova, soba i postelja u domaćinstvu

Vi pitate - mi odgovaramo

Porezni obveznik iznajmljuje stanove, sobe i postelje turistima i plaća porez na dohodak u paušalnom iznosu. Mora li za pružene usluge izdati račun i može li te usluge naplatiti u gotovini?

Produljenje službe na određeno vrijeme u lokalnoj i područnoj samoupravi

Vi pitate - mi odgovaramo

Službenica je primljena u službu na određeno vrijeme na rok od šest mjeseci radi povećanja opsega posla (poslovi legalizacije), a nakon toga služba joj je produljena za još šest mjeseci zbog potreba posla. Prije isteka službe službenica je premještena na radno mjesto druge službenice koja je na rodiljnom dopustu te smo joj izdali novo rješenje na određeno vrijeme - zamjena do povratka odsutne službenice. Može li se službenici, koja je bila raspoređena na zamjenu do povratka službenice s rodiljnog dopusta, ponovno produljiti služba na temelju Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi na određeno vrijeme - za zamjenu treće službenice, koja je na duljem bolovanju?

Zatezne kamate

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li vjerovnik zahtijevati od dužnika isplatu dospjelih zateznih kamata i na njih obračunati zatezne kamate i prije nego što je plaćen glavni dug, odnosno pribrojiti ih glavnom dugu?

Odluka škole o razrješenju ravnatelja nije upravni akt

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li moguće protiv Odluke o razrješenju ravnatelja škole, koju je donijelo Povjerenstvo koje privremeno zamjenjuje Školski odbor, a kojom je usvojen prijedlog Prosvjetne inspekcije za razrješenje ravnatelja škole, moguće pokrenuti upravni spor?

Podjela društva

Vi pitate - mi odgovaramo

Odgovaraju li za obveze društva koje se dijeli, a koje su nastale prije podjele odnosno prije upisa podjele u sudski registar, sva društva koja su sudjelovala u podjeli ili samo društvo na koje je konkretna obveza prešla prema planu podjele?

Kamatna stopa na zajam povezanom društvu

Vi pitate - mi odgovaramo

U 2017. godini dobili smo zajam od povezanog društva iz inozemstva, pa nas zanima koja je propisana kamatna stopa na zajam povezanog društva za 2017. godinu, te koje su obveze evidentiranja te transakcije za porezne svrhe?

Filteri