Informator broj 6478 od 10. srpnja 2017.

UVODNIK

Poslovanje Ubera u Hrvatskoj i Europi

Što je Uber, koja je bit njegova poslovanja i koliko uopće znamo na koji način posluje, nevažna su pitanja prosječnom građaninu u situacijama kada mu se pruža mogućnost ostvarivanja brze, naoko jeftine i lako dostupne usluge. Novinski članci izvješćuju nas o sukobima taksista s vozačima Ubera, o oduzimanju vozila od strane prometnih inspektora, ali i o tome da je dolazak Ubera u Republiku Hrvatsku donio oko 1.500 novih radnih mjesta i da ga koristi više od sto tisuća korisnika, koji, kako tvrdi sama kompanija, dobivaju sigurno, povoljno i pouzdano kretanje gradovima. S Uberovim uslugama, kao i s pitanjem zakonitosti njihova obavljanja susreću se, osim Republike Hrvatske, i druge europske zemlje posljednjih nekoliko godina, a o Uberu će odlučivati i Sud Europske unije, pred kojim se trenutačno vodi postupak za davanje prethodnog mišljenja glede prirode njegovih usluga.
Stoga smo smatrali bitnim stručnoj javnosti, i svima onima koji žele nešto znati o tome, predočiti osnovne postavke poslovanja i djelovanja Ubera na tržištu Republike Hrvatske. One uključuju prikaz poredbene prakse nekoliko europskih zemalja koje su se bavile pitanjima pravne prirode usluga koje pružaju i zakonitosti njihova poslovanja, postupak koji se vodi pred Sudom Europske unije, te analizu postojećeg pravnog okvira RH po pitanju prijevoza putnika. U nastavku donosimo uvodna razmatranja, a na Istranicama obrađujemo naznačene teme.
Autor: doc. dr. sc Mišo Mudrić

Sadržaj

Europska jedinstvena dokumentacija o nabavi – u praksi
Autor: Ančica Jonjić

Stručni članak

Imajući na umu odredbe novog Zakona o javnoj nabavi (Nar. nov., br. 120/16) u dijelu koji se odnosi na europsku jedinstvenu dokumentaciju o nabavi, autorica u ovom broju tjednika Informator piše o pravilima o dostavi ESPD obrasca o ponudi, dajući pri tome odgovarajuće primjere.

Izmjene u fiskalizaciji u prometu gotovinom od 1. srpnja 2017.
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Prema izmjenama zakonskog i podzakonskog propisa o fiskalizaciji, izmjene i dopune u provedbi postupka fiskalizacije stupile su na snagu od 1. siječnja 2017. Međutim, kako je za veći dio izmjena Zakona bilo potrebno razdoblje prilagodbe, tako je njihova primjena i stupanje na snagu odgođeno do 1. srpnja 2017. Navedene izmjene, između ostalog, odnose se na ukidanje pojma malog obveznika fiskalizacije te ukidanje oslobođenja od fiskalizacije za dio putničkog prometa, promjenu načina prijave podataka o poslovnim prostorima te proizvođača i/ili održavatelja programskog rješenja obveznika fiskalizacije putem elektroničkog servisa ePorezna, kao i ponovnu dostavu podataka za postojeće obveznike fiskalizacije o svim poslovnim prostorima u kojim se obavlja djelatnost, najkasnije do 31. srpnja 2017. O svemu tome autorica opširnije piše u nastavku.

Regresni zahtjevi nositelja njemačkog socijalnog osiguranja povodom šteta u Republici Hrvatskoj (2.)
Autor: Mihovil Rismondo

Stručni članak

U prvom dijelu ovog članka, koji smo objavili u Informatoru, broj 6477 od 3. srpnja 2017., pisali smo o ugovorima o socijalnom osiguranju sa SR Njemačkom, Uredbi U 883/2004 od 29. travnja 2004. o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti i praksi primjene ugovora o socijalnom osiguranju. U nastavku pišemo o dokazima za određivanje štete, praksi Suda Europske unije koja se odnosi na određivanje pojma ustanove koja potražuje naknadu štete, opsegu naknade štete u odnosu na žrtvu te mjerodavnom pravu za određivanje naknade štete.

Pravna analiza Uberova poslovnog modela
Autor: Mišo Mudrić

Stručni članak

Prvi dio pravne analize Uberova poslovnog modela cine osnovne postavke poslovanja i djelovanje na tržištu Republike Hrvatske. Kako bit Uberova poslovnog modela cini Uberova digitalna aplikacija, tj. digitalna platforma na temelju koje nastaju razliciti pravni odnosi, drugi dio analize bavit ce se pitanjem poslovnog modela Ubera u kontekstu njegova reguliranja kao digitalne platforme. S tim u vezi, a u cilju omogucavanja šireg shvacanja navedene problematike bit ce svrshishodno navesti i nekoliko poredbenih prikaza prema kojima je Uberovo poslovanje pravno ureeno i prihvaceno. Te prikaze objavit cemo u okviru drugog dijela analize u jednom od sljedecih brojeva Informatora. Osnovne postavke poslovanja i djelovanja Ubera na tržištu RH rašclanjuju ugovorne odnose koji nastaju pri korištenju Uberovih usluga, pitanja s kojima se suocava Sud Europske unije u postupku davanja prethodnog mišljenja o prirodi usluga koje pruža Uber, pregled rješenja europskih sudova pred kojima su se vodili sporovi oko poslovanja Ubera, kao i hrvatski pravni okvir pružanja usluga unutarnjeg prijevoza putnika cestom. Analiza upucuje na kompleksne i nejasne pravne odnose koji nastaju korištenjem Uberovih usluga, te upitnost odredaba opcih uvjeta poslovanja.

Poslovanje Ubera u Hrvatskoj i Europi
Autor: Mišo Mudrić

Stručni članak

Što je Uber, koja je bit njegova poslovanja i koliko uopće znamo na koji način posluje, nevažna su pitanja prosječnom građaninu u situacijama kada mu se pruža mogućnost ostvarivanja brze, naoko jeftine i lako dostupne usluge. Novinski članci izvješćuju nas o sukobima taksista s vozačima Ubera, o oduzimanju vozila od strane prometnih inspektora, ali i o tome da je dolazak Ubera u Republiku Hrvatsku donio oko 1.500 novih radnih mjesta i da ga koristi više od sto tisuća korisnika, koji, kako tvrdi sama kompanija, dobivaju sigurno, povoljno i pouzdano kretanje gradovima. S Uberovim uslugama, kao i spitanjem zakonitosti njihova obavljanja susreću se, osim Republike Hrvatske, i druge europske zemlje posljednjih nekoliko godina, a o Uberu će odlučivati i Sud Europske unije, pred kojim se trenutačno vodi postupak za davanje prethodnog mišljenja glede prirode njegovih usluga. Stoga smo smatrali bitnim stručnoj javnosti, i svima onima koji žele nešto znati o tome, predočiti osnovne postavke poslovanja i djelovanja Ubera na tržištu Republike Hrvatske. One uključuju prikaz poredbene prakse nekoliko europskih zemalja koje su se bavile pitanjima pravne prirode usluga koje pružaju i zakonitosti njihova poslovanja, postupak koji se vodi pred Sudom Europske unije, te analizu postojećeg pravnog okvira RH po pitanju prijevoza putnika. U nastavku donosimo uvodna razmatranja, a na Istranicama obrađujemo naznačene teme.

Suglasnosti za stjecanje vlasništva stranca na nekretnini u Republici Hrvatskoj, ako je temelj stjecanja sudska odluka
Autor: Renata Marić-Ivanović

Stručni članak

U ovom članku razmatra se problematika vezana uz to treba li stranoj fizičkoj ili pravnoj osobi suglasnost ministra nadležnog za poslove pravosuđa Republike Hrvatske, kada se radi o stjecanju prava vlasništva na temelju odluke suda te pazi li na pretpostavke za stjecanje prava vlasništva stranaca parnični sud odnosno je li zemljišnoknjižni sud dužan paziti na određene pretpostavke oko stjecanja tog prava vlasništva prilikom upisivanja prava vlasništva na temelju odluke suda kojom takva osoba stječe pravo vlasništva. U vezi s tim pitanjima autorica ističe postojanje neujednačenih stajališta u praksi.

INACTIO NEGATORIA
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Sukladno suvremenoj građanskopravnoj doktrini, actio negatoria vlasnička tužba koju je vlasnik-posjednik ovlašten podići protiv svake osobe koja ga bespravno uznemirava na drugi način, a ne oduzimanjem stvari, te putem suda zahtijevati da to uznemiravanje prestane.

Vremeplov: Habeas Corpus Act iz 1679.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Zakon o Habeas Corpusu smatra se jednim od najvažnijih zakona u ustavnoj povijesti Engleske, kojim se pruža zaštita pojedincu od kraljevske samovolje i kojim je afirmirano načelo zakonitosti kaznenog postupka.

HAZU - Okrugli stol o upravnom sudovanju u Hrvatskoj - 29. 6. 2017.

Stručni članak

U organizaciji Znanstvenog vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, u četvrtak 29. lipnja održan je Okrugli stol o upravnom sudovanju u Hrvatskoj. Skup je otvorio predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić.

Kazneno pravo – olakotne okolnosti
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Priznanje optuženika ne može se smatrati posebnom olakotnom okolnosti, u slučaju da je prodavačica opisala i prepoznala optuženika kao počinitelja djela, te da je kod njega pronađena svota novca koja odgovara iznosu uzetom iz blagajne trgovine i nož s tragovima krvi oštećenice, koja je tim istim nožem ozlijeđena po ruci

Obvezno pravo – preuzimanje duga
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Preuzimatelj duga ne preuzima na sebe i obvezu isplate nenaplaćenih kamata dospjelih prije sklapanja ugovora o preuzimanju duga, osim ako tim ugovorom to nije ugovoreno

Statut umirovljeničkog fonda – isplata obeštećenja
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odredba Statuta umirovljeničkog fonda prema kojoj u slučaju smrti korisnika mirovine samo nasljednici prvog nasljednog reda imaju pravo na obeštećenje, nije u nesuglasju sa Zakonom o Umirovljeničkom fondu i Zakonom o provođenju Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske od 12. svibnja 1998.

Obvezatan sadržaj ugovora o specijalizaciji liječnika
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Odredbe podzakonskog akta (Pravilnik o specijalističkom usavršavanju doktora medicine) o obveznoj duljini trajanja radnog odnosa nakon završetka trajanja specijalističkog usavršavanja te o pravu na naknadu troškova specijalizacije i o njihovoj visini u slučaju povrede navedene obveze, imaju važnost propisa kojim se određuje obvezatan sadržaj ugovora o specijalizaciji - stoga one stupaju na mjesto ugovorne odredbe koja nije s njima usklađena, ili postaju sastavni dio ugovora koji takve odredbe ne sadržava, pa se i neposredno primjenjuju u tom ugovornom odnosu

Preinaka tužbe – ukidanje platnog naloga
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Kada tužitelj preinači tužbu nakon što je sud donio platni nalog, tada će sud ukinuti u cijelosti taj platni nalog i odlučiti o tužbenom zahtjevu tužitelja

Odgovornost članova trgovačkog društva

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li se članu društva s ograničenom odgovornošću dokazati da je zlorabio okolnost da kao član društva ne odgovara za obveze društva ili se njegova krivnja pretpostavlja?

Lokalna i područna (regionalna) samouprava – nespojivost dužnosti

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li obnašatelj dužnosti zamjenika župana u jedinici područne (regionalne) samouprave biti član predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave?

Tijek zateznih kamata u postupku izvlaštenja ako je prvostupanjsko rješenje poništeno

Vi pitate - mi odgovaramo

Od kada teku zatezne kamate u postupku izvlaštenja, ako je na prvostupanjsko rješenje uložena žalba koja je tek nedavno riješena i doneseno je novo prvostupanjsko rješenje na koje nije uložena žalba pa je postalo izvršno, a ovo prvo prvostupanjsko rješenje doneseno je prije osam godina?

Rokovi za konstituiranje predstavničkog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojem se roku mora konstituirati predstavničko tijelo jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave nakon provedenih lokalnih izbora?

Filteri