Informator broj 6353 od 16. veljače 2015.

UVODNIK

Financiranje projekata društvenog i gospodarskog razvoja Hrvatske iz fondova EU

U Zagrebu je 4. i 5. veljače 2015. održana prva godišnja razvojno-financijska konferencija u organizaciji Filipović i RAZBOP savjetovanja i Udruge gradova, pod naslovom Financiranje projekata društvenog i gospodarskog razvoja Hrvatske iz fondova EU, na kojoj su sudjelovali vrsni predavači. Uvodna izlaganja imali su Branko Baričević, voditelj Predstavništva, Europska komisija u Republici Hrvatskoj, Sandra Švaljek, zamjenica gradonačelnika, koja obnaša funkciju gradonačelnika Grada Zagreba, Željko Turk, predsjednik Udruge gradova i Bruno Hranić, predstavnik Udruge općina. Stoga u ovom broju lista donosimo uvodno izlaganje dr. sc. Sandre Švaljek.

Sadržaj

IUS COMMUNE PROCESSUALE
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U europskoj pravnoj tradiciji pojam »procesno opće pravo« (ius commune processuale) označuje tradicionalno opće europsko građansko procesno pravo nastalo na temelju rimsko-kanonskog procesnog prava. To se procesno pravo razvilo kako na temelju pravila rimskog procesnog prava sadržanih u Justinijanovoj kodifikaciji (Corpus iuris civilis), tako i na temelju pravila pripadnih kanonskom pravu (Corpus iuris canonici).

Novo izvješće o obračunu poreza na potrošnju od 1. siječnja 2015.
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (Nar. nov., br. 147/14) propisan je novi Obrazac PP-MI-PO za obračun i mjesečno plaćanje poreza na potrošnju, koji se podnosi do 20. u mjesecu za prethodni mjesec, za obračunska razdoblja od 1. siječnja 2015. Izmjenama i dopunama Zakona promijenjena je i mjesna nadležnost za podnošenje prijave poreza na potrošnju te se Obrazac PP-MI-PO prijavljuje prema sjedištu te prebivalištu ili uobičajenom boravištu poreznog obveznika, a ne više prema mjestu u kojem se nalazi ugostiteljski objekt i gdje je obavljena prodaja alkoholnih i bezalkoholnih pića. O navedenom autorica, s prikazom na konkretnim primjerima, piše opširnije u nastavku.

Prekoračenje ovlasti arbitražnog suda kao razlog za odbijanje priznanja arbitražne odluke prema Konvenciji o priznanju i izvršenju stranih arbitražnih odluka
Autor: Hrvoje Kurelec

Stručni članak

U ovom članku autor piše o prekoračenju ovlasti arbitražnog suda kao razlog za odbijanje arbitražne odluke prema Njujorškoj konvenciji o priznanju i izvršenju stranih arbitražnih odluka (Nar. nov. - MU, br. 4/94), i to u slučaju kad spor nije predviđen arbitražnim ugovorom, kao razlog za odbijanje priznanja pravorijeka. U jednom od sljedećih brojeva, pisat ćemo o slučajevima kad pravorijek prelazi granice arbitražnog ugovora i odluka arbitražnog suda.

Kapital leasing društava
Autor: Alida Saračević Moslavac

Stručni članak

Na temelju odredaba Zakona o leasingu (Nar. nov., br. 141/13), Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, na sjednici Upravnog vijeća održanoj 9. svibnja 2014., donijela je Pravilnik o kapitalu leasing društva (Nar. nov., br. 60/14). Tim Pravilnikom propisana su pravila i način izračuna kapitala, način i rokovi izvještavanja i dodatni zahtjevi za mjere i postupke u svezi s postupanjem leasing društva. O kapitalu leasing društava i njegovu minimalnom iznosu i drugim pitanjima od važnosti za navedeni kapital, autorica piše u tekstu.

Razvrgnuće suvlasništva isplatom
Autor: Ivan Kaladić

Stručni članak

U članku analiziramo slučaj iz sudske prakse u kojem se pojavilo sporno pravno pitanje - pripada li suvlasniku (u 3/4 dijela) obiteljske stambene zgrade s pripadajućim dvorištem, pravo na razvrgnuće suvlasništva nekretnine isplatom samo zato što želi izvršiti ulaganja u nekretninu izgradnjom novoga objekta te navodimo razloge koji opravdavaju zaključak prema kojem namjera toga suvlasnika da izvrši ulaganja u suvlasničku nekretninu izgradnjom novoga objekta, sama po sebi nije osobito ozbiljan razlog za stjecanje prava na razvrgnuće suvlasništva isplatom vrijednosti suvlasničkih dijelova drugih suvlasnika.

O ustavnosti rezultata hrvatskih predsjedničkih izbora 2015.
Autor: Robert Podolnjak

Stručni članak

U ovom članku autor prof. dr. sc. ROBERT PODOLNJAK analizira predsjedničke izbore, prvi i drugi izborni krug, odnosno izbore provedene 28. prosinca 2014. i drugi izborni krug 11. siječnja 2015., prema odredbama Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90, 135/97, 8/98 - proč. tekst, 113/00, 124/00 - proč. tekst, 28/01, 41/01 - proč. tekst, 55/01 - ispr., 76/10, 85/10 - proč. tekst i 5/14 - Odluka USRH) i Zakona o izboru Predsjednika Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 22/92, 42/92 - ispr., 69/04 - Odluka USRH, 99/04 - ispr. Odluke USRH, 44/06 - v. čl. 27. st. 2. Zakona o DIP-u, 24/11 - v. čl. 52. st. 4. Zakona o fi nanciranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe i 128/14). Autor iznosi mišljenje o načinu utvrđivanja izbornih rezultata te mišljenje drugih autora kao i rješenja drugih izbornih sustava država članica EU i zemalja u okruženju Republike Hrvatske te predlaže određena rješenja.

Obveza stjecatelja prava vlasništva na upis prava vlasništva u zemljišne knjige bez odgode
Autor: Anamarija Kovačević Turac

Stručni članak

Člankom 85. stavak 1. i 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 55/13) uvedena je obveza izvanknjižnim vlasnicima nekretnina da u određenom roku provedu upis prava vlasništva u zemljišnu knjigu. Sankcija za takvo nepostupanje je obračunavanje peterostrukog iznosa pristojbe propisanog Zakonom o sudskim pristojbama (Nar. nov., br. 74/95, 57/96, 137/02, 26/03 - proč. tekst, 125/11, 112/12 i 157/13) za tu vrstu upisa. Autorica u članku pojašnjava primjenu navedenih odredaba u praksi.

Legalnost i konstitucionalnost izbora predsjednice Republike Hrvatske
Autor: Miljenko A. Giunio

Stručni članak

Uz netom protekle izbore za predsjednika Države, komentiramo dvojbu, stajalište izraženo nakon provedenih izbora - o mogućoj upitnosti rezultata zato što proglašena Predsjednica nije dobila »apsolutnu većinu« svih birača koji su pristupili glasovanju. Članak je izvadak iz većeg članka objavljenoga u časopisu Hrvatskog saveza udruga pravnika u gospodarstvu - PRAVO U GOSPODARSTVU, u broju 1/2015. (pod naslovom - Tajming izbora za predsjednika Republike - ustavnopravna dvojba i provedbena neprikladnost).

Ovlasti upravljanja upravnim tijelom jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave zbog odsutnosti i spriječenosti pročelnika (2.)
Autor: Štefanija Kasabašić

Stručni članak

U Informatoru, broj 6352, od 9. veljače 2015., objavili smo prvi dio članka, u kojem smo obradili temu o ovlastima upravljanja upravnim tijelom JLP(R)S-a u slučaju odsutnosti odnosno spriječenosti pročelnika upravnog tijela. U drugom dijelu članka autorica nastavlja s obradom teme, pišući o obavljanju dužnosti pročelnika u slučaju privremene spriječenosti imenovanog pročelnika, dajući pritom i ogledne primjere rješenja o imenovanju pročelnika na određeno vrijeme zbog zamjene dulje odsutne pročelnice imenovane na neodređeno vrijeme odnosno rješenja o premještaju i privremenom imenovanju pročelnika iz reda službenika istoga upravnog tijela zbog kraće odsutnosti pročelnika toga upravnog tijela, kao jedno od mogućih rješenja u reguliranju ove materije.

Aktualnosti u javnoj nabavi – izmjene propisa
Autor: Zoran Vuić

Stručni članak

U članku dajemo uvid u najznačajnije novine koje donose izmijenjeni propisi iz područja javne nabave, a odnose se na sljedeće: - Pravilnik o izmjenama Pravilnika o izobrazbi u području javne nabave (Nar. nov., br. 125/14) - Uredbu o izmjenama i dopuni Uredbe o unutarnjem ustrojstvu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (Nar. nov., br. 145/14) - Uredbu o izmjeni Uredbe o javnoj nabavi za potrebe obrane i sigurnosti (Nar. nov., br. 145/14) - Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave (Nar. nov., br. 74/14).

Ovrha kada je ovršenikova imovina u nekoj od država članica Europske unije
Autor: Jelena Čuveljak

Stručni članak

Građanski sudski postupci u kojima je jedna od stranaka izvan Republike Hrvatske uvijek su zbog toga otežani, a posebno se nameće pitanje i problem prisilne ovrhe ako ovršenik dobrovoljno ne ispuni dužnu činidbu. Način priznanja i provođenja odluka hrvatskih sudova ulaskom Republike u Europsku uniju znatno je promijenjen, a ovisi i o vrsti sudske odluke te o vrsti postupka, stoga autorica u ovom članku obrazlaže pod kojim se uvjetima može koristiti neki od predviđenih načina za ovrhu presuda hrvatskih sudova u državama članicama Europske unije.

Financiranje projekata društvenog i gospodarskog razvoja Hrvatske iz fondova EU
Autor: Sandra Švaljek

Stručni članak

U Zagrebu je 4. i 5. veljače 2015. održana prva godišnja razvojno-financijska konferencija u organizaciji Filipović i RAZBOP savjetovanja i Udruge gradova, pod naslovom Financiranje projekata društvenog i gospodarskog razvoja Hrvatske iz fondova EU, na kojoj su sudjelovali vrsni predavači. Uvodna izlaganja imali su Branko Baričević, voditelj Predstavništva, Europska komisija u Republici Hrvatskoj, Sandra Švaljek, zamjenica gradonačelnika, koja obnaša funkciju gradonačelnika Grada Zagreba, Željko Turk, predsjednik Udruge gradova i Bruno Hranić, predstavnik Udruge općina. Stoga u ovom broju lista donosimo uvodno izlaganje dr. sc. Sandre Švaljek.

Povreda prava na pravično suđenje
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravo je sudova da nakon ponovljenih postupaka donose drukčije odluke, međutim sudovi su svoja utvrđenja dužni obrazložiti odnosno navesti činjenice i razloge na temelju kojih su došli do tih novih utvrđenja

Kazneni postupak – postupak za oduzimanje imovinske koristi
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Privremena mjera osiguranja oduzimanja imovinske koristi može se izreći samo glede pokretnina ili nekretnina koje su u vlasništvu osumnjičenika, a ne glede onih koje je osumnjičenik, prije donošenja rješenja o privremenoj mjeri, prodao

Dioničko društvo – istupanje iz društva – primjereni rok za isplatu naknade
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U slučaju kad sud dopusti istupanje člana iz društva, pri odluci o isplati tržišne vrijednosti poslovnog udjela mora voditi računa o stanju društva i njegovim poslovnim potrebama

Parnični postupak – apsolutna nenadležnost
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sud se zbog postojanja ugovora o arbitraži ne može po službenoj dužnosti oglasiti nenadležnim, ukinuti provedene radnje i odbaciti tužbu, već to može učiniti samo po prigovoru tuženika, koji je stavljen najkasnije na pripremnom ročištu ili, ako ono nije održano, na glavnoj raspravi do završetka tuženikova odgovora na tužbu

Branitelji – protek revizijskog roka
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nakon stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (Nar. nov., br. 137/09) rok iz članka 131. stavak 1. ZOPHBDR-a i dalje je prekluzivan rok

Nepoštene ugovorne odredbe
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Odredba ugovora o kreditu prema kojoj je redovita kamatna stopa promjenljiva u skladu s Odlukom banke, upućuje na to da se o njoj nije pojedinačno pregovaralo, nerazumljiva je jer ne sadržava precizan način utvrđivanja promjene kamatne stope, već daje banci ovlast mijenjati kamatne stope prema odlukama banke bez unaprijed dogovorenih preciznih kriterija, što je nepravedno i nepošteno prema potrošačima

Zaštita posjeda – sudska zaštita
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Rok u kojem se može ostvarivati sudska zaštita posjeda prekluzivan je, pa stoga na njegov tijek nikakav utjecaj nema početak i završetak tijeka roka određenog rješenjem o osiguranju za opravdanje (podnošenjem tužbe) izdane privremene mjere

Primjena ZUP-a - osobna dostava i promjena adrese

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se prema odredbama Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 47/09), provodi postupak osobne dostave rješenja putem oglasne ploče, ako su donesena u upravnom postupku pokrenutom po službenoj dužnosti?

Privremeno ustupanje radnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Željeli bismo da nam naše povezano društvo privremeno ustupi svog radnika na maksimalno dopušten rok - šest mjeseci. Međutim, ugovor o radu radnika, koji je sklopio sa svojim poslodavcem (a našim povezanim društvom), traje još tri mjeseca. Je li onda namjeravano privremeno ustupanje ostvarivo?

Javna nabava - primjena Zakona

Vi pitate - mi odgovaramo

Postoji li sukob interesa pri sklapanju ugovora o javnoj nabavi između Bolnice X i trgovačkog društva Komunalac d.o.o., kao javnih naručitelja u smislu članka 5. stavak 3. Zakona o javnoj nabavi, s obzirom na to da je predsjednica Sanacijskog vijeća Bolnice istodobno i Predsjednica Uprave navedenoga trgovačkog društva?

Lokalna samouprava - imenovanje članova nadzornog odbora trgovačkog društva

Vi pitate - mi odgovaramo

Prigodom imenovanja članova nadzornih odbora trgovačkih društava u kojima lokalna jedinica ima dionice ili udjele, tko ima pravo biti ovlašteni predlagatelj imenovanja?

Promjena postojećih upisa na nerazvrstanim cestama

Vi pitate - mi odgovaramo

U nedoumici smo oko tumačenja članka 131. Zakona o cestama. Naime, u stavku 2. određeno je da će se postojeći upisi u zemljišnim knjigama nerazvrstanih cesta u vlasništvu jedinice lokalne samouprave zamijeniti po službenoj dužnosti upisom nerazvrstane ceste kao javnog dobra u općoj uporabi, kao neotuđivog vlasništva jedinice lokalne samouprave. Znači li to da će se po službenoj dužnosti izvršiti izmjena upisa samo za katastarske čestice koje su putovi, a za koje je i do sada bilo upisano pravo vlasništva Općine, novim upisom te čestice kao javnog dobra u općoj uporabi u vlasništvu Općine, ili će se po službenoj dužnosti izvršiti promjena upisa, bez obzira na upisanog vlasnika, za sve čestice koje su iste površine i načina uporabe u katastru i po kulturi predstavljaju put?

Računanje roka dospijeća novčane obveze

Vi pitate - mi odgovaramo

Rok dospijeća novčane obveze pada na blagdan. Može li se rok za ispunjenje te novčane obveze računati prvi sljedeći radni dan koji nastupa iza blagdana?

Filteri