Informator broj 6060 od 04. travnja 2012.

UVODNIK

dr. sc. Jadranko Crnić – primjena temeljnih načela ustavnoga sudovanja i ustavne vladavine

Prošlo je četiri godine od smrti (4. travnja 2008.) dr. sc. Jadranka Crnića, suca Ustavnog suda Republike Hrvatske, autora brojnih članaka u listu Informator i brojnih knjiga, predsjednika nakladničkog savjeta Novog informatora i pokretača brojnih izdanja i savjetovanja. In honorem dr. sc. Jadranku Crniću osnovana je i Zaklada dr. sc. Jadranko Crnić. Dr. sc. Jadranko Crnić, prvi predsjednik Ustavnog suda samostalne i suverene Republike Hrvatske, veliko ime hrvatske pravne misli i ustavnopravne povijesti, obilježio je svojim ljudskim i pravnim djelovanjem desetljeća XX. i XXI. stoljeća. Odlaskom tog vrsnog znalca mnogih pravnih područja, a osobito ustavnog prava, prava vlasništva i drugih stvarnih prava te obiteljskog prava, ostala je velika praznina. Stoga, na četvrtu godišnjicu smrti, in honorem dr. sc. Jadranku Crniću donosimo uvodni članak dr. sc. MARIA JELUŠIĆA, suca Ustavnog suda Republike Hrvatske i docenta na Katedri za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u kojem piše o značenju i ulozi dr. sc. Jadranka Crnića u primjeni temeljnih načela ustavnoga sudovanja i ustavne vladavine. Istovremeno donosimo i dio kolumne O ustavima i ljudima, br. 14, dr. sc. Branka Smerdela, predstojnika Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Autor: dr. sc. Mario Jelušić, sudac Ustavnog suda Republike Hrvatske i docent Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Sadržaj

dr. sc. Jadranko Crnić – primjena temeljnih načela ustavnoga sudovanja i ustavne vladavine
Autor: Mario Jelušić

Stručni članak

Prošlo je četiri godine od smrti (4. travnja 2008.) dr. sc. Jadranka Crnića, suca Ustavnog suda Republike Hrvatske, autora brojnih članaka u listu Informator i brojnih knjiga, predsjednika nakladničkog savjeta Novog informatora i pokretača brojnih izdanja i savjetovanja. In honorem dr. sc. Jadranku Crniću osnovana je i Zaklada, dr. sc. Jadranko Crnić. Dr. sc. Jadranko Crnić, prvi predsjednik Ustavnog suda samostalne i suverene Republike Hrvatske, veliko ime hrvatske pravne misli i ustavnopravne povijesti, obilježio je svojim ljudskim i pravnim djelovanjem desetljeća XX. i XXI. stoljeća. Odlaskom tog vrsnog znalca mnogih pravnih područja, a osobito ustavnog prava, prava vlasništva i drugih stvarnih prava te obiteljskog prava, ostala je velika praznina. Stoga, na četvrtu godišnjicu smrti, in honorem dr. sc. Jadranku Crniću donosimo uvodni članak dr. sc. MARIA JELUŠIĆA, suca Ustavnog suda Republike Hrvatske i docenta na Katedri za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u kojem piše o značenju i ulozi dr. sc. Jadranka Crnića u primjeni temeljnih načela ustavnoga sudovanja i ustavne vladavine. Istovremeno donosimo i dio kolumne O ustavima i ljudima, br. 14, dr. sc. Branka Smerdela, predstojnika Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Jadranko Crnić: legalist na čelu trnovite, ali zvjezdane ustavne tranzicije (14)
Autor: Branko Smerdel

Stručni članak

Donosimo dio iz kolumne* prof. dr. sc. Branka Smerdela »O ustavima i ljudima«, br. 14, objavljene in honorem Jadranku Crniću, u Informatoru, broj 5955-5956. od 2 i 6. travnja 2011.

Opće smjernice za provedbu Zakona o sprječavanju pranja novca
Autor: Boris Masnjak

Stručni članak

Financijski inspektorat u rujnu 2011. donio je Opće smjernice za provođenje Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma (u nastavku teksta: Opće smjernice), koje su objavljene na web stranici Ministarstva financija2, Opće smjernice su kao provedbeni propis donesene na temelju Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma3 i pripadajućih podzakonskih propisa, a u svrhu jedinstvene primjene Zakona od strane obveznika. U nastavku obrađujemo mjere i radnje predviđene Općim smjernicama u svrhu učinkovite provedbe Zakona i jedinstvenog postupanja obveznika.

O određenim pitanjima mobinga na radnom mjestu i pravnoj zaštiti žrtve
Autor: Renata Pražetina Kaleb

Stručni članak

Na uvodnim stranicama Informatora u broju 6058 od 28. ožujka 2012., objavili smo prvi dio ovog članka u kojem autorica razmatra institut mobinga i njegov položaj u hrvatskom pravu. U nastavku članka temeljito analiziramo slučaj iz kaznenopravne prakse seksualnog mobinga u Republici Hrvatskoj. Važnost kaznene sankcije za ponašanje koje predstavlja mobing prepoznato je, te se novim Kaznenim zakonom (Nar. nov., br. 125/11), koji će stupiti na snagu 1. siječnja 2013., mobing predviđa kao kazneno djelo, u okviru kaznenog djela »Zlostavljanje na radu« iz članka 133. tog Zakona.

Opasnosti od zloporaba mjenica kod povrata kreditnih dugova
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Razmatramo Odluku Ustavnog suda Republike Hrvatske, broj U-III-798/2009 od 1. ožujka 2012., koja se odnosi na mjenična dugovanja, nastala kao osiguranje tražbina iz ugovora o kreditu i prigovore iz osnovnog pravnog posla, na temelju kojeg je mjenica izdana.

Ocjena suglasnosti s Ustavom Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda
Autor: Bojan Vidović

Stručni članak

U članku dajemo prikaz Rješenja Ustavnog suda Republike Hrvatske, broj U-I-4853/2008 i dr., od 31. siječnja 2012., koje je objavljeno u Narodnim novinama, broj 17 od 10. veljače 2012., a kojim Ustavni sud Republike Hrvatske nije prihvatio prijedloge za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom Republike Hrvatske članaka 13., 14., 15., 16., 17., 18., 20., 20a. i 21. Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda (Nar. nov., br. 128/08, 55/09 i 119/09) i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda (Nar. nov., br. 119/09).

Nove preporuke i ciljevi Europske unije za cjeloživotno učenje u području prava Europske unije
Autor: Ivana Goranić

Stručni članak

U Informatoru u broju 6057 od 24. ožujka 2012., objavili smo na uvodnim stranicama lista članak pod naslovom »Istraživanje Europskog parlamenta o poznavanju europskog prava sudaca u državama članicama EU«. U ovom broju nastavljamo s temom o edukaciji pravosudnih dužnosnika, pišući o sadržaju Rezolucije Edukacija u pravosuđu, koju je, 14. ožujka 2012., usvojio Europski parlament. Autorica u članku istovremeno iznosi i određene prijedloge rješenja koje bi Republika Hrvatska trebala provesti u ovom vremenu priprema za ulazak u članstvo EU.

Kako zakoni mogu pridonijeti učinkovitosti i ekonomičnosti rada državne uprave
Autor: Ružica Šimunec

Stručni članak

U ovom broju nastavljamo s obradom teme o neposrednom rješavanju prema odredbama Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 47/09. Naime, u Informatoru, broj 6509 od 31. ožujka 2012., objavili smo prvi dio ovoga članka. U ovom drugom dijelu autorica piše o obvezama službene osobe u postupku neposrednog rješavanja prema ZUP-u, te o pravima stranke, i na kraju piše o učinkovitosti rješavanja upravnih stvari koje ovisi o organizaciji rada i korištenju sredstava za rad. Istovremeno donosimo grafički prikaz zakonskih odredaba i pristup za njihovu primjenu koji može poslužiti u lakšem sagledavanju postupka neposrednog rješavanja prema ZUP-u.

Izvještaji neprofitnih organizacija za razdoblje siječanj - ožujak 2012.
Autor: Ivana Uroić

Stručni članak

Neprofitne organizacije obvezatne su sastaviti i predati financijski izvještaj za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2012. Izvještaj se sastavlja na obrascu »Skraćeni račun prihoda i rashoda«, koji je propisan i sastavni je dio Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija (Nar. nov., br. 7/09). Rok predaje izvještaja je najkasnije do 20. travnja 2012., a predaje se FINI.

Uređenje elektroničkih publikacija kao novog medija
Autor: Tomislav Jelić

Stručni članak

Elektroničke su publikacije kao medij, uređene Zakonom o medijima (Nar. nov., br. 59/04 i 84/11) i Zakonom o elektroničkim medijima (Nar. nov., br. 153/09 i 84/11). U članku razmatramo definiciju tog medija, uvjete propisane za obavljanje djelatnosti, pružanje usluga elektroničkih publikacija, te prava i obveze nakladnika/pružatelja elektroničkih publikacija.

Pravo na pravično suđenje – pretpostavke odgovornosti za štetu
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad određena obveza voljom stranaka promijeni svoju pravnu prirodu - te kao izvorno izvanugovorna postane ugovorna, na tu se obvezu primjenjuju odredbe zakona kojima se uređuju ugovorne obveze, a drukčije bi tumačenje dovelo do istodobne primjene različitih pravnih instituta i pravne nesigurnosti stranaka glede mjerodavnog prava

Kupoprodaja stana stanaru – privremeno korištenje stana
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Na stanu danom na privremeno korištenje, korisnik nije stekao stanarsko pravo pa mu ne pripada niti pravo na kupoprodaju stana, pod pretpostavkama pod kojima bi to pravo pripadalo stanaru

Stečajni postupak – ispitivanje nadležnosti
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sud svoju nadležnost ispituje prema okolnostima koje su postojale u vrijeme podnošenja prijedloga za otvaranje stečaja, a ne prema okolnostima koje postoje u vrijeme ispitivanja nadležnosti

Solidarno jamstvo (naplata od dužnika i jamca u odvojenim postupcima)
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Pokrenuti postupak ovrhe protiv glavnog dužnika nije smetnja da vjerovnik plaćanje te nenamirene novčane tražbine zahtijeva i od jamca platca u zasebno pokrenutom parničnom postupku

Ugovor o radu na određeno vrijeme kao mjera sankcije za kršenje radnih obveza

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik je dva puta teško povrijedio obvezu iz radnog odnosa (bio je na poslu u alkoholiziranom stanju). Nakon prvog slučaja dobio je opomenu pred otkaz. Sada, s obzirom na to da je to već druga povreda obveze iz radnog odnosa, poslodavac je odlučio otkazati ugovor o radu radniku i proveo propisani postupak savjetovanja s radničkim vijećem. Radničko vijeće predložilo je da se radniku (zbog njegovog imovnog stanja i obiteljskih prilika) ne otkaže ugovor o radu, nego da mu se ponudi sklapanje ugovora na određeno (radnik ima sklopljen ugovor na neodređeno vrijeme). Bi li poslodavac postupio sukladno Zakonu o radu da radniku ponudi aneks ugovoru o radu kojim bi se odredba o trajanju radnog odnosa na neodređeno zamijenila ugovornom odredbom o radu na određeno vrijeme (primjerice na tri mjeseca). Bi li poslodavac u navedenom slučaju možda trebao radniku dati otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora u kojem bi radniku ponudio sklapanje ugovora o radu na određeno vrijeme?

Pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik s 1. ožujkom 2012. prekida radni odnos kod jednog poslodavca i u roku kraćem od osam dana zapošljava se kod drugog poslodavca. Koliko dana godišnjeg odmora drugi poslodavac mora odobriti radniku?

Uspješnost poslovanja ovisnog društva u konsolidiranim godišnjim financijskim izvještajima matičnog društva

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojem slučaju pravna osoba, koja je matično društvo u povezanim osobama, ne treba u svojim konsolidiranim godišnjim financijskim izvještajima uključivati uspješnost poslovanja druge pravne osobe kao ovisnog društva?

Povrat plaćene komunalne naknade

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li obveznik komunalne naknade tražiti povrat plaćene obveze na temelju rješenja o utvrđivanju visine komunalne naknade koje je u žalbenom postupku poništeno i predmet je vraćen na ponovni postupak?

Filteri