Informator broj 5960 od 20. travnja 2011.

UVODNIK

Doprinos pravnoj struci i vladavini prava u Republici Hrvatskoj

U Zagrebu je 12. travnja 2011. održana svečanost Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić. Stoga u ovom broju donosimo prikaz događanja s te svečanosti, na kojoj je predsjednik Zakladne uprave mr. sc. Zoran Pičuljan, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa Republike Hrvatske istaknuo da je laureat nagrade za životno djelo u području prava Mladen Žuvela, za izniman doprinos pravnoj struci i osobit doprinos vladavini prava u Republici Hrvatskoj. Dr. sc. Ivo Grbin, sudac Vrhovnog suda u mirovini, za pravno djelo od osobite važnosti za unapređenje pravne struke za knjigu Zakon o parničnom postupku, u nakladi Organizatora iz Zagreba i prof. dr. sc. Branko Smerdel, predstojnik Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za članak od osobite važnosti za pravnu struku, koji nosi naslov »Temeljne značajke ustavnog poretka Republike Hrvatske na 20 obljetnicu ’Božićnog Ustava’«, objavljen u izdanju Ustav Republike Hrvatske, Novog informatora. O svečanom događaju i laureatima pišemo u ovom prikazu, uz donošenje određenih dijelova govora i zahvala.

Sadržaj

Čitanje pisanog iskaza svjedoka i pravično suđenje
Autori: Katarina Čorvilo Damir Juras

Stručni članak

U Informatoru, broj 5929-5931 od 8. siječnja 2011. i 5945 od 26. veljače 2011. objavljeni su komentari Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske, br. U-III-2005/2008 od 26.studenoga 2010., u kojoj je Ustavni sud promijenio dotadašnje pravno stajalište o neposrednom saslušanju svjedoka u disciplinskom (upravnom) postupku. Autori u članku ukazuju na novu Odluku Ustavnog suda, br. U-III-3274/2008 od 17. veljače 2011., prema kojoj se pravično suđenje može ostvariti i čitanjem pisanog iskaza svjedoka, a bez njegovog neposrednog saslušanja pred upravnim tijelom te zaključuju da je saslušanje svjedoka samo jedno od dokaznih sredstava.

Kako će hrvatski suci surađivati s Europskim sudom?
Autori: Tamara Ćapeta Tunjica Petrašević

Stručni članak

U Informatoru, br. 5959 od 13. travnja 2011., objavili smo prvi dio članka u kojem su autori pisali o pravnim pitanjima koja se postavljaju hrvatskom pravosudnom sustavu pri ulasku Republike Hrvatske u Europsku uniju, a osobito o načinu upućivanja zahtjeva za prethodnu odluku Europskom sudu. U ovom broju donosimo nastavak u kojem autori pišu o zakonskim rješenjima vezanim uz prethodni postupak u hrvatskom zakonodavstvu i iznose određene prijedloge.

Partnerstva u međunarodnoj poreznoj praksi
Autori: Andreja Sertić Tomiček Tajana Vrban

Stručni članak

U članku razmatramo porezni aspekt partnerstva kao oblika obavljanja neke djelatnosti, i to s aspekta međunarodne porezne prakse i prakse poreznopravnog sustava Republike Hrvatske.

Korporativno upravljanje
Autor: Dubravka Akšamović

Stručni članak

U članku razmatramo aktualna pitanja o korporativnom upravljanju s posebnim osvrtom na pitanja i probleme korporativnog upravljanja u javnim poduzećima. Pitanje korporativnog upravljanja još je donedavno bilo rezervirano isključivo za trgovačka društva u privatnom sektoru. Budući da je javni sektor u posljednja dva desetljeća prošao kroz razdoblje korjenitih i značajnih promjena te je sve više suočen s novim zahtjevima tržišta i potrošača, sve su brojnije rasprave o potrebi racionalnog i dobrog upravljanja javnim poduzećima. No, ipak, riječ je o problematici koja još uvijek u velikom broju država predstavlja pravnu novinu. Korporativno upravljanje u javnim poduzećima i dalje predstavlja značajan izazov mnogim ekonomijama. OECD je 2005. godine objavio Vodič korporativnog upravljanja za javna poduzeća1. Riječ je o prvom dokumentu takve vrste za javni sektor, koji je popunio pravnu prazninu i pomogao vladama da procijene i poboljšaju način upravljanja u javnim poduzećima. Slijedom navedenog, u članku razmatramo temeljna i opća pitanja korporativnog upravljanja. Podredno analiziramo i temeljna pitanja korporativnog upravljanja za javna poduzeća u svjetlu OECD-ovih načela za korporativno upravljanje za javna poduzeća.

Doprinos pravnoj struci i vladavini prava u Republici Hrvatskoj
Autor: Davorka Foretić

Stručni članak

U Zagrebu je 12. travnja 2011. održana svečanost Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić. Stoga u ovom broju donosimo prikaz događanja s te svečanosti, na kojoj je predsjednik Zakladne uprave mr. sc. Zoran Pičuljan, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa Republike Hrvatske istaknuo da je laureat nagrade za životno djelo u području prava Mladen Žuvela, za izniman doprinos pravnoj struci i osobit doprinos vladavini prava u Republici Hrvatskoj. Dr. sc. Ivo Grbin, sudac Vrhovnog suda u mirovini, za pravno djelo od osobite važnosti za unapređenje pravne struke za knjigu Zakon o parničnom postupku, u nakladi Organizatora iz Zagreba i prof. dr. sc. Branko Smerdel, predstojnik Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za članak od osobite važnosti za pravnu struku, koji nosi naslov »Temeljne značajke ustavnog poretka Republike Hrvatske na 20 obljetnicu ’Božićnog Ustava’«, objavljen u izdanju Ustav Republike Hrvatske, Novog informatora. O svečanom događaju i laureatima pišemo u ovom prikazu, uz donošenje određenih dijelova govora i zahvala

Prethodni staž osiguranja i obračun naknade plaće u obveznom zdravstvenom osiguranju
Autor: Mirjana Ban

Stručni članak

Prethodni staž osiguranja uvjet je za ostvarivanje nekih prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja na temelju Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (Nar. nov., br. 150/08, 94/09, 153/09, 71/10 i 139/10), kao što su pravo na ortopedska i druga pomagala, pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, te pravo na rodiljne i roditeljske potpore koje se stječe na temelju Zakona o rodiljnim i roditeljskom potporama (Nar. nov., br. 85/08, 110/0 i 34/11), a obračunavaju se i isplaćuju prema odredbama propisanim Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju. U članku pišemo o ostvarivanju tih prava kao i o najnižoj i najvišoj osnovici za isplatu naknade, te o zabrani umanjivanja isplate najniže osnovice za naknadu plaće.

Gotovinsko poslovanje s inozemstvom
Autor: Marcela Kir

Stručni članak

Zakon o deviznom poslovanju (u nastavku teksta: Zakon) člankom 34. daje ovlast Hrvatskoj narodnoj banci da odlukom uredi način na koji rezidenti podižu i polažu stranu gotovinu na račun otvoren u banci, rok u kojem su dužni naplaćenu stranu gotovinu i čekove koji glase na stranu valutu položiti na račun otvoren u banci, te uvjete pod kojima mogu držati stranu gotovinu i čekove u blagajni. Na temelju tog članka Zakona donesena je Odluka o načinu na koji rezidenti podižu i polažu stranu gotovinu i čekove na račun otvoren u banci3 (u nastavku teksta: Odluka). Kako odredbe propisa Europske unije koje dotiču ovu materiju ne postavljaju nikakva ograničenja glede iznosa koji se slobodno naplaćuje u stranoj gotovini, pod uvjetom da se u najkraćem roku primljeni novac položi na račun u banci te da se strogo poštuju odredbe koje reguliraju sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma, tako ni u našoj Odluci nema nikakvih vrijednosnih ograničenja. Ograničenja u naplati stranom gotovinom i gotovinom u kunama proizlaze iz članka 39. Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma4 koji je stupio na snagu 1. siječnja 2009. O svemu tome više u nastavku.

Načelna pravna stajališta Ustavnog suda o ustavnom jamstvu vlasništva te o dobrima od interesa za Republiku Hrvatsku
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Nedavno je Ustavni sud Republike Hrvatske donio Odluku, br. U-I-763/2009 i dr. (Nar. nov., br. 39/11), kojom je ukinuo neke odredbe Zakona o poljoprivrednom zemljištu (Nar. nov., br. 152/08, 25/09, 153/09 i 21/10). Pri donošenju te Odluke Ustavni je sud zauzeo i neka načelna stajališta o ustavnom jamstvu vlasništva kao i o dobrima od interesa za Republiku Hrvatsku iz članka 52. stavak 1. Ustava Republike Hrvatske. Ovim člankom autor prikazuje ta načelna stajališta.

Povreda ustavnog prava na pravično suđenje – ovrha – pogreška u pisanju brojeva
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ne predstavlja neotklonjivi nedostatak, koji bi bio u razmjeru s pravnom posljedicom gubitka prava podnositelja na pristup sudu odnosno prava na provedbu sudske odluke, pogreška u pisanju brojeva, jer takav gubitak prava znači ograničavanje ustavnog i konvencijskog prava podnositelja na pristup sudu

Oružane snage – vojna iskaznica
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Vojnom iskaznicom se dokazuje pripadnost hrvatskoj vojsci, ali to ne znači da je imatelj vojne iskaznice u radnom odnosu s Republikom Hrvatskom

Parnični postupak - revizija protiv presude
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad stranka podnese reviziju tvrdeći da odluka u sporu zavisi o rješenju nekog materijalnopravnog ili postupovnopravnog pitanja važnog za osiguranje jedinstvene primjene zakona i ravnopravnosti građana, ali to pitanje ne naznači, sud će reviziju odbaciti

Pravo trgovačkih društava – podobnost skupštine da odlučuje
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako su skupštini društva s ograničenom odgovornošću prisustvovali članovi koji predstavljaju najmanje desetinu temeljnog kapitala društva, ali manje od potrebnog broja propisanog društvenim ugovorom, nedostatak kvoruma propisanog društvenim ugovorom nema za posljedicu ništavost donesenih skupštinskih odluka, već, možebitno, njihovu pobojnost

Evidencija radnog vremena mobilnih radnika koji voze u timu

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se u evidenciji radnog vremena računa vrijeme koje mobilni radnik koji vozi u timu, provede sjedeći pokraj vozača ili na ležaju kad je vozilo u kretanju?

Zastara tražbine osigurane zadužnicom

Vi pitate - mi odgovaramo

i U kojem roku zastarijeva tražbina osigurana zadužnicom s obzirom na njezino svojstvo da ima učinak pravomoćnog rješenja o ovrsi i svojstvo ovršne isprave?

Izgradnja građevina za zbrinjavanje otpada – izvlaštenje

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li se interes Republike Hrvatske za izvlaštenje zemljišta na kojem se planira graditi objekt za zbrinjavanje otpada posebno utvrditi odlukom Vlade Republike Hrvatske ili je taj interes već utvrđen nekim propisom?

Oporezivanje povrata doprinosa

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se ostvaruje pravo na povrat doprinosa plaćenih iznad najviše godišnje osnovice, po kojoj se stopi plaća porez na taj iznos i tko ga obračunava?

Filteri