Informator broj 5251-5252 od 03. srpnja 2004. i 10. srpnja 2004.

UVODNIK

Novela Zakona o sprječavanju pranja novca

Od 1. siječnja 2004. godine primjenjuje se Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju pranja novca (Nar. nov., br. 117/03 i 142/03) te novi Pravilnik o njegovoj provedbi (Nar. nov., br. 189/03). Donesene izmjene izrađene su na inicijativu Ureda za sprječavanja pranja novca, a kojim se nove mjere u suzbijanju pranja novca uvode u hrvatsko zakonodavstvo. Člankom se daje cjeloviti prikaz promjena uz naglasak na prošireni krug obveznika u poduzimanju mjera sprječavanja pranja novca, te novi cenzus za obvezu prijave gotovinskih transakcija.
Autor: mr. Renata Cvrčić

Sadržaj

Novela Zakona o sprječavanju pranja novca
Autor: Renata Cvrčić

Stručni članak

Od 1. siječnja 2004. godine primjenjuje se Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju pranja novca (Nar. nov., br. 117/03 i 142/03) te novi Pravilnik o njegovoj provedbi (Nar. nov., br. 189/03). Donesene izmjene izrađene su na inicijativu Ureda za sprječavanja pranja novca, a kojim se nove mjere u suzbijanju pranja novca uvode u hrvatsko zakonodavstvo. Člankom se daje cjeloviti prikaz promjena uz naglasak na prošireni krug obveznika u poduzimanju mjera sprječavanja pranja novca, te novi cenzus za obvezu prijave gotovinskih transakcija.

Ugovori o međusobnoj carinskoj pomoći
Autor: Vlasta Kovačević

Stručni članak

Razmatra se način sklapanja ugovora o međusobnoj carinskoj pomoći sadržaj te svrha tog ugovora. Ujedno se daje i kratak prikaz Konvencije o uzajamnoj pomoći radi prevencije, istraživanja i suzbijanja carinskih prekršaja tzv. Nairobi konvencije.

Status pročelnika kao lokalnog službenika koji upravlja upravnim tijelom u jedinicama lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave
Autor: Štefanija Kasabašić

Stručni članak

U svezi s brojnim upitima postavljenim na Savjetovanju, održanom 20. i 21. travnja 2004. godine u Zagrebu, u organizaciji Novog Informatora, autorica ŠTEFANIJA KASABAŠIC, dipl. iur. iz Zagreba, piše o odgovarajućoj primjeni Zakona o državnim službenicima i namještenicima (Nar. nov., br. 27/01) koji se temeljem članka 96. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01 i 60/01 - vjerodostojno tumačenje) primjenjuje na lokalne službenike u upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, uključujući i pročelnika, i to na postupak imenovanja pročelnika upravnog tijela, ovlasti pročelnika kao čelnika upravnog tijela koji upravlja upravnim tijelom, te prava i obveze pročelnika kao lokalnog službenika za vrijeme obavljanja te službeničke dužnosti i nakon ukidanja upravnih tijela i drugih promjena u ustrojstvu upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, te odgovornost pročelnika zbog povrede službene dužnosti i prestanku službe. U jednom od sljedećih brojeva lista nastavit ćemo s obradom teme pišući o statusu pročelnika nakon promjene odluke o ustrojstvu i pravilnika o unutarnjem radu upravnih tijela nakon imenovanja pročelnika javnim natječajem i o drugim pitanjima.

Inspekcijski nadzor i zaštita potrošača
Autor: Milan Stipić

Stručni članak

U članku autor Milan Stipić, dipl. iur., iz Zagreba obrađuje neka pitanja postupanja tijela državne uprave, točnije, državnih službenika na radnim mjestima inspektora, na zaštiti prava potrošača i gospodarskih interesa potrošača. Propisi kojima se uređuju ti odnosi jesu postupovno-pravne i materijalne prirode. Prava i pravni interesi potrošača štite se različitim sredstvima. Jednom je to u upravnom, drugi put u sudskom postupku. Donošenjem Zakona o potrošačima (Nar. nov., br. 96/03) i njegovim stupanjem na snagu može se reći da je u Republici Hrvatskoj učinjena svojevrsna kodifikacija propisa o zaštiti potrošača, ali se nikako ne može, kao važeće mišljenje prihvatiti da je ovaj Zakon jedini pravni izvor zaštite potrošača jer je nemoguće obveze gospodarskih subjekata s gledišta posrednika između proizvođača i potrošača urediti jednim zakonom. Člankom se pokušava pridonijeti potpunijem tumačenju pravnog sadržaja i smisla pravnih normi koje uređuju inspekcijski nadzor. U zaštiti potrošača inspektori sa svojim ovlastima nisu sami, tu su i sudovi, a i potrošači kao građani u svojstvu oštećenika mogu svojom aktivnošću pokretati postupke radi ostvarivanja prava pri kupnji proizvoda i usluga ili od nadležnih tijela tražiti informacije u vezi s ostvarivanjem prava potrošača. Stoga, u ovom prvom dijelu, pišemo o provođenju inspekcijskog nadzora na temelju Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 53/91, 103/96 - Odluka USRH), Zakona o sustavu državne uprave (Nar. nov., br. 75/93, 92/96, 48/99, 15/00, 59/01, 190/03 - proč. tekst i 199/03), Zakona o Državnom inspektoratu (Nar. nov., br. 76/99, 96/03, 107/03 i 151/03) i drugih propisa koji se primjenjuju u ovom području. U sljedećem nastavku pisat ćemo o nekim pitanjima u vezi s primjenom Zakona o prekršajima (Nar. nov., br. 88/ 02, 122/02 i 187/03) u provođenju inspekcijskog nadzora i zaštiti potrošača.

Izvještaji o korištenju sredstava doznačenih za financiranje decentraliziranih funkcija
Autori: Ivana Jakir-Bajo Ivana Miletić

Stručni članak

Od 2001. g. započeo je proces fiskalne decentralizacije pa su tako odgovornosti za financiranje nekih djelatnosti prenesene na lokalne jedinice. To je prva faza decentralizacije u kojem se na lokalne jedinice (županije i velike gradove) prenose ovlasti za financiranje školstva, zdravstva i socijalne skrbi te su decentralizirani rashodi, ponajprije, ovlasti za financiranje materijalnih rashoda i rashoda za nabavu nefinancijske imovine. Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave obvezne su sastaviti i nadležnim ministarstvima dostaviti izvješća o korištenju sredstava doznačenih za financiranje decentraliziranih funkcija do 20. srpnja 2004. g.

Privremeni odnosi radnika i poslodavca nakon izvanrednog otkazivanja ugovora o radu
Autor: Zrinko Zrilić

Stručni članak

U članku se analiziraju odredbe čl. 145. st. 8., 9. i 10. Zakona o radu koje sadržavaju praktično i životno vrlo značajnu regulativu, posebice za radnika, i kojom se privremeno uređuju odnosi radnika i poslodavca nakon izvanrednog otkazivanja ugovora o radu od strane poslodavca. Autor se bavi svakom od navedenih odredaba i opisuje zakonske uvjete nužne za njihovu primjenu. Skreće se pažnja na neke zakonom nepredviđene praktične situacije u pogledu kojih autor pruža svoje mišljenje i tumačenje, uz zaključak kako ih je zakonodavac možda trebao opsežnijom regulativom predvidjeti i regulirati.

Upravni akt - zdravstvena sposobnost za držanje i nošenje oružja
Sud: Upravni sud

SENTENCE

Rješenje policijske uprave o upućivanju na zdravstveni pregled vlasnika oružja, nije upravni akt.

Područja posebne državne skrbi - pravo na uvećanu plaću
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za ostvarivanje prava na uvećanu plaću, uz rad na području posebne državne skrbi, državni službenik mora kumulativno ispunjavati i pretpostavke prebivališta i boravišta na tom području.

Nemogućnost revizije protiv pravomoćnog rješenja suda udruženog rada
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Protiv pravomoćnog rješenja Suda udruženog rada Republike Hrvatske nije dopuštena revizija.

Ustupanje potraživanja ugovorom (cesija)
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ugovorom o ustupanju može se prenijeti potraživanje koje je sporno.

Stečajni postupak - ostale obveze stečajne mase
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nije osnovana presuda kojom je zahtjev zaposlenika stečajnog dužnika odbijen zbog toga što stečajni upravitelj nije namirio troškove stečajnog postupka, jer se presudom odlučuje o osnovanosti tužbenog zahtjeva, a ne o redoslijedu namirenja u stečajnom postupku.

Žalba protiv prvostupanjske odluke o prekršajnom postupku
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravodobno podnesena žalba ovlaštene osobe protiv prvostupanjskog rješenja o prekršaju odgađa izvršenje rješenja o prekršaju.

Oporezivanje potpora za otklanjanje posljedica prirodnih nepogoda

Vi pitate - mi odgovaramo

Fizičkoj je osobi zbog otklanjanja posljedica nastalih od prirodnih nepogoda na obiteljskoj kući, trgovačko društvo isplatilo potporu u novcu na žiro-račun. Je li tako isplaćena potpora oporeziva porezom na dohodak?

Komunalno gospodarstvo

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li jedinica lokalne samouprave vlasnicima svijetlećih reklama koje koriste električnu energiju iz sustava javne rasvjete, naplatiti trošak električne energije?

PDV na adaptiranu ili rekonstruiranu rabljenu nekretninu

Vi pitate - mi odgovaramo

Plaća li se porez na dodanu vrijednost pri prodaji adaptirane ili rekonstruirane rabljene nekretnine?

Pravo zadržanja

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li stvar koju vjerovnik zadržava, koristeći se pravom zadržanja, potjecati iz istog pravnog odnosa kao i tražbina koja mu po dospjelosti nije plaćena ili je to irelevantno?

Filteri