Informator broj 5167 od 13. rujna 2003.

UVODNIK

Pravni akti Europske unije

Razmatraju se pravni akti Europske unije i to uredbe, direktive, odluke te preporuke i mišljenja. Od navedenih akata posljednja dva nemaju obvezujuću snagu. Uredbe su obvezujuće u cijelosti i izravno se primjenjuju u državama  članicama. Direktiva je obvezujuća za svaku državu članicu kojoj je upućena u pogledu rezultata koji se mora postići s tim da država članica sama bira oblik i metode. Odluka je u cijelosti obvezujuća za one kojima je namijenjena.
Autor. mr. sc. Tomislav Jelić

Sadržaj

Pravni akti Europske unije
Autor: Tomislav Jelić

Stručni članak

Razmatraju se pravni akti Europske unije i to uredbe, direktive, odluke te preporuke i mišljenja. Od navedenih akata posljednja dva nemaju obvezujuću snagu. Uredbe su obvezujuće u cijelosti i izravno se primjenjuju u državama  članicama. Direktiva je obvezujuća za svaku državu članicu kojoj je upućena u pogledu rezultata koji se mora postići s tim da država članica sama bira oblik i metode. Odluka je u cijelosti obvezujuća za one kojima je namijenjena.

Rad carinskih službi u svijetu te utjecaj elektroničkog načina poslovanja na njih
Autor: Vlasta Kovačević

Stručni članak

Mnogi stručnjaci izražavaju zabrinutost zbog nedostatka međunarodno uređenih pravila kojima bi se uredilo elektroničko okruženje. Tek je nedavno Svjetska trgovinska organizacija (World Trade Organization - WTO) počela shvaćati da je Internet-trgovina globalni trgovački cilj. Zadnjih nekoliko godina WTO nastavlja svoju bescarinsku politiku elektroničke trgovine, koja je rezultirala rastom u korištenju Interneta na globalnom tržištu. Postoje područja u kojima se trgovina još uvijek odvija s pomoću papirnate dokumentacije, koju je potrebno regulirati međunarodnim sporazumom, da bi se očuvao Internet kao neregulatorni medij u kojem konkurencija i izbor potrošača oblikuju tržište.

Analiza pravila poreznog postupka

Stručni članak

Autorica u članku piše o odredbama Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 127/00, 96/01 i 150/02), koje se odnose na pravila poreznog postupka, te o njegovom odnosu prema Zakonu o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 53/91 i 103/96 - Odluka USRH) i drugim propisima. Iznose se određene dvojbe koje dovode do kolizije u primjeni tog propisa, a koje bi, de lege ferenda, trebalo otkloniti i uskladiti Opći porezni zakon sadržajno i nomotehnički, što bi rad poreznih tijela učinilo efikasnijim u ostvarenju zaštite interesa države i poreznih obveznika.

Uz Prijedlog zakona o gradnji
Autor: Davor Mrduljaš

Stručni članak

Prijedlog zakona o gradnji upućen je u zakonodavnu proceduru Hrvatskom saboru kao Konačni prijedlog zakona o kojem se trebalo raspraviti i donijeti ga po hitnom postupku u jednom čitanju, a kao razlog tome jest potreba usklađivanja tehničkog zakonodavstva Republike Hrvatske sa zakonodavstvom EU-a. Nakon rasprave na radnim tijelima kao i na sjednici Hrvatskog sabora ipak je zaključeno da se Zakon donese u redovitom postupku. U članku se ne daje cjeloviti prikaz Prijedloga zakona o gradnji, već se analiziraju određene novine u odnosu na sadašnji, još uvijek važeći Zakon o gradnji (Nar. nov., br. 52/99, 75/99, 117/01 i 47/03) kao i posljedice koje bi mogle nastati u primjeni.

Zakon o zaštiti potrošača
Autor: Dražen Kozulić

Stručni članak

Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (Nar. nov. - Međunar. ugovori br. 14/01) Republika Hrvatska je otpočela proces pridruživanja Europskoj uniji. Jedna od važnijih obaveza u procesu pridruživanja je i prilagodba nacionalnog zakonodavstva pravnom sustavu Europske unije. Stoga je osobito važno i zakonsko reguliranje zaštite potrošača u skladu s europskim standardima. Shodno tome donesen je i objavljen 10. lipnja 2003. Zakon o zaštiti potrošača (Nar. nov., br. 96/03), koji se nalazi u primjeni od 8. rujna 2003. godine. U nastavku teksta dajemo kratak prikaz najvažnijih odredbi toga Zakona.

Prijenos strane gotovine, gotovine u kunama, čekova i materijaliziranih vrijednosnih papira u inozemstvo
Autor: Vlasta Brozović

Stručni članak

Bila su prije, a i sad su propisana ograničenja u pogledu iznošenja strane valute u gotovini i čekovima kako se ne bi ugrozila platnobilančna i devizna pozicija Republike Hrvatske sukladno obvezama prema stranim financijskim institucijama. Zakonom o deviznom poslovanju (Nar. nov., br. 96/03), uvedena je novina u odnosu na dosadašnje propise kojim se fizičkim osobama Republici Hrvatskoj, dopušta pored iznošenja strane valute u gotovini i čekovima, i iznošenje materijaliziranih vrijednosnih papira. O tim svim aspektima deviznog poslovanja, autorica VLASTA BROZOVIĆ, dipl. oec. iz Zagreba, piše u nastavku članka osobito u svjetlu odredbi važeće Odluke o unošenju i iznošenju gotovine, čekova i materijalnih vrijednosnih papira (Nar. nov., br. 111/03).

Apsolutna nadležnost sudova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nadležnost sudova u Republici Hrvatskoj za suđenje strancima koji uživaju pravo imuniteta zavisi od sadržaja pravila međunarodnog prava.

Zakup poslovnih prostora - prestanak na osnovi odustanka
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ocijenjeno je da ne postoje pretpostavke za obnavljanje ugovora o zakupu poslovnog prostora zaključenog na određeno vrijeme, kad je zakupodavac protiv zakupca pokrenuo parnicu za otkaz ugovora zbog neplaćanje zakupnine.

Trgovačka društva - ništavost odluka skupštine
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Član društva koji je glasovao protiv odluke skupštine, ali nije izjavio protivljenje, nije aktivno legitimiran na podnošenje tužbe na utvrđenje ništavosti.

Naknada materijalne štete - umanjena vrijednost
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ocijenjeno je da postoji smanjenje vrijednosti motornog vozila kad je zbog štetnog događaja došlo do deformacije karoserije, a otklanjanje tog nedostatka bilo bi nerentabilno.

Raskid ugovora o zakupu u zdravstvu
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Raskid ugovora o zakupu prostora za obavljanje privatne prakse nije zakonska osnova za donošenje rješenja o prestanku obavljanja privatne prakse.

Presumpcija sklapanja ugovora o radu na neodređeno vrijeme

Vi pitate - mi odgovaramo

Radniku je istekao ugovor o radu na određeno vrijeme u trajanju 6 mjeseci, kojeg smo s njim sklopili zbog povećanja opsega poslova. Zbog ponovne potrebe za tim radnikom sklopili smo s njim novi ugovor o radu na određeno vrijeme, također u trajanju 6 mjeseci. Zanima nas hoće li se u takvoj situaciji smatrati da je radnik sklopio ugovor o radu na neodređeno vrijeme, temeljem članka 10. stavka 5. Zakona o radu, budući da je »ostao raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje je ugovor sklopljen?

Odgovornost organizatora športske priredbe

Vi pitate - mi odgovaramo

Namjeravamo organizirati športsku priredbu. Zanima nas primjenjuju li se i na športsku priredbu odredbe Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, kao što se primjenjuju na športska natjecanja?

Naknada štete potrošaču kod zajmodavca kao treće osobe

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li potrošač, kojem je odobren potrošački zajam pravo na naknadu štete kod zajmodavca, koji je različit od trgovca, za neispunjenje ugovora o kupoprodaji proizvoda za potrošnju od strane tog trgovca?

Filteri