Informator broj 5131 od 10. svibnja 2003.

UVODNIK

Je li Hrvatska postala prezadužena?

Hrvatska svakidašnjica sve više poprima karakteristike života na dug. Građani masovno kupuju uz pomoć svih mogućih oblika odgoda plaćanja, banke obilno nude i realiziraju razne vrste kredita, a država i njezina poduzeća su glavni  investitori. Naš sugovornik na temu rasta zaduženosti, njezinim uzrocima i posljedicama je prof. dr. sc. MATE BABIĆ,  redoviti profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.
Autor: Novi informator

Sadržaj

Je li Hrvatska postala prezadužena?
Autor: Novi informator

Stručni članak

Hrvatska svakidašnjica sve više poprima karakteristike života na dug. Građani masovno kupuju uz pomoć svih mogućih oblika odgoda plaćanja, banke obilno nude i realiziraju razne vrste kredita, a država i njezina poduzeća su glavni  investitori. Naš sugovornik na temu rasta zaduženosti, njezinim uzrocima i posljedicama je prof. dr. sc. MATE BABIĆ, redoviti profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.

Primjena članka 6. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda - pravo na pravedno suđenje
Autori: Ivan Šprajc Antun Lončarić

Stručni članak

U Presudi Četvrtog vijeća Europskog suda za ljudska prava od 12. studenog 2002. Salomonsson v. Švedska u primjeni članka 6. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda - pravo na pravedno suđenje, iznosimo zanimljivo stajalište toga Suda o slučaju održavanja usmene rasprave u upravnom sporu.

Suglasnost na otkaz ugovora o radu
Autor: Antun Lončarić

Stručni članak

Autor uočava da odredbama kojima se regulira otkaz ugovora o radu uz obveznu suglasnost radničkog vijeća, odnosno sindikalnog povjerenika, nisu propisani rokovi u kojima je moguće pokrenuti pred sudom postupak radi nadomještanja uskraćene suglasnosti. Isto tako postavlja i pitanje roka u kojem bi poslodavac trebao otkazati ugovor o radu nakon dobivene suglasnosti s obzirom na to da ni taj rok nije propisan. Za popunjavanje tih pravnih praznina predlaže odgovarajuća rješenja o kojima bi svakako valjalo voditi računa i pri predstojećem noveliranju Zakona o radu.

Tržišna struktura hrvatskog bankovnog sustava
Autor: Mijo Jozić

Stručni članak

Posljednjih godina vode se rasprave u stručnoj javnosti da na hrvatskom financijskom tržištu imamo previše sudionika odnosno da imamo previše banaka, posebno nakon bankarske krize 1998. godine. Pritom nije analizirano kakav utjecajje imao broj sudionika odnosno tržišna struktura na kvalitetu i cijenu usluga na hrvatskom financijskom tržištu. U tom smislu može se promatrati promjena zakonskih propisa osobito u vezi novog Zakona o bankama (Nar. nov., br. 84/02), te usporedba sa smjernicama Europske unije koje se odnose na reguliranje financijskog tržišta. Naime, Sporazumom o  stabilizaciji, države kandidati za članstvo u Europsku uniju dužne su svoje cjelokupno zakonodavstvo uskladiti sa zakonodavstvom zemalja članica Europske unije. U ovom članku autor MIJO JOZIĆ, dipl.oec. analizira regulatorne uvjete koji se odnose na osnivački kapital potreban za ulazak na tržište bankovnih i financijskih usluga te njihov utjecaj na formiranje bankovne tržišne strukture.

Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

U Informatoru br. 5127 od 26. 4. 2003. g. objavili smo prvi dio ovog članka pod naslovom »Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike« u kojem smo pisali o primjeni i tumačenju Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike (Nar. nov., br. 3/02, 45/02 - isp., te Dodatak I. - Nar. nov., br. 9/03), na temelju pitanja koja su postavljena Zajedničkoj komisiji za tumačenje i praćenje primjene kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenika. U tom prvom dijelu članka pisali smo o pitanjima koja su se odnosila na radno vrijeme, godišnji odmor i dopust. U ovom broju nastavljamo s obradom teme, pišući o pitanjima koja su postavljena Zajedničkoj komisiji za tumačenje i praćenje primjene kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike, a koja se odnose na plaću i dodatke na plaću, te na ostala materijalna prava državnih službenika i namještenika.

Posvojenje u novopredloženom obiteljskom zakonodavstvu
Autor: Aleksandra Korać Graovac

Stručni članak

Posvojenje kao institut obiteljskog prava izaziva veliki interes kako stručne javnosti tako i šire zajednice, pa mu stoga treba i u zakonodavnom smislu posvetiti osobitu pažnju. U članku autorica razmatra institut posvojenja prema Prijedlogu zakona o obitelji, braku i izvanbračnim zajednicama, koji se nalazi u saborskoj proceduri donošenja, u kojem je ono drukčije uređeno nego u Obiteljskom zakonu (Nar. nov., br. 162/98), te ujedno pojašnjava zašto se pristupilo izmjenama.

Izmjene i dopune Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost
Autor: Zdravka Barac

Stručni članak

Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 58/03), čije se odredbe primjenjuju od 16. travnja 2003., oslobođena je plaćanja PDV-a roba u izvozu, a vezano uz članak 13. Zakona o porezu na dodanu vrijednost u dijelu što se odnosi na postupak unutarnje proizvodnje prema carinskim propisima. To oslobođenje provedeno je izmjenom članka 71. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost. U svrhu pojašnjenja navedene izmjene potrebno je razmotriti odredbe Carinskog zakona (Nar. nov., br. 78/99,117/99, 73/00, 92/ 01 i 47/03), točnije odredbe članka 124.-132. toga Zakona, koji, između ostalog, propisuju postupak unutarnje proizvodnje za stranu robu za koju se ne plaća carina niti ona podliježe trgovinskim mjerama, a namijenjena je ponovnome izvozu u obliku dobivenih proizvoda. To je tzv. »sustav odgode«.

Izmjene i dopune Pravilnika o programu i polaganju ispita za poreznog savjetnika
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Zakonom o poreznom savjetništvu (Nar. nov., br. 127/00) uređena je djelatnost poreznog savjetništva kao neovisnog i samostalnog zanimanja kojim se u skladu s pravnim, gospodarskim, poreznim i računovodstvenim sustavom RH osigurava na pouzdan način pravilna primjena poreznih propisa od poreznih obveznika. Temeljem članka 32. Zakona o poreznom savjetništvu, ministar financija donio je Pravilnik o programu i polaganju ispita za poreznog savjetnika (Nar. nov., br. 54/01 i 79/01 - isp.) kojim je uređen program ispita, ispitno povjerenstvo, prijava ispita, polaganje ispita, ocjenjivanje i drugi postupci te popis ispitne literature za polaganje ispita. Taj je Pravilnik izmijenjen i dopunjen, a te izmjene i dopune objavljene su u Narodnim novinama br. 38/03 i primjenjuju se od 21. ožujka 2003. g. U nastavku ukazujemo na novosti u programu i postupku polaganja ispita kao i u popisu ispitne literature.

Apsolutno bitne povrede odredaba parničnog postupka - stvarna nadležnost
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Protiv konačnog upravnog akta zakonom je propisana sudska zaštita u upravnom sporu pred Upravnim sudom Republike Hrvatske. 

Prometni prekršaji - upravljanje neregistriranim radnim strojem
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Tko u prometu na cestama upravlja neregistriranim radnim strojem čini time prekršaj iz čl. 305. st. 1. 1.18. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Stečajni postupak - ispitivanje gospodarsko-financijskog stanja dužnika
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Bez ispitivanja gospodarsko-financijskog stanja dužnika nije moguće utvrditi da je dužnik postao solventan, a niti obustaviti stečajni postupak nad dužnikom.

Otkaz ugovora o radu - odredba o otpremnini
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odluka o otkazu ugovora o radu nije nezakonita zbog toga što u odluci nije određena otpremnina.

Obnova carinskog postupka
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Postupak završen konačnim rješenjem u upravnom postupku obnovit će se ako se rješenje temelji na potvrdi ureda za obranu, a to je tijelo potvrdu poslije stavilo izvan snage.

Uzimanje i presađivanje dijelova ljuskog tijela u svrhu liječenja

Vi pitate - mi odgovaramo

Poznato je da se mogu uzimati dijelovi ljudskog tijela u svrhu liječenja s umrle osobe. Je li to dopušteno i s tijela žive osobe?

Predsjednik glavne skupštine

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li predsjednik glavne skupštine u dioničkom društvu biti ujedno i dioničar tog društva ili to može biti i neka druga osoba?

Oporezivanje dohotka od najma soba i postelja turistima kod izravnog iznajmljivanja

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se obračunava i plaća porez na dohodak ostvaren kod izravnog iznajmljivanja soba i postelja turistima za koje je plaćena boravišna pristojba?

Povrat poreza u putničkom prometu

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li pravo na povrat poreza u putničkom prometu hrvatski državljanin koji je na privremenom radu u inozemstvu kad kupljena dobra iznosi iz Republike Hrvatske?

Valjanost ranije sastavljenih oporuka

Vi pitate - mi odgovaramo

Oporuka je sastavljena prije četiri godine. Oporučitelj je umro 15. travnja 2003. godine. Koji će se propisi primijeniti glede te oporuke?

Filteri