Informator broj 6577 od 03. lipnja 2019.

UVODNIK

Novela Zakona o trgovačkim društvima

U dvadeset petoj godini primjene po deseti put izmijenjen je i dopunjen Zakon o trgovačkim društvima . Brojne izmjene i dopune Zakona, koje su stupile na snagu 20. travnja 2019. , zaslužuju osvrt kako bi se skrenula pozornost na neke važnije među njima. Iako bi detaljnije ulaženje u sve izmjene i dopune odredbe Zakona zahtijevalo opsežniju i temeljitu obradu, u članku se akademik JAKŠA BARBIĆ osvrće na utjecaj nekih važnijih izmjena i dopuna na svakodnevnu pravnu praksu.
Autor: akademik Jakša Barbić* Professor emeritus Sveučilišta u Zagrebu.

Sadržaj

Odbačen prijedlog udruge »Blokirani« za ukidanje javnobilježničke ovrhe
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Ustavni sud Republike Hrvatske je rješenjem broj: U-I-1365/2017 i dr. od 9. travnja 2019. odbacio prijedlog Udruge građana »Blokirani« iz Pule za ukidanje odredaba članaka od 278. do 289. Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 112/12, 25/13, 93/14, 55/16 i 73/17), koje uređuju provedbu ovrhe na temelju vjerodostojne isprave od strane javnih bilježnika. Stoga u članku prikazujemo temeljne prigovore predlagatelja i ocjenu Ustavnog suda u navedenom predmetu.

Neke kontradikcije oko učinaka privremenih mjera zabrane otuđivanja ili opterećivanja nekretnine
Autor: Goran Marčan

Stručni članak

U članku autor razmatra koliziju odredaba članka 84. st. 3. i članka 342. st. 3. Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 112/12, 25/13, 93/14 i 55/16), a s obzirom na to da rješenja o određivanju privremene mjere imaju učinak rješenja o ovrsi.

Informatorovi pravni alati: Odluka o korištenju godišnjeg odmora i odluka o isplati regresa
Autor: Novi informator

Stručni članak

Raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje, sukladno članku 85. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14 i 127/17), poslodavac, u skladu s kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu, ugovorom o radu i Zakonom o radu, najkasnije do 30. lipnja tekuće godine. 

Praksa Visokog upravnog suda RH u stvarima javne nabave nakon Odluke Ustavnog suda RH, U-I-2911/2017
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Ovim člankom autor prikazuje i analizira praksu Visokog upravnog suda Republike Hrvatske sukladno novom Zakonu o javnoj nabavi (Nar. nov., br. 120/16), od donošenja Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske, br. U-I-2911/2017 od 5. veljače 2019. godine pa zaključno do 24. svibnja 2019., pri čemu se posebno osvrće na recentnu presudu navedenog suda, kojom je utvrdio postojanje pretjeranog pravnog formalizma u radu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave.

Vremeplov: Zakon o državljanstvu Indijanaca – 2. lipnja 1924.

Stručni članak

Starosjedioci Sjedinjenih Američkih Država, za koje se i danas koristi ime Indijanci zbog Kolumbova pogrešnog vjerovanja da je stigao do Indije i na otkrivenom tlu zatekao »Indijance«, sve do 2. lipnja 1924. nisu mogli imati američko državljanstvo po rođenju niti su mogli biti naturalizirani, kao što je bio slučaj s doseljenicima. 

Sustavi unutarnjih kontrola u javnom sektoru
Autor: Davor Kozina

Stručni članak

Uspostavljanje sustava unutarnjih kontrola u javnom sektoru dugotrajan je i složen proces, ali krajnje potreban radi zaštite korištenja proračunskih sredstava te boljeg upravljanja institucijama u javnom sektoru. S obzirom na činjenicu da su u izvješćima Državnog ureda za reviziju primjedbe na provedbu sustava unutarnje kontrole učestale, autor daje detaljan osvrt na razvoj sustava unutarnjih kontrola i pregled pojedinosti koje bi svaki obveznik primjene tog sustava trebao uvažavati.

SI VIS FLUMINIS PARTEM ALIQUAM EX PRAEDIO DETRAXERIT, ET ALIO PRAEDIO ATTULERIT, PALAM EST, SI LONGIORE TEMPORE FUNDO ALIENO HAESERIT, PARS ALIENI VIDETUR
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Latinski pojam avulsio - kao i njegova istoznačnica avulsum - koristi se i u suvremenoj hrvatskoj građanskopravnoj doktrini (v. npr. Gavella i dr., Stvarno pravo, vol. I., Zagreb, 2007., str. 546), a njime se označava pravna situacija.

Novela Zakona o trgovačkim društvima
Autor: Jakša Barbić

Stručni članak

U dvadeset petoj godini primjene po deseti put izmijenjen je i dopunjen Zakon o trgovačkim društvima. Brojne izmjene i dopune Zakona, koje su stupile na snagu 20. travnja 2019., zaslužuju osvrt kako bi se skrenula pozornost na neke važnije među njima. Iako bi detaljnije ulaženje u sve izmjene i dopune odredbe Zakona zahtijevalo opsežniju i temeljitu obradu, u članku se akademik JAKŠA BARBIĆ osvrće na utjecaj nekih važnijih izmjena i dopuna na svakodnevnu pravnu praksu.

Pravo na prekid rada zbog diskriminacije
Autor: Miljenko A. Giunio

Stručni članak

Radnikovo pravo na prekid rada uz naknadu plaće u slučaju uznemiravanja na radu, uneseno je u hrvatski pravni poredak novelom Zakona o radu iz 2003. godine, uz jedini uvjet promptnog pokretanja sudskog postupka radi zaštite povrijeđenog prava. To je radnikovo pravo tijekom jedanaest godina bilo bezuvjetno u smislu nepostojanja poslodavčeva prava na regres u slučaju radnikova neuspjeha na sudu. Tek je Zakonom o radu (Nar. nov., br. 93/14) uneseno poslodavčevo pravo regresa, uz odgovarajuće obrazloženje predlagača, Ministarstva rada i mirovinskog sustava. No, i prije i nakon stupanja na snagu tog Zakona, koji je argumento a contrario potvrdio dotadašnje nepostojanje poslodavčeva regresnog prava, što je izraženo i u obrazloženju Konačnog prijedloga Zakona o radu iz 2014., u sudskoj praksi (nakon revizijske presude iz travnja 2012.) prevladava mišljenje o postojanju poslodavčeva regresnog prava i prije 2014. godine, a to se obrazlaže različitim, međusobno inkompatibilnim stajalištima. Autor obrazlaže i zaključuje da prije Zakona o radu iz 2014. nije postojalo poslodavčevo regresno pravo u odnosu na naknade koje je radnik primio za vrijeme prekida rada, niti prema osnovi nepostojećeg ekvilibrija dvaju rizika, poslodavčeva i radnikova, a niti na temelju stjecanja prema nepostojećoj osnovi koja je kasnije otpala.

PRILOG: Godišnji odmor državnih i javnih službenika i namještenika
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

Godišnji odmori državnih i javnih službenika i namještenika uređeni su nizom autonomnih izvora radnoga prava, poput temeljnih i granskih kolektivnih ugovora, pravilnika o radu ili ugovora o radu, a podredno se na njih primjenjuju i odredbe Zakona o radu. Autorica pojašnjava prava vezana uz korištenje godišnjeg odmora te navodi važna tumačenja odredaba Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike koja je dala Zajednička komisija za tumačenje i praćenje primjene Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike.

Abecedarij upravnog postupka: Načelo pomoći stranci
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Čl. 7. ZUP-a

Slewo - schlafen leben wohnen GmbH protiv Sasche Ledowskog
Sud: Sud Europske unije

SENTENCE

Članak 16. toč. (e) Direktive 2011/83/EU o pravima potrošača treba tumačiti tako da pojam »originalno zatvoren[a] rob[a] koja nije pogodna za povrat zbog zaštite zdravlja ili higijene«, u smislu te odredbe, ne obuhvaća robu kao što je madrac, s kojeg je potrošač nakon njegove isporuke uklonio zaštitu. Trgovac može čišćenjem ili dezinfekcijom madrac učiniti prikladnim za ponovno stavljanje na tržište, a da pritom ne ugrozi zahtjeve zaštite zdravlja ili higijene

Pravo na obrazloženu odluku suda
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sudski postupak mora biti dovršen odlukom čije obrazloženje otklanja svaku sumnju glede postojanja samovolje ili arbitrarnosti pri njezinu donošenju

Kazneni postupak – nezakoniti dokazi
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nije riječ o nezakonitim dokazima ako su svjedoci ispitani od strane državnog odvjetnika bez prisutnosti branitelja okrivljenika

Stečajno pravo – unovčenje nekretnine elektroničkom javnom dražbom – zloporaba prava na dražbovanje
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prije donošenja rješenja o dosudi dužnost je sudca ispitati zakonitost provedene dražbe te jesu li stranke postupale u suprotnosti s prisilnim propisima i pravilima javnog morala, odnosno jesu li zloporabili prava na dražbu

Odobrenje za obavljanje sudskog vještačenja
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravna osoba može tražiti odobrenje za obavljanje poslova sudskog vještačenja ako je u svojoj djelatnosti registrirana i za obavljanje vještačenja za određeno područje te ako ima zaposlenog stalnog sudskog vještaka koji će te poslove obavljati

Pravo na godišnji odmor nakon neplaćenog dopusta

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li radnik, nakon što je godinu dana bio na neplaćenom dopustu, po povratku na rad pravo na korištenje godišnjeg odmora, odnosno smatra li se neplaćeni dopust prekidom rada, u smislu da bi radnik nakon povratka na rad trebao iznova raditi šest mjeseci da bi stekao pravo na godišnji odmor?

Izvršenje nesporne sudske odluke u drugoj državi članici

Vi pitate - mi odgovaramo

Na temelju kojih se propisa provodi ovrha pravomoćne i ovršne presude na temelju priznanja iz 2019. (postupak započet 2016.) protiv ovršenika koji radi u Njemačkoj?

Odštetni zahtjev u korist društva s ograničenom odgovornošću

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li moguće da član društva s ograničenom odgovornošću podigne tužbu protiv člana uprave, sa zahtjevom da član uprave nadoknadi štetu društvu koju mu je učinio? Naime, članovi društva odbili su postaviti zahtjev za naknadu štete koju je član uprave nanio društvu.

Porezni tretman prehrane zaposlenika

Vi pitate - mi odgovaramo

Bavimo se turističkom djelatnošću tijekom cijele kalendarske godine, a tijekom ljetne turističke sezone pojačan je opseg poslovanja. Dio osoblja radi cijelu kalendarsku godinu, a tijekom ljetne turističke sezone zapošljavamo i sezonske radnike. Želimo omogućiti besplatnu prehranu sezonskim radnicima, ali i radnicima koji nisu sezonski pa nas zanima koji je porezni tretman tih davanja?

Održavanje groblja

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li komunalno trgovačko društvo u vlasništvu općine, kojemu je povjereno održavanje groblja, taj posao ili dio posla prenijeti na drugo trgovačko društvo ili obrt?

Filteri