Informator broj 6550 od 26. studenog 2018.

UVODNIK

Zakonodavne promjene u stjecanju hrvatskog državljanstva i njihova opravdanost Državljanstvo, kao posebna i trajna veza između pojedinca i države, koja nastaje i prestaje na određene načine, važno je, ali i osjetljivo pravno pitanje za sve države svijeta. Da je tako, potvrđuje i Zakon o hrvatskom državljanstvu iz 1991., koji je Hrvatski sabor donio dan nakon donošenja povijesne Ustavne odluke o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske. Zakon je doživio nekoliko izmjena, među kojima je zadnja iz 2015. Dana 3. studenoga 2018. dovršen je postupak e-savjetovanja o prijedlogu novih izmjena ovog Zakona, koji predviđa novi pristup u načinu stjecanja i mogućnosti gubitka hrvatskog državljanstva. O njemu u nastavku svoj kritički osvrt daje izv. prof. dr. sc. Frane Staničić.Autor: izv. prof. dr. sc. Frane Staničić

Sadržaj

Zakonodavne promjene u stjecanju hrvatskog državljanstva i njihova opravdanost
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Državljanstvo, kao posebna i trajna veza između pojedinca i države, koja nastaje i prestaje na određene načine, važno je, ali i osjetljivo pravno pitanje za sve države svijeta. Da je tako, potvrđuje i Zakon o hrvatskom državljanstvu iz 1991., koji je Hrvatski sabor donio dan nakon donošenja povijesne Ustavne odluke o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske. Zakon je doživio nekoliko izmjena, među kojima je zadnja iz 2015. Dana 3. studenoga 2018. dovršen je postupak e-savjetovanja o prijedlogu novih izmjena ovog Zakona, koji predviđa novi pristup u načinu stjecanja i mogućnosti gubitka hrvatskog državljanstva. O njemu u nastavku svoj kritički osvrt daje izv. prof. dr. sc. Frane Staničić.

ZOO (II.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Zahvaljujući svojim kvalitetama, ZOO je do danas ostao neupitan normativni model u svih sedam zemalja nastalih disolucijom Jugoslavije. 

Učinci ugovora koji su ništetni, »nisu nastali« ili »nemaju učinka«
Autor: Zvonimir Slakoper

Stručni članak

U članku kritički razmatramo sudsku praksu u kojoj se razlikuje nepostojanje pravnog posla, ništavost pravnog posla te nepostojanje učinaka pravnog posla. Autor u članku odgovara na pitanje treba li razlikovati te institute i zaključuje da je u sva tri slučaja posljedica ništavost i da ih s obzirom na to ne bi trebalo razlikovati.

Odgovornost za štetu u okolišu nanesenu vodama
Autor: Lana Ofak

Stručni članak

U ovom članku bavimo se pitanjem štete u okolišu koja je nanesena vodama, a povod mu je presuda Suda Europske unije u predmetu C-529/15 Gert Folk[*]. S pomoću prikaza navedene presude ukazujemo na neusklađenost jedne odredbe hrvatske Uredbe o odgovornosti za štete u okolišu[**] s odredbom Direktive o odgovornosti za štetu u okolišu. Premda je ta Uredba donesena s ciljem prijenosa Direktive u hrvatsko zakonodavstvo, u ovom ćemo članku pokazati da je prijenos u određenom dijelu protivan Direktivi, što se dogodilo kao posljedica pogreške u hrvatskom prijevodu Direktive. [*] Presuda Suda (prvo vijeće) od 1. lipnja 2017., ECLI:EU:C:2017:419.[**]Nar. nov., br. 31/17.

Menadžerski ugovor kroz sudsku praksu
Autor: Damir Jelušić

Stručni članak

U članku, na primjerima iz judikature Vrhovnog suda Republike Hrvatske, pokušavamo odgovoriti na neka od spornih pitanja koja su se u praksi pojavila u kontekstu menadžerskih ugovora i na koja je tijekom vremena judikatura iznjedrila pravne odgovore.

Odgovornost za štete od divljači – ekonomsko-pravna perspektiva
Autor: Matija Stokić

Stručni članak

Štete od divljači, nastale ponajprije na cestovnim motornim vozilima i poljoprivrednim usjevima, u praksi su česte, a česti su i parnični postupci radi naknade štete prouzročene od divljači. Učestalost i visina šteta od divljači predstavljaju nezanemariv problem za društvo, i zbog šteta samih po sebi, i zbog otežanog funkcioniranja lovačkih udruga zbog velikog financijskog tereta naknada šteta (odnosno premija osiguranja od odštetne odgovornosti), što povratno djeluje na smanjenu sposobnost prevencije takvih šteta. U članku autor iznosi prijedlog neznatne izmjene normativnog uređenja odgovornosti za naknadu štete od divljači koja može izazvati dalekosežne pozitivne učinke ne samo u segmentu prevencije šteta, nego i u segmentu smanjenja broja sudskih postupaka radi naknade štete.

Vremeplov: Češko-slovački baršunasti razvod – 25. studenoga 1992.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Ustavnim zakonom o ukidanju Čehoslovačke Savezne Republike br. 542 od 25. studenoga 1992., s danom 31. prosinca 1992. prestala je postojati Čehoslovačka.

Informatorovi pravni alati: Rješenje o komunalnoj naknadi
Autor: Novi informator

Stručni članak

Ispravljeni ogledni primjer rješenja o komunalnoj naknadi

Godišnji obračun poreza na dohodak od nesamostalnog rada
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Sastavljanje godišnjeg obračuna poreza na dohodak od nesamostalnog rada najkasnijedo kraja mjeseca prosinca tekuće godine u svim slučajevima kada je porezno opterećenje u poreznom razdoblju bilo različito, kako bi na temelju toga godišnjeg obračuna radnik ostvario razliku za povrat preplaćenog poreza ili za uplatu manje uplaćenog poreza i prireza, zakonska je obveza svakog poslodavca i isplatitelja primitka i mirovine. Na taj način radnik ostvaruje pravo na brži povrat preplaćenog poreza, pri čemu nije potrebno čekati godišnji obračun koji u posebnom postupku provodi Porezna uprava iduće godine. U kojim sve slučajevima poslodavac to mora učiniti i kako izravnati poreznu osnovicu i poreznu obvezu, pišemo u ovom članku.

Pravično suđenje – minimum standarda stanovanja (obveze najmodavca)
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Obvezivanjem najmodavca da izda suglasnost nadležnoj komunalnoj organizaciji za izvođenje priključka vodovodne instalacije na stanu najmoprimca, unatoč činjenici da je stan u vrijeme, a i prije sklapanja ugovora o najmu bio bez vodovodnih instalacija, ne upućuje na arbitrarnost u odlučivanju suda

Radno pravo – redoviti otkaz ugovora o radu – teret dokazivanja
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Na radniku je teret dokazivanja da ga je poslodavac mogao zaposliti na drugim poslovima, odnosno da ga je mogao obrazovati ili osposobiti za rad na drugim poslovima

Mjesto i vrijeme počinjenja prekršaja kao konstitutivni element prekršaja
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kod prekršaja iz članka 22. st. 2. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji mjesto i vrijeme počinjenja prekršaja nisu konstitutivni element inkriminiranog prekršaja te je prvostupanjski sud ovlašten mijenjati vrijeme i mjesto počinjenja djela slijedom rezultata dokaznog postupka, čime ne bi prekoračio optužbu

Ovršne isprave kao temelj rješenja o ovrsi
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Rješenje o dosudi i zaključak o predaji nekretnine ne mogu biti ovršne isprave u ovršnom postupku

Vojnović protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Kada sve okolnosti predmeta ukazuju na činjenicu da je neka osoba sustavno maltretirana, nadležna tijela kaznenog progona obvezna su provesti cjelovitu ocjenu situacije kako bi se osiguralo poduzimanje mjera općenite naravi koje su usmjerene na rješavanje pozadine čitavog problema. Parcijalni pristup kojim se svaki incident tretira odvojeno ne omogućava pružanje primjerene zaštite i ne predstavlja pravilnu primjenu kaznenopravnih mehanizama zaštite pojedinaca od nasilja

Javna nabava – oslanjanje na sposobnost drugih subjekata

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li naručitelj u postupku pregleda i ocjene ponuda provjeravati ispunjava li drugi subjekt, na čiju se sposobnost gospodarski subjekt oslanja, relevantne kriterije za odabir te postoje li osnove za njihovo isključenje?

Obveza donošenja novih rješenja o komunalnoj naknadi

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li prema novom Zakonu o komunalnom gospodarstvu nužno nanovo izdati sva već postojeća aktivna rješenja o komunalnoj naknadi za određenu jedinicu lokalne samouprave ili je dovoljno izdati samo ona rješenja kojima se mijenjaju ili ažuriraju bitni podatci, poput obračunske površine nekretnine i slično?

Darovi poslovnim partnerima

Vi pitate - mi odgovaramo

Novoosnovano smo društvo, koje je dobro poslovalo tijekom godine i planiramo, u znak zahvale za dobru poslovnu suradnju, našim poslovnim partnerima poslati prigodne blagdanske darove pojedinačne vrijednosti iznad 500,00 kuna. Je li nabava tih darova porezno priznata u smislu poreza na dodanu vrijednost i poreza na dobit?

Upravni postupak – odustanak od zahtjeva tijekom žalbenog postupka

Vi pitate - mi odgovaramo

Što treba učiniti drugostupanjsko tijelo kada u upravnom postupku pokrenutom na zahtjev stranke, stranka žalbom osporava opseg prava koji joj je priznat prvostupanjskim rješenjem, a potom, prije donošenja drugostupanjskog rješenja, odustane od zahtjeva? Ako se postupak obustavlja, što učiniti s prvostupanjskim rješenjem?

PDV pri izvozu robe

Vi pitate - mi odgovaramo

Poduzetnik iz Bosne i Hercegovine kupio je tekstilni materijal kod poduzetnika u Republici Hrvatskoj, koji se bavi veleprodajom tekstilne metraže, a on će i dostaviti robu kombijem u Bosnu i Hercegovinu. Zanima nas tretman porezom na dodanu vrijednost isporuke te robe, odnosno obračunavamo li porez na dodanu vrijednost ili ne?

Solidarna odgovornost

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li osoba koja koristi vozilo na temelju ugovora o leasingu, dužna platiti troškove premještanja vozila, koje je odredio policijski službenik zato što je vozilo bilo parkirano na mjestu rezerviranom za zaustavljanje i parkiranje vozila osoba s invaliditetom?

Filteri