Informator broj 6543 od 08. listopada 2018.

UVODNIK

Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima

U članku dajemo prikaz najvažnijih novosti koje donosi Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (Nar. nov., br. 68/18). Ujedno razmatramo i odgovarajuće odredbe Pravilnika o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima i Pravilnika o vrstama naknada za obavljanje poslova propisanih Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima. Oba Pravilnika objavljena su u Narodnim novinama, broj 71/18.

Sadržaj

Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima

Stručni članak

U članku dajemo prikaz najvažnijih novosti koje donosi Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (Nar. nov., br. 68/18). Ujedno razmatramo i odgovarajuće odredbe Pravilnika o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima i Pravilnika o vrstama naknada za obavljanje poslova propisanih Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima. Oba Pravilnika objavljena su u Narodnim novinama, broj 71/18.

Tržišni uvjeti – zadana ili promjenjiva varijabla?
Autor: Nataša Rupčić

Stručni članak

Autorica u članku analizira pitanje tržišne strukture, odnosno što omogućuje njezino nastajanje i razvoj u okviru neke industrije. U tom smislu postavlja se pitanje kakvi su tržišni uvjeti neke industrije te je li i kako na njih moguće utjecati. S obzirom na to da se tržišni uvjeti u biti odnose na omjer ponude i potražnje na tržištu, u okviru tržišnih uvjeta potrebno je analizirati i elastičnost potražnje proizvoda i industrije u kojoj poduzeće djeluje. Dakako, tu su i druge važne pojedinosti vezane uz tržišne uvjete, na što autorica ukazuje u nastavku.

Procjena vrijednosti poduzeća - 1. dio
Autor: Baldo Hreljac

Stručni članak

Procjena vrijednosti poduzeća nužan je uvjet za kvalitetno donošenje odluka neovisno o tome je li riječ o kupnji ili prodaji poduzeća ili o donošenju poslovnih odluka vezanih uz pribavljanje kapitala, financijsko restrukturiranje, evaluaciju strateških odluka i slično. Postoje brojne metode vrednovanja poduzeća i svaka od njih ima svoje prednosti i nedostatke ovisno o kvaliteti korištenih podataka i metodološkim karakteristikama. Da bi procjena vrijednosti poduzeća bila što bliža stvarnoj vrijednosti, potrebno je istovremeno koristiti više metoda, pa se o vrijednosti poduzeća može govoriti samo u rasponima vrijednosti. Zbog opsežnosti teme, članak ćemo objaviti u dva dijela. U ovom broju autor piše o konceptu vrednovanja poduzeća te o dijelu metoda vrednovanja poduzeća, dok će o drugim učestalim metodama, kao što je vrednovanje putem multiplikatora, biti riječ u sljedećem broju.

Mogućnosti opoziva lokalnih dužnosnika
Autor: Katarina Serdar

Stručni članak

Svjedoci smo situacija u kojima su pojedini dužnosnici doveli u pitanje vlastitu vjerodostojnost te iznevjerili povjerenje onih koji su ih izabrali. U takvim okolnostima postavlja se pitanje mogu li birači opozvati dužnosnike te u ovom članku ukazujemo na zakonske mogućnosti opoziva članova predstavničkih tijela JLP(R)S te općinskih načelnika, gradonačelnika i župana, kao i njihovih zamjenika. 

Informatorovi pravni alati: Ugovor o dopunskom radu radnika
Autor: Novi informator

Stručni članak

Dopunski rad je radnopravni institut na temelju kojeg se sklapa ugovor o radu, koji uključuje sve propisane obveze poslodavca i radnika koje proizlaze iz takvog radnopravnog odnosa. 

Komunikacija naručitelja i gospodarskih subjekata u sustavu javne nabave - 1. dio
Autor: Ančica Jonjić

Stručni članak

Zakonom o javnoj nabavi definirano je da naručitelj i gospodarski subjekti komuniciraju i razmjenjuju podatke elektroničkim sredstvima komunikacije. Temeljno pravilo je da se komunikacija, razmjena i pohrana informacija obavlja tako da se očuva integritet podataka i tajnost ponuda, zahtjeva za sudjelovanje, planova i projekata. Isto tako, Zakon o javnoj nabavi izrijekom propisuje i slučajeve kada elektronička sredstva komunikacije nisu obvezna.Članak ćemo objaviti u dva dijela.

Vremeplov: Krunidba kralja Zvonimira – 8. listopada 1075.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

U bazilici sv. Petra i Mojsija u Solinu, 8. listopada 1075. godine (prema nekim stajalištima 1076.), papin izaslanik Gebizon okrunio je Dmitra Zvonimira za kralja Hrvatske i Dalmacije.

CASUS A NULLO PRAESTANTUR
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Izreka je nastala na temelju fragmenta klasičnog rimskog pravnika Ulpijana (Ulpianus) (Digesta 50, 17, 23). 

Novi Zakon o međunarodnom privatnom pravu
Autor: Bernard Iljazović

Stručni članak

Zbog sve bržeg razvoja modernih tehnologija, porasta prekogranične pokretljivosti te sve izraženije gospodarske suradnje s međunarodnim učincima, sve više dolazi do privatnopravnih odnosa s međunarodnim obilježjima. Stoga je bilo nužno donijeti novi zakon koji će sadržavati pravila o određivanju mjerodavnog prava za privatnopravne odnose s međunarodnim obilježjem. U nastavku donosimo novine u određivanju mjerodavnog prava i nadležnosti u pojedinim vrstama privatnopravnih odnosa s međunarodnim obilježjima.

Proceduralni aspekt prava vlasništva – iseljenje zaštićenog najmoprimca
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Iako članak 48. st. 1. Ustava ne sadržava izrijekom proceduralne zahtjeve, oni su toj ustavnoj odredbi inherentni, pa je Ustavni sud nadležan ispitivati je li podnositeljima ustavnih tužbi u postupku koji je prethodio ustavnosudskom pružena razumna mogućnost da svoj slučaj iznesu pred sud ili drugo nadležno tijelo

Zastara kod zakonske subrogacije iz članka 963. ZOO-a
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U slučaju zakonske subrogacije iz članka 963. ZOO-a, na zastaru potraživanja osiguratelja primjenjuju se odredbe članka 234. st. 6. ZOO-a, odnosno zastarni rok je onaj koji je propisan za zastaru potraživanja naknade štete osiguraniku (oštećeniku), a zastara počinje teći kad je zastara zahtjeva za naknadu štete počela teći osiguraniku (oštećeniku)

Ovlast sudskih savjetnika za odlučivanje u upravnom sporu
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sudski savjetnici nisu ovlašteni za odlučivanje u upravnom postupku protivno odredbi članka 110. st. 4. toč. 3. Zakona o sudovima, te će u takvom slučaju svaka odluka biti protivna pravu na pošteno suđenje

Oduzimanje imovinske koristi
Sud: Županijski sud Pula

SENTENCE

Ako je kazneno djelo ostvarilo više počinitelja, imovinska korist oduzet će se od počinitelja kojima je korist pribavljena i u visini u kojoj je pribavljena za svakog pojedinačno, a ako se ne može utvrditi koliku je korist tko ostvario, tada će se imovinska korist oduzeti u jednakim dijelovima

Gradinšćak protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude predstavlja pravno sredstvo, koje podnositelj mora iskoristiti prije podnošenja zahtjeva Europskom sudu

Nagyszénás Településszolgáltatási Nonprofit Kft. protiv Nemzeti Adó- és Vámhivatal Fellebviteli Igazgatósága
Sud: Sud Europske unije

SENTENCE

Sukladno Direktivi 2006/112/EZ, kada društvo obavlja određene javne poslove na temelju ugovora sklopljenog s općinom, to predstavlja isporuku usluga uz naknadu i podliježe PDV-u, a uz to, kada društvo obavlja određene javne komunalne poslove na temelju ugovora s općinom, smatra se obveznikom PDV-a, ako ta aktivnost predstavlja gospodarsku aktivnost

Nemogućnost provedbe ovrhe radi vraćanja na rad radnika kada radni odnos prestane po sili zakona

Vi pitate - mi odgovaramo

Pravomoćnom presudom naloženo je poslodavcu da radnika vrati na rad u roku osam dana te da mu prizna sva prava iz radnog odnosa. Poslodavac po pravomoćnoj presudi nije postupio. S obzirom na to da je radnik ispunio zakonski uvjet za mirovinu, molim odgovor o mogućnostima provedbe ovrhe radi vraćanja na rad radnika?

Neplaćeni dopust

Vi pitate - mi odgovaramo

Želimo radniku odobriti neplaćeni dopust. Moramo li, kao poslodavac, za vrijeme trajanja neplaćenog dopusta radnika plaćati doprinose za obvezna osiguranja, a ako da, prema kojoj osnovici?

Priznavanje invalidnosti unutar država članica EU

Vi pitate - mi odgovaramo

Bila sam zaposlena u Republici Hrvatskoj i Kraljevini Švedskoj, gdje mi je bilo zadnje zaposlenje i gdje sam se razboljela. Švedsko mirovinsko osiguranje tim mi je povodom priznalo pravo na tamošnju invalidsku mirovinu. Međutim, kada je moja medicinska dokumentacija upućena na rješavanje u Republiku Hrvatsku, nije mi priznato pravo na invalidsku mirovinu iz hrvatskog mirovinskog osiguranja. Je li to pravilno jer mi je ista mirovina priznata u švedskom osiguranju?

Javna nabava

Vi pitate - mi odgovaramo

Moraju li geodetski poslovi propisani člankom 2. st. 5. Zakona o obavljanju geodetske djelatnosti (Nar. nov., br. 152/08, 61/11 i 56/13) za potrebe gradnje biti dijelom ugovora o javnoj nabavi ili se oni mogu izdvajati u zasebnu grupu predmeta nabave?

Porezni nadzor

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li pravilno utvrđivanje porezne osnovice obrtniku na temelju provedenog poreznog nadzora putem procjene, tako da je poslovanje tog obrtnika uspoređeno s poslovanjem drugog poreznog obveznika, a da pritom nije navedeno koji je to usporedni porezni obveznik?

Prekid zastare

Vi pitate - mi odgovaramo

Od kada počinje teći rok zastare u slučaju kad je ovršni postupak obustavljen zbog toga jer se ni na drugoj javnoj elektroničkoj dražbi nije pojavio niti jedan kupac zaplijenjene robe?

Odlučivanje o zastari – godišnji sistemski otpis

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li porezni obveznik podnijeti Poreznoj upravi zahtjev za utvrđivanje zastare odnosno zatražiti otpis duga zbog nastupa zastare prava na naplatu poreza, iako je propisano da porezno tijelo po službenoj dužnosti pazi na nastup zastare?

Filteri