Informator broj 6526 od 11. lipnja 2018.

UVODNIK

Predstavljanje knjige „Zaštita prava na osobnu slobodu u kaznenom postupku u praksi Ustavnog suda Republike Hrvatske“

Predstavljanje knjige „Zaštita prava na osobnu slobodu u kaznenom postupku u praksi Ustavnog suda Republike Hrvatske“, autora dr. sc. Gregori Graovca, višeg ustavnosudskog savjetnika na Ustavnom sudu RH, u nakladi Novog informatora,održano je 28. svibnja 2018. u Zagrebu, u Hrvatskoj odvjetničkoj komori.
Nakon pozdravnih riječi predsjednika Hrvatske odvjetničke komore, Roberta Travaša i tople dobrodošlice u dom hrvatskih, odvjetnika, uvodnu riječ o knjizi u ime nakladnika održala je Slavica Banić, glavna urednica tjednika Informator i urednicaknjige. Uzvanicima se spontano, riječima hvale i ponosa, obratio predsjednik Ustavnog suda Republike Hrvatske, dr. sc. Miroslav Šeparović, a o knjizi su govorili njezini recenzenti, prof. dr. sc. Zlata Đurđević i prof. dr. sc. Ivo Josipović. Promociju je moderirao Mladen Sučević, odvjetnik i predsjednik Odvjetničke akademije. U nastavku donosimo izvadak iz predgovora knjige, koji je napisala prof. dr. sc. Zlata Đurđević.

Sadržaj

Predstavljanje knjige „Zaštita prava na osobnu slobodu u kaznenom postupku u praksi Ustavnog suda Republike Hrvatske“

Stručni članak

Predstavljanje knjige „Zaštita prava na osobnu slobodu u kaznenom postupku u praksi Ustavnog suda Republike Hrvatske“, autora dr. sc. Gregori Graovca, višeg ustavnosudskog savjetnika na Ustavnom sudu RH, u nakladi Novog informatora,održano je 28. svibnja 2018. u Zagrebu, u Hrvatskoj odvjetničkoj komori. Nakon pozdravnih riječi predsjednika Hrvatske odvjetničke komore, Roberta Travaša i tople dobrodošlice u dom hrvatskih, odvjetnika, uvodnu riječ o knjizi u ime nakladnika održala je Slavica Banić, glavna urednica tjednika Informator i urednicaknjige. Uzvanicima se spontano, riječima hvale i ponosa, obratio predsjednik Ustavnog suda Republike Hrvatske, dr. sc. Miroslav Šeparović, a o knjizi su govorili njezini recenzenti, prof. dr. sc. Zlata Đurđević i prof. dr. sc. Ivo Josipović. Promociju je moderirao Mladen Sučević, odvjetnik i predsjednik Odvjetničke akademije. U nastavku donosimo izvadak iz predgovora knjige, koji je napisala prof. dr. sc. Zlata Đurđević.

Dokazivanje okolnosti bitnih za izdavanje oružnog lista policijskom provjerom
Autor: Damir Juras

Stručni članak

U članku autor iznosi propisanu proceduru i uvjete koje je potrebno ispuniti da bi se udovoljilo zahtjevu za izdavanje odobrenja za nabavu oružja B kategorije, te stajalište Europskog suda za ljudska prava u predmetu T. G. protiv Hrvatske. 

Namirenje tražbina osiguranih fiducijarnim osiguranjem na nekretninama
Autor: Alen Golub

Stručni članak

Predmet razmatranja je zakonski okvir i postupak namirenja tražbina osiguranih prijenosom prava vlasništva nekretnina prema pravilima ovršnog prava (fiducijarno osiguranje). Prikazujemo pretpostavke i postupak namirenja tražbina osiguranih fiducijarnim osiguranjem na nekretninama prema pravilima ovršnog prava, odnosno odredbama Ovršnog zakon, nakon Novele Ovršnog zakona iz 2017. godine. Pri tome prikazujemo sudski i javnobilježnički postupak unovčenja nekretnina koje su predmet fiducijarnog osiguranja te razmatramo položaj stranaka fiducijarnog osiguranja prilikom unovčenja nekretnine, a osobito prava stranaka na pokretanje postupka unovčenja i mogućnosti utjecaja na tijek postupka unovčenja njihovim dispozicijama. U radu analiziramo pravni položaj stranaka fiducijarnog osiguranja nakon prestanka fiducijarnog osiguranja, njihova prava i obveze u odnosu na nekretninu koja je predmet osiguranja te pravne posljedice prestanka fiducijarnog osiguranja na nekretninama.

Pitanje nastupa zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje obveze plaćanja poreza
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Nastup relativne porezne zastare do sada je stvarao dosta problema u primjeni, na što ukazuje i sudska praksa. Međutim, Općim poreznim zakonom (Nar. nov., br. 115/16) relativna porezna zastara je ukinuta i postoji samo apsolutna zastara od šest godina, pa problema više ne bi smjelo biti. No, je li problem utvrđivanja porezne zastare doista riješen? Tim odgovorom, ali i pogledom na sudsku praksu po pitanju porezne zastare, autor se bavi u ovom članku i podrobno izlaže spomenutu problematiku.

Informatorovi pravni alati: Odluka o darovanju u robi i potvrda o primopredaji

Stručni članak

Institut darovanja uređen je Zakonom o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05–29/18 - u nastavku teksta: ZOO), iz čijih odredaba proizlazi da se darivati može u svim oblicima imovine (stvari, prava i usluge) bez obveze protučinidbe (čl. 479. ZOO-a). S obzirom na to da u praksi poduzetnici često dobivaju molbe za darovanje upućene od fizičkih i pravnih osoba ili, pak, sami odlučuju darovati, moraju voditi računa o vjerodostojnosti isprava kojima dokazuju darovanje, i to prije svega zbog poreznog tretmana. 

HANC EGO REM EX IURE QUIRITIUM MEAM ESSE AIO
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Izričaj »hanc ego rem ex iure Quiritium meam esse aio« predstavljao je formulu kojom se izricao akt vindikacije (vindicatio), kao zahtjev za zaštitu prava vlasništva ili drugih apsolutnih prava. 

Mišljenja Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta, u području javne nabave
Autor: Ante Loboja

Stručni članak

Zakonom o javnoj nabavi (Nar. nov., br. 120/16) utvrđena su pravila o postupku javne nabave koji provodi javni ili sektorski naručitelj ili drugi subjekt u slučajevima određenim Zakonom, radi sklapanja ugovora o javnoj nabavi. Sukladno čl. 436. toga Zakona, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, kao središnje tijelo državne uprave za politiku javne nabave, nadležno je i za stručnu pomoć u svezi s njegovom primjenom kroz davanje mišljenja. U članku donosimo mišljenja Ministarstva, koja ćemo objaviti u više navrata.

Vremeplov: Ukidanje zabrane međurasnih brakova u SAD-u – 12. lipnja 1967.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Zabrana međurasnih brakova ozakonjena je u pojedinim državama SAD-a u rano kolonijalno doba, a u 16 njezinih država (većinom južnih) bila je na snazi sve do 12. lipnja 1967. godine.

Materijalna prava lokalnih čelnika koji dužnost obnašaju profesionalno
Autor: Željka Tropina Godec

Stručni članak

Zakon o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13 - proč. tekst, 137/15 - ispr. i 123/17) daje mogućnost općinskim načelnicima, gradonačelnicima, županima i njihovim zamjenicima da odluče kako će obavljati dužnost na koju su izabrani - profesionalno ili volonterski. Ako dužnost obavljaju profesionalno, imaju određena materijalna prava, koja ovim člankom autorica nastoji pojasniti. Također, naglašavamo razliku prema materijalnom položaju lokalnih čelnika koji svoju dužnost obavljaju volonterski.

Mladost turist A. D. protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Tužba tvrtke podnositelja iz Republike Srbije očito je neosnovana na temelju čl. 35. Konvencije, jer Aneks G Ugovora o pitanjima sukcesije ne daje pojedinim fizičkim i pravnim osobama pravnu osnovu za povrat njihove prijeratne imovine, već će takav povrat možebitno biti moguć tek kada bude sklopljen dodatan bilateralni ugovor između Republike Hrvatske i Republike Srbije kojim će se konkretizirati odredbe predmetnog Ugovora

Marunić protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Podnositeljica je imala pravo odgovoriti na kritike na isti način na koji su joj bile upućene, putem medija, te zbog toga nije povrijedila lojalnost svom poslodavcu

Pravično suđenje (zabrana arbitrarnosti) – naknada uskraćenog uzdržavanja kao obveza nasljednika
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Iako je pravna priroda instituta uzdržavanja strogo osobna, nasljednici obveznika uzdržavanja dužni su ispuniti dospjele obveze koje se odnose na uskraćeno uzdržavanje jer su one u trenutku smrti obveznika uzdržavanja postale dugovi ostavine, za koje nasljednici solidarno odgovaraju do visine vrijednosti naslijeđenog dijela

Radno pravo – rješavanje radnog spora – arbitraža (nadležnost)
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U sporu radi naknade štete koju poslodavac traži od radnika, stranke su ovlaštene ugovoriti arbitražu, a ugovor o arbitraži može se sklopiti u obliku arbitražne klauzule u određenom ugovoru ili u obliku posebnog ugovora

Nadležnost suda kod ovrhe na vrijednosnicama
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za odlučivanje o prijedlogu za ovrhu i provedbu ovrhe na vrijednosnicama ubilježenim na računima kod Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD), kada je ovršenik strana pravna osoba koja nema sjedište u Republici Hrvatskoj, nadležan je sud prema mjestu sjedišta SKDD-a, odnosno Općinski građanski sud u Zagrebu

Pravo na putni trošak kod besplatnog pružanja pravne pomoći
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pružatelj besplatne pravne pomoći (odvjetnik) ima, osim prava na nagradu za zastupanje, i pravo na naknadu putnih troškova ako o tome dostavi dokaz odnosno priloži račun o nastalim troškovima

Naknada za neispunjenje kvote zapošljavanja osoba s invaliditetom

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko mora plaćati naknadu za neispunjenje kvote zapošljavanja osoba s invaliditetom i u kojem iznosu?

Rok za pobijanje pravnih radnji

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li rok za podnošenje tužbe radi pobijanja pravne radnje dužnika prekluzivne prirode odnosno kakvu bi odluku sud trebao donijeti ako tužitelj podnese tužbu nakon proteka propisanog roka?

Pravo na mirovinu hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata

Vi pitate - mi odgovaramo

Koliko godina života i staža osiguranja treba imati hrvatski branitelj da bi ostvario pravo na mirovinu? Naime, imam saznanja da prema novom Zakonu koji regulira prava hrvatskih branitelja, postoje povoljniji uvjeti za ostvarivanje mirovine.

INTRASTAT izvještavanje

Vi pitate - mi odgovaramo

Što je to INTRASTAT i kada poslovni subjekti postaju obveznici izvještavanja u INTRASTAT?

Inventura osobnih podataka radi zaštite osobnih podataka

Vi pitate - mi odgovaramo

Na koji način voditelj obrade osobnih podataka treba provesti postupak zaštite osobnih podataka sukladno Općoj uredbi o zaštiti podataka?

Filteri