Informator broj 6519 od 23. travnja 2018.

UVODNIK

Međubankovne naknade u novoj praksi Suda Europske unije

Sud Europske unije donio je dvije dalekosežne presude glede situacija u kojima se, za potrebe primjene određenih propisa Unije o platnom prometu, tzv. trostrane kartične platne sheme (poput American Expressa i Dinersa), prema svojim učincima izjednačavaju s četverostranim kartičnim platnim shemama (poput MasterCarda i Vise).
Međubankovne naknade za kartične platne transakcije dulje su vrijeme bile predmet promatranja Europske komisije, koja je u predmetima Mastercard i Visa utvrdila da su postojeće međubankovne naknade previsoke i suprotne propisima o tržišnom natjecanju. S obzirom na zanimljivost ove problematike s raznih aspekata, u nastavku teksta donosimo više pojedinosti.
Autor: Danijel Stanković, pravnik lingvist na Sudu Europske unije u Luxembourgu; LL.M. Finance (Institute for Law and Finance, Goethe-Universität, Frankfurt am Main); LL.M. de droit français et de droit européen (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne); polaznik poslijediplomskog doktorskog studija iz europskog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Autor u ovom članku iznosi svoja stajališta, koja ni na koji način ne predstavljaju službeno stajalište Suda Europske unije, na kojem trenutačno radi.

Sadržaj

Restrukturiranje i uloga države u tom procesu
Autor: Krešimir Dragić

Stručni članak

Restrukturiranje je svakodnevica korporativnog okruženja, međutim ona najčešće dolazi do izražaja tek kada dospije u širu javnost. Tada se, uobičajeno, stvari kompliciraju, pogotovo ako se traži izravna ili neizravnaa uloga države. Uobičajeno u takvim slučajevima država se, doduše nevoljko, uključuje u proces restrukturiranja, jer tržište ne može samostalno ispraviti nastale anomalije. U nastavku ćemo pokušati pojasniti dvojbe koje su dio procesa restrukturiranja, te dati odgovore na neka od pitanja provedbe i realizacije postupaka restrukturiranja u kojima se pojavljuje država kao njegov aktivni sudionik. Usredotočenost i dublje razmatranje pojma restrukturiranja vrlo je složeno i zahtijeva velik prostor, stoga se u nastavku teksta usmjeravamo na nekoliko važnih čimbenika koji uređuju okvire, s naglaskom na područje državnih potpora.

Informatorovi pravni alati: Potvrda europskog naloga za izvršenje i Zahtjev za izravnu naplatu

Stručni članak

U ovom broju Informatora objavili smo članak Ovrha na novčanim sredstvima ovršenika na temelju strane ovršne isprave - europskog ovršnog naslova. 

Vremeplov: Njemački Zakon o čistoći piva (Reinheitsgebot) – 23. travnja 1516.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Donošenjem Zakona o čistoći piva - Reinheitsgebot, 23. travnja 1516., u Ingolstadtu, bavarske vojvode Wilhelm IV. i njegov brat Ludwig X. zacrtali su kvalitetu njemačkog piva, koja je do danas neupitna.

Ovrha na novčanim sredstvima ovršenika na temelju strane ovršne isprave

Stručni članak

U članku autor pojašnjava provedbu ovrhe na novčanim sredstvima ovršenika kroz institut izravne naplate, a na temelju strane ovršne isprave, odnosno europskog ovršnog naslova. Naime, pojašnjava institut izravne naplate, na što se kod njega treba paziti te koje su sve strane ovršne isprave podobne da ih se potvrdi kao europski ovršni naslov te kako se na temelju njih može zatražiti izravna naplata.

Izvanredno preispitivanje zakonitosti pravomoćne sudske odluke u upravnom sporu
Autor: Ante Drezga

Stručni članak

U članku autor iznosi važeća zakonska rješenja koja se odnose na izvanredno preispitivanje pravomoćne sudske odluke u upravnom sporu, s pregledom prakse Vrhovnog suda Republike Hrvatske te predlaže rješenja za uklanjanje pravnih praznina do zakonodavne intervencije, u cilju cjelovitog zakonskog uređenja ovog pravnog instituta.

Pojedina pitanja u svezi s prestankom ugovora o radu
Autor: Sabina Dugonjić

Stručni članak

Iako se Zakon o radu zasniva na građanskopravnom pristupu, što je vidljivo iz činjenice da se radni odnos zasniva sklapanjem ugovora o radu,  a to znači da je radni odnos ugovorni odnos, zakonodavac je ipak prestanak ugovora o radu normirao kogentnim odredbama, ograničavajući time prava ugovornih strana. Naime, zakonodavac je točno propisao na koji način, prema Zakonu o radu, ugovor o radu može prestati. U članku, stoga, obrađujemo sve pojedine osnove prestanka radnog odnosa.

ČIJA ZEMLJA TOGA I DVORI, ČIJA NJIVA TOGA I USJEV (II.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji izreka superficies solo cedit također sadržava temeljno načelo stvarnog prava prema kojem sve ono što je trajno spojeno s određenim zemljištem (kuća, sadnica i dr.) pripada kao priraštaj (accessio) nositelju prava vlasništva na tom zemljištu, odnosno da prati pravnu sudbinu tog zemljišta. 

Međubankovne naknade u novoj praksi Suda Europske unije
Autor: Danijel Stanković

Stručni članak

Sud Europske unije donio je dvije dalekosežne presude[1] glede situacija u kojima se, za potrebe primjene određenih propisa Unije o platnom prometu, tzv. trostrane kartične platne sheme (poput American Expressa i Dinersa), prema svojim učincima izjednačavaju s četverostranim kartičnim platnim shemama (poput MasterCarda i Vise)[2].Međubankovne naknade za kartične platne transakcije dulje su vrijeme bile predmet promatranja Europske komisije, koja je u predmetima Mastercard i Visa utvrdila da su postojeće međubankovne naknade previsoke i suprotne propisima o tržišnom natjecanju. S obzirom na zanimljivost ove problematike s raznih aspekata, u nastavku teksta donosimo više pojedinosti.

Radno pravo – izvanredni otkaz – razlog
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada radnik proslijedi službene e-mailove, koji sadržavaju podatke o poslovanju tuženika, na vlastitu, privatnu e-mail adresu, tada to ima važnost iznošenja tuženikove dokumentacije iz njegovih prostorija bez prethodnog odobrenja službene osobe, i predstavlja osobito tešku povredu obveze iz radnog odnosa

Vrste privremenih mjera radi osiguranja tražbine
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Radi osiguranja privremene mjere, može se odrediti svaka mjera kojom se postiže svrha takva osiguranja, pa i one koje nisu izričito navedene u čl. 347. st. 1. Ovršnog zakona

Spajanje postupaka koji se vode o istovrsnim tužbama
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada su uložene dvije tužbe tužitelja, a odnose se na ocjenu zakonitosti istog upravnog akta, tada postupke treba spojiti i o njima odlučiti jednom odlukom

Učinak nagodbe prema trećim osobama
Sud: Županijski sud Slavonski Brod

SENTENCE

Nagodba kojom se nameće obveza ugovornoj strani, a odnosi se na neku osobu izvan ugovora, kada za to stranka nema nikakvog pravnog niti ekonomskog interesa, ne proizvodi pravni učinak na pravo jedne od ugovornih stranaka prema trećim osobama

Prestanak radnog odnosa radniku – nestaloj osobi

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik koji se vodi kao nestala osoba, za vrijeme izbivanja s rada ne ostvaruje plaću, a činjenica nestanka ne predstavlja, u smislu Zakona o radu, opravdan izostanak

Regres solidarnih dužnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Jedan od solidarnih dužnika isplatio je cijeli dug i pokušava se regresirati od ostalih solidarnih dužnika. Jedan od njih prigovorio je da vjerovnik od njega nikad nije tražio naplatu duga, što je bilo poznato dužniku koji je platio cijeli dug na temelju sudske odluke. Je li njegov prigovor osnovan?

Rok za ispravak zapisnika u kaznenom postupku

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojem je roku moguće zatražiti ispravke zapisnika s rasprave u kaznenom postupku?

Okončavanje postupka poreznog nadzora

Vi pitate - mi odgovaramo

Na koji se način okončava postupak poreznog nadzora kada se utvrdi da kod poreznog obveznika nije bilo nepravilnosti? Treba li donijeti porezno rješenje kojim se utvrđuje nepostojanje nepravilnosti?

Državni službenici – novi raspored i državni stručni ispit

Vi pitate - mi odgovaramo

Kada državni službenik tijekom službe bude raspoređen na radno mjesto višeg stupnja obrazovanja, treba li tada, osim već položenoga državnog stručnog ispita za niži stupanj obrazovanja, polagati ispit za stupanj obrazovanja prema novom rasporedu?

Bračna stečevina – nadogradnja i preuređenje

Vi pitate - mi odgovaramo

Za vrijeme trajanja bračne zajednice ulagala sam novac, koji su mi darovali moji roditelji, u nekretninu koja je u vlasništvu mojeg supruga. Jesam li stekla pravo suvlasništva na predmetnoj nekretnini?

Filteri