Informator broj 6512 od 05. ožujka 2018.

UVODNIK

O raspolaganju nekretninama u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave

Jedinice lokalne i regionalne samouprave pravne su osobe javnog prava pa, u skladu s tim, njihova tijela u svim segmentima svoga djelovanja moraju štititi javni interes, pa je i raspolaganje nekretninama u vlasništvu općina, gradova, županija i Grada Zagreba regulirano posebnim režimom za različite vrste nekretnina, na temelju posebnih propisa. Ovaj
se članak, stoga, bavi upravo tim slučajevima raspolaganja nekretnina, uz isticanje specifičnih pitanja i dvojbi.
Autor: Mladen Ivanović, dipl. iur.

Sadržaj

Održan Program stručnog usavršavanja u području javne nabave

Stručni članak

U organizaciji Novog informatora d.o.o., 22. veljače 2018. u Sheraton Zagreb Hotelu, Kneza Borne 2, već tradicionalno, održan je Program usavršavanja u području javne nabave.

Pouke Haškoga tribunala: što se htjelo, a što se postiglo?

Stručni članak

U Zagrebu je 23. veljače 2018., u organizaciji Znanstvenog vijeća za mir i ljudska prava Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), u palači HAZU održan znanstveni skup na temu Pouke Haškoga tribunala: što se htjelo, a što se postiglo?

Odnosi redovnosudskog i ustavnosudskog postupka u ustavnim tužbama (1.)
Autor: Aldo Radolović

Stručni članak

Autor analizira, s građanskopravnog stajališta, neke aspekte odnosa redovnosudskog i ustavnosudskog postupka u ustavnim tužbama. Ustavna zaštita protiv pojedinačnih akata nadležnih tijela državne vlasti (pretežito protiv odluka redovnih sudova) supsidijarna je, tj. građani i pravne osobe mogu se Ustavnom sudu RH obratiti tek nakon što su prethodno iscrpili sve mehanizme redovitog rješavanja. Ustavni postupak je novi postupak, ali ne može i ne smije biti toliko nov da ne slijedi pravila redovnosudskog postupka. U tom je smislu ustavni postupak pred Ustavnim sudom i »nov« i »star«; nov utoliko što Ustavni sud ima pravo na svoje određene i specifične norme postupanja, star po tome što slijedi pravila redovitog postupanja iz kojeg je ustavni spor proizašao i bez čijeg poznavanja ni pravilna ustavnosudska konkluzija nije moguća.

Plaćanje komunalne naknade za nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske nakon Odluke Ustavnog suda
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Ovim člankom autor daje prikaz Odluke i Rješenja Ustavnog suda RH, broj: U-I-4637/2014 od 11. srpnja 2017. (Nar. nov., br. 89/17 od 6. rujna 2017.), kojom su ukinuti čl. 19. st. 1. i čl. 26. Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 94/13 i 18/16) i njezinih posljedica na daljnje plaćanje komunalne naknade za objekte i građevinska zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, a s obzirom na to da su se nakon donošenja navedene Odluke u praksi pojavili pokušaji retroaktivne naplate komunalne naknade za nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske.

Privremena nesposobnost za rad izaslanih radnika
Autor: Renata Turčinov

Stručni članak

U ovom članku pišemo o privremenoj nesposobnosti za rad izaslanih radnika te naknadi plaće za to vrijeme. Prepoznavajući brojne nedoumice u ovom području, u nastavku pojašnjavamo postupak utvrđivanja prava na naknadu plaće na temelju privremene nesposobnosti za rad, za radnika kojeg je hrvatski poslodavac uputio na privremeni rad u inozemstvo, ali i inozemnog radnika kojeg je njegov poslodavac uputio na privremeni rad u Republiku Hrvatsku.

Utjecaj pogrešne vrste otkaza na dopuštenost samog otkaza
Autor: Iris Gović-Penić

Stručni članak

U članku autorica donosi sudsku praksu koja se odnosi na odluke suda u slučajevima kad je poslodavac dao radniku pogrešnu vrstu otkaza ugovora o radu (primjerice, izvanredni otkaz ugovora o radu umjesto redovitog osobno uvjetovanog i sl.).

I KO MUČE NA ŠTO PRISTANE, PRISTAO JE (II.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Regula qui tacet consentire videtur (»tko šuti, smatra se da pristaje«), ponarodnjena kod Bogišića u obliku i ko muče na što pristane, pristao je, ne vrijedi na razini načela - jednako kao u antičkom rimskom ugovornom pravu, a za razliku od srednjovjekovnog kanonskog prava - niti u suvremenom hrvatskom ugovornom pravu.

Oporezivanje stjecanja nekretnina na temelju nasljeđivanja, darovanja, doživotnog i dosmrtnog uzdržavanja
Autor: Lucija Barić

Stručni članak

Oporezivanje nekretnina stečenih po bilo kojoj osnovi uređeno je, između ostaloga, Zakonom o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 115/16), koji se primjenjuje od 1. siječnja 2017. Prema odredbi čl. 4. toga Zakona, stjecanjem nekretnina smatra se kupoprodaja, zamjena, nasljeđivanje, darovanje, unošenje i izuzimanje nekretnina iz trgovačkog društva, stjecanje dosjelošću, stjecanje nekretnina u postupku likvidacije ili stečaja, stjecanje na temelju odluka suda ili drugog tijela, stjecanje na temelju zakona te ostali načini stjecanja nekretnina od drugih osoba. U ovom članku autorica piše o oporezivanju nekretnina stečenih po osnovi ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, po osnovi nasljeđivanja te po osnovi darovanja.

O raspolaganju nekretninama u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Autor: Mladen Ivanović

Stručni članak

Jedinice lokalne i regionalne samouprave pravne su osobe javnog prava pa, u skladu s tim, njihova tijela u svim segmentima svoga djelovanja moraju štititi javni interes, pa je i raspolaganje nekretninama u vlasništvu općina, gradova, županija i Grada Zagreba regulirano posebnim režimom za različite vrste nekretnina, na temelju posebnih propisa. Ovaj se članak, stoga, bavi upravo tim slučajevima raspolaganja nekretnina, uz isticanje specifičnih pitanja i dvojbi.

Informatorovi pravni alati: Ogledni primjeri obračuna minimalne plaće

Stručni članak

U članku »Definicija minimalne plaće i pravo na umanjenje osnovice za obračun doprinosa«, autorice Nataše Novaković, dipl. iur., ako je radnikova minimalna plaća ugovorena, utvrđena ili propisana, a osim te plaće isplaćuju se i ostali primitci isključivo predviđeni odredbom čl. 2. st. 2. Zakona o minimalnoj plaći (Nar. nov., br. 39/13 i 130/17)

Vremeplov: Trpimirova darovnica – 4. ožujka 852.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Povelja kneza Trpimira ili Trpimirova darovnica* smatra se najstarijim spomenikom hrvatskog prava i ujedno je prvi zapis u kojem se pojavljuje hrvatsko ime. U stručnoj literaturi označava se kao »rodni« ili »krsni list hrvatske države«.

Konvalidacija ugovora koji nisu sklopljeni u zahtijevanoj pisanoj formi
Autor: Damir Jelušić

Stručni članak

Autor u tekstu raspravlja o načelu neobvezatnosti ugovorne forme, pravnim posljedicama nepoštovanja propisanog ugovornog oblika te zakonskim pretpostavkama za konvalidaciju ugovora u slučaju kada nije zadovoljena zakonom propisana pisana forma ugovora.

Radno pravo – izvanredni otkaz ugovora o radu – opravdani razlozi za otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da je radnik dao upisati stručnu spremu u radnu knjižicu na temelju krivotvorene svjedodžbe, zbog čega je tuženik izgubio povjerenje u tužitelja kao svog radnika, predstavlja osobito važnu činjenicu zbog koje, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

Obvezno pravo – odgovornost za štetu – igre na sreću (loto)
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Osoba koja je uplatila dobitni listić kod ovlaštenog priređivača igre na sreću »Loto«, i u svemu ispunila svoju ugovornu obvezu, neovisno o propustu u organizaciji slanja listića (talona) do sjedišta priređivača igre (dobitni listić nije stigao u trezor, radi čega i nije mogao biti snimljen na mikrofilm ili magnetski medij), stekla je pravo na naknadu štete koju je zbog povrede ugovorne obveze druge ugovorne strane pretrpjela (i to u visini neostvarenog iznosa dobitne kombinacije)

Postavljanje privremenog zastupnika
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Sud je dužan postaviti ovršeniku privremenog zastupnika kad mu javni bilježnik dostavi spis radi postavljanja zastupnika, u slučaju da je ovršeniku više od tri mjeseca nepoznato boravište, te nije dostupan, a nema opunomoćenika.

Nadležnost kod ugovora o kreditu s međunarodnim elementom
Sud: Županijski sud Rijeka

SENTENCE

Na sve sporove s međunarodnim elementom koji su započeti nakon 10. siječnja 2015., primjenjuje se europska Uredba Bruxelles 1 BIS, a kojom je propisano da se od odredaba o nadležnosti kod ugovora o kreditu može odstupiti samo na temelju sporazuma koji je zaključen nakon nastanka spora

Paradiso i Campenelli protiv Italije
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Interes djeteta i sankcioniranje nezakonitog ponašanja znatno su prevagnuli nad interesom podnositelja da nastave živjeti s djetetom, koje su posvojili protivno domaćim i međunarodnim propisima

Dostava rješenja o raspolaganju za vrijeme privremene nesposobnosti za rad

Vi pitate - mi odgovaramo

Došlo je do ukidanja upravnog tijela lokalne jedinice i pripajanja drugom, pa je sukladno tome donesen novi Pravilnik o unutarnjem redu. Kada smo dužni dostaviti rješenje o stavljanju na raspolaganje službenika koji je privremeno nesposoban za rad?

Povrat komunalnog doprinosa

Vi pitate - mi odgovaramo

Obveznik plaćanja komunalnog doprinosa zatražio je izmjene i dopune pravomoćne građevinske dozvole u nadležnom uredu za graditeljstvo. Sukladno tome, dobit ćemo novi zahtjev za obračun visine komunalnog doprinosa za poslovnu zgradu na istoj katastarskoj čestici, pri čemu će obujam predmetne zgrade biti manji nego što je bio u prethodnom projektu. Postoji li obveza povrata razlike komunalnog doprinosa, jer će komunalni doprinos prema novom obračunu biti manji nego prema prijašnjem rješenju o komunalnom doprinosu, koji je plaćen?

Upravni spor – dvije presude koje utječu na ishod iste upravne stvari

Vi pitate - mi odgovaramo

Presudom upravnog suda odbijen je zahtjev stranke za priznavanje prava. U tijeku postupka povodom žalbe podnesene protiv navedene presude, drugom presudom, u predmetu obnove postupka, pravomoćno je poništeno rješenje ocjena zakonitosti kojeg je predmet prve presude, te je stranci priznato zatraženo pravo. Kakav to ima utjecaj na opstojnost prve presude?

Ispravak presude i rok za ispravak

Vi pitate - mi odgovaramo

U parničnom postupku su osobni podatci tuženika omaškom pogrešno naznačeni u tužbi, slijedom čega su i u presudi naznačeni isti podatci o tuženiku. S obzirom na to da postoji opasnost da se neće moći provesti ovrha na temelju pravomoćne presude, je li u konkretnom slučaju moguće zatražiti ispravak presude i u kojem roku?

Odricanje od zastare

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li izjava o priznanju duga takav učinak da prekida tijek zastare i u slučaju ako je zastara već nastupila?

Filteri