Informator broj 6492 od 16. listopada 2017.

UVODNIK

Preokret u predmetu Barbulescu vs Rumunjske
Radnikovo pravo na zaštitu privatnosti ipak je povrijeđeno!

Prije nešto više od godinu i pol stručnu javnost jako je zainteresirala Odluka Europskog suda za ljudska prava od 12. siječnja 2016., koja je donesena u predmetu Barbulescu protiv Rumunjske, iz koje proizlazi da g. Barbulescuu nije bilo povrijeđeno pravo na zaštitu privatnosti u slučaju kada je Yahoo Messenger, na poslovnom računalu, koristio i u privatne svrhe.
Radi se o Odluci koja je imala velik odjek u hrvatskoj praksi primjene propisa iz radnog odnosa, u kontekstu prava na zaštitu privatnosti. No, u tom je predmetu, a u povodu zahtjeva g. Barbulescua, 5. rujna 2017., donesena nova odluka, i to Odluka Velikog vijeća u sastavu od 17 sudaca, u kojoj su izložena drukčija pravna shvaćanja, rezultat kojih je zaključak da je poslodavac ipak povrijedio pravo g. Barbulescua na zaštitu njegove privatnosti. Ta će Odluka svakako baciti drukčije svjetlo na promatranje pitanja zaštite privatnosti radnika i u hrvatskoj pravnoj praksi.
Autorica: mr. sc. Iris Gović Penić, sutkinja Županijskog suda u Zagrebu

Sadržaj

Preokret u predmetu Barbulescu vs Rumunjske
Autor: Iris Gović-Penić

Stručni članak

Prije nešto više od godinu i pol stručnu javnost jako je zainteresirala Odluka Europskog suda za ljudska prava od 12. siječnja 2016., koja je donesena u predmetu Barbulescu protiv Rumunjske, iz koje proizlazi da g. Barbulescuu nije bilo povrijeđeno pravo na zaštitu privatnosti u slučaju kada je Yahoo Messenger, na poslovnom računalu, koristio i u privatne svrhe. Radi se o Odluci koja je imala velik odjek u hrvatskoj praksi primjene propisa iz radnog odnosa, u kontekstu prava na zaštitu privatnosti.

VICTUS VICTORI IN EXPENSIS CONDEMNANDUS, lat. pobijeđeni u sporu treba biti osuđen platiti troškove pobjedniku
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava načelo građanskog procesnog prava prema kojem stranka koja je izgubila određeni spor mora nadoknaditi sve procesne troškove svom protivniku, tj. stranci koja je taj spor dobila.

Utjecaj demografskih trendova na mirovinski i obrazovni sustav
Autor: Dušan Munđar

Stručni članak

Autor u članku razmatra potencijalne rizike za mirovinski i obrazovni sustav Republike Hrvatske, čiji je uzrok u demografskim promjenama. Demografski aspekti s vremenom poprimaju sve veću važnost tih sustava, što igra važnu ulogu u dizajniranju mirovinskog, a posredno i na gospodarski, kao i druge društvene sustave, koje autor razmatra u nastavku.

Uređenje međe u postupcima izmjere zemljišta i sudskoj praksi

Stručni članak

Radionica je namijenjena ponajprije inženjerima geodezije, ali i pravnicima, službenicima u katastru i zemljišnim knjigama, sucima, odvjetnicima i drugim stručnjacima. Predavači na radionici bili su redom vrhunski stručnjaci.

Provedba ovrhe radi naplate novčane tražbine po osnovi radnog odnosa
Autor: Toni Odak

Stručni članak

Autor u članku piše o ograničenju ovrhe na plaći te o načinu donošenja i provedbe rješenja o ovrsi na plaći, postupku ovrhe u slučaju prestanka rada radnika kod poslodavca i prelaska kod drugog poslodavca i prestanku rada zbog odlaska u mirovinu prema odredbama Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 112/12, 25/13, 93/14, 55/16 i 73/17), odnosno posljednje novele toga Zakona i drugih meritornih propisa. Također, daje poseban osvrt na provedbu ovrhe na plaći utvrđenoj u bruto iznosu te ukazuje na odgovornost poslodavca za propuštenu obustavu i isplatu dospjelih obroka, uz pregled aktualne sudske prakse u rješavanju tih pitanja.

O raspisivanju i provedbi lokalnog referenduma
Autor: Željka Tropina Godec

Stručni članak

Imajući na umu važnost neposrednog odlučivanja građana u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, autorica u članku piše o instituciji lokalnog referenduma

O zakonodavnim novinama u području ograničavanja uporabe duhanskih i srodnih proizvoda
Autori: Spomenka Uremović Bojan Vidović

Stručni članak

Predmet ovoga članka je prikaz novina koje donosi Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda, koji je objavljen u Narodnim novinama, broj 45 iz 2017. godine, a stupio je na snagu 18. svibnja 2017.

Vremeplov: Opoziv Nantskog edikta 18. listopada 1685.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Nantski edikt otvorio je put k vjerskoj toleranciji i sekularizmu te je označio kraj vjerskih ratova u Francuskoj, koji su obilježili drugu polovicu 16. stoljeća. Među sukobima poznata je Bartolomejska noć, kada je na dan sv. Bartolomeja, uoči vjenčanja budućeg kralja Henrika IV. i princeze Margot Valois, 1572. pogubljeno oko 25.000 hugenota, od toga samo u Parizu oko 3.000.

Informatorovi pravni alati: Sporazum o prestanku ugovora o radu

Stručni članak

U slučaju sporazumnog prestanka ugovora o radu, temeljem Zakona o radu, radnik nema pravo na otkazni rok niti otpremninu, ali poslodavac i radnik mogu suglasno urediti dan prestanka radnog odnosa, pitanje otpremnine, korištenja pripadajućeg godišnjeg odmora, kao i druga prava iz radnog odnosa.

Postupak radi naplate dnevnih parkirališnih karata - nevaljanost sudskih odluka
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sud ne može temeljiti svoju presudu na propisu (Odluci o organizaciji i načinu naplate i kontrole parkiranja u Gradu D.) koji je ukinuo Visoki upravni sud Republike Hrvatske

Parnični postupak - aktivna legitimacija kod ortaštva
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako ugovorom o ortaštvu nije drukčije određeno, tražbine prema trećima pripadaju svim ortacima zajedno. Ortak može zahtijevati od dužnika obvezu da se ona ispuni svim ortacima zajedno, ako nije dokazano da je ovlašten samostalno primiti ispunjenje

Osnovanost zahtjeva za naknadu troškova pri povlačenju tužbe
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Osnovanost prava na naknadu troškova pri povlačenju tužbe za proglašenje ovrhe nedopuštenom procjenjuje se prema načelu uzročnosti, a ne prema načelu skrivljenog procesnog postupanja protivne strane

Prekršajni postupak – okolnosti koje isključuju prekršajni progon
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad se u prekršajnom postupku optužba odbija zbog »drugih okolnosti koje isključuju prekršajni progon« (čl. 181. st. 5. Prekršajnog zakona), one moraju izravno ili neizravno proizlaziti iz odredaba Prekršajnog zakona, te se ona ne može odbiti radi nedostataka u optužnom prijedlogu

Ovrha na nekretnini – posebni uvjeti

Vi pitate - mi odgovaramo

Ako ovršenik fizička osoba, koja ne obavlja registriranu djelatnost, u trenutku sklapanja pravnog posla izjavi da je suglasan da se ovrha može provesti na njegovoj jedinoj nekretnini, može li sud primjenom članka 80.b st. 2. Ovršnog zakona, neovisno o toj pisanoj suglasnosti ovršenika, odbiti prijedlog za ovrhu na nekretnini ako ocijeni da bi prodaja narušila pravičnu ravnotežu između ovršenika i ovrhovoditelja. Dakle, isključuje li pisana suglasnost ovršenika iz primjene članak 80.b. st. 2. Ovršnog zakona?

Zabrana posjećivanja ugostiteljskog objekta kao zaštitna mjera

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se sudskim putem nekome zabraniti da posjećuje ugostiteljski objekt, budući da se gost tamo često napije, galami i radi nered?

Važenje Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li Temeljni kolektivni ugovor za službenike i namještenike u javnim službama, iz ožujka 2017., još na snazi?

Lokalna samouprava – stvarna nadležnost u drugostupanjskome upravnom postupku

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li općim aktom općine, kojim je uređeno pravo na jednokratnu novčanu pomoć po rođenju djeteta, biti propisano da se protiv prvostupanjske odluke upravnog tijela podnosi prigovor općinskom načelniku?

Porez na promet nekretnina kod nasljeđivanja po pravu predstavljanja

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li snaha ostavitelja (koja po pravu predstavljanja nasljeđuje nasljedni dio svog pokojnog supruga – sina ostavitelja) obveznica poreza na promet nekretnina prilikom nasljeđivanja nekretnine iza pokojnog ostavitelja (svog svekra)?

Filteri