Informator broj 6490 od 02. listopada 2017.

UVODNIK

Treba li se radovati odustajanju od poreza na nekretnine?
– Porez na nekretnine i mogućnosti financiranja lokalne samouprave

U Informatoru, broj 6484-6485 od 21. i 28. kolovoza 2017., objavljen je članak o pravnoj (ne)izvjesnosti poreza na nekretnine, kojim se stručnoj javnosti, na primjeru uvedenog poreza na nekretnine, pokušalo ukazati kako brzopleto i u javnosti nedovoljno raspravljeno predlaganje i potom donošenje propisa općenito utječe na pravnu sigurnost i vladavinu prava. U međuvremenu je u saborsku proceduru poslan prijedlog Zakona o izmjenama Zakona o lokalnim porezima, kojim Vlada RH, kao predlagatelj zakona, predlaže brisanje svih odredaba koje se odnose na porez na nekretnine.
Razlog za to Vlada vidi u činjenici da »javnost porez na nekretnine doživljava kao novi dodatni namet«, slijedom čega se »stvara negativna poduzetnička klima i klima socijalne neizvjesnosti«. Stoga je u cilju traženja najboljih rješenja financiranja jedinica lokalne samouprave i provođenja analize ukupnih učinaka prikupljanja prihoda lokalnih jedinica na sve segmente društva, odlučila Hrvatskom saboru predložiti ukidanje poreza na nekretnine. Na tragu Vladine namjere da se potraže najbolja rješenja financiranja jedinica lokalne samouprave, u ovom članku autorica daje pregled stanja fiskalnih kapaciteta jedinica lokalne samouprave u RH, sadašnje oblike izvora njihova financiranja te obrazlaže zašto bi u buduće izvore prihoda jedinica lokalne samouprave trebalo uvesti i prihod od poreza na nekretnine. Pri tome polazi od učinaka koje ti prihodi imaju u nekim članicama EU.
Autorica: dr.sc. Dubravka Jurlina Alibegović

Sadržaj

Treba li se radovati odustajanju od poreza na nekretnine?
Autor: Dubravka Jurlina Alibegović

Stručni članak

U Informatoru, broj 6484-6485 od 21. i 28. kolovoza 2017., objavljen je članak o pravnoj (ne)izvjesnosti poreza na nekretnine, kojim se stručnoj javnosti, na primjeru uvedenog poreza na nekretnine, pokušalo ukazati kako brzopleto i u javnosti nedovoljno raspravljeno predlaganje i potom donošenje propisa općenito utječe na pravnu sigurnost i vladavinu prava.

Traditio iuridica: IN CONFESSORIA ACTIONE, QUAE DE SERVITUTE MOVETUR, FRUCTUS ETIAM VENIUNT
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, pravilo koje određuje da u parnici koja se pokreće na temelju tužbe za zaštitu prava služnosti (actio confessoria), tuženik koji bi izgubio spor mora restituirati tužitelju i sve koristi, ponajprije plodove (fructus) koje je od trenutka zasnivanja procesa (litis contestatio) imao ili mogao imati.

Gradnja i prostorno uređenje, legalizacija, koncesije i izvlaštenje

Stručni članak

Predavači na savjetovanju bili su: Josip Bienenfeld, dipl. iur., načelnik u Sektoru za pravne poslove u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja, Ana Berlengi Fellner, dipl. iur., sutkinja Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, mr. sc. Krešimir Dragić, načelnik Sektora za gospodarstvo u Ministarstvu financija, Iva Gašparić, dipl. oec., viša savjetnica - specijalistica u Ministarstvu financija, Davorka Knežević, dipl. oec., voditeljica Odjela Registra koncesija u Ministarstvu financija te izvanredni profesor dr. sc. Frane Staničić, s Katedre za upravno pravo, Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Novine u ovršnom postupku
Autor: Jelena Čuveljak

Stručni članak

Ovršni je postupak do sada doživio brojne izmjene i dopune, a postojeći Ovršni zakon iz 2012. sada je treći put izmijenjen i dopunjen. Novela Ovršnog zakona objavljena je u Narodnim novinama, broj 73/17 i stupila je na snagu 2. kolovoza 2017., osim dijela koji je stupio na snagu 1. rujna 2017. Stoga autorica u ovom članku iznosi novine u ovršnom postupku, osim onih koje se odnose na Europski nalog za blokadu računa, o kojem smo pisali u Informatoru, br. 6488 od 18. rujna 2017.

Pravni učinci ukidanja općeg akta na valjanost ugovora sklopljenih u trenutku
Autor: Maja Pavić

Stručni članak

U članku autorica analizira Odluku Ustavnog suda Republike Hrvatske, broj: U-III-1673/2015 od 25. svibnja 2017. (Nar. nov., br. 65/17), donesenu povodom ustavne tužbe podnositelja koji je u prethodnom, ovršnom postupku radi prisilne naplate imao položaj ovršenika. U ustavnosudskom postupku postavilo se načelno pitanje - utječe li na valjanost ugovora naknadno ukidanje podzakonskih općih akata na temelju kojih su ugovori sklopljeni.

Prestanak prava služnosti puta i nužnog prolaza
Autor: Alen Golub

Stručni članak

U članku razmatramo zakonski okvir te teorijska objašnjenja instituta služnosti puta i nužnog prolaza, njihovu povezanost prema sadržaju, uspostavi i prestanku. Također, analiziramo pretpostavke i moguće načine prestanka služnosti puta i nužnog prolaza.

O troškovima službenog putovanja
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

U članku autorica piše o vrlo zanimljivoj i široko primjenjivoj temi, koja se odnosi na troškove službenog putovanja, dajući pri tome poseban osvrt na državnu javnu službu

Vremeplov: Dan njemačkog jedinstva - 3. listopada 1990.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Dana 23. kolovoza 1990. istočnonjemački parlament donio je rezoluciju kojom je proglasio pristupanje DDR-a SR Njemačkoj i proširenje područja primjene savezno-njemačkog Temeljnog Zakona na teritorij Istočne Njemačke sukladno članku 23. Temeljnog zakona, s učinkom od 3. listopada 1990.

Zloporabe na tržištu
Autor: Zoran Korda

Stručni članak

Od kada postoje uređena tržišta kapitala i trgovanje vrijednosnim papirima, osim korektnog i poštenog trgovanja, postoje i »tamne« strane te aktivnosti, koje se zovu jednim imenom - zloporabe na tržištu kapitala, a to su: neovlašteno posjedovanje informacija, manipulacija tržištem i zaobilaženje pravila za vrijeme trgovanja. Uostalom, to je i dovelo do čuvenog sloma na Wall streetu, u New Yorku i svjetske ekonomske krize, s posljedicama - dugotrajnim oporavkom svjetske ekonomije i Drugim svjetskim ratom. Kako to izgleda danas, autor piše u nastavku članka.

Informatorovi pravni alati: Podjela unovčene materijalne imovine trgovačkog društva u likvidaciji

Stručni članak

Likvidacija trgovačkog društva definirana je odredbama Zakona o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 111/93–110/15), Zakona o sudskom registru (Nar. nov., br. 1/95–110/15), Zakona o računovodstvu (Nar. nov., br. 78/15–120/16) glede financijskog izvještavanja društva u likvidaciji, Zakona o porezu na dobit (Nar. nov., br. 73/13–115/16) glede obračuna i naplate poreza na dobit društva u postupku likvidacije i Zakona o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 73/13-115/16), koji uređuje obračun isporuka dobara i usluga društva u postupku likvidacije.

Ugovorni obvezni odnosi – mane volje – prijetnja i sila – zabluda – prijevara – ništetni ugovori
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Radnik ne može osnovano zahtijevati utvrđenje ništetnosti sporazumnog raskida ugovora o radu sklopljenog s poslodavcem zbog mana volje, u smislu prijetnje (psihičke sile), prijevare i zablude, jer su to razlozi za pobojnost, a ne za ništetnost pravnog posla

Parnični postupak – presuda zbog ogluhe – obični suparničari
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Presuda zbog ogluhe može se donijeti u odnosu na samo jednog od tuženika, u slučaju kad su tuženici obični suparničari

Upravni spor – porezni akt – opomena Porezne uprave
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Opomena Porezne uprave kojom je iskazan porezni dug po osnovi poreza na dohodak i prireza prirezu na dohodak po godišnjoj prijavi, nije porezni akt kojim se odlučuje o pojedinačnim pravima i obvezama iz poreznopravnog odnosa pa zbog toga protiv nje nije dopuštena žalba u upravnom postupku

Upravni spor – mjesna nadležnost – predstečajna nagodba
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad se upravni spor vodi oko pravnog pitanja koje je povezano s predstečajnom nagodbom, mjesna nadležnosti određuje se prema kriteriju predmeta spora, a ne prema općem kriteriju

Kazneno pravo – opoziv uvjetne osude
Sud: Županijski sud Zadar

SENTENCE

Uvjetna osuda zbog neispunjenja obveze iz članka 62. stavak 1. točka 1. KZ-a, ne može se opozvati ako je prije donošenje II. Novele protekao rok od šest mjeseci iz članka 58. stavak 8. KZ-a, zbog čega je sud drugog stupnja, po službenoj dužnosti preinačio prvostupanjsku presudu i obustavio postupak opoziva uvjetne osude osuđeniku

Zaštita ovršenika fizičke osobe – suglasnost

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojim situacijama vjerovnik može uzimati suglasnost iz članka 75. st. 5. Ovršnog zakona? Je li pri sklapanju pravnih poslova po kojima nastaju novčane tražbine bez istovremenog zasnivanja založnog prava (primjerice, gotovinski kredit bez hipoteke i sl.) ili bez obzira na vrstu tražbine i instrument osiguranja?

Postupanje u upravnim postupcima nakon objave presude Visokog upravnog suda Republike Hrvatske kojom je ukinut opći akt jedinice lokalne samouprave

Vi pitate - mi odgovaramo

Odlukom Visokog upravnog suda Republike Hrvatske ukinute su pojedine odredbe općeg akta jedinice lokalne samouprave. Međutim, pojedini upravni postupci koji se vode na temelju tih ukinutih odredaba još uvijek nisu pravomoćno okončani. Mogu li se ukinute odredbe takvog akta i dalje primjenjivati na postupke koji nisu pravomoćno okončani?

Porez na promet nekretnina diobom zajedničke nekretnine nakon brakorazvodne parnice

Vi pitate - mi odgovaramo

Bračni drugovi, nakon okončane brakorazvodne parnice, diobom zajedničke nekretnine, svaki posebno stekli su vlasništvo na posebnim dijelovima te nekretnine. Jesu li pri tome obveznici poreza na promet nekretnina?

Članstvo u nadzornom odboru

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li član nadzornog odbora dioničkog društva biti opunomoćenik društva i kao takav u ime i za račun društva sklapati pravne poslove?

Godišnji odmor polaznika stručnog osposobljavanja za rad i kolektivni ugovori

Vi pitate - mi odgovaramo

Ako poslodavca obvezuje kolektivni ugovor, koji pitanje godišnjeg odmora uređuje povoljnije od Zakona o radu, primjenjuju li se njegove odredbe na polaznike stručnog osposobljavanja za rad kao i na ostale radnike?

Filteri