Informator broj 6487 od 11. rujna 2017.

UVODNIK

Europski sud za ljudska prava i načelo

Ne bis in idem - korak dalje u tumačenju

Praksa Europskog suda za ljudska prava u tumačenju načela ne bis in idem izražena u presudi Maresti protiv Hrvatske, uzburkala je stručnu javnost i imala je za posljedicu preispitivanje „kaznenih“ granica hrvatskog prekršajnog zakonodavstva, te odnosa kaznenih i prekršajnih postupaka. Da je riječ o složenom, ali i osjetljivom pitanju kaznenopravne politike svake zemlje, shvatio je i Europski sud te je presudom A. i B. protiv Norveške, koju je donijelo Veliko vijeće Suda, nadogradio svoju dosadašnju praksu izraženu u vodećoj presudi o ovom pitanju - Zolotukhin protiv Rusije, a čiji ratio prati i presuda Maresti. Autorica članka, osim prikaza i analize presude, pojašnjava u kojim slučajevima neće doći do tzv. dupliciranja postupaka, odnosno pod kojim uvjetima nema mjesta primjeni načela ne bis in idem.
Autorica: Štefica Stažnik dipl. iur., zastupnica RH pred Europskim sudom za ljudska prava

Sadržaj

Ne bis in idem
Autor: Štefica Stažnik

Stručni članak

Praksa Europskog suda za ljudska prava u tumačenju načela ne bis in idem izražena u presudi Maresti protiv Hrvatske, uzburkala je stručnu javnost i imala je za posljedicu preispitivanje „kaznenih“ granica hrvatskog prekršajnog zakonodavstva, te odnosa kaznenih i prekršajnih postupaka. Da je riječ o složenom, ali i osjetljivom pitanju kaznenopravne politike svake zemlje, shvatio je i Europski sud te je presudom A. i B. protiv Norveške, koju je donijelo Veliko vijeće Suda, nadogradio svoju dosadašnju praksu izraženu u vodećoj presudi o ovom pitanju - Zolotukhin protiv Rusije, a čiji ratio prati i presuda Maresti.

Novi Prijedlog EU Direktive o okvirima za preventivno restrukturiranje i pružanje druge prilike
Autor: Petra Jurina

Stručni članak

Imajući na umu važnost i poglavito obvezatnost koju imaju direktive Europskog parlamenta i Vijeća za pravne sustave država članica Europske unije, autorica u ovom članku piše o sadržaju Prijedloga Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o okvirima za preventivno restrukturiranje, pružanju druge prilike i mjerama za povećanje učinkovitosti restrukturiranja i postupaka glede nesolventnosti i razrješenja te izmjeni Direktive 2012/30/EU, koji će, kad navedena Direktiva bude stupila na snagu, biti obvezujući i za hrvatski pravni sustav

Informatorovi pravni alati: Primjer rješenja o odbacivanju zahtjeva za izmjenu zahtjeva

Stručni članak

Službena osoba ima ovlast utvrđivati jesu li uvjeti za izmjenu za izmjenu ili za podnošenje novog zahtjeva ispunjeni. To znači da službena osoba ima obvezu ispitati temelji li se izmijenjeni zahtjev ili novi zahtjev na istom činjeničnom stanju.

Pregled upravnopravne prakse Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja i komora u graditeljstvu i prostornom uređenju vezano uz Zakon o komori arhitekata i komorama inženjera u graditeljstvu i prostornom uređenju
Autori: Jasminka Trzun Slavica Radić-Vuković

Stručni članak

Zakonom o komori arhitekata i komorama inženjera u graditeljstvu i prostornom uređenju (Nar. nov., br. 78/15) uređuje se temeljni ustroj, djelokrug, javne ovlasti i članstvo u Hrvatskoj komori arhitekata, Hrvatskoj komori inženjera građevinarstva, Hrvatskoj komori inženjera strojarstva i Hrvatskoj komori inženjera elektrotehnike. Danom stupanja na snagu toga Zakona i Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (Nar. nov., br. 78/15), 25. srpnja 2015. prestao je vrijediti Zakon o arhitektonskim i inženjerskim poslovima i djelatnostima u prostornom uređenju i gradnji (Nar. nov., br. 152/08, 124/09, 49/11 i 25/13).

Proširenje kasacijskih ovlasti drugostupanjskog suda u upravnom sporu – mogući model
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

U profesionalnoj javnosti sve su prisutniji pozivi za preispitivanje postojećeg opsega ovlasti Visokoga upravnog suda Republike Hrvatske (u nastavku teksta: VUS) prigodom usvajanja žalbe podnesene protiv prvostupanjske presude upravnog suda.

Marketing tržišne niše
Autor: Davorka Lončar

Stručni članak

Autorica u članku opisuje marketing tržišne niše, koja je prilično rijetko prisutna u marketing strategijama srednjih i velikih tvrtki. Što je tržišna niša, ciljna skupina kojoj je namijenjen marketing tržišne niše, prednosti marketinga tržišne niše kao i davanje osnovnih smjernica za kreiranje strategije u marketingu tržišne niše opširnije je opisano u nastavku.

Stečaj udruge
Autor: Bernard Iljazović

Stručni članak

O stečajnom postupku nad udrugom pisali smo u Informatoru, br. 6411 od 28. ožujka 2016., u članku Stečajni postupak nad udrugom, autora dr. sc. Dejana Bodula i dr. sc. Ante Vukovića. U ovom broju, također, pišemo o stečaju udruge kao razlogu za prestanak postojanja udruge. Stečajni postupak može pokrenuti vjerovnik, sama udruga kao dužnik te, u zakonom određenim slučajevima, Financijska agencija. U prilogu dajemo primjer Prijedloga dužnika za otvaranje stečajnog postupka, sastavljenog u skladu s Pravilnikom o sadržaju i obliku obrazaca na kojima se podnose podnesci u predstečajnom i stečajnom postupku (Nar. nov., br. 107/15)

Novine u evidencijama o radnicima i o radnom vremenu
Autor: Biljana Barjaktar

Stručni članak

Budući da je nedavno donesen novi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije o radnicima, koji je objavljen u Narodnim novinama, broj 73/17 i koji se primjenjuje od 1. rujna 2017., u ovom članku donosimo pregled novina koje utječu na vođenje evidencije o radnicima i drugim propisanim osobama, kao i o radnom vremenu. U članku ujedno donosimo ogledni primjer evidencije o radnom vremenu radnika čije je radno vrijeme raspoređeno u jednakom trajanju i jednakom rasporedu po danima, tjednima i mjesecima, jer je takvih radnika u Republici Hrvatskoj najviše.

Vremeplov: Britanski mandat nad Palestinom
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Legitimitet za vojnu upravu nad Palestinom, uspostavljenu 1917., Velika Britanija dobila je 24. srpnja 1922. od Vijeća Lige naroda. Ono je jednoglasno usvojilo dokument „Mandat za Palestinu“.

Traditio iuridica: TRADITIO IURIDICA OIZ (I.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Navedeni zakonik posebice je zanimljiv u hrvatskom kontekstu, kao djelo u svjetskim razmjerima znamenitog cavtatskog pravnika i polihistora Balda (Baltazara) Bogišića (1834.-1908.).

Stvarno pravo – zaštita posjeda
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Distributivna telekomunikacijska kanalizacija stvar je koja može biti predmet posjeda, a otvaranje kanalskih zdenaca i polaganje novih kabela drugih operatora pored postojećih kabela tužitelja, smetanje je posjeda stvari

Kazneni postupak – izvanredno preispitivanje pravomoćne presude
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nezadovoljstvo izrečenom kaznenom sankcijom, u smislu da je ona prestroga, nije zakonski razlog za podnošenje zahtjeva za izvanredno preispitivanje pravomoćne presude

Obvezno pravo – plaćanje u stranoj valuti
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U sporu s međunarodnim elementom, kad tuženik kao rezident treba izvršiti plaćanje tužitelju kao nerezidentu u inozemstvu, plaćanje u stranoj valuti sukladno je Zakonu o deviznom poslovanju i odlukama Hrvatske narodne banke donesenima na temelju toga Zakona

Porez na cestovna motorna vozila – vlasništvo vozila
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pri utvrđivanju obveze plaćanja poreza na cestovna motorna vozila nije odlučan podatak o registraciji vozila na dan 1. siječnja godine za koju se utvrđuje porez, već tko je vlasnik vozila u vrijeme donošenja rješenja kojim se utvrđuje porezna obveza

Nezgoda izazvana motornim vozilom – odgovornost
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Budući da je sin tužitelja, kojemu je bilo povjereno vozilo na upravljanje, dao predmetno vozilo na upravljanje trećoj osobi – tuženici, znajući da ona nema vozačku dozvolu i da je bila pod utjecajem alkohola, odgovoran je za štetu

Lokalna i područna (regionalna) samouprava – služba na određeno vrijeme

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li služba na određeno vrijeme postati služba na neodređeno vrijeme ako službenik, koji je u službi na određeno vrijeme, za vrijeme trajanja te službe položio državni stručni ispit?

Poslovanje internetske turističke agencije

Vi pitate - mi odgovaramo

Namjeravam otvoriti internetsku turističku agenciju, zaposlen sam, imam 15 godina radnog iskustva u turizmu i položen stručni ispit za voditelja poslovnice. Bi li moja internetska turistička agencija mogla, dok se posao ne razvije, poslovati bez zaposlenih osoba, jer trenutno radim kod drugog poslodavca?

Bitcoin kao sredstvo plaćanja

Vi pitate - mi odgovaramo

Bi li pravni subjekt iz Republike Hrvatske mogao koristiti bitcoin kao sredstvo plaćanja u transakcijama s drugim subjektima?

Naknada troška dolaska na posao i s posla prema pravilniku o radu

Vi pitate - mi odgovaramo

Pravilnikom o radu propisano je da radnici imaju pravo na naknadu troškova prijevoza na posao i s posla automobilom te im poslodavac isplaćuje naknadu za dolazak i odlazak s posla u iznosu 1 kn po prijeđenom kilometru. Što u slučaju ako kilometraža od mjesta stanovanja do mjesta rada nije jednaka kilometraži od mjesta rada do mjesta stanovanja? Uzima li se u obzir posebno jedna i druga kilometraža ili, pak, samo kilometraža od mjesta stanovanja do mjesta rada? U konkretnom slučaju zaposlenik ima od mjesta stanovanja do mjesta rada 22,30 km, a od mjesta rada do mjesta stanovanja 23,60 km.

Naknada štete u obliku rente

Vi pitate - mi odgovaramo

Za vrijeme parnice u kojoj je tužitelj tražio povećanje rente koja mu je bila dosuđena zbog tjelesne ozljede, on je umro. Imaju li njegovi nasljednici pravo na taj povećani iznos rente ako je tužbeni zahtjev osnovan? Naime, parnica traje godinama i do donošenja presude dospjeli su pojedini iznosi naknade pod pretpostavkom da je tužbeni zahtjev osnovan.

Filteri